Rose Louise Bugnet - çeşitliliğin özelliği

Gül, çoğu kadının en sevdiği çiçek olarak kabul edilir. Bu zarif çiçek sadece sıradan insanlar tarafından değil bahçıvanlar tarafından da tercih edilmektedir. Bugün görünüm ve renk bakımından farklılık gösteren birçok çeşit var. En eşsiz ve çekici olanlardan biri gül çeşididir Louise Bagnet. Çiçek, 1960 yılında yetiştiren bilim adamlarının emeklerinin meyvesidir. O zamandan beri çok sayıda bahçıvan ve peyzaj tasarımcısının kalbini kazanmayı başardı.

Rose Louise Bugnet

Anavatanı Kanada olan güzellik gülü, dayanıklılığı ve dayanıklılığı ile ayırt edilir. Kar beyazı çift çiçekleri dikkat çeker ve hafızalarda uzun süre hoş ve ferah bir koku kalır.

Kanadalı Rose Louise Bagnet

Kanada kökenli büyüleyici bir gül olan Louise Bagnet, inci pembesi, pastel pembe ve beyaz çiçekleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Çiçek 90 cm yüksekliğe kadar büyür Tek çekimde 3 ila 5 tomurcuk oluşur. Çiçeğin yaprakları yoğun, parlak yeşil, parlak ve yukarıdan aşağıya tüm dalları eşit şekilde kaplar. Sürgünlerde neredeyse hiç diken yoktur, sadece ara sıra tek dikenler vardır.

Açıklama, çiçeklenmenin başlangıcında, çalı üzerinde parlak kiraz renkli tomurcukların oluştuğunu ve daha sonra yeşilimsi bir renk tonuna sahip beyaz yaprakların ortaya çıktığını söylüyor.

Çiçeklenme iki aşamada gerçekleşir. İlki Haziran başında başlıyor. Süresi yaklaşık bir aydır, bundan sonra bir mola olur ve ardından tomurcuklar tekrar açılır.

Çiçeklerin aroması sabittir, ancak çok güçlü değildir, kuşburnu kokusunu biraz anımsatır.

Referans için! Bazı deneyimsiz çiçek severler Latince adı Louise Bugnet'i yanlış yorumladı - Kanadalı gül Louise Bagnier olarak adlandırılıyorlar. Çeşit adlarını çevirme kuralları açısından, böyle bir mezhep yanlıştır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Kanadalı park Louise Bagnet gülünün avantajları arasında, çekici görünümüne ek olarak, toz halinde küf ve siyah nokta gibi rahatsızlıklara karşı alışılmadık derecede yüksek bir direnci vurgulayabilir.

Ek olarak, çiçek uzun süreli ve şiddetli yağmurları mükemmel bir şekilde tolere eder ve ayrıca yüksek bir donma direncine sahiptir. Diğer güllere göre özel bir bakım gerektirmez.

Eksikliklere gelince, asıl mesele, çiçek açan çiçeklerin uzun süre saplarda kalmaması ve hızlı bir şekilde düşmesidir.

Peyzaj tasarımında kullanın

Aristokrat Louise Bugnet gülü, Louise Audier çeşidiyle mükemmel bir şekilde eşleşir. Onun zarafetini mükemmel bir şekilde tamamlar ve vurgular. Ayrıca Augusta Louise ve Kanada gülü Martin Frobisher gibi çeşitlerle de sıklıkla kullanılır.

Peyzaj Tasarımında Louise Bagnet

Deneyimli bahçıvanlar, teraslara, evlere ve çardaklara yakın bir çiçek dikmeyi ve böylece muhteşem kompozisyonlar oluşturmayı önerir. Arka planda, yaprak döken, odunsu veya yaprak dökmeyen ağaçların yanı sıra çeşitli çalılar dikebilirsiniz.

Ek Bilgiler! Bu muhteşem çiçek için her zaman bir yer vardır. Bir çiçek bahçesinin parçası olabilir ve ayrıca zümrüt bir çim zemininde tek başına harika görünebilir.

Bir çiçek yetiştirmek

Gül, iyi aydınlatılmış alanlarda büyümeyi tercih eder, ancak aynı zamanda gölgeyi iyi tolere eder.Çiçeğin sağlığı ve görünümü, gelecekte ekim alanının ne kadar doğru seçileceğine bağlı olacaktır.

Louise Bugnet Rose Yayılımı

Gül Louise Bagnet, bir kuşburnu üzerine aşılanarak veya kesilerek yayılır, yani bir çiçek, örneğin bir buketden bir sap alınarak köklenebilir.

Biniş saat kaçta

Kuzey bölgelerde ve orta şeritte, ilkbaharda, tercihen Nisan-Mayıs aylarında çiçek ekmeye başlanması tavsiye edilir.

Not! Sonbaharda çiçek dikilmesi tavsiye edilmez, çünkü bitkinin soğuk havaların başlamasından önce kök salması için vakti olmayacaktır.

Güney bölgelerinde, Mart ayı sonlarında - Nisan ayı başlarında bir çiçek dikebilirsiniz.

Yer seçimi

Çiçeğin daha da gelişmesi doğrudan ona bağlı olacağından, dikim için bir yer seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır.

İyi hava sirkülasyonu olan iyi aydınlatılmış alanları tercih etmek en iyisidir. Alçak yerlerde, çiçek dikmemek daha iyidir, çünkü soğuk havanın durgunluğu vardır - çiçek iyi gelişmez ve hastalıklara maruz kalır.

Gül, orta verimli tınlı ve kumlu tınlı topraklarda başarıyla büyüyebilir. Zayıf kumlu topraklarda da hayatta kalabilir, ancak ondan bol miktarda çiçek açmasını beklememelisiniz.

Toprak ve çiçek dikime nasıl hazırlanır

Uygulamada görüldüğü gibi, çiçek, bol miktarda besin içeren verimli ve döllenmiş topraklarda kendini en iyi şekilde hisseder. Dikimden önce bahçıvanlar, toprağın boşaltılmasını tavsiye eder, böylece aşırı nem köklerde oyalanmaz ve çürümez.

Dikime başlamadan önce, kullanılamaz durumda olan parçalar ve elementler çiçekten çıkarılır ve kök de hafifçe kesilir. Dikim için uzun bacaklı bitkilerin yanı sıra gövdede üst yaprakları olan bitkileri seçmek en iyisidir. Üzerinde orta ve alt yapraklar varsa çıkarılmalıdır.

Önemli! Çeliklerin ilk çiçeklenme dalgasından sonra güçlü, genç çalılardan hasat edilmesi önerilir.

Adım adım dikim prosedürü

Düzgün ekilmiş bir gül sizi uzun süre güzel ve bol çiçeklenme ile memnun edecektir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Gül kesme

  1. Derinliği yaklaşık 50-60 cm olması gereken bir dikim çukuru kazın.
  2. Drenajı alttan yaklaşık 10 santimetre doldurun.
  3. Dikim çukurunun ve kök sisteminin boyutlarını karşılaştırın.
  4. Toprağı humusla karıştırarak gübreleyin ve üzerine bir avuç ağaç reçinesi ekleyin.
  5. Gülü toprağa ekin, köklerini nazikçe yayın ve toprakla örtün.
  6. Çalıların altında bol su, en az bir kova su.
  7. Sulamadan sonra, toprağı malçlamak daha iyidir, böylece uygun bir mikro iklim uzun süre kalır.

Gelecekte ekimden sonra toprağın sürekli nemli olmasını sağlamak gerekir. Bunu yapmak için bitkinin sabah veya akşam bol miktarda kökten sulanması yeterli olacaktır.

Bitki bakımı

Gül Louise Bagnet'in, büyüme koşullarına karşı nadir iddiasızlığı ile ayırt edilmesine rağmen, güzel ve bol bir çiçeklenme için biraz özen gerektirir. Sulama, toprağı gevşetme, zamanında budama ve yabani otların uzaklaştırılmasını içerir.

Sulama, bu gül çeşidi için önemli ve zorunlu bir işlemdir. Özellikle sıcak ve kurak dönemlerde ihmal edilmemelidir.

Not! Çiçeği soğuk suyla sulamanıza gerek yoktur. Bir çalı en az 15-20 litre su gerektirir. Kuru ve ılık havalarda çiçek özellikle kurak dönemlerde haftada iki kez sulanmalıdır. Yaz sonuna gelindiğinde sulama sayısı yarı yarıya azalır ve eylül ayında durur.

Güller mevsimsel olarak beslenir. Bunu yapmak için ilkbaharda azotlu gübreler, yazın ise potasyum ve fosfor ile gübrelenir.

Budama

Budama gülleri sıhhi ve biçimlendirici bir amaç için yapılır. Biçimlendirici budama en iyi ilkbaharda, tomurcuklar şişmeye başlar başlamaz yapılır. Burcun şekli tamamen tatmin edilirse, bu budama ihmal edilebilir.

Sıhhi budama gelince, bu bir zorunluluktur. İlkbaharda, kışın hayatta kalamayan tüm eski ve hastalıklı sürgünleri kesmeniz gerekir. Sonbaharda, hasarlı, hastalıklı ve büyümüş dalların çıkarıldığı sıhhi budama da yapılır.

Bir çiçeği kışlamanın özellikleri

Rose Louise Bagnet, yalnızca sorunlu ve eski dalları kaldırarak minimum düzeyde budanır. Ayrıca çiçek açtıktan sonra tomurcuklar kesilir.

Not! Çiçek dona dayanıklı olduğu için kış için özel barınağa ihtiyaç duymaz. Soğuk havanın başlamasıyla birlikte, çalıları toplamak yeterlidir.

Çiçek açan gül

Güzelliği ve iddiasızlığının yanı sıra Louise Bagnet, özel çiçeklenmesiyle de dikkat çekiyor.

İlk önce, parlak kiraz renginin tomurcukları ortaya çıkar ve onlardan doğrudan yeşilimsi bir renk tonu ile beyaz yaprakları vardır. Bazı durumlarda, çiçek açtıktan sonra bile, yaprakların kenarlarında bordo bir bordür kalır.

Gül Çiçeği Louise Bagnet

Çiçek açan çiçekler iki günden fazla saplarda kalmasa bile bitki yaz boyunca çiçek açar. Bu, çiçeklerin birbirlerini kıskanılacak bir tutarlılıkla değiştirmesinin bir sonucu olarak gerçekleşir.

Bir gülün çiçeklenmesi iki aşamada gerçekleşir. İlk dönem yaklaşık bir ay sürer ve Haziran başında başlar. Bundan sonra kısa bir mola verilir ve ardından tomurcuklar tekrar açılır.

Çiçeklenme sırasında ve sonrasında bakım düzenli sulamadan oluşur, en iyisi akşam saatlerinde yapılmasıdır. Ayrıca bu dönemde solmuş tomurcuklar sistematik olarak uzaklaştırılmalıdır.

Ya çiçek açmazsa? Çeşitliliğin iddiasızlığına rağmen, uygun olmayan ekim ve uygun olmayan bakım, gülün çiçek açmayacağı veya çiçek açmayacağı gerçeğine yol açabilir. Bunu önlemek için dikkatlice dikim yeri seçmeli ve sistematik olarak gübre uygulamalı, ayrıca bitkiyi sulamayı da unutmamalısınız.

Not! Azotlu gübrelerle taşınmamalısınız, çünkü fazlalıkları çiçeklenme eksikliğine neden olabilir.

Çok fazla budama, gülün çiçek açmamasının nedeni de olabilir, bu nedenle sürece sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Açıklamalara göre külleme ve yaprak bitleri gül için pek çok soruna neden olur. Halk ilaçları kullanarak bu tür sorunların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Bitkiyi böcek ilacı ile tedavi etmek gereksiz olmayacaktır.

Önleyici amaçlar için, çalıların zamanında inceltilmesi ve budama yapılması gerekmektedir.

Rose Louise Bagnet inanılmaz derecede güzel ve narin bir çiçektir. Küçük çiçek salkımlarında görünen beyaz, kaplanmış çiçekleri kimseyi kayıtsız bırakmayacaktır. Herhangi bir arsa veya çiçek yatağına zarif ve benzersiz bir görünüm verecekler. Üstelik bu çiçeğe özel bir bakıma gerek yoktur.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe