Shraba gülleri nedir: en iyi çeşitler, dikim ve yetiştirme kuralları

Gül kırpıntıları oldukça genç bir gruptur. Çiçeğin büyümesi, büyüklüğü ve şekli bakımından farklılık gösteren çok çeşitli temsilciler içerir. Ancak hepsi dona, hastalığa, yemyeşil çiçeklenmeye ve aromaya karşı yüksek dirençle birleştirilmiştir. Nitelikleri ve çeşitliliği nedeniyle, bu bitkiler bahçıvanlar arasında popülerdir.

Gül kırbaçları nedir

Çoğunlukla yeni başlayanlar shraba güllerinin ne olduğunu sorar. İngilizceden tam anlamıyla tercüme edilen "çalı", "çalı" anlamına gelir. Gerçekte, bu grup hibrit çay ve floribunda için uygun olmayan çeşitleri içerir. Çalılıkların çoğu hem tırmanma hem de çalı şeklinde oluşturulabilir.

Kordes-Rose-Angela çeşidi

Park güllerinin aksine avantajları ve dezavantajları

Genellikle park olarak adlandırılırlar. Ayrıca cahil amatörler şu soruyu sorarlar: "Güller, kesikler ve park gülleri, fark nedir." Bazı yayınlarda, yüksek don direncine ve fırçaların iddiasızlığına dikkat çekerek gerçekten bölünmüşlerdir.

Faydaları:

 • Çiçek türlerinin çeşitliliği - basitten yoğun yaprak sayısına göre iki katına çıktı.
 • Tomurcuğun rengi monokromatikten karışık tonlara kadardır.
 • Bir kez ve defalarca çiçek açabilirler.
 • Çiçeklenme zamanı - yazın başından sonbahara kadar.
 • Büyük çeşitler iki metre yüksekliğe ulaşır.
 • Hastalık direnci.
 • Bazı türler -40 ºC'ye kadar düşük sıcaklıklarda kışlara dayanır.

Yüksek çeşitlerin dezavantajı, gövdenin alt kısmının açığa çıkması ve çalı şeklinde biraz eğimlidir. Bunu önlemek için, shrablar standart biçimde yetiştirilir veya onlarla birlikte ortaklar ekilir.

Ek Bilgiler: Bitkiler, güzel bir şekil vermeleri için periyodik olarak budanır.

Fırçalama grupları

Çalı güllerinin temsilcileri farklı yaşam formlarına aittir. Aşağıdaki gruplara ayrılırlar:

 • Nostaljik çalılar, peyzajın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca peyzaj çeşitlerini içerir. Bu grubun önemli bir temsilcisi, Alman seçiminin Soul çeşitliliğidir.
 • Kanadalı yarı yapraklı çalılar. Özel don direnci ile ayırt edilirler. Örneğin, Cuthbert Grant.
 • Küçük veya büyük çiçekli zemin örtüsü oluşur. Bunlar, 0,5 m yüksekliğe ulaşan geniş bir çalı olan Alpengluhen'i içerir.

Alpengluchen çeşidi

Popüler gül ovma çeşitleri

Çalı gülleri - her zevke uygun çeşitli bitkilerden oluşan geniş bir grup. Popüler çeşitlerden bazıları şunlardır:

 • Westerland

Tomurcukların rengi turuncu bir tonla pembedir. Yaprakların kenarları dantelli. 12 cm'ye kadar çiçek boyutu Hoş bir aroması vardır. Tomurcuklar, çiçek salkımlarında 9 parçaya kadar toplanır. Bitki boyu - 1,5 ila 3,5 m.

Çeşitliliğin açıklamasında, güney bölgelerinde, kuzey bölgelerinde bir çalı olarak tırmanma formu olarak yetiştirildiği belirtilmektedir. Soğuk, karsız kışlarda sığınmanız tavsiye edilir.

 • Jasmina

Leylak rengi olan pembe bir renge sahiptir. 10-15 adet çiçek salkımına 7 cm'ye kadar çiçekler büyür. Koku yeterince güçlü, tatlı. Bu, 2 m yüksekliğe kadar tırmanan bir gül bodur bitkisidir. Çok sayıda çiçek salkımıyla tekrar çiçek açar. Soğuk bölgelerde barınak gerektirir.

 • Alpengluhen

Çiçekler sarı organlarındaki koyu kırmızıdır. 5 cm'ye kadar tek tomurcukta 9 adet taç yaprak bulunur. Toprak örtüsü. Yükseklik 0,5 - 0,6 m.

Dikkat! Rosa Alpengluchen, artan hastalık direnci ile karakterize dona dayanıklı bir çeşittir.

 • Beyaz Meidiland

8 cm çapında oval beyaz tomurcukları vardır. Bir çiçeğin 70'e kadar yaprağı vardır. Çalı yüksekliği 0,5 - 0,8 m olup yemyeşil çiçeklidir. Bitki kışa dayanıklı, iddiasız.

 • Kordes Brillant

Bir gövdede 3 parçaya kadar kırmızı, turuncu-kırmızı çiçeklerle çiçek açar. Kupa şeklindeki tomurcuklar yarı çift, 9 cm büyüklüğündedir ve hafif aromalıdır. Çalı yüksekliği 1.5 m dir, tekrar çiçek açar. Donmaya dayanıklı çeşitlilik.

 • Sahra

Çiçekler altındır. Yaprakların en kenarında - turuncu-kırmızı, 9 cm çapa kadar. Bir tomurcukta 34'e kadar yaprak vardır. 9 adede kadar çiçek salkımları oluşturun. Tekrar çiçek aç. 1.5 m'ye kadar büyürler, çeşitlilik hastalıklara duyarlı değildir.

Şeker çeşidi

Bitki dikmek

Doğru dikim malzemesini seçmek, ekimin zamanını ve yerini hesaba katmak önemlidir. Aksi takdirde güller yavaş gelişir ve uzun süre çiçek açmaz, hatta ölebilir.

Fide seçimi

Bitki kısa olmalı, ancak odunsu bir atışla. En uygun yaş 1 yıldır. İyi bir fide zarar görmemelidir. Genellikle 3-5 tomurcuklu 1-3 sürgün içerir. Gövde ve yapraklar elastiktir, solmaz. Kökler nemli, kurumamış.

Önemli! Bitki biraz solmuşsa, ekimden önce bir gün soğuk suda bırakılır.

Çalı ekme zamanı

İklime bağlı. Yani güney bölgelerinde sonbahar ortasında ekim yapılması tercih edilir. 10-14 gün içinde yeni kökler çıkmaya başlayacaktır. İlkbaharda, bitki aktif büyümeye hazır olacak ve sezon boyunca tam teşekküllü bir çalıya dönüşecek.

Ilıman bir iklim kuşağında, uzun donlardan 10-20 gün önce sonbaharda güller ekilir. Toprak eridiğinde ilkbahar ekimi seçeneği mümkündür.

İniş gereksinimleri

Site taslaksız, açık ve güneşli olmalıdır. Bu bir tırmanma formuysa, bunun için desteği önceden düşünmeniz gerekir. Bir gruba ekilirken, çeşit bitkinin doğası ve büyüme hızı dikkate alınır. Çalıların gelecekteki boyutuna bağlı olarak numuneler arasındaki mesafe 0,5 ila 2 m arasında olabilir.

Bunlar büyük çeşitlerse, zamanla çıplak kalacak olan temellerini nasıl maskeleyebileceğinizi düşünmelisiniz.

Dikim çukurunun hazırlanması ve çalı dikilmesi

Dikim deliğinin boyutu, fidenin büyüyeceği toprağa bağlıdır. Toprak ağırsa, suya doymuşsa veya tersine çok hafif kumluysa, o zaman değiştirilmelidir. Toprak hafif asidik, gevşek ve mineral bakımından zengin olmalıdır.

Gül dikmek

Hazırlanan deliğe düzleştirilmiş kökler serbestçe yerleştirilir, sınırları gülün kök sisteminin bittiği yerden geçer. Greft toprak altında 3-6 cm'dir.

Dikkat! Greft asla zeminin üzerinde olmamalıdır. Aksi takdirde yabani bitki sürgünleri büyümeye başlayabilir.

Dikimden sonra çalı etrafına bir delik açılır ve iyice dökülür. Aynı zamanda köklerin bulunduğu alt kısım açığa çıkarsa, o zaman toprak dökülür. İlkbaharda nemi tutacak ve aynı zamanda üst toprağı gevşek tutacak malç eklenmesi önerilir.

Bakım özellikleri

Bitki büyüme sürecinde gübre uygulanmalı, çalı oluşturulmalı, çimdikleme, çimdikleme ve budama, sulama, haşere ve hastalık kontrolü yardımı ile sürgünler aktif büyümeye teşvik edilmelidir.

Gübre

Aktif bitki büyümesi ile organik besleme kullanılır - inek veya at gübresi. Gül tomurcuklarının oluşumu için 1 çorba kaşığı seyrelterek kalsiyum nitrat ile yardımcı olabilirsiniz. 10 litre su için kaşık. Mağaza karmaşık beslemesini kullanın. Yaz ortasında gübreleme azalır ve yaz sonunda bitkinin emekli olması için beslenme tamamen durdurulur.

Kıstırma, kıstırma, budama

Güllerin sahibi büyük çiçekler almak istiyorsa, bitkiler üvey çocuktur. Yani, sinüslerden fazla çiçekleri ve filizleri çıkararak ana tomurcuğu terk ederler.

İstenilen tacın düzgün gelişimi ve oluşumu için burç sıkıştırılır. Aynı zamanda, genel şeklin dışına çıkan genç gövdelerin bir kısmı çıkarılır. Yaz sonunda çimdikleme böyle bir rol anlamına gelmez ve durdurulur.

Yetişkin çalılar, sürgünleri kırılgan ise bu işleme tabi tutulur. Sıkıştırarak çiçeklenme zamanını kontrol edebilirsiniz.

Çalıların ilk budaması dikimde yapılır. Yanal ve az gelişmiş gövdeler kesilir. Sonraki büyüme mevsimleri için güçlü sürgünler biraz kısaltılır, hasta ve yaşlı olanlar kesilir.

Dikkat! Aşırı budama, çiçek açmayan sürgünlerin büyümesini destekler.

Ana ve ek budama var. Bunlardan ilki bitki oluşumu ve bol çiçeklenme için yapılır. Esas olarak ilkbaharda yapılır. Sıcak mevsimde ve ayrıca kış için çalıları barındırmadan önce sonbaharda ek budama gereklidir.

Bir gül budama

Fırçaları sulamak için en iyi yol

Güllerin toprağı sürekli nemli olmalı ancak durgun su olmamalıdır. Aksi takdirde köklerin nefes alacak hiçbir şeyi kalmaz ve çürür. Bitkiler soğuyabileceğinden su sıcaklığı çok soğuk değildir. Nemi korumak için toprak malçlanır. Sabah veya akşam su.

Hastalıklar, zararlılar ve bunları kontrol etmenin yolları

Mantar veya bakteriyel hastalıklar ortaya çıktığında, bitkiler fungisidal veya bakterisidal bir ajanla tedavi edilir.

Güller, tripler, örümcek akarları ve beyaz sineklerin saldırısına karşı hassastır. Bunları önlemek için aşağıdaki önlemler alınır:

 • sürgünlerde hasar ve yapışkan tortu olmadığından emin olun;
 • zararlılar neme dayanamadığı için püskürtülür;
 • Ayda iki kez yeşil sabunla tedavi edin.

Kış için ısınıyor

Shrabs çoğunlukla kışa dayanıklıdır. Ilıman kış sıcaklıklarının olduğu iklimlerde, güllerin tabanı kalın bir malç tabakası ile yalıtılmıştır. Kışlama soğuksa bitkilerin ladin dalları ve örtü malzemesi ile korunması tavsiye edilir.

Tırmanma güllerini yalıtırken bir hendek kazarlar, içine bir kat ladin dalları döşerler. Üstüne sürgünler yerleştirilir ve ardından dalları ve kaplama malzemesini tekrar çeki düzenlenir. Tüm bu yapı, kırbaçların yükselmemesi için yere sabitlenmiştir.

Sıcak havaların oluşması ve uzun süreli donların sona ermesiyle barınak yavaş yavaş kaldırılır.

Bahçe düzenlemesinde gül malı kullanımı

Çalı formları ve tırmanma gülleri, tenyalar olarak yetiştirilir; gruplar halinde dikildi. Tırmananlar çardakları, kemerleri, çitleri süslüyor. Peyzaj yamaçlarında, kayalık alanlarda zemin örtüleri kullanılmaktadır. Tek bir çeşitten oluşan bir bileşim veya karışık gruplar olabilir.

Ek Bilgiler! Çalılar kaplarda, teraslarda ve bahçelerde yetiştirilir.

Konak, adaçayı, akasma, çanlar, catnip, gypsophila, ışık seven eğrelti otları gibi bitkiler güllerle uyumlu görünür.

Yukarıdakilerin hepsini özetlediğimizde, büyüyen çalılıkların diğer güllere bakmaya kıyasla o kadar zahmetli olmadığı ortaya çıkıyor. Bu iş yeni başlayanlar için bile uygundur. Ve profesyonellerin çeşitli çalı gülleri arasından seçim yapması ilginç olacaktır. Burada hem kanıtlanmış çeşitleri hem de yenilerini bulabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe