İlkbaharda açık toprağa krizantem ekimi

Kasımpatı, yerli çiçek yetiştiricileri arasında en popüler bitkilerden biridir. Genellikle yazlık evlerde bulunabilirler. Ancak bu çiçek oldukça karamsar ve dikkat gerektiriyor. En önemli bakım önlemi ekimdir. Tüm kurallara uyarsanız, bitki kolayca ortama uyum sağlar ve uzun süre yemyeşil çiçek açmasıyla sizi memnun edecektir. Bazı önemli tavsiyeleri görmezden gelirseniz, genç bir bitki solabilir, hatta ölebilir.

Fide seçimi

İlkbaharda açık toprağa krizantem dikmek çok önemli ve sorumlu bir olaydır, buna önceden hazırlanmanız gerekir. Öncelikle doğru ekim malzemesini seçmeniz gerekiyor.

Piyasada, internette veya özel bir fidanlıkta fide satın alırken aşağıdakileri aklınızda bulundurmanız gerekir:

 • Çiçeği kıştan önce gömmek zorunda kalmamak için çok yıllık bir çeşit seçmek daha iyidir;
 • Kökler güçlü, büyümüş olmalı;
 • Merkez sürgünün etrafında genç dallar varsa, çiçek yeni koşullara iyi uyum sağlar ve hızla gelişir;
 • Tüm sıcak dönem boyunca (Nisan - Ağustos) çiçek dikilmesi tavsiye edilir, daha sonra sürgünler hızla köklenir ve güvenli bir şekilde kışı alır.

Dikim materyali mantar, viral veya bakteriyel enfeksiyon belirtileri içermemelidir. Hastalığın herhangi bir izi, çiçek köklenmesi ve başarılı kışlama olasılığını önemli ölçüde azaltır. Dikim için yer ve toprağı önceden hazırlamak gerekir. Tecrübeli çiçek yetiştiricileri bunu bahardan önce bile düşünüyor. Bitkinin tüylü ve kıllı çeşitlerinin en iyi ve en hızlı şekilde kök saldığı bilinmektedir. Kısa şiddetli donlarda bile olumsuz çevresel etkilere iyi ve başarılı bir şekilde kışı tolere ederler.

Krizantemler kıştan sonra büyümenin başlangıcı

Bu genellikle Nisan ayının üçüncü on yılında - Mayıs ayının ikinci on yılında meydana gelir. Ancak, belirli bölgeye bağlı olarak zamanlama biraz değişebilir. Bu sırada çiçekler aktif olarak yukarı doğru uzanmaya başlar. Nisan sonu, kesimlerle bitki çoğaltımı için ideal bir zamandır.

Bu prosedür aşağıdaki şekilde yapılmalıdır:

 • "Bebek" elde etmek için bir rahim kovanı seçilir. Kışı sorunsuz geçirmiş en sağlıklı ve güçlü bitki olmalı;
 • 9-10 cm uzunluğundaki çelikler keskin bir bıçakla kesilir, her biri üç budaklı olmalı;
 • Sürgünler, fide yetiştirmeye yönelik ahşap kutulara yerleştirilir ve perlit ve nehir kumu besleyici karışımı ile doldurulur;
 • Toprak hafifçe nemlendirilir, ancak çok fazla su dökmenize gerek yoktur;
 • Ayrıca genç sürgünler plastik örtü ile kaplanır.

Son kar erir ermez çiçekler yoğun bir şekilde büyümeye ve gelişmeye başlar.

Çelikler, üzerlerinde ilk sürgünler görünene kadar "kaputun altında" tutulur. Mart ayının sonunda dikilmişlerse, kökler Nisan ayının ortasında (sonunda) ise yaklaşık 20 gün içinde - biraz daha erken, 14-15 gün sonra ortaya çıkacaktır. "Kapak" içindeki toprak her zaman biraz nemli olmalıdır, ancak kesimleri çok fazla "dökmeye" değmez, aksi takdirde çürürler ve kök salamazlar.

Çalıyı bölerek ilkbaharda krizantem dikimi

Her çiçekçi krizantemleri ne zaman ekeceğini bilir. Bunu yapmanın en uygun ve en kolay yolu, bitkilerin fizyolojik uyku döneminden çıktığı ilkbahardır.Tohumdan çiçek de yetiştirebilirsiniz, ancak bu tür ekimler uzun ve zahmetlidir. Ayrıca piyasadan satın alınan tohumlar genellikle kalitesizdir. Kesimlerle çoğaltma daha güvenilirdir. Hava istikrarsızsa, Nisan ayının son on gününü - Mayıs ayının ilk on günü - beklemek daha iyidir.

Yetiştirme için adım adım talimatları düzeltin:

 • Zararlılardan ve parazitlerden etkilenmeyen, mantardan muzdarip olmayan ve normal şekilde gelişen sağlıklı ve güçlü bir uterus çalısı seçin;
 • Bitkiyi kazın;
 • Keskin bir bıçak kullanarak onu birkaç parçaya bölün. Her parçanın kendi kökü ve genç sürgünleri olmalıdır;
 • Katmanlar, karmaşık bir mineral gübre ve besin karışımı ile doldurulmuş önceden hazırlanmış çukurlara ekilir.

Genç sürgünler bol sulanır. Sonbaharda bu şekilde krizantem dikmek mümkündür, ancak bu durumda genç sürgünlerin kış için dikkatli bir barınağa ihtiyacı vardır. Bu amaçla meşe dalları veya çam dalları kullanmak en iyisidir.

En kolay ve en popüler üreme yöntemi, çalıların bölünmesidir.

Normal olarak gelişen 3 yaşında bir çalıdan, çoğunlukla 4-5 kesimden en az 6 kesim elde edilebileceği bilinmektedir. Bitki ne kadar yaşlıysa, o kadar çok yandan filizlenir. Bununla birlikte, en eski çalıları seçmemelisiniz çünkü enfeksiyon veya parazit bulaşma olasılığı daha yüksektir.

Kasımpatı nasıl ekilir

Kasımpatı ilkbahar veya sonbaharda ekilebilir. Bunu yapmak için sığ bir kutuya ihtiyacınız var, çünkü bitkinin kökleri neredeyse yüzeyde kalıyor. Çiçek sonbaharda satın alınırsa, hemen açık toprağa koymayın, aksi takdirde ilk gece donlarında ölür. Güç kazanması için bitkiyi bahara kadar evde bırakmanız gerekir.

Isınmanın başlamasıyla birlikte ekime güvenle devam edebilirsiniz. İlk önce çiçeği koşullardaki bir değişikliğe hazırlamanız gerekir.

Bu gerektirir:

 • Kasımpatı tamamen çiçeklenmesini bekleyin;
 • Kuru çiçekleri ve deforme olmuş yaprakları budayın, çıkarın;
 • Erken filizlenmeyi önlemek için kabı kalın bir tekstil tabakasıyla sarın;
 • Tencereyi kış için serin ve karanlık bir yere koyun.

Kışlama sırasında sulama minimum düzeyde olmalıdır. Toprak sadece biraz nemliyse, bu yeterlidir, çünkü soğuk mevsimde krizantem dinlenir.

Bahar gelir gelmez çiçek sıcaklığa ve ışığa yaklaşır. Don nihayet bittiğinde, genç sürgünleri kulübede açık toprağa ekebilirsiniz. Dikimden yedi gün sonra, yüksek konsantrasyonda azot içeren bir mineral pansuman uygulamak gerekir.

Kasımpatı nerede ekilir

Hemen hemen tüm yetiştiriciler, krizantemlerin nasıl yetiştirileceğini ve bahçeye nasıl ekileceğini bilir. Ancak, çok az kişi iniş kuralları hakkında düşünüyor. Önemli olan bitkiye günde en az üç saat güneş ışığı sağlamaktır, bu nedenle gölgeli bir alan dikim için en iyi seçenek değildir. Yer her yönden açık olmalıdır.

Mineral bakımından fakir, kuru turbalı veya kumlu topraklı ekim alanları seçmeyin. Toprak için diğer bir gereklilik, iyi nem tutmadır. Aynı zamanda su durgun olmamalıdır.

Bitki, hafif kumlu topraklara yerleştirilirse en iyi şekilde gelişecektir. Arazi organik madde ve humus açısından zenginse, krizantem kök salacak ve uzun süre yemyeşil çiçek açmasıyla sizi memnun edecektir. Ayrıca toprak iyice drene edilmelidir.

Bu çiçek ani sıcaklık değişimlerinden, rüzgârdan ve güneş eksikliğinden hoşlanmaz.

Uzmanlar, bu çiçeklerin iki veya üç yıldan fazla arka arkaya aynı bölgeye dikilmesini önermiyorlar - bu nedenle çeşitliliğin bozulması, viral ve fungal enfeksiyonların yenilmesi, parazitlerin istilası gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Besin açısından fakir toprağa krizantem ekilirse, düzenli beslenmeyle durumu kurtarabilirsiniz.Kışlama sorununu çözmek çok daha zordur (çoğu çeşit en küçük donlara bile tahammül etmez). Yüksek toprak nemi durumunda sulama azaltılmalıdır, bu kök çürümesini önleyecektir.

Kasımpatı dikmek için ne kadar uzakta

Sadece ilkbaharda krizantemleri ne zaman açık toprağa ekeceğinizi değil, aynı zamanda onları ne kadar uzağa ekeceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu çiçekler uzayı sever, kalabalıklaşmayı sevmez. Bir şerit halinde açık toprağa ekilen iki genç bitki arasındaki minimum mesafe 30 cm, maksimum - 50 olmalıdır. Ne kadar çok, o kadar iyidir. Her bir sapa bol miktarda toprak serpilir. Kökler pratik olarak yüzeyde durmalı, zemine çok fazla derinleştirilmemelidir.

Küçük, kompakt fidelerin ek desteğe ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, geniş yayılan numunelerin yanında, ahşap veya metal direklerin takılması tavsiye edilir. Bu, gövdenin yukarı doğru uzanmasına ve rüzgar ve yağmurdan eğilmemesine yardımcı olacaktır.

Çelikler dikildikten sonra her parça sıkıştırılır. Büyüme noktasını ortadan kaldırmak için bu gereklidir. İşin son aşaması sulama ve yapay gölgelendirmedir, bunun için herhangi bir kaplama malzemesini kullanabilirsiniz.

Kasımpatı çukurunun derinliği artık ortalama 35-45 cm olmalıdır. Dibine bir drenaj tabakası ile toprak ve solucan humusundan oluşan bir besin karışımı döşenmelidir. Bu, çiçeklerin daha hızlı kök salmasına ve ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini almasına yardımcı olacaktır.

İlginç. Kömür bazen besin karışımına doğal bir adsorban olarak eklenir. Ayrıca toprağı dezenfekte etme özelliğine sahiptir.

Yemyeşil çiçeklenme için ilkbaharda en iyi pansuman

Moskova bölgesinin ikliminde yemyeşil çiçeklenme için bitkilerin gelişmiş beslenmeye ihtiyacı vardır.

Krizantem en çok aşağıdaki maddelere ihtiyaç duyar:

 • Azot (uygun yaprak gelişimi için gereklidir);
 • Potasyum - aktif kök büyümesini uyarır;
 • Fosfor - krizantemlerin hastalıklara, zararlılara ve parazitlere karşı bağışıklığını artırır. Ayrıca tomurcuk sayısını artırmak için fosfor gereklidir;
 • Bakır ve çinko - yeşil kütlenin oluşumu için.

Bitkinin belirli minerallere olan ihtiyacının çeşide bağlı olduğu bilinmektedir. Çalı uzunsa, sık sık azotlu gübrelerle beslemelisiniz. Kompakt küçük büyüme çeşitleri için potas gübreleri daha önemlidir.

Yabani ot kalıntılarından bağımsız olarak yapılan humus ve organik gübrelerin tanıtılmasıyla iyi bir sonuç verilmektedir. İlkbaharda, gübre veya kümes hayvanı dışkısı eklediğinizden emin olun. Zemine herhangi bir gübre uygulamadan önce toprağı iyice sulamak ve gevşetmek gerekir. Bu, besin maddelerinin yoğun ve hızlı emilimi için gereklidir.

Çiçeklenme süresini arttırmak ve tomurcuklanma sürecini hızlandırmak için endüstriyel uyarıcılar kullanılmalıdır. Hangisini seçeceğiniz yetiştiriciye bağlıdır. "Bud" çaresi çok popüler.

Toprak besin bakımından fakirse, yemyeşil bir çiçeklenmeyi beklemek pek mümkün değildir.

İlkbaharda yemyeşil çiçeklenme için bahçedeki krizantemleri nasıl besleyeceğinizi önceden düşünmelisiniz. Bunun için çiçek yetiştiricileri, kışın bile karmaşık mineral gübreleri stoklamaya başlar. Kasımpatı, hiçbir durumda önerilen gübre dozunu aşmadan acemi yetiştiricilere sorumlu bir şekilde beslenmelidir. Ayrıca krizantemleri nasıl dölleyeceğinizi de bilmeniz gerekir - her tür pansuman uygun değildir.

Beslenme için azot, fosfor ve potas gübre kullanılması zorunludur. Azot, bitkinin köklerinde küçük yumrularda birikir ve aktif yeşil kütlenin toplanmasına katkıda bulunur. Güncellenmiş versiyonu olan "Kemira +" endüstriyel hazırlık "Kemira" ile iyi bir sonuç elde edildi. Üst pansuman uygulamak için, karışım paket üzerinde belirtilen oranlara, şemaya ve ayrıntılı tavsiyelere kesinlikle uyularak su ile seyreltilmelidir.İlaç "Kemira" krizantemlerin büyümesini, çiçeklenmeyi ve tomurcuk oluşumunu uyarır. Çiçekler deforme olmadan büyük görünür. Güçlü bir ajan, uzun çiçeklenmeyi garanti eden ve daha hızlı çiçeklenmeye yardımcı olan Multiflor'dur. Ayrıca zaman içinde test edilmiş bir halk ilacı da kullanabilirsiniz - bahçe yabani otlarının infüzyonu.

Tüm gübreler krizantem için uygun değildir

Dikkat! Bir yabani ot kaynatma hazırlarken, tüm tohumlar önceden çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa, yabani otlar tekrar çoğalacak ve krizantem boğulacaktır.

İlkbaharda krizantem bakımı

Krizantemlerin ilkbaharda, aktif büyüme mevsimine girdiklerinde bakımı için ana aktivite, bol sulama ve ardından gevşemedir. Önerilen toprak nemlendirme sıklığı ilkbaharda haftada bir, yazın ise haftada iki kezdir. Tacın doğru oluşumu için budamanın zamanında yapılması da gereklidir. Yıllık örneklerin en iyi pansumanlanması tüm sezon boyunca iki veya üç kez yapılır. Bitkiler zaten birkaç yaşında ise, çiçek kışa girene kadar döllenme yaz ve sonbaharda devam eder. Herhangi bir haşere istilası belirtisi, parazitler ortaya çıkarsa, endüstriyel böcek ilaçları püskürtülmeli veya zararlılar elle toplanmalıdır.

Bitkinin bakıma ve bakıma ihtiyacı var

Kasımpatı bakımı yapılırken sulama ve düzenli beslenmeye büyük önem verilmelidir. Bahar, bahçıvan takvimindeki en sorumlu zaman olarak kabul edilebilir, şu anda bitkinin enerjisini en yoğun şekilde harcadığı zamandır. Hastalıkların, zararlıların ve parazitlerin önlenmesi için çiçeklere uygun şartlar, uygun bahar bakımı, iyi kışlama ve iyi beslenmenin sağlanması gerekir. O zaman kesinlikle en güzel çiçeği yetiştirebileceksiniz.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe