Gül neden çiçek açmıyor - nasıl düzeltileceğinin nedenleri

Bahçede ve iç mekan güllerinde çiçek eksikliği sık görülen bir durumdur; yetiştiriciler sürekli olarak bu tür sorunlardan şikayet ederler ve olası çözümler ararlar. Uygunsuz bakımdan bitki hastalıklarına kadar çeşitli nedenler bu soruna neden olabilir.

Çiçek hakkında genel bilgiler

Bahçe veya park gülü, iddiasız çiçekli bitkileri ifade eder. Ancak yine de, bu güzel bitki, belirli bakım koşullarına biraz özen ve uyum gerektirir. Gülün muhteşem görünümü ve aromasıyla yoldan geçenleri memnun etmesi için bu gereklidir.

Sadece sağlıklı bir çalı, sahiplerini büyük çiçekler ve sayılarıyla memnun edecek

Çiçekli sağlıklı ve güçlü bir çalı, bahçenin, parkın ve yerel alanın gerçek bir dekorasyonu olacaktır. Fidanlar fidanlıktan satın alınabilir veya mevcut bitkiler çoğaltılabilir. Bu faaliyetler özel bilgi gerektirmez.

Gül bolca çiçek açar ve uzun süre, mevsimde iki kez çiçek tomurcukları verebilen çeşitli temsilciler vardır. Doğru, yeniden çiçeklenme o kadar güzel olmayacak: çiçekler çok daha küçük olacak.

Önemli! Bitki düzenli olarak budanmalıdır. Bu doğru tacı oluşturacaktır, aksi takdirde çalı yükseklikte büyümeye devam edecektir. Dallar uzar ve bitkinin görünümünü bozar.

Sadece ekilen genç bitki çiçek açmazsa endişelenmeyin, açık toprağa ekimden sonraki ikinci yılda tomurcuk yumurtalıkları başlayacaktır.

Nedenler

Bir gülün üzerinde tomurcuk olmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bu, uygun olmayan bakım olabilir, bitkiye gerekli bakım koşulları sağlanmadığında, düzenli sulama biçimindeki zorunlu gereksinimler ve çiçeklenme için gerekli besin maddelerinin verilmesi göz ardı edilir.

Çoğunlukla çalı, gençliğinden veya tersine yaşlılıktan dolayı renk almak istemez. Genç bir bitki, ister ev kültürü ister bahçe olsun, toprağa ekildikten sonra ikinci hatta üçüncü yılda yumurtalık yapmaya başlar. Çiçeğin toprağa kök salması gerektiğinden güçlenir. İlk yıllarda tomurcuklar çalıya bağlanmışsa, çiçeğin fazladan enerji harcamaması için bunların çıkarılması önerilir.

Bir notta! Besin eksikliği nedeniyle eski çalılar çiçek açamaz. Bunun nedeni, kaba ahşabın artık gerekli elementleri yeterli miktarlarda yapamamasıdır. Yani, çiçeklenme için yeterli bitki örtüsü yok.

Yanlış yer

Sitede doğru yeri seçmek önemlidir, yeterince güneşli olmalı, ancak kuvvetli rüzgarlardan ve cereyanlardan korunmalıdır. Bahçe gülü bundan hoşlanmaz. Çiçeklenme, güneş ışığı eksikliğinden etkilenebilir. Çalı için gün ışığı saatleri en az sekiz saat olmalıdır.

Önemli! Gölgeli alanları tercih eden çeşitleri vardır, evin yanına dikilebilirler.

Ayrıca, gül çalıları termofilik mahsullere aittir, rüzgar tarafından üflenen açık bir alanda büyürlerse bereketli ve bolca çiçek açmazlar. İnmeden önce bile, tüm gereksinimleri karşılayan iyi bir yer seçmeniz gerekir.

Gülden hoşlanmaz ve büyük bitkilere veya diğer çalılara yakınlığı, çiçek açan bir kültürün büyümesini ve gelişmesini olumsuz etkiler. Ayrıca gülün çok ihtiyaç duyduğu besinleri tüketeceklerdir.

Toprak uygun değil

Bazen toprağın bileşiminin analizi, gülün neden çiçek açmadığı sorusunun anlaşılmasına yardımcı olur.Gül çalıları dikme aşamasında bile, toprağın bu çiçeklenme kültürünün getirdiği tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmanız gerekir. Toprak şu şekilde olmalıdır:

 • gevşek;
 • bereketli;
 • nötr asitlik ile;
 • iyi süzülmüş.

Sitedeki arazi killi, podzolik ise iyileştirilmelidir. Bunu yapmak için dikkatlice gevşetmeniz ve ardından iyice zenginleştirmeniz gerekir.

Bitki, çok miktarda kum içeren taşlı substratları sevmez. Tırmanan gülün temsilcileri bu tür topraklar hakkında özellikle olumsuzdur.

Not! Ağır toprak kumla kolayca iyileştirilebilir, zayıf toprak humusla karıştırılabilir, ancak aşırı asitlik sıradan kireç ve organik maddeler, örneğin kompost veya odun külü ile giderilebilir.

Gül gevşek ve verimli bir alt tabakayı sever, eğer arazi uygun değilse, o zaman çiçekleri bekleyemezsiniz.

Uygunsuz kışlama

Bitki kışa hazırlıksız hazırlanırsa şiddetli çiçeklenmenin başlaması olası değildir. Kök sistemin donması nedeniyle gül çiçek açmazsa ne yapmalı:

 • dalları gözden geçirin, tüm ölü sürgünleri ortadan kaldırın ve şüpheli olan örnekler tomurcuklar görünene kadar bırakılabilir;
 • çalıları azotlu gübreler, amonyum nitrat veya humus ile beslemek mükemmel bir sonuç sağlar;
 • büyüme uyarıcıları uygulayın, çalılara bir çözelti püskürtün.

Not! Açık alandaki güller, özellikle sert iklime sahip bölgelerde yalıtıma ihtiyaç duyar. Isıtıcı olarak ladin ormanı, düşen yapraklar ve panel çerçeveleri kullanabilirsiniz.

Çalıyı örterken yüksek kaliteli bir hava boşluğunun düzenlenmesi de önemlidir. Bu, kök sistemin bozulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Vahşi büyüme

Deneyimli yaz sakinleri, çiçekli çalıların kelimenin tam anlamıyla anında aşırı büyümesini biliyorlar. Ondan olabildiğince çabuk kurtulmak çok önemlidir. Aksi takdirde, ana bitkiyi basitçe boğabilir.

Aşırı büyüme, çalı üzerinde aşağıdaki olumsuz etkilere sahiptir:

 • yiyecek ve gücü alır;
 • tomurcuk sayısını azaltır;
 • çiçeklerin belirgin şekilde daha küçük olmasına yol açar;
 • çiçeklenme eksikliğine neden olur.

Büyüme hızla büyümeye başlarsa, bu, çalıların yakında çılgına dönmesine neden olabilir. Uzmanlar, özellikle gül ilk olarak kuşburnu üzerine aşılanmışsa, bu sorunu tomurcukta çözmeyi tavsiye ediyorlar.

Not! Güçlü kök büyümesinin nedeni gül fidanının yetersiz derinleşmesi olabilir.

Çiçeğin genç sürgünlerini yabani sürgünlerle birlikte çıkarabileceğiniz için dikkatli olmalısınız. Yabani otun önemli bir farkı vardır - yaprakları ana bitkininkinden çok daha küçüktür, ancak tam tersine orada daha fazla diken vardır.

Sonbaharda yanlış budama

Bir çalı gülünün çiçek açmamasının en yaygın sorunu, yanlış budanmış bir çalıdır. Baharın başlamasıyla birlikte deneyimsiz yaz sakinleri bitkiyi kesmeye başlarlar, bunu yapmak kesinlikle imkansızdır, bu süre zarfında sadece sanitasyon yapılır:

 • kuru dallar çıkarılır;
 • kardan kırılan sürgünler kesilir;
 • uygun olmayan şekilde büyüyen kirpikler ortadan kalkar.

İlkbaharda kısaltılmış olan çalıların uzun sapları, renk veremeyecek, çünkü çalı her şeyden önce kütleyi artıracak ve tomurcukların yumurtalıkları arka planda kaybolacaktır.

Coşkulu çiçeklenme için zamanında budama gereklidir

Çalıyı çiçekli sürgünleri atmaya teşvik etmek için solmuş tomurcukları zamanında çıkarmak gerekir. Bunu günlük yapmak en iyisidir. Bitkiyi kör sürgünlerin varlığı açısından da incelemek gerekir, bunlar güçlü bir tomurcuk şeklinde kesilmelidir. Bundan sonra, çalı dallanmaya başlayacak, üzerinde genç sürgünler ve zaten üzerlerinde - tomurcuklar büyüyecek.

Sonbaharda budama sırasında bazı hatalar yapılırsa, ilkbaharda kolayca düzeltilebilir. Her şeyden önce, verimsiz, ince ve hasarlı kirpiklerden kurtulmaya değer. Yenilenen kültür, tüm güçleri tomurcuk yumurtalıklarına yönlendirecektir.

Not! Budama keskin bir budayıcı ile yapılır, kesim 40 derecelik bir açıyla yapılır. Böbrekten uzaklık en az 5 mm olmalıdır. Sonuç olarak, sürgünlerde 4-6 tomurcuk kalmalıdır.

Fazla azotlu gübreler

Haşere kontrolü, hastalıkların önlenmesi, düzenli gübreleme şeklinde standart bakım önlemlerine ek olarak ayrıca sağlanır. Yetersiz beslenmiş, zayıflamış bir kültür çiçek açmayacak, aksine yeşil bir kütle dökecektir.

Düzenli beslenmeyi göz ardı etmemek önemlidir, ancak onları da aşırı kullanmamalısınız. Aksi takdirde, çalı çiçek tomurcukları değil, yeşillik verecektir. Aşırı beslenmiş bir gül büyür, yani çalı kalınlaşır, ancak çiçeklenme nadir hale gelir, böyle bir kültürde yaz boyunca 2-3 tomurcuktan fazla olmaz.

Deneyimli yetiştiriciler, aşağıdaki açık hava gül besleme programına uymanızı önerir:

 1. Çiçeklenme başlangıcında toprağa potasyum magnezyum, potasyum monofosfat ekleyin.
 2. Temmuz ayında organomineral bir gübreleme yapın.
 3. Çiçeklenmeden sonra potasyumla karıştırılmış fosfor ekleyin.

Not! Bir bitkinin görünümüyle aşırı miktarda mineral yaşadığını anlayabilirsiniz. Sürgünleri inceliyor, yapraklarda karakteristik lekeler beliriyor, çiçeklenme duruyor.

Gül çalılarının tüm gücü yeşillik oluşumuna gideceğinden, özellikle azotlu gübrelere özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bu olursa, yere kül eklemeye değer, azotu nötralize eder.

Bahçedeki bitkilerin yemyeşil çiçeklenmesi için, mineral gübreyi sıvı organik gübreleme ile değiştirmek gerekir. Büyüme mevsimi boyunca, bu tür faaliyetler iki haftada bir yapılmalıdır.

Azotlu gübrelemeyi kötüye kullanmamalısınız, fazlalık tomurcuk yumurtalıklarının olmamasına neden olabilir.

Yanlış, düşük kaliteli fide satın alındı

Bahçıvan hasta, zayıf veya enfekte bir fide edindiyse, çiçeklenmeyi bekleyemezsiniz. Rehabilitasyon çalışması burada vazgeçilmezdir. Bu hoş olmayan anlardan kaçınmak için, ekim malzemesi seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Nadir çeşit tırmanma gülleri, örneğin Çin temsilcileri, bir bahçe arsasına veya evde dikmek istiyorsanız, uzmanlar özel fidanlıklarla iletişime geçmenizi önerir.

Not! Doğrulanmamış bir satıcıdan sokakta bir bitki satın almak tehlikelidir. Kalitesiz çiçeklerle ya da istediğiniz yanlış çeşitlerle karşılaşmanız oldukça olasıdır.

Çalıların yaşına ve durumuna dikkat etmek önemlidir. Açık toprağa dikim için iki ve üç yaşındaki örnekler uygundur. En iyi hayatta kalma oranlarına sahipler.

Aşağıdakilerin yokluğu için tesisin kapsamlı bir incelemesini yapmak gerekir:

 • ölü veya çürümüş kökler;
 • kırık sürgünler;
 • hastalıklar ve parazitler.

Ayrıca, satın alınan çalı en az üç güçlü ve iyi gelişmiş sürgünlere sahip olmalıdır. İyi büyüyecek, gelişecek ve sahiplerini coşkulu ve uzun çiçeklenme ile memnun edecek bir dikim malzemesidir.

Zayıf ve hasta bir fide çiçek açmak için yeterli güce sahip değildir, satın almadan önce dikkatlice incelemeye değer

Güller açık havada nasıl çiçeklenir

Genellikle bahçıvanların tüm bakım koşullarına uyması, bitki iyi ve doğru beslenmesi, büyümenin olmadığı ideal bir yer seçilmesi, çalıların zamanla kesilmesi, ancak güllerin hala tomurcukları bağlamayı reddettiği görülür.

Bu durumda uzmanlar şunları yapmanızı tavsiye eder:

 • Gereksiz tüm dalları sokaktan veya iç mekan çalılarından çıkarın, ince, kör, parçalanmış olanlardan kurtulun.
 • Güçlü bir tomurcuk için uyarıcı budama yapın.
 • Toprağı nemli, potasyum ve eser elementlerle serpin.

Bu basit adımlar, bitkinin çiçek tomurcukları atmasına neden olur. Önemli olan bitkiye dikkat etmek, değişikliklere hızlı bir şekilde cevap vermek, o zaman hiçbir sebep gülün çiçek açmasını engellemeyecek ve sahipleri büyük ve kokulu tomurcukları ile memnun etmeyecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe