Birbirinden gül dikmek için ne kadar uzakta

Kendi gül bahçesini büyütmeyi hayal eden çiçekçiler, genellikle birbirlerinden gülleri hangi mesafeye dikeceklerini bilmezler. Bu arada, sıkılık nedeniyle çalılar zayıflar, zayıf büyür ve çiçeklenmeyi bırakır, bu nedenle çok fazla boş alana ihtiyaçları vardır.

Peyzaj tasarımında güller

Güzel güller genellikle peyzaj düzenlemesinde önemli bir rol oynar. Bu çiçekler parklarda, bahçelerde, gül bahçelerinde, kayalıklarda harika kompozisyonlar yetiştirmek için kullanılabilir. Çardakları, çitleri, binaların duvarlarını, kemerleri süslemek için kullanılırlar. Kaldırım kenarlarına dikilmiş çalılar, kafesler, pergolalar üzerinde yetiştirilirler.

Sitede yer gülleri

Çiçek yetiştiricilerinin ve tasarımcıların fantezisi gerçekten sınırsızdır. Ancak bitkinin ihtiyaçlarını her zaman hatırlamalı ve ekim sırasında gül çalıları arasındaki gerekli mesafeyi kesinlikle gözlemlemelidirler. Çiçek çeşidinin boyutuna ve özelliklerine bağlıdır.

Dikim, çoğunlukla ilkbaharda yapılır, bu nedenle bu zamana kadar, kompozisyon için amaçlanan bitkilerin özelliklerini tam olarak bilmeniz gerekir.

Güllerle kaplı çit

Dikkat! Uygun bakımla güller, en sıradan görünen banliyö bölgesinin bile muhteşem bir dekorasyonu haline gelecektir.

Görünüm ve yetiştirme özellikleri bakımından çeşitli güller

Güller çok çeşitlidir. Bu güzel çiçeklerin birçok türü, türü, çeşidi bilinmektedir.

Biyologlar ve çiçekçiler birkaç ana grubu birbirinden ayırır:

 • Polyanthus, birçok küçük çiçeğe sahip, dikensiz, alçak, yoğun çalılardır. Çiçeklenme dona kadar devam eder.
 • Park - eski dekoratif çeşitler, erken çiçek açar, ancak uzun sürmez. Kışa dayanıklı, çok güçlü bir aromaya sahip.
 • Bahçe - eski beyaz veya soluk pembe çiçek çeşitleri.
 • Onarılmış - büyük ve hoş kokulu tomurcuklar, yılda birkaç kez çiçek açar.
 • Hibrit çay - remontant ve Çin çayı güllerinin bir melezi. Uzun ve bereketli çiçek açarlar. Termofiliktirler ve kış için barınağa ihtiyaç duyarlar.
 • Yer örtüsü - uzun sürünen sürgünlere sahip çalılar. Uzun ve bereketli çiçek açarlar.
 • Floribundas, büyük çiçekleri olan uzun çalılardır. Polyanthus ve hibrit çay çeşitlerinin çaprazlanması sonucu ortaya çıktılar. Uzun süre ve sürekli bolca çiçek açarlar. Solmuş tomurcuklar düşer ve yerlerinde genç yapraklar belirir.
 • Grandiflora - melez çay ve floribunda'yı geçtikten sonra ortaya çıktı. Çiçekler büyüklüktedir, uzun ve bereketli bir şekilde çiçek açar.
 • Minyatür - küçük bahçe çeşitleri. 40 cm yüksekliğe kadar büyürler. Çift çiçekler ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar görünebilir.
 • Tırmanma - büyük çiçek salkımlarında toplanan küçük çiçeklerle hızlı büyüyen sürünen sürgünler. İlgili türler yarı asma ve kıvırcıktır.
 • Çalılar, yılda bir kez çiçek açan uzun çalılardır.

Çiçeklikteki pembe çalılar

Açık alana gül dikme kuralları, çalılar arasında ne kadar mesafe olmalıdır

Toprağa ekerken güller arasındaki mesafe birkaç faktöre bağlıdır:

 • çalı büyümesi;
 • ona bakmanın özellikleri;
 • dikim için seçilen yerin özellikleri (güneş tarafından iyi aydınlatılmış mı, toprak ne kadar verimli vb.).

Çiçeklerin cins ve çeşitlerine göre peyzaj kompozisyonları yapılmalıdır. Peyzaj tasarımında güller arasındaki mesafe önemli bir rol oynar. Çiçekler kalabalık olduğunda, hava ve besinlerden yoksundurlar ve enfeksiyonlar yıldırım hızıyla yayılır.

Referans için! Tüm güller bol miktarda hafif ve verimli nemli toprağı sever, ancak taslaklara ve besin eksikliğine tolerans göstermezler.

Yer örtüsü gülleri

Yer örtüsü çeşitleri arasında sürünen, ağlayan ve dikleşen vardır. Çalıları çok yoğundur, ancak farklı oranlarda büyürler. Zemin örtüsü çiçekleri bir teras, çardak, bir evin duvarını dekore etmek veya bunlardan bir çiçek yatağını kırmak için kullanılabilir.

Yoğun bir çiçek halısı yetiştirmek için bitkiler arasında 60-80 cm boşluk bırakılır Uzun ve ağlayan güller boylarının yarısına eşit mesafeye dikilir. Yayılan alçak çalılar birbirinden 40-60 cm mesafeye dikilebilir.

Sürünen gül çalıları arasındaki mesafe, sürgünlerin büyüme hızına bağlıdır. Dallar ne kadar hızlı büyürse, çalılar birbirinden o kadar uzak olmalıdır. Bu nedenle kuvvetli büyüyen arasında 1 metre, zayıf büyüyen arasında 40-60 cm kalır.

Tırmanma ve kıvırcık güller

Duvar dekorasyonu için kıvırcık güller

Bir çiçek çiti çok güzel görünüyor. Evin duvarları ve çardaklar, çitler ve kemerler tırmanma bitkileriyle süslenebilir. Kıvırcık ve tırmanan güller özellikle lüks görünüyor. Sürgünleri hızla büyür ve sabitlendikleri nesnelerin etrafına sarılır.

Yarı tırmanma ve tırmanma çeşitleri, bir destekten sarkabilen veya yerde sürünebilen uzun dallara (1.5-5 m) sahiptir. Tırmanma sürgünleri daha da uzundur - 5–15 m'ye kadar daha yoğun büyürler. Bu türlerin her ikisinin de büyük ağaçların bir desteğinin veya dallarının yakınına gruplar halinde dikilmesi tavsiye edilir.

Bir çardak veya bir kemerin duvarını süslemek için, bir tırmanma veya tırmanma gülünün bir çalısı yeterlidir. Bir çit oluşturmak için 4-5 çalı dikebilirsiniz. Güçlü büyüyen çeşitler arasında 3-5 metrelik bir aralık bırakılmalı ve zayıf büyüyen çeşitler arasında - 2 m.

Çalı gülleri

Floribunda, grandiflora, park, hibrit çay, polyanthus türlerinin yanı sıra bazı yer örtüsü çeşitleri ve tırmanma çiçekleri çoğunlukla çalı olarak yetiştirilir.

Tek çalı yetiştirirken aralarında 3 metre bırakmanız gerekir. Yetiştirici bir çit dikmek isterse, gül çalıları arasındaki mesafenin boyunun yarısı kadar olması gerekir.

Çalı gülleri çok etkileyici görünüyor

Örneğin, bir çitteki tüm gül çalıları 2 m'ye kadar büyüyecek, ardından aralarında 1 m kalacaktır.

Çiçeklik güller

Çiçek yatakları, polyanthus ve hibrit çay türlerinin yanı sıra floribunda'yı içerir. Bu çiçekler bir çiçek yatağında küçük gruplar halinde yetiştirilebilir.

Sürgün büyüme yoğunluğuna bağlı olarak çiçeklik çeşitleri iki büyük gruba ayrılır. Güçlü büyüyen çeşitler, birbirinden 40-60 cm ve zayıf büyüyen çeşitler - 30-40 cm mesafede ekilmelidir.

Referans için! Yanlarına başka çiçekler ve küçük çalılar ekilebilir.

Pul, basamaklı güller

Standart ve basamaklı güller aşılama ile yetiştirilir. Bir tırmanma veya minyatür gül sapı, 40-90 cm yüksekliğindeki güçlü bir kuşburnu sapına aşılanır.

Basamaklı çeşitler, uzun kıvırcık sürgünler aşağıya sarkan bir tırmanma veya yer örtüsü gülünün bir sapının 140 cm yüksekliğindeki bir sapa aşılanmasıyla standart çeşitlerden farklıdır. Bazı yetiştiriciler hibrit çay ve floribunda kullanır.

Standart ve basamaklı çeşitlerin gruplar halinde değil, tek tek dikilmesi tavsiye edilir. Çiçekçi onları sıralar halinde büyütmeye karar verirse, standart çiçekler arasında 3 metre, basamaklı çiçekler arasında 3-5 metre mesafe gözetilmelidir.

Gül çalı bir gövde şeklinde

Dikkat! Otsu veya iğne yapraklı bitkiler bu çiçeklerin yanında güzel görünür.

Güller arasındaki evrensel mesafe kuralı

Gülleri ne kadar uzağa ekeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak evrensel bir kural yoktur. Her şey, burcun boyutuna ve ona bakmanın özelliklerine bağlıdır.

Desteklerde gül yetiştirmek

Genellikle bir gül fidanı beklenenden çok daha büyük bir fideden büyür. Bu nedenle, daha fazla boş alan bırakmanız tavsiye edilir. Çalıyı yere bükmek ve kışın örtmek için yeterli alan olmalıdır. Yani gül çalıları arasındaki mesafe boylarına uygun olmalıdır.

Önemli! Güller çok kalabalıklaşırsa, çalıların daha uzağa dikilmesi gerekir.

Sızdırmazlık bitkileri yok edecektir, bu nedenle birbirlerinden yeterli bir mesafeye dikilmelidirler. Bu boşlukların uzunluğu, burcun boyutuna ve dallarının büyüme hızına bağlı olarak değişebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe