Rose Louis Odier (Louise Odier) - bu çeşitlilik kültürü nedir

Rose Louis Audier, genellikle pembe renkli, şakayık şekilli tomurcukları olan uzun bir çalıdır. Çiçeklenme döneminde, bu bitki hoş bir tatlı aroması ile güzel kokuludur. Gül, bir bahçe veya yazlık ev için mükemmel bir dekorasyon olacaktır.

Çeşitliliğin tanımı ve temel özellikleri

Bu bitkiler, İngiliz veya Fransız peyzaj stilinde güvenli bir şekilde bahçenin "ayırt edici özelliği" olarak adlandırılabilir. Bourbon güllerinin anavatanı, Hint Okyanusu'ndaki Bourbon adası olarak da adlandırılır.

Park gülü Louis Odier, neredeyse mükemmel bir çiçek şekline sahip, parkta yetiştirilen bir bitkidir. Genellikle soluk pembe renktedir. Renk merkezde daha doygun. Çiçekler, 8 ila 12 santimetre çapında kase şeklindedir.

Rose Louis Audier

Bu çiçek çalı olarak büyür ve tepenin yüksekliği 1,2 metreye kadar ulaşabilir. Bitkinin sürgünleri, kural olarak, soluk yeşil renkteki küçük yapraklarla yoğun bir şekilde kaplıdır. Ancak bu gülün neredeyse hiç dikeni yok.

Bu gül çeşidinin temel avantajları aşağıdaki noktaları içerir:

  • düşük sıcaklıklara ve dona karşı yüksek direnç;
  • güçlü, ancak esnek sürgünler;
  • çiçeklerin parlak güzel rengi;
  • uzun çiçeklenme.

Önemli! Louise Odier birçok hastalığa karşı hassastır ve birçok zararlıyı çeker.

Yetiştirme ve dikim

Çiçekçiler, güneş ışığının girdiği açık alanlara bir gül dikilmesini önerir. Site rüzgardan kapatılmalı, ancak iyi hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Önemli! Louis Odier gülü, mahalleyi diğer çalılar veya ağaçlarla çok kötü bir şekilde tolere eder. Bu nedenle sitede ayrı bir yer ayırması daha iyidir.

Bitki hem ilkbahar hem de sonbaharda ekilebilir. Gül dikmenin zamanlaması konusunda fikir birliği yok. Birçok uzman, bunun en iyi ilkbaharda yapıldığına inanıyor. Bitkinin sonbahar dikimini tercih eden çiçek yetiştiricileri de vardır.

İlkbaharda en iyi aylar Nisan, ikinci yarı ve Mayıs başıdır. Sonbaharda gül fidanı dikimi don başlamadan bir ay önce yapılmalıdır.

Yazlık evlerinde

Gül ekerken önemli bir nokta toprak seçimidir. Bu bitki için yüksek humus içeriğine ve pH 6-7'ye eşit asitlik seviyesine sahip gevşek toprak uygundur. Yani, Louise Audier gülü yüksek kil içeriğine sahip kumlu topraklarda harika hissedecek. Bu tür toprağa balçık denir.

Önemli! Sıcak bir dönemde toprak beslenmelidir. Örneğin, Rosaceae için özel bir mineral bileşimi uygundur. İlkbaharda toprak çürümüş gübre ile beslenebilir.

Sonbaharda bir gül ekilirse, hemen toprağı toplamak gerekir. Ve fidenin kışın donmaması için köklenmesi gerekir.

Louis Odier bir çalı gülü olduğu için yaklaşık 90 cm çapında ve yaklaşık 70 cm derinliğinde bir çukura dikilmesi daha iyidir, ekimden önce toprağın da süzülmesi gerekir. Çukurun dibine nemi iyi tutan küçük bir hidrojel tabakası yerleştirilebilir.

Gül fidanını gömmeden önce kök sistemini kontrol etmeniz ve kuru ve zarar görmüş kökleri keserek kurtulmanız gerekir.

Dikimden hemen sonra bitkinin bol sulanması gerekir. Bunun için oda sıcaklığında su uygundur. Gelecekte, çiçeği daha az sulamanız gerekir. Bu, soğuk mevsimde bitkinin kışa dayanıklı niteliklerinin geliştirilmesine izin verecektir. Eylül ortasından itibaren sulamanın durdurulması da tavsiye edilir. Sıcak yaz döneminde bitki hemen hemen her gün su ile sulanmalıdır.Bununla birlikte, suyun durgunluğunun olmadığından emin olmakta fayda var, çünkü bu, kök sisteminin ölümüne yol açabilir.

Bitki vejetatif olarak çoğalır. Bu, çalıyı bölen kesimler, kıvrımlar, kök emiciler olabilir.

Bitki bakımı: budama ve kışa hazırlık

2 yıl sonra budama gereklidir. Ancak bu süreden sonra sadece kurumuş sürgünlerin kesilmesi gerekir. Bitkinin arıtılması ve şekillendirilmesi amacıyla budama 3 yıl sonra yapılır.

Önemli! Bir gülü budamak bir zorunluluktur. Sonuçta, sürgünleri kesmezseniz, çalıdaki çiçek sayısı önemli ölçüde azalacak, bitki sayısız genç sürgün nedeniyle güzelliğini ve dekoratif etkisini kaybedecektir.

Bitkiyi Nisan ayında budamak en iyisidir. İlk önce bitkiden kurutulmuş ve ince sürgünler çıkarılır. Sonra çalıların ortasında büyüyen sürgünleri budamaya başlarlar. Daha sonra, burcun genel şekli ve boyutundan çıkan dalları kesmek gerekir. Sürgünleri 2-3 tomurcuk kısaltmanız gerekiyor. Kesim 45º açıyla yapılmalıdır.

Louis Audier gülü dona dayanıklı çeşitlere ait olmasına rağmen, bitkinin kışa hazırlanması gerekir. Sonbaharda, bir gülün genç sürgünlerinin kesilmesi, saplarının dikilmesi ve iğnelerle örtülmesi gerekir. Ayrıca, çalıların üstüne özel bir sığınak dikilebilir. Örneğin, plastik ambalajdan.

Budama

Çiçek açan gül

Bu türün bir gülünün ilk tomurcukları yazın başlarında ortaya çıkar. En uygun koşulları yaratırken, park gülü Louis Odier, sonbaharın başlangıcına kadar bütün yaz çiçek açar. Çiçeklenmeden önce üst pansuman gereklidir. Bitkinin akşam sulanmasıyla birlikte verilmesi gereken fosfatlı gübrelerin kullanılması en iyisidir.

Zaten yaz ortasındaysa ve Louis Audier gülü çiçek açmıyorsa, nedeni hastalıklar, zararlılar veya uygun olmayan bitki koşulları olabilir.

Çiçeklenme dönemine devam etmek için, zaten solmuş veya kurumuş tomurcukları sürekli olarak kesmek gerekir. Bu, yeni çiçek salkımlarının ortaya çıkmasını teşvik edecektir.

Hastalık ve haşere kontrolü

Genel olarak bu çeşidin gülü pek çok hastalığa ve zararlılara karşı dayanıklıdır. Bu bitkinin duyarlı olduğu başlıca hastalıklar şunlardır:

  • külleme;
  • siyah nokta.

Yapraklarda siyah nokta

İlk hastalığa, Erysiphealılardan gelen ektoparazitik bir mantar neden olur. Bitki enfekte olduğunda yaprakların yüzeyinde beyaz bir çiçek açar ve sporların olgunlaşmasından sonra damla şeklinde sıvı görünümü gözlenir.

Siyah nokta genellikle bitkiye Marssonia rosae mantarının verdiği zarar nedeniyle ortaya çıkar. Bitkinin yapraklarını etkileyen siyah noktalar şeklinde kendini gösterir.

Kara leke veya külleme ilk belirtileri ortaya çıktığında, bitkinin yaprakları özel bir mağazadan satın alınabilecek özel müstahzarlarla işlenmelidir.

Önemli! Profilaksi olarak ve yukarıdaki hastalıkların oluşumunu önlemek için, Louis Audier güllerinin sonbahar ve ilkbaharda bir bakır sülfat veya Bordo sıvısı çözeltisi ile püskürtülmesi önerilir.

Ancak Louis Audier çeşidinin gülüne zarar verebilecek haşerelerin sayısı şunları içerir:

  • gül yaprak biti;
  • gül testere sinekleri;
  • örümcek akarı.

Zararlılar - gül yaprak biti

Gül yaprak biti sadece bitkinin yapraklarını değil aynı zamanda genç koşuyu da etkileyebilir. Bu en yaygın ve en yaygın zararlıdır. Ancak gül şeklinde testere sineği, gövdeleri içeriden enfekte eder, çünkü bu haşere larvalarını sürgünlerin kabuğunun altına bırakır. Akar, bitkiyi yapraklardan yok etmeye başlar ve onları örümcek ağlarıyla sarar.

Derhal tüm bu zararlılarla savaşın. Özel hazırlıklar kurtarmaya gelecek. Gülün yapraklarına ve tomurcuklarına püskürtülmesi gereken bir çamaşır sabunu çözeltisi de kullanabilirsiniz. Soğan ve sarımsak tentürleri yaprak bitleriyle mücadelede olumlu sonuçlar verir.

Louise Odier gülü gerçek bir keşif çünkü bu, bahçenin dekorasyonu olacak güzel bir bitki. Aynı zamanda, gül nispeten eleştirici değildir ve gözaltı koşullarına iddiasızdır.Louis Audier, hastalıklara ve zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe