Gül karışımı - ne tür bir iç mekan bitkisi?

Bu alışılmadık minyatür çiçek, herhangi bir daire için bir dekorasyon olabilir. Ayrıca, bir bahçe arsası veya yazlık bir ev onun için mükemmeldir.

Gül Karışımı - ne tür bir iç mekan bitkisidir?

Bu çiçeğin çekiciliği, çok yönlü olması (iç mekan ve bahçe), çok etkileyici görünmesi ve çeşitli tonlara sahip olmasıdır. Bunu elde etmek kesinlikle bir hata olmayacaktır.

Kısa Açıklama

Bu çiçeğin atası, Güneydoğu Asya'dan getirilen dekoratif bir güldür. Oradan Avrupa'ya getirildi.

Bilginize! Çiçek severler, Mix gül çeşidinin yaratılmasını Hollandalı yetiştiricilere borçludur. Her mevsim bolca çiçek açar ve çok çeşitli tonlarda gelir.

Gül Karışımı

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Çeşitliliğin avantajları yıl boyunca çiçeklenme ve çekici görünümdür.

Çeşitliliğin dezavantajları:

  • genellikle örümcek akarlarından etkilenir;
  • yılın farklı mevsimlerinde farklı bakım gerektirir;
  • içerik açısından titiz.

Popüler ev çiçeği çeşitleri

Çeşitliliğin karakteristik bir özelliği oldukça yüksek bir gövde (50 cm) ve büyük tomurcuklardır. Bu çeşitlilik, uzun çiçeklenme ve kesildiğinde uzun raf ömrü ile karakterizedir. Açık toprağa dikim için popülerdir, bu nedenle bahçe gülü karışımı olarak da adlandırılır.

Gül goncası

Turbo

Bau Monde Mix gülü gibi uzun bir çiçeklenme dönemine, büyük çiçeklere ve çeşitli tonlara sahiptir.

Rose Parade Mix (Geçit Töreni)

Açık toprağa dikim için mükemmeldir. Bakımı kolaydır, bu nedenle en popüler çeşitlerden biridir. Sezon başına birkaç kez çiçek açar ve bol miktarda bulunur.

Rose mini Mix

Veya minyatür gül Karışımı - saksı için en uygun çeşittir, bu nedenle en yaygın olanıdır. Hem dairede hem de serada harika hissediyor. Küçük tomurcukları olan alçak bir çalıdır.

Rose Bew Monde (Monde)

Diğer çeşitlerin çoğunun aksine, çiçeğe çok zarif bir görünüm veren beyaz bir tomurcuk tonuna sahiptir.

Not! Muhafaza koşullarına bağlı olarak tomurcukların rengi beyazdan pembeye dönüşebilir.

Gül Favori Karışımı

Çalıların yüksekliği 40 ila 50 cm, çiçekler 8 ila 9 cm'dir, çeşitlilik yoğun yaprakları olan uzun tomurcuklara sahiptir. Diğer gül çeşitleri gibi çeşitli hastalıklara karşı direnci düşüktür.

Yıldız güller

Rose Star Mix, 60 cm'ye kadar geniş çalı yüksekliğine sahiptir ve büyük çiçeklerle birlikte Cardana'ya biraz benzer. Bu gülün çalıları artık türün diğer üyeleri kadar sıkı görünmeyecek. Bahçede Rose Star Roses Mix gerçek bir dekorasyon olacak.

Bir tencereye satın aldıktan sonra nasıl doğru bir şekilde nakledilir

Bir gül karışımı çiçeği satın aldıktan sonra, soru satın aldıktan sonra nasıl bakılacağı sorusu ortaya çıkıyor.

Not! Turba substratı ve çiçeğin satıldığı saksı büyümeye uygun değildir.

Nakliye ve satış sırasında bu, nemin daha uzun süre korunmasına yardımcı olur, ancak evde bakım için gülün ekilmesi gerekir. Bitkinin uyum sağlaması için satın alma işleminden yaklaşık iki hafta sonra nakil yapılabilir.

Bir tencereye dikim

Toprak ve çiçek dikim için nasıl hazırlanır

Adaptasyon döneminde yeterli nemi korumak ve diğer ev koşullarını gözlemlemek önemlidir, aksi takdirde çiçek kesinlikle ölür.

Adaptasyon süresi başarıyla geçtiyse, nakil işlemine devam edebilirsiniz. Bunun için tahliyeli seramik kaplar en iyisidir. Yeni kap, yükseklik ve genişlik açısından öncekini büyük ölçüde aşmamalıdır. 5-7 cm daha büyük olması yeterlidir.

Önemli! Toprak özel olarak kullanılmalıdır, toprak karışımını kendi başınıza hazırlamanız tavsiye edilmez.

İniş prosedürünün adım adım açıklaması:

  1. Ekimden önce tomurcukları kesmek daha iyidir.
  2. Toprak kapın dibine 3 cm yüksekliğinde bir drenaj tabakası yerleştirin.
  3. Tencereden önceden iyice dökülmüş bir gülü çıkarın ve hazırlanmış yenisine koyun. Toprak kütlesini yok etmemek önemlidir.
  4. Mevcut boşlukları yeni toprakla doldurun, hafifçe kurcalayın.
  5. Gülü oda sıcaklığında suyla püskürtün.
  6. Doğrudan güneş ışığından korunan bir yere yerleştirin.
  7. Dikimden sonraki gün toprağın sulanmasına izin verilir.

Bitki bakımı

Rose Mix, iyi bakıma ihtiyaç duyan oldukça hassas bir bitkidir. Aksi takdirde, bu çiçeğin güzelliğinden tam anlamıyla yararlanamayacaksınız.

Sulama kuralları, nem

Gül Karışımı, diğer tüm güller gibi, sulamaya ve yüksek neme ihtiyaç duymaktadır. Yaz aylarında, toprağın kurumasına izin vermeden gerektiği sıklıkta sulama gereklidir. Kışın sulama ılımlı olmalıdır (odadaki sıcaklığa ve neme bağlı olarak yaklaşık 2-3 günde bir).

Bilginize! Toprağın üst tabakasının yanı sıra oda sıcaklığında su ile genel ilaçlama da gül üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Yazın tutmak için optimum sıcaklık 20-23 ° C, kışın ise 15 ° C'den az değildir. Odayı düzenli olarak havalandırmak gerekir, ancak çiçeğin taslaklarda bırakılması yasaktır.

En iyi pansuman ve toprak kalitesi

Bir çiçekli bitkinin özellikle beslenmeye ihtiyacı vardır. Topraktaki besin eksikliği ile bitki zayıf büyüyecek ve daha az sıklıkta ve daha az çiçek açacaktır. Tıpkı besin eksikliği gibi, çiçeklenme yokluğunda yemyeşil bitki örtüsünün büyümesine yol açtığı için fazlası zararlıdır. Çiçeklenme sonrası yaz sonu için güherçile veya süperfosfat önerilir. İlkbaharda iki haftada bir uygulanan kompleks gübreler kullanılır.

Önemli! Bu ilaçları kullanırken kesinlikle kullanım talimatlarına uymak gerekir.

Budama ve yeniden dikim

Gül Karışımının budanması, yapraklar ve tomurcuklar sararmaya başladığında gerektiği kadar yapılır. Bir çalı oluşturmak için prosedürün daha sık yapılması gerekecektir. Erken ilkbaharda, en güçlü dallardan yaklaşık beşini bırakarak tüm zayıf sürgünlerin çıkarılması önerilir. Sararmış tomurcukları sapın 4 cm uzunluğunda bir kısmı ile kesmek daha iyidir, sonbaharda dalları kısaltmak gerekir.

Not! Bitkinin iki yılda bir ekilmesi, aktarılması ve köklere zarar verilmemesi yeterlidir. Yaz aylarında açık toprağa ekilebilir.

Bir çiçeği kışlamanın özellikleri

Kış, gülün bakımını değiştirir. Çiçeğin transfüzyonuna izin verilmemelidir, aksi takdirde çürüme meydana gelir. Sıcaklıkta keskin bir düşüşten kaçınmak da önemlidir. Rose Mix kuru havayı tolere etmediğinden, ısıtma cihazlarından uzak bir yer bulunması tavsiye edilir.

Çiçek açan gül

Çiçeklenme döneminde Rose Mix, bu çiçeklere ilgi göstermeyenler bile kayıtsız kalmayacaktır.

Bir aktivite ve dinlenme dönemi

Rose Mix ilkbaharda aktiftir. Kış dinlenmesinden uyanarak yeni tomurcuklar bırakmaya başlar. Talimatları izleyerek, sulamayı kademeli olarak artırmak ve evrensel gübreleme ile gübrelemek gerekir. Kışa yaklaştıkça gül dinlenmeye hazırlanmaya başlar.

Bilginize! Gerekli nem seviyesini sağlarken, sulama sıklığını ve hacmini azaltarak onu buna hazırlamak önemlidir.

Çiçeklenme sırasında ve sonrasında bakım

Çiçek açan bir gül için, çiçek açtıktan sonra olduğu gibi, gerekli nem seviyesine ve rahat bir sıcaklığa sahip bir odada yeterli alan sağlamak önemlidir. Sulama rejimini sıkı bir şekilde izleyin ve haşere istilasını kontrol edin.

Çiçek açmazsa ne yapmalı

Öncelikle gözaltı koşullarını (aydınlatma, sıcaklık, nem, sulama vb.) Analiz etmeniz gerekir. Belki de bu güzelliğin bir nakil veya döllenmeye ihtiyacı vardır. Aksine, Mix gülünün bol yeşillik vermeye başladığı gübrelerle taşması da mümkündür.

Çiçek yayılımı

Bu çiçek iki şekilde çoğaltılabilir: bir sürgün aşılanarak veya bir sap oluşturarak.

Ne zaman üretilir

Kesimler herhangi bir zamanda kesilebilir, ancak bunu ilkbaharın sonlarında - yazın başlarında yapmak en uygun olacaktır. Herkesin bir tomurcuğu, çiçeği veya tomurcuğu olmalıdır.

Detaylı Açıklama

Sap bir su kabına konulmalı, bir süre sonra kökleri verilecektir. Bundan sonra nemli ve gevşek toprağa köklenir. Doğrudan güneş ışığı olmadan yüksek nem ve çok fazla ışık gerektirir. Aynı koşulları gözlemleyerek hemen yere kök salmak da mümkündür.

Bilginize! Süreci hızlandırmak için, tutacağı düzenli olarak havalandırarak şeffaf cam veya plastikle kaplayabilirsiniz.

Hastalıklar, zararlılar ve bunları kontrol etmenin yolları

Karışık gülün en yaygın zararlısı örümcek akarıdır. Gülün yaprakları sararmaya ve solmaya başlayacak ve üzerlerinde ve ayrıca saksı ve pencere kenarında kırmızı, turuncu veya sarı hareketli noktalar görülebilecek. Bu zararlıların görünümünü gösteren ince bir örümcek ağı da görünecektir. Örümcek akarları yüksek neme dayanamaz, bu nedenle düzenli ilaçlama, ılık bir duş ve odanın nemlendirilmesi sayısının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Böcek öldürücüler, örneğin aktellik, ondan tamamen kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Örümcek akarı

Çiçek düşük sıcaklıklarda tutulduğunda ortaya çıkan külleme de yaygındır. Bu hastalık, gövde ve yapraklardaki beyaz çiçeklenme ile belirlenebilir. Bütün bitkiyi ondan durulamak ve 1 litre suya 2 çay kaşığı kullanarak bir hafta boyunca her gün bir soda çözeltisi ile püskürtmek gerekir.

Bir Mix gülün bakımındaki bazı özelliklere rağmen, takip etmeleri oldukça kolaydır ve sonra bu güzellik uzun süre tomurcukları ile sevinecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe