Spirea Billard - tanımı, dikimi ve bakımı

Billard's Spirea (Spirea billardii), bol ve uzun çiçeklenmesi nedeniyle bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcıları tarafından talep edilen yaprak döken bir çalıdır. Bitki iddiasız, -35 ° C'ye kadar donları tolere ediyor. Hava kirliliğine dayanıklı, kentsel ortamlarda yetiştiriciliğe uygun.

Açıklama

Çalı yüksekliği 2-2,5 m'dir Dallar yukarı doğru büyür ve yarım daire biçimli bir taç oluşturur. Çalı şeklini iyi koruyor. Dalların alt odunlaşmış kısımlarında yaprak yoktur. Yaprak plakaları dardır, sivri uçlu ve ortasında bir damar vardır. Yeşil veya simli olabilirler ve sonbaharda kırmızımsı kahverengiye dönebilirler.

Ürün kuzey bölgelerde yetiştirilebilir

Kök sistemi pek çok tesadüfi süreçten oluşur. Çevresindeki toprağı gevşetmeye çok dikkat edilmelidir.

Bir notta! Çalı, 15-20 yıl boyunca tek bir yerde büyür. Bu yaşa geldikten sonra bitki değiştirilmelidir.

Çeşitler

Kültürün yaklaşık 90 çeşidi vardır. Hepsi hızla gelişir ve iki yıl sonra hızlı çiçek açmasıyla bahçıvanları mutlu eder.

Yunancadan çevrilen Spirea - "viraj", çalı zarif sürgünler sayesinde bu adı aldı.

Farklı çiçeklenme süreleri ve yeşillik gölgelerinin özellikleri, bir çiçeklik veya çit için örnek seçmenize olanak tanır, böylece yılın büyük bir bölümünde çeşitli parlak renklere hayran kalabilirsiniz.

Türüne bağlı olarak, çalılar dik, sürünen, küresel, piramidaldir. Çeşitlerdeki çiçek salkımları da farklıdır: başak şeklinde, panikülat, corymbose, ayrıca tek çiçekler de vardır.

İki büyük bitki grubu vardır: yaz ve ilkbaharda çiçek açar. İlk olarak, cari yılın dallarında çiçek salkımları oluşur ve çalıları uzun süre dekore eder. Ve ikincisinde, çiçeklenme geçicidir, geçen yılki sürgünlerde meydana gelir.

Not! Ayrılırken bu dikkate alınmalıdır: erken çiçek açan olanlar çiçeklenme sonunda kesilir ve yazın çiçek açan olanlar ilkbaharda kesilir.

Bitki dikmek

Dikim için en uygun zaman eylül başıdır. Bulutlu veya yağmurlu bir gün olacaksa idealdir. Güneşli havalarda iş akşama ertelenmelidir.

Tohumlardan dikim

Spirea (Billard'ın çeşidi) bir melezdir, bu nedenle tohumlardan elde edilen fideler bir ebeveynin niteliklerine sahip değildir. Bu nedenle bitkinin yalnızca vejetatif yöntemlerle çoğaltılması tavsiye edilir.

Açık toprağa fidan dikimi

Yemyeşil çiçeklenme için bitki verimli, gevşek toprağa ihtiyaç duyar. Toprağın bileşimini çim, kum ve turba karışımıyla (2: 1: 1) iyileştirebilirsiniz. Spirea için güneşli, sıcak bir yer uygundur.

Bir site seçerken, spireanın büyüdüğünü ve zamanla hacimli bir çalıya dönüşeceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, kültürün çok fazla boş alana ihtiyacı vardır.

Bitkiyi ovalara veya yakın yer altı sularının bulunduğu yerlere dikmemelisiniz.

Dikimden önce, bölgeye derinlemesine kazmanız gerekir. Sezon boyunca toprağın özel bir ajanla dezenfekte edilmesi tavsiye edilir.

Dikim çukuru boyutu: 35 x 35 cm Fide, kök boğazı yüzeyin hemen üzerinde olacak şekilde ayarlanır. Kökler düzleştirilir ve toprakla kaplanır. Prosedürü bol sulama ile tamamlayın.

Açık toprağa ekilen bir fide, kural olarak, hızlı ve kolay bir şekilde yeni koşullara adapte olur

İki veya daha fazla çalı dikerken delikler arası mesafe 40-50 cm olmalıdır.

Bakım özellikleri

Bitki iddiasız, bakımı kolaydır. Spirea Billard don ve kuraklıktan korkmaz.

Önemli! İlk 4 yıl kesilemez, ekilemez, spirea ile bölünemez.

Sulama

Üst toprak kurudukça Billard's spirea'nın sulanması gerekir. Gövde çemberinin saman, saman veya turba ile örtülmesi tavsiye edilir. Malç ot büyümesini engeller ve nemi tutar. Akşam geç saatlerde çalılara bir sprey şişesiyle püskürtebilirsiniz. Prosedürü gün içinde yaparsanız, bitkide yanıklar görünebilir.

Üst giyim

Genç bir bitkinin sağlıklı bir yeşil kütleye sahip olması gerekir, bu nedenle özellikle besin maddelerine ihtiyacı vardır. İlk yıl besleme için en iyi seçenek, sığır eti, tavuk gübresi veya yüksek nitrojen içerikli diğer gübre infüzyonudur. Gübrenin her ay uygulanması arzu edilir. İkinci yıldan itibaren çalıyı mineral kompleksleriyle beslemek yeterlidir.

Budama

4 yıl sonra çalı kesilir, bir taç oluşur. Yaşlı, zayıf sürgünler kenevir bırakılarak tamamen çıkarılır. Prosedür en iyi, yapraklar görünmeden önce ilkbaharda yapılır. Melez, saç kesimlerini iyi tolere eder, bu nedenle genellikle çit olarak kullanılır.

Budamadan sonra, çalılar tacı hızla eski haline getirir.

Üreme yöntemleri

Spirea, çalıyı, kesimleri veya katmanları bölerek yayılır.

Çalıyı bölmek

Prosedür sonbaharda yapılır. Uygulama sırası aşağıdaki gibidir:

  • Taç çapı boyunca bitkinin etrafındaki toprağı kazmak, çalıyı yerden çıkarmak gerekir.
  • Kökler akan su ile durulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.
  • Budama makası ile, çalıyı sağlıklı kökler ve en az 2 güçlü sürgün ile dikkatlice 2-3 parçaya bölmeniz gerekir. Alet keskin olmalı ve çalışmaya başlamadan önce dezenfekte edilmelidir.
  • Çok uzun kökler kısaltılmalı, bölümler aktif karbon tozu ile muamele edilmelidir.
  • Daha sonra bitkinin ayrılmış kısımlarını kalıcı bir yere dikmelisiniz.

Katmanlar

İlkbaharda, spireanın güçlü odunlaşmış dalları yere bastırılır ve sabitlenir. Dalın ortasını serpin ve sulayın. İlkbaharda köklü sürgünler kesilir ve ekilir.

Bir notta! Dalı tel veya taşla sabitleyebilirsiniz.

Kırıntı

Yaz ortasında, spireadan güçlü gövdeler kesilir, her biri 10 cm'lik kesimlere ayrılır, her kısımda en az 5 yaprak bulunmalıdır. Çelikler, bir besin karışımı içeren bir kutuya yerleştirilen bir biyostimülan ile işlenir. Kış için kaplar bahçe yatağına çıkarılır, serpilir ve üzeri örtülür. İlkbaharda köklü kesimler belirlenen yere ekilir.

Aktar

Kesinlikle gerekmedikçe spirea'yı rahatsız etmeyin. Yalnızca yetişkin çalılar ekilebilir. Prosedür en iyi sonbaharda, yapraklar renk değiştirmeye başladığında yapılır. Kesilen bitki bir parça toprakla kazılmalı, bir dikim deliğine nakledilmeli ve bol miktarda sulanmalıdır.

Hastalıklar ve zararlılar

Spireas nadiren hastalıklardan ve böcek saldırılarından muzdariptir. Yetersiz bakımda sorunlar ortaya çıkar.

Bitki için en büyük tehlike örümcek akarıdır. Böcek bitkinin her tarafına yayılabilir ve komşularına hareket edebilir. Bu nedenle, tespit edildikten hemen sonra haşere ile ilgilenmek gerekir. Yaprakların altında bir örümcek ağı belirirse, bunlar sararır ve erken düşer, bu nedenle bitkiye bir mantar ilacı püskürtülmelidir. Hastalığın gelişimi kahverengi ve kırmızı lekelerle belirtilir.

Lekelenme ile enfekte olduğunda, etkilenen alanlar çıkarılır ve çalı bakır içeren müstahzarlarla muamele edilir

Çiçeklenme dönemi

Spirea, temmuz-ekim ayları arasında çiçek açar. Pembe salkımları, ortalama uzunluğu 20 cm olan mum şeklindedir.

Bir notta! Özellikle popüler olan, bitki ahududu kokulu salkımlarla çiçek açtığı için Billard's Triumphans spirea'dır.

Kışa hazırlık

Kışın sertliğine rağmen, çalıyı örtmek daha iyidir. Bu amaçla çam ladin dalları, beyaz polipropilen torbalar, agrofiber uygundur. Böylece bitki, aşırı sıcaklıklardan, genç sürgünlerin donmasından korunacaktır.

Peyzaj tasarımında uygulama

Çalı, bahçe bitkilerinin büyük çoğunluğuyla iyi geçinir, bu nedenle genellikle arazileri süslemek için kullanılır. Çalı, iğne yapraklılar, leylaklar, hanımeli, kartopu ile birleştirilir. Bitki, dağ kaydırağını süsleyecek ve kayalık bahçeyi canlandıracak.

Spirea, bahçıvanın hayal gücünü sınırlamadan budama işlemini acısız bir şekilde tolere eder. Çalı hem kendi başına hem de diğer mahsullerin yanında güzel görünüyor. Farklı tonlarda çiçekleri olan bir bitki çiti lüks görünüyor. Balın aroması kelebekleri ve diğer faydalı böcekleri bahçeye çeker.

Spirea Billard asil, güzel bir çalıdır. Formunu korumak ve iyi durumda tutmak için bakım kurallarına uymak önemlidir. Zamanında sulamanın sağlanması ve toprağın durumunu izlemek gerekir. Hastalıkların önlenmesine özel dikkat gösterilmelidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe