Gül Altın Duş - dağcı özellikleri

Tırmanma güllerinin özel bir çekiciliği vardır, bol çiçeklenmeleri büyüleyici. Pek çok çeşit arasında Altın Duşlara dikkat etmelisiniz.

Bu çeşitliliğin en büyük artısı, bahçenin gölgeli köşelerine bile yerleştirilmesini sağlayan gölge toleransıdır. Bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcıları arasında bu türü bu kadar popüler yapan faktör budur.

Kısa Açıklama

Tırmanma gülü Golden Shawers, bir dağcı ve melez bir çay gülünün melezidir. 1956'da Amerikalı damızlık W.E. Lymerts tarafından yetiştirildi.

Altın Duşlar Hakkında Her Şey

Bu gülün sürgünlerinin yüksekliği 3 m'ye kadar ulaşır, yaprakları koyu yeşil, parlaktır. Güçlü budama ile çalı olarak büyümek mümkündür.

Çiçekler 10 cm çapa kadar oldukça büyüktür, parlak sarı bir renge ve zayıf bir şekilde belirgin hoş bir aromaya sahiptir. Çiçek açtıkça, çiçek salkımının gölgesi daha soluk bir renk alma eğilimindedir. Çiçeklenme Temmuz ortasında başlar ve tüm yaz sürer, son zirve bazen sonbaharın başlarında meydana gelir.

Önemli! Dıştan bakıldığında, bu çeşitlilik genellikle Golden Climber ile karıştırılır, ancak bunlar birbirine çok benzese de farklı çeşitlerdir.

Tırmanma gülü Golden Shovers, kısmi gölgeyi tolere eden birkaç sürekli çiçekli gülden biridir. Ancak bu çeşitliliğin temsilcisinin sıcak bir iklimi tercih ettiği unutulmamalıdır. Ortalamanın altında sıcaklıklara sahip bölgelerde, yerleştirilmesi için güneşli yerler seçmek daha iyidir.

Görünüm

Avantajlar ve dezavantajlar

Tabii ki, bu çeşitlilik bahçıvanların favorileri için boşuna değildi. Birçok avantajı var:

 • erken ve tekrarlayan çiçeklenme;
 • hızlı büyüme;
 • gölge toleransı;
 • çalı görünümünü verebilirsiniz;
 • çiçeklerin hoş kokusu.

Dezavantajlar aşağıdaki nitelikleri içerir:

 • hastalığa karşı zayıf direnç;
 • termofiliklik;
 • toprağa titizlik;
 • özel budama ihtiyacı.

Peyzaj tasarımında Gül Altın Duş

Yüksek dekoratif nitelikleri nedeniyle, bu çeşitlilik genellikle evlerin çardaklarını, kemerlerini ve duvarlarını süslemek için kullanılır.

Bir çalı olarak bu gül, hem çalılar hem de çiçekler gibi diğer bitkilerle birlikte harika görünüyor.

Diğer bitkilerle başarılı kombinasyon

Ayrıca, oluşan bitki tek bir dikim durumunda parlak bir vurgu haline gelebilir.

Açık toprağa yetiştirme ve dikim

Koleksiyonunuzu Golden Showers çeşidinden bir gülle yenilemeye karar verdikten sonra, ilk adım bu bitkiden bir fide satın almaktır. Saksılardaki örnekleri tercih etmek daha iyidir, bu durumda kök sistemi nakliye sırasında zarar görmeyecektir.

Not! Genç bitkinin yapraklarına dikkat ettiğinizden emin olun. Parlak ve koyu yeşil renkte olmalıdır. Lekelerin veya kusurların varlığı bir bitki hastalığına işaret edebilir.

Bu çeşitlilik termofilik olduğu için ekim için bahar dönemini seçmek daha iyidir. Toprak iyice ısınana kadar acele etmemek ve beklememek daha iyidir. Sonbaharda dikildiğinde, gül düşük sıcaklıklara maruz kalabilir ve hatta ölebilir.

Bu çiçek için bir yer seçerken bölgenin iklimine odaklanmalısınız. Sıcak iklime sahip bölgelerde, kısmi gölgede yerleştirme kabul edilebilir. Daha soğuk ekim yapılan bölgeler için güneşli bir yer seçmek daha iyidir.

Önemli! Dikkate alınması gereken en önemli şey, taslakların olmamasıdır. Diğer birçok tür gibi, bu gül de onlara iyi tahammül etmez.

Önce gelecekteki ekim için zemin hazırlamalısınız.Toprak kum ve gübre ile karıştırılmalıdır, ek besleme olarak nitroammofosk ekleyebilirsiniz.

Dikimden önce fide kaptan veya ambalajından çıkarılmalı ve oda sıcaklığında suya konulmalıdır.

Adım adım dikim

Açık toprağa gül dikme süreci birkaç aşamadan oluşur:

 1. Çapı fidenin kök sisteminin büyüklüğü ile orantılı olan bir çukurun hazırlanması.
 2. Drenaj hazırlığı (küçük bir çakıl tabakası, kırma taş).
 3. Deliği hazırlanan toprağın bir kısmı ile doldurmak.
 4. Fide yerleştirmek (kökleri toprak yüzeyine yaydığınızdan emin olun).
 5. Çukuru hazırlanan toprağın geri kalanıyla doldurmak.
 6. Sulama.
 7. Bir fide dikmek.

Fide dikim sırasında aşılama yeri yer seviyesinin 4-5 cm altında olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Önemli! Bir yer seçmeden ve ekime başlamadan önce, gelecekteki büyümesi için boyutunu dikkate alarak gülün desteğini düşünmelisiniz.

Destek dikim aşamasında kurulmalıdır. Dikim işlemi tamamlandıktan sonra genç sürgünler hemen bağlanarak yatay olarak yerleştirilmelidir.

Bitki bakımı

İyi büyüme ve gür çiçeklenme için bitkiye uygun şekilde bakılmalıdır. Bu tipik olarak sulama, besleme, budama ve kışın korumayı içerir. Rose Golden Showers'ın kendi gereksinimleri vardır.

Sulama

Bu çeşitlilik kuraklığı iyi tolere eder, ancak su basması büyümesini ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çalı başına 10-15 litre su miktarında sulama haftada bir yapılmalıdır. Bu oran ancak çok kuru havalarda artırılabilir. Sulama suyu sadece oda sıcaklığında alınmalıdır.

Üst giyim

Altın Duşlar, toprağın kalitesi ve içinde çok miktarda besin bulunması konusunda oldukça talepkardır. Dikim sırasında toprağın ilk hazırlanmasına ek olarak bitkinin düzenli olarak beslenmesi de gerekmektedir.

Gübrelere ihtiyaç var

İlkbaharda azotlu gübreler bunun için mükemmeldir. Bitkinin bitkisel kütle kazanmasına ve çiçeklenmeye hazırlanmasına yardımcı olurlar.

Yaz aylarında potasyum-fosforlu gübreleme yapmak daha iyidir. Gül, bu dönemde organik gübrelere de duyarlıdır. Gerekli besin maddelerinin zamanında alınması nedeniyle, bitki bol çiçeklenme için yeterli güce sahip olacaktır.

Budama ve yeniden dikim

Gül tırmanışı için budama önemli bir bakım maddesidir. Doğru ve zamanında yapılmalıdır.

Doğru budama gerekli

İlk budama, don tehlikesi geçtiğinde ilkbaharda yapılır. Çalı veya tırmanma ağacı olarak bitkinin nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak, budamanın ne kadar güçlü olması gerektiğine bağlıdır.

 • Bir çalı tarafından büyütülmesi durumunda, sürgünler büyük ölçüde kısaltılır ve geriye sadece 3-4 tomurcuk kalır.
 • Gül tırmanmaya devam edecekse sürgünlerin kesim yüksekliği daha fazla ise 7-8 tomurcuk bırakılmalıdır.

Tüm kuru sürgünler ve kıştan sonra zarar görmüş olanlar da kaldırılmalıdır.

Önemli! Çiçeklenme döneminde yaz aylarında, yeniden çiçeklenmeyi teşvik etmek için solmuş çiçek salkımları düzenli olarak çıkarılmalıdır.

Sonbahar budaması, gerekirse çalıların inceltilmesi ve hastalıklı sürgünlerin uzaklaştırılmasından ibarettir. Soğuk havalar başlamadan önce bitkinin bu prosedürden uzaklaşıp güçlenecek zamanı olacak şekilde yapılmalıdır.

Güllerin dikiminden kaçınılması tavsiye edilir. Özellikle bitki zaten bir desteğe sabitlenmişse. Ancak yine de böyle bir ihtiyaç ortaya çıkarsa, bu sürece sorumlu bir şekilde yaklaşmanız gerekir.

İlkbahar veya yaz aylarında yeni bir yere inebilirsiniz. Bahar dönemi tercih edilir, ancak bu durumda bitkiyi sonbaharda hazırlamaya değer. Kök sisteminde önceden bir daire içinde kazmak ve ortaya çıkan boşluğu kumla doldurmak gerekir. İlkbaharda geriye kalan tek şey yumruyu yerden kaldırmak ve yeni bir yere taşımaktır.

Gülü yaz aylarında ekmeniz gerekiyorsa, tüm çiçekleri çıkarmanız ve sürgünleri yarıya indirmeniz gerekir. Bundan sonra bitki yeni bir ekim alanına taşınmalıdır.

Dikim, genç fidanlarla aynı şekilde yapılır. Deliğin çapının daha büyük olması gerektiğidir.

Kışlama

Gül Altın Duşlar, çoğu gül gibi, kış için barınak gerektirir. Bitkiyi eylül ayında kışa hazırlamaya başlarlar. Bunu yapmak için kirpikler desteklerden çıkarılır ve yere doğru bükülür. Bu onların yatay konuma alışmalarına yardımcı olacaktır. Çalıyı örtmeden önce sürgünler yere tutturulur.

Not! Dökülen kirpiklerin altına düşen yapraklar veya çimen koymak daha iyidir. Yukarıdan gül, dokunmamış beyaz bir malzeme veya ladin dalları ile kaplanır.

Çiçek açmak

Her bitkinin bir aktif büyüme ve uyku hali vardır. Bu ona bakarken rehberlik etmelidir.

Bol çiçeklenme

Tırmanan bir gülün en aktif dönemi çiçeklenme dönemidir. Altın Duşlar için Temmuz ortasında başlar ve neredeyse sonbahara kadar sürer. Şu anda, gül daha fazla bakım gerektiriyor. Solmuş çiçek salkımlarını düzenli olarak gübrelemeniz ve gidermeniz gerekir. Özellikle hava kuruysa sulamaya da dikkat etmelisiniz.

Önemli! Hareketsiz dönem sonbaharın sonlarında başlar. Şu anda asıl görev, bitkiyi yaklaşan soğuk havadan korumaktır. Bunu yapmak için hazırlanmalı, yani hafif bir budama yapılmalı ve sürgünleri destekten çıkarılmalıdır.

Neden çiçek açmayabilir

Bakım için tüm kurallara tabi olarak, Altın Duşlar gülü bol çiçeklenmeyi sevecek. Çiçek açmayı reddederse, bunun birkaç nedeni olabilir:

 • ışık eksikliği;
 • besin eksikliği;
 • zayıf sulama;
 • hastalıkların ve zararlıların varlığı;
 • uygun olmayan kırpma veya ihmal.

Ancak olası tüm nedenleri analiz ederek soruna bir çözüm bulmak mümkün olacaktır.

Üreme

Yeni fideler için, mayıs ayından yaz sonuna kadar olan dönem en uygunudur. Güllere tırmanmak için iki çoğaltma yöntemi vardır:

 • kırıntı;
 • katmanlama.

Kesimlerle çoğaltma aşamalara ayrılabilir.

 1. İlk adım sağlıklı bir sürgün seçmektir, solması, kesilmesi ve her birinin 2-3 tomurcuğu olacak şekilde parçalara ayırması daha iyidir. Alt kesim 45 ° 'lik bir açıyla yapılır, üst kısım yataydır. Yapraklar ya tamamen çıkarılır ya da sadece üstünü bırakabilirsiniz.
 2. Daha sonra, hazırlanan kesimler, köklenme sürecini hızlandırmak için uyarıcı bir çözelti içine yerleştirilir.
 3. İşlendikten sonra kumla önceden karıştırılmış toprağa ekilir.
 4. Dikilen kesimler bir cam kavanozla kapatılır.

İlkbaharda katman yaparak yayılma yöntemine başvurmak daha iyidir. Barınağı kaldırdıktan sonra, uygun sürgünler bir desteğe bağlanmaz, zemine tutturulmuş olarak bırakılır. Ayrıca, yalnızca köklerin göründüğü yerdeki toprağın nemli kaldığından emin olmalısınız. Çelikler köklendikten sonra olgun bitkiden kesilebilir ve kalıcı yerlerine ekilebilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Golden Rain, hastalıklara ve haşere saldırılarına karşı özellikle dirençli değildir. Maruz kaldığı en yaygın rahatsızlıklar külleme ve yaprak lekesidir. Ayrıca, çoğunlukla yaprak bitleri olmak üzere çeşitli zararlılardan da etkilenebilir.

Önemli! Bitkinin sağlığını korumak için düzenli olarak özel preparatlar ile koruyucu tedavi yapılmalıdır. Güller için birçoğu var.

Sadece sağlıklı bir bitki tamamen büyüyecek ve bol ve uzun çiçekli göze hoş gelecektir.

Gül tırmanma ailesi arasında, Golden Shovers, kısmi gölgeli yerlerde büyüyüp çiçek açabilmesi gerçeğiyle olumlu bir şekilde karşılaştırır. Ancak serin iklime sahip bölgelerde, bunun için güneşli bir yer seçmek daha iyidir. Önemli olan, bitkinin rüzgara ve cereyana maruz kalmamasıdır.

Bu tür, hem mineral hem de organik gübrelere duyarlıdır. İlkbaharda ve yaz boyunca çiçeklenme döneminin sonuna kadar uygulanmalıdır.

Bu çeşitlilik için budama çok önemlidir. Zamanında ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Çiçeklenme döneminde solmuş çiçek salkımlarının düzenli olarak kaldırılması gerektiğini unutmayın.

Zararlılar ve hastalıklar için periyodik tedavi gereklidir. Bitkiyi sağlıklı tutacak ve tam olarak gelişmesini sağlayacaktır.Doğru bakımla, Golden Shovers yaz boyunca yemyeşil ve aromatik çiçekleriyle göze hitap edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe