Evde kesimler ile bir gülün çoğaltılması

Gül dikmek için pahalı bir dikim materyali satın almak gerekli değildir. Çok fazla çaba harcamadan, bazı güzel gül türlerinin köklü fidelerini kendi başınıza alabilirsiniz. Bir buket gül veya kesilmiş sürgünler, büyümek için bir malzeme görevi görebilir.

Güller nasıl doğru bir şekilde yayılır ve bunun için bilmeniz gerekenler

15 Haziran'dan Temmuz ayının sonuna kadar olan süre, güllerin evde açık zemin yataklarında kesimlerle çoğaltılması için en iyisidir. Bunu ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında yapabilirsiniz, ancak bunun için ya bitki sürgünlerinin köklenmesi için özel olarak hazırlanmış seralar ya da pencere kenarında ve saksılarda güneşin iyi aydınlattığı bir yer gerekir.

Bahçenin kraliçesi

Gül çalıları budamadan ve kış uykusuna hazırlandıktan sonra sonbahar kesimleri yapılır. Bu zamana kadar bitkiler dokularında birçok besin biriktirerek kallusun (bitki yaralarını koruyan doku) hızlı büyümesine ve kök oluşumuna katkıda bulunur.

Yer örtüsü çeşitleri, tırmanma ve polyanthus gülleri iyi ürer ve kök salmaktadır. Remontant ve park çeşitlerinin köklenmesini sağlamak çok zordur. Çay ve hibrit çay çeşitleri, zor olmakla birlikte, yine de kesimler yoluyla çoğaltılmaya elverişlidir.

Not! İthal güllerden oluşan bir buketin dallarının çoğaltılmasına gerek yoktur. Sunumlarını uzun süre korumak için kök oluşumunu engelleyen kimyasal reaktiflerle işlemden geçirilir.

Gül dallarının köklenmeye uygunluğu dikenlerin durumuna göre belirlenir: uygun sürgünlerde diken kabuktan kolayca ayrılır. Tamamen sert olmayan bir sürgünün kabuğunun sulu yeşilimsi rengi, aynı zamanda çok fazla plastik madde içerdiğinin ve köklenebileceğinin bir göstergesidir.

Nasır

Kesimlerden gül yetiştirmek için hazırlık

Fideleri nem ile doyurmak için gül dalları kesilmeden önce oda sıcaklığında durgun suya birkaç saat bekletilir. Kök oluşumu için, tomurcuk oluşumu aşamasında olan veya çoktan solmuş, en az 0,5 cm çapında yıllık sürgünlerin orta kısımları uygundur.

Önemli! Köklendirme için seçilen gül sapları hastalık ve çürüme açısından kontrol edilir. Sürgünün kabuğunda en ufak bir küf izi varsa, dal atılır.

Seçilen dallar 5 ila 15 cm uzunluğunda kesimlere bölünür Her kesimin en az üç tomurcuk ve birkaç yaprağı olmalıdır. Alt kesimler gözden 1.5-2.5 cm mesafede bir açıyla yapılır. Gözler arasında kesiler yapılabilir. Üst kısımlar düz ve böbrekten 0,5 cm uzakta olmalıdır. Kesimlerin üst kısmında 2-3 yaprak bırakılır, bunlardan biri bütün olabilir, geri kalanı yarı yarıya nem buharlaşma sürecini azaltmak için yapılır.

Kırıntı

Tüm işler, bir dezenfektörde önceden işlenmiş keskin bir bıçakla yapılır. Kesikler düzgün olmalı, bu durumda çürümeyeceklerdir. Elde edilen tüm kesimler, içinde seyreltilmiş bir büyüme uyarıcısı (heteroauxin veya kök) ile birkaç saat suya yerleştirilir.Β-indolil-3-asetik asit, β-indolil-3-butirik asit, α-naftilasetik asit içeren herhangi bir kök oluşturan preparatı kullanabilirsiniz. Çözeltinin konsantrasyonu ve uygulama yöntemi, üreticinin talimatlarına uygun olmalıdır.

Bilginize! Çeliklerin köklenmeyi aktive eden maddelerle işlenmesi, ekim materyalinin hastalıklara, zararlılara ve olumsuz hava koşullarına karşı direncini arttırır.

Toprak nasıl hazırlanır

Fide dikimi için toprak, işe başlamadan en geç iki hafta önce hazırlanır. Gül fidelerini açık toprağa dikmek için verimli toprağı olan bir yer seçin. Toprak, kürek süngüsüne kazılır. Deliklere nehir kumu ve odun külü eklenir. Çernozem, podzolik veya sodlu toprakların yokluğunda, yataklara kompleks mineral gübreler uygulanır.

Bir apartman dairesinde veya evde güllerin köklenmesi, çiçek saksıları veya drenaj delikli kutular temelinde oluşturulan bir mini sera kullanılarak gereklidir. Drenaj malzemesi kabın yüksekliğinin 1 / 4'ünde tabana yerleştirilir: genişletilmiş kil, dere çakılları, ezilmiş polistiren veya diğerleri Hazırlanan alt tabaka üzerine kum ve kül ilavesiyle dökülür.

Mini sera

Kesimler için köklendirme yöntemleri

Güllerin nasıl ekileceğine dair adım adım talimatların kesinlikle doğru şekilde uygulanması bile her zaman iyi bir sonuca yol açmaz. Pembe sürgünlerin yaz ve sonbaharda köklenmesi ile vakaların% 80-90'ında normal kökler elde etmek mümkündür, ilkbahar girişimleri sonucun% 50'sine yol açar, kışın hazırlanan dalların% 30'unda kökler filizlenir. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok kesimi köklendirmeye çalışmak gerekir.

Suda köklenme

Yerleşik musluk suyu veya doğal kirlerden arındırılmış kaynak veya yağmur suyu kullanın. Temiz şeffaf bir kaba dökülür. Suya 1-2 tablet siyah aktif karbon eklenir. Su, alt tomurcuğun 2-3 cm yukarısındaki sapları kaplayacak şekilde indirilir. Gül yaprakları suya değmemelidir.

Kavanozun üstü plastik bir torba kapağı veya alttan kesilmiş bir plastik şişe ile kapatılır. Bitkiler doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır, ancak kesimler ışık olmadan çoğalmayacaktır. Kavanozdaki nem miktarı azaldıkça su eklenir veya tamamen değiştirilir.

Suda

Bu şekilde filizlenen kökler çok kırılgan olacak, hasar ve hastalıktan zayıf bir şekilde korunacak, daha yoğun bir ortamda gelişmeye çok az adapte olacaktır. Kalıcı bir büyüme alanında dikkatli bir şekilde toprağa nakledin. Yüzey besleyici, gevşek ve sürekli nemli olmalıdır. Köklerin uzunluğu 5 cm'yi geçmemelidir.

Patateslere gül kesimi dikimi

Büyük patatesli güllerin köklenmesi, yumruların nem, mineraller ve nişasta ile doyurulması açısından faydalıdır, bu da yüksek oranda tam teşekküllü fideleri garanti eder. Tüm gözler patateslerde kesilir. Köklerin tüm besin maddelerini çiçeklere eksiksiz verebilmesi için bu gereklidir.

Patateste, kesimlerin alt uçlarının sıkıca oturacağı delikler açılır ve kesilmiş güller yerleştirilir. Patatesler 15 cm derinlikte besleyici bir ortama konulmalı, toprak tamamen yumruyu örtmeli ve gövde seviyesine ulaşmalıdır. Fidenin bulunduğu alanda toprak iyi sıkıştırılmıştır. Sulama düzenli olmalı, ancak güçlü su basmasına izin verilmemelidir.

Patateslerde

Bir çantada köklenme kesimleri

Bu teknik, konut ortamında kullanılır. Dibinde drenaj, nemli verimli substrat veya sphagnum yosununun döşendiği saksılar kullanılır. Yosun, suyla seyreltilmiş taze sıkılmış aloe suyu ile emprenye edilir. 9 kısım sıvı için 1 kısım meyve suyu kullanılır. Çiçekler, gövdelerin alt kısımlarını toprak karışımı ile örterek ve sıkıştırarak saksılara yerleştirilir.

Saksılar, önce ekshale edilen hava ile doldurulmuş, sıkıca bağlanmış şeffaf plastik torbalara yerleştirilir.Torbalar iyi aydınlatılmış, ılık ancak sıcak olmayan bir yere yerleştirilir. Alt tabakanın durumu periyodik olarak kontrol edilir, gerekirse nemlendirilir.

Paketin içinde

Toprağa hazırlanan yaz kesimlerinin köklenmesi

Yaz aylarında köklenen çelikler, kıştan önce açık toprağa ekilmemelidir. Kaplara ekilir ve ısıtılmış seralarda veya pencere kenarında yapay bir iklimde tutulurlar. Bu sırada fide üzerinde pedinküller görünüyorsa, çıkarılmaları gerekir. Ertesi yıl, en az 15 ° C'lik sabit ortalama günlük ısının başlamasıyla, köklü güller açık toprağa kalıcı bir yere ekilir.

Trannoy yöntemi

Rus bahçıvan P.Trannois, kalıcı ekimlerinin planlandığı alanda hemen güllerin kesilmesini önermektedir. Fidanlıkta kök oluşumu aşamasını atlarsanız, bitkiler ek çaba harcamadan kök salmaktadır.

Not! Kalıcı bir yerde, çiçekler hemen toprağa girebilen ve gelecekteki çalının gücünü bırakabilen ana kökleri oluşturacaktır.

Birkaç yapraklı güçlü solmuş yıllık sürgünlerden 20-23 cm uzunluğa kadar kesilmiş kesimler ekmeden önce toprağı dikkatlice hazırlayın: gevşetin, yabani otları çıkarın, gübre uygulayın, nemlendirin. Çelikler ilk yaprağın derinliğine açılı olarak dikilir, bitkiler arasında 50 cm'ye kadar mesafe bırakılır, bitkilerin üst kısımları kuzeye doğru yönlendirilmelidir.

"Trannois"

Fideleri diktikten sonra, toprak gelecekteki kök bölgesinde sıkıştırılmış, suyla iyice dökülür. Bitkilerin üzerine kesilmiş geniş plastik şişelerden yapılmış kapaklar takılır. Büyüyen yer gölgeli.

Not! Köklendirme Eylül ayında başlıyor. Genç çalılar, başlıkların altında kış uykusuna yatar veya gövdelerin uçlarına kadar toprakla kaplanır.

Yöntem "Burrito"

Meksikalılar doldurulmuş hamurlara burrito diyorlar. Çoğaltmak istedikleri gül kesimleri de bir gazete pastasına sarılır. Gazete rulosu şeklini kaybetmeyecek kadar su ile nemlendirilir. Fazla su boşaltılmalıdır. Gül burritoları plastik bir torbaya konur ve 18 ° C ile 20 ° C arasında saklanır. Bu formda, alt kesimdeki gül kesimleri nasır oluşturmaya ve kökleri dışarı atmaya başlayacaktır.

Bir demet gül periyodik olarak nemlendirilmeli ve çürümeye karşı kontrol edilmelidir. Küf belirtileri göründüğünde, bozulmuş kesimler atılır, gazete yenisiyle değiştirilir. Çelikler, köklerin uzunluğu 3-5 cm'ye ulaştıktan sonra ekilir: kışın dikim saksılarında, ilkbaharda kalıcı bir ekim yerinde.

"Burrito"

Dikili kesimlere nasıl bakılır

Açık alanda kök salmış genç güller, 10 ila 20 cm yüksekliğinde bir toprak höyüğüyle örtülür, böylece bitkinin birkaç kademede kök oluşturmasını sağlayan ve orijinal kesimini koruyan kalıcı bir höyük oluşturulur. Bitkinin kök bölgesinin düzenli olarak sulanması ve beslenmesi yapılır. Ana sulamadan sonra, kök sisteminden biraz uzaktaki küçük deliklerde besin karışımları uygulanır. Yaz sezonu boyunca, karmaşık gübreler ayda bir defadan fazla kullanılmaz.

Toprağın ısınmasını ve hava değişimini sağlamak için gül çalılarının etrafındaki toprak ayıklanmalı ve gevşetilmelidir. Kökler ve sürgünler ılık toprakta soğuk toprağa göre daha aktif büyür. Sıcaklık düştüğünde, bitkiler nemi zayıf bir şekilde emer, yeşil kütleyi yavaşça arttırır ve pedinküller oluşturmazlar. Uygun bakım olmadan, kesimlerin yayılmasının önceki aşamalarında yapılan tüm çabalara rağmen, güçlü gül çalıları elde etmek imkansızdır.

Bahçede gül

Gül gibi güzel çiçekler, kişisel arsalarda ve gökdelenlerin pencerelerinin altında haklı olarak en onurlu yeri işgal eder. Güllerin evde kesimlerle nasıl çoğaltılacağı sorusunu çözmenin en ucuz ve en kolay yolu, yeteneklerinizden şüphe duymamak ve bu işi üstlenmemek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe