Kanada gülleri - açık alanda en iyi çeşitler, dikim ve bakım

Güller herhangi bir buketi gerçekten kraliyet yapabilir. Ne yazık ki, bu çiçekler genellikle çok kaprislidir ve soğuk havaya tahammül etmez. En azından yaygın olarak inanılan şey bu. Ancak gerçek şu ki, çoğu şey türe bağlıdır - modern Kanada gülleri şiddetli donlara bile dayanabilir. Ayrıca bu bitki nadiren viral ve fungal hastalıkları da enfekte eder. Çeşitliliğin temsilcileri barınak olmadan kış uykusuna yatabilir.

Çeşitliliğin özellikleri

Deneyimli çiçek yetiştiricileri, süs bitkilerine bakmanın çok zaman ve çaba gerektirdiğini bilirler. Ek olarak, sert iklimlerde tüm çiçekler hayatta kalamaz. Kanadalı yetiştiriciler, sadece soğuk havaya değil, aynı zamanda küllemeye de dayanıklı gül çeşitleri geliştirdiler. İşte ana avantajları:

 • uzun çiçeklenme dönemi;
 • hoş, ancak göze çarpmayan aroma;
 • kesimlerle çoğaltma yeteneği;
 • ayrılmada zorluk yok;
 • soğuk bölgelerde bile açık havada bitki dikme yeteneği;
 • çit oluşturmak için çok uygundur.

Pembe Kanadalı

Ek olarak, Kanada gülü soğuk mevsimde ek barınak gerektirmez. Çiçeğin çift veya yarı çift dokusu vardır. Beyaz, pembe, kırmızı, krem ​​ve somon tonlarının tomurcukları vardır.

Dikkat! Fidanlıkların açıklamasında, Kanada gülüne iddiasız ve soğuğa dayanıklı denir. Elbette, başarı büyük ölçüde belirli bir bölgeye ve bölgenin mikro iklimine bağlıdır.

Fidanlar kuzey enlemlerinde bile harika hissediyor. Bu çiçekler herhangi bir bahçeyi güzelleştirebilir.

donma direnci

Kanada gülü, kural olarak, diğer çeşitlerden daha mütevazı görünüyor, ancak 30 derecelik dona bile dayanabiliyor. Bu çiçeğin gerçekten bükülmüş veya ladin ağacı örtüsüne ihtiyacı yoktur. Çiçeklenme dönemi yazın ilk günlerinden itibaren başlar ve ilk donların başlamasıyla sona erer.

İlk kış, güvenlik nedenleriyle, çalı tabanını eşit parçalar halinde kum ve toprakla sıkmak gerekir.

Yemyeşil çiçek

Kanada seçiminin gülleri hava değişikliklerine dayanıklıdır. Bütün yaz muhteşem bir şekilde çiçek açabilirler. Bitkinin yaprakları zengin yeşildir. Renk tonlarının çeşitliliği ve az sayıdaki diken, bu çeşitleri çiçekçiler ve dekoratörler arasında popüler hale getirdi. Çiçeklenme dona kadar devam edebilir. Başlangıcı bölgeye bağlıdır.

Not! Kanada güllerinin iki çiçek dalgası vardır. İkincisi daha az sürer. Aynı zamanda çiçeklenme o kadar bol değildir.

Don sonrası iyileşme

Kanadalı yetiştiriciler, aşırı soğuğa dayanabilecek güller geliştirmek için uzun süre çalıştılar. Sonuç olarak, bilim adamları mükemmel rejeneratif özelliklere sahip çiçekler keşfettiler. Soğuk havalardan sonra hızlı iyileşme, bitkinin genotipinde mevcuttur. Tacın tamamen donması durumunda, dallar köklerdeki yenileme tomurcuklarından tekrar büyüyebilir.

Hastalık direnci

Kanada seçiminin gülleri, acemi bahçıvanlar ve bir çiçek yatağına bakmak için çok fazla zaman harcamak istemeyenler için mükemmel bir çözümdür. Bu iddiasız bitki, artan hastalık direnciyle ünlüdür.

Bazı Kanada gül çeşitleri genellikle zararlıları, çoğunlukla yeşil gül yaprak bitini istila eder. Önleme amacıyla, bitkiye sistemik veya temaslı böcek öldürücülerle işlem yapmanız gerekir.

Büyümek yeterince basit

Kanadalı güller yetiştirmek

İlkbaharda, küçük bir sıhhi budama yapılması ve bitkinin mineral veya organik gübrelerle beslenmesi tavsiye edilir. Çit dikmek en iyi ilkbahar veya sonbaharda yapılır. Üç yaşındaki fidanlar bu amaç için uygundur.

İniş

Gösterişsiz Kanada gülü güneşli tarafı sever, ancak kısmi gölgede kök salmaktadır. 70 cm derinliğe sahip dikim çukurunun hafif verimli toprakla doldurulması tavsiye edilir.

Üst giyim

Yemyeşil çiçeklenme elde etmek için ilkbaharda azotlu gübreler uygulanabilir ve temmuz ayında bitkinin fosfor veya potasyum ile beslenmesinde fayda vardır.

Sulama

Bitkiyi ilk ılık bahar günlerinden yaz sonuna kadar sulamanız gerekir. Su çiçekler ve yapraklarla temas etmemelidir. Donmaya dayanıklı bir gülün haftada 2-3 kez sulanması yeterlidir.

Budama

Çalıları yıllık olarak budamak gerekir. Çiçeklenme döneminden sonra tomurcuk vermeyen dalların kaldırılması önerilir.

İlkbaharda tomurcuklar çiçek açmadan önce zayıf ve donmuş iç sürgünleri kesmeniz gerekir. Çiçeklenmenin sürekli olması için, bahçecilik uzmanları, solmuş çiçek salkımlarını düzenli olarak gidermeyi tavsiye ediyorlar.

Katmanlama ile üreme

Kanadalı örtücü olmayan güller, kesimler kullanılarak çoğaltılır. Yaz ortasında yetişkin bir ana bitkiden sağlıklı ve genç sürgünler kesilir. Fideler derhal toprağa kazılmalıdır. Kök dallarına zarar vermemek için bu gereklidir. İlk kış için genç bitkilerin toprakla örtülmesi gerekir.

Dikimden bir ay önce toprağın ayıklanması gerekir. Kesimleri yarım plastik şişelerle örtün. Bu barınak kar eridikten sonra kaldırılmalıdır.

En iyi çeşitler arasında parlak kırmızı

En iyi çeşitler ve özellikleri

Hardy Kanada güllerinin sınıflandırılması zordur. Onları yetiştirmek için çeşitli melez formlar kullanıldı.

Dikkat! Kanada'da yetiştirilen iki büyük gül grubu vardır: Parkland (park) ve Explorer (kaşif).

Kışa dayanıklı güller, yuvarlak ve oval çiçek tarhlarına dikim için çok uygundur. Bitkinin çalıları, bir mikser için arka plan olarak kullanılır. Çoğu zaman, bu amaç için buruşuk güllerin melezleri ve modern çeşitler kullanılır.

Park grubunun temsilcileri mükemmel bir şekle ve parlak renklere sahip. Doğru, bu çiçeklerin aroması zar zor algılanabilir. Explorer grubunda tırmanma gülleri bulunur. Tomurcukların zengin bir aroması vardır. Kanadalı tırmanma gülü, Cordes melezleri kullanılarak yetiştirildi.

Prairie Joy

Prairie Joy

Prairie Joy gülleri 150 cm uzunluğa kadar uzar, tomurcukları koyu pembedir. Bu kışa dayanıklı çeşit, bir çiçek tarhında veya ülkede yetişmek için çok uygundur ve aynı zamanda yaşayan bir çit olarak da kullanılabilir.

Rose Kanadalı asırlık Prairie Joy, kısmi gölgeyi ve zayıf toprağı iyi tolere eder. Bu bitkinin az sayıda dikeni vardır.

Frontenac

Frontenac

Bu gülün yoğun ve dallı bir çalıları vardır. Çiçekler koyu pembe veya açık kırmızıdır. Bu gül çeşidi, çevre düzenlemesi için iyi bir seçimdir. Tomurcuklar kaplandı. Kuzey bölgelerde barınak olmadan kar seviyesine kadar donabilir, ancak hızla büyür ve iyileşir.

William Buffin

William Buffin Tırmanışı

Kanada tırmanma gülü, kesimlerle kolayca çoğaltılır ve hastalığa karşı dirençlidir. Bitkinin yaprakları koyu renkli ve hafif parlaktır. Yaklaşık 7 cm büyüklüğündeki çiçekler 10-30 adetlik büyük kümeler halinde görünür. Tomurcuklar sarı organlarındaki parlak pembe renktedir. Hacimli çalılar 2 metreye kadar genişlikte olabilir. Çiçeklenme dönemi sonbaharın sonlarında sona erer.

Cuthbert Grant

Cuthbert Grant

Bu çeşitlilik güneşli bir yeri tercih eder. Kupa şeklindeki çiçekler 3-9 adetlik kümeler halinde görünür. Bu güllerin hafif bir aroması var. Çalılar Cuthbert Grant topraktan talep etmiyor, ancak düzenli beslemeyle daha iyi çiçek açacaklar.

Bu çeşitlilik arasındaki temel fark, artan kışa dayanıklılığıdır. Bu bitki, gri-yeşil yapraklarla uyumlu bir şekilde birleştirilen asil mor renkli çiçeklere sahiptir.

Martin Frobisher

Martin Frobisher

Bu Kanada park gülünün bakımı çok kolaydır. Çalılar hızla büyür ve diğer çiçeklerle kompozisyonların temelini oluşturabilir.

Bahçıvanlığa yeni başlayanlar, zorluk çekmeyecek bir çeşitlilik arıyor. Martin Frobisher doğru seçim olacaktır. Genç sürgünlerde diken yoktur, bu nedenle çiçek buketler oluşturmak için harikadır. Martin tomurcukları genellikle soluk pembe renktedir.

Dikkat! Çeşitliliğin ana dezavantajlarından biri, böcek saldırısına karşı zayıf direncidir. Bu nedenle bu çiçeklere periyodik böcek ilacı tedavisi gerekir.

Champlain

Champlain

Çiçekler 5-7 adetlik küçük kümeler halinde toplanır. Champlain gülleri dona kadar çiçek açabilir. Bu çiçek, çiçek yatağını parlak renklerle aydınlatacak.

Yeşillik küçük ve parlaktır. Çeşitlilik, en güçlü çiçekli çeşitlerden biridir. Güneşli tarafta dikim için önerilir. Champlain bitki hastalıklarına karşı dirençlidir, ancak bazen küllemeden etkilenir.

Bu çeşidin Kanada gür iddiasız gülü, çok soğuğa kadar sürekli çiçek açar.

Büyüyen sorunlar ve hatalar

Soğuk iklimlerde gül yetiştirmek her zaman riskli ve zorlu olarak görülmüştür. Neyse ki dona dayanıklı modern çeşitler ortaya çıktı. Bununla birlikte, Kanada'da soğuğa dayanıklı bir açıcı gülü başarıyla yetiştirmenize yardımcı olacak bazı kurallar vardır:

 • bitkinin sulanması, aktif vejetatif büyüme döneminde en iyisidir;
 • fide yaşamının ikinci yılından itibaren çalıların gübrelenmesi tavsiye edilir;
 • genç bitkilerin soğuk kışın ladin dalları ile örtülmesi tavsiye edilir;
 • toprağın gevşek olması önemlidir;
 • toprak kil ise, bitkiyi ekmeden önce deliğe humus veya kum ekleyin.

Bu ipuçları, sitede dona dayanıklı gülleri başarıyla yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Dikkat! Böyle bir çiçek gölgede iyi büyür, ancak bu durumda tomurcuklar daha küçük ve daha solgun olacaktır.

Kanada seçiminin gülleri iddiasız ve şiddetli hava koşullarına dayanıklıdır. Bu tür çiçekler Rusya'nın kuzey bölgelerinde bile yetiştirilebilir. Sadece dona değil, aynı zamanda yaz sıcağına da mükemmel şekilde tahammül ederler. Bu bitkinin bakımı çok kolaydır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe