Kıştan sonra güller nasıl canlandırılır - ne yapmalı

Arazileri gül çalılarıyla süslenmiş çoğu çiçek yetiştiricisi, en az bir kez, kış soğuğundan sonraki kayıplarla uğraşmak zorunda kaldı. Çoğu zaman, sığınağı çıkardıktan sonra, sürgünlerin siyaha döndüğü, küfle kaplandığı anlaşılır. Diğer durumlarda, tomurcuklar çalıların üzerinde şişer ve birkaç hafta sonra dallar kurur. Bahçıvanlar, gülün kıştan sonra uyanıp uyanmadığını, ne yapacağını ve kurtarılıp kurtarılamayacağını merak ediyor.

Başarısız bir kıştan sonra güller nasıl kurtarılır

Gül kıştan sonra uyanmadıysa, hemen bir takım önlemler alınmalıdır:

 • Çalılardan ve yerden tüm eski yaprakları toplayın. Kovanı inceleyin ve kurumuş, kırılmış, dondan zarar görmüş gövdeleri bir budama makasıyla çıkarın.
 • Kararmış sürgünleri sağlıklı ağaçlara kesin. Gövdedeki aşılama bölgesine sağlam bir greft ile tamamen zarar görmüş bitkileri kesin - uykuda olan tomurcukların uyanma ve genç sürgünlerin görünme olasılığı vardır.
 • Kesilen yerleri parlak yeşille ve ardından bahçe verniği veya özel macunla lekeleyin.
 • Toprağı dökün ve güllere Bordeaux karışımı veya Fundazol gibi bir mantar ilacı püskürtün.
 • Bitkileri gölgeleyin veya örtün. Beyaza boyanmış büyük hacimli kesilmiş plastik şişeler bu amaçlar için uygundur. Gülün restorasyonu için rahat koşulların yaratıldığı küçük bir sera ortaya çıkıyor.
 • Çalı etrafındaki toprağı malçlayın.
 • Tüm resüsitasyon dönemi boyunca, düzenli ılımlı sulama yapın. Toprak kurumamalı veya su ile tıkanmamalıdır.

Umutsuz görünen bitkiler bile uyanabilir

Bu eylemler ilkbaharda zamanında yapılırsa, kıştan sonra güllerin nasıl yeniden canlandırılacağı sorunu hızla ortadan kalkacaktır.

Not! Başarısız kışlamanın nedeni bakım hataları ise, düzeltilmesi önemlidir.

Kararmış gövdeli bir gül nasıl canlandırılır

İlkbaharda güllerin neden siyaha döndüğünü ve uyanmadığını öğrenmek, onlardan kurtulmamalı, onları canlandırmalı. Varietal örnekler, sürgünlerden tamamen yoksun olsalar bile uyanabilirler. Kökler canlı kalırsa, onlardan genç sürgünler büyüyebilir ve gül, hava kısmını yavaş yavaş büyütür.

Sürgünlerde küçük siyah alanlar görülüyorsa, sağlıklı doku boyunca kesilmeleri gerekir, böylece kesim noktası tomurcuğun 5 mm yukarısında olur. Kenarları yırtılmadan ve ufalanmadan, hafif bir eğimle düz olmalıdır.

Not! Ölü doku boyunca sapları kısaltmak imkansızdır, bu da çürümeye ve ölüme neden olur. Yarayı hemen dezenfekte etmek ve bahçe verniği ile kapatmak önemlidir.

Tamamen kararmış sürgünler çıkarılmalıdır. Kenevir kalmaması için aşılama yerine budanırlar. Aşılama altındaki tüm gövdeler de kesilmelidir. Aksi takdirde çiçekler çeşitli özelliklerini korumayacaktır.

Genellikle bahçıvanlar kendilerine sorar: bahçede güller kaybolursa, ne yapmalı ve kararmış çalıların canlı olup olmadığını nasıl belirleyeceğinizi. Durumlarını düzeltmeli ve izlemelisiniz. Kökler hayatta kalırsa ve tomurcuklar kalırsa, bir süre sonra genç sürgünler ortaya çıkacak ve sonra tam teşekküllü bir taç oluşacaktır. Güller oldukça dayanıklı bir kültür olarak kabul edilir, radikal budama işlemlerinde bile hayatta kalabilir, iyileşebilir ve çiçek açabilirler.

Kesmenin ardından çalılar beslenmelidir

Bir gülün kıştan sonra kararmasının nedenleri

Gül çalılarının kararmış sürgünlerle nasıl yeniden canlandırılacağına karar vermenin nedenleri genellikle yanlış bakım organizasyonunda yatmaktadır. Bitkileri sonbaharda kışa hazırlamak yanlışsa, kararabilir ve ölebilirler.

Soğuk havanın arifesinde, çalılar özel bir malzeme ile kaplıysa, o zaman baharın başlangıcında zamanında çıkarmak önemlidir. Bu ancak don tehlikesi geçtikten sonra yapılabilir.

Not! Yaz aylarında güllerin de bazen kapatılması gerekir. Bu, doğrudan güneş ışığından ve çürümeden korunmanın gerekli bir ölçüsüdür.

Marsonina

Bu, uzun süre tedaviye cevap vermeyen iç ve bahçe bitkilerinin en zararlı hastalıklarından biridir. Diğer adı kara lekedir. Marssonina rosae mantarı tarafından kışkırtır ve kendini yaprak tabaklarında ve sürgünlerde gösterir. Önce morumsu beyaz lekeler ve sonra siyah lekeler alırlar. Yeşillik gri-kahverengi olur ve düşer. Zayıf bitkiler marsoninadan uzaklaşır ve neredeyse hiç çiçek açmaz, kışı iyi tolere etmez.

Güllerde mantar oluşumunu önlemek zordur ve bitkilerin bağışıklığını güçlendirmek zor değildir. Bu, hastalığın etken maddesine direnmelerine yardımcı olur. Alkali toprakta, yaşlı yapraklarda yaşar ve rüzgar ve yağışla getirilir.

Mantarın yayılmasına katkıda bulunan ve ortadan kaldırılması gereken faktörler şunlardır:

 • yüksek nem;
 • nemli ve sıcak hava;
 • nem ve kuraklıkta keskin bir değişiklik;
 • aşırı sulama;
 • aydınlatma eksikliği.

Toz halinde küf

Toz halinde küf mantar hastalığıdır. Patojen Sphaeroteca pannosa'nın sporları, onlarca yıldır toprakta yaşıyor ve uygun koşullar altında aktive oluyor:

 • yüksek nem;
 • sıcaklık;
 • topraktaki fazla azotlu maddeler.

Dallar kalınlaştığında güller genellikle külleme ile istila edilir. Genç sürgünler ve yaprak sapları ilk acı çekenlerdir. Beyaz bir kaplama ile kaplanmıştır. Sporlar olgunlaştığında, sıvı damlaları salınır ve ülserler gelişir. Yapraklar sararır, tomurcuklar küçülür ve çiçek açmaz.

Zamanla gövdeler çıplak hale gelebilir, çiçeklerle kaplanabilir.

Mantar enfeksiyonuna neden olan faktörler:

 • yağmurlu hava;
 • yüksek nem;
 • keskin sıcaklık düşüşleri;
 • topraktaki fazla nitrojen içeriği;
 • mineral eksikliği.

Bulaşıcı yanık

Mantar sporlarının neden olduğu, genellikle güller barınaklardan kurtulduktan sonra baharın başlamasıyla gelişir. Esas olarak, özellikle donma sıcaklıklarında kaplama malzemelerinin altına yerleştirilen rutubet nedeniyle oluşur.

Gül uyanmadıysa ne yapmalı

Bahçıvanlar genellikle güller kıştan sonra uyanmazsa ne yapacaklarını bilmezler. Bu dönemde bitkinin kökleri ve tomurcukları hava eksikliğinden muzdariptir, azarlayabilirler. Çalılar aktif büyüme aşamasına geçer, ancak kök sisteminin gelişimindeki bir durma nedeniyle ölebilir. Gül kökünün nasıl canlandırılabileceği sorusunu akla getiren de budur.

Bu neden oluyor, nasıl uyanmalı

Aşılı güller, hareketsiz bir dönemden sonra pek canlanamaz. Mart ayında tomurcuklar üzerlerinde şişmeye başlar. Çalılar büyümeye hazırlanıyor. Ama yeterince güneşi, aydınlatması yok. Ayrıca kök sistemi toprakta donar. Bu nedenle bitkilerin uyandırılması gerekir. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 1. Sığınağı kazarak ve plastik sargıyı zıt taraflardan çıkararak havalandırmayı düzenleyin.
 2. Malzemeyi bir bıçakla delin, böylece barınağın altından yukarıdan hava girsin.
 3. Hava sıcaklığı +8 dereceye ulaştığında güllerin tamamen serbest bırakılması gerekir.
 4. Doğrudan güneş ışığından koruyun.
 5. Ilık suyla çiseleyin.
 6. Toprağı gevşetin.
 7. Tomurcuk kırılmadan önce bitkilere% 3'lük bir demir sülfat çözeltisi püskürtün. Tomurcuklar doluysa,% 1'lik bir bakır sülfat çözeltisi kullanın.

Gübreleme gülleri

Soğuk mevsimden sonra kültür cansız görünüyorsa, geri yüklenebilir. Kıştan sonra gitmezlerse gülleri nasıl besleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Burçlar, aşılama bölgesinden veya kök boğumundan yeni sürgünler verebilir.Bunu yapmak için beslemeniz gerekir.

Ne besleyebilirsin

Kültürü uyandırmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • Herhangi bir kök oluşturucu, örneğin "Kornevin". Çözüm kökte uygulanır.
 • Antidepresan HB-101. Hayatta kalan sürgünleri canlandırır.
 • 60 gr'lık bir dozda Nitrofosku toprağa ve yüzeyine katılır.
 • Azotlu gübreler (nitrat, üre). Yeşil kütle oluşturmak için Haziran ayında tanıtıldı.
 • Karmaşık mineral bileşimleri. Tomurcuklar göründükten sonra kullanılır.

Gübre kullanılırken dozaj dikkate alınmalıdır.

Bahçıvanlar ne olduğunu merak ederken, sürgün olmazsa ve gül ölürse, bunun nedeni genellikle barınaklardan kurtulma döneminde bitkilere dikkatsizlik, uygunsuz bakımdır. Tecrübeli çiçekçilerin tavsiyesi ile bitkileri canlandırmayı deneyebilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe