Godetia çiçeği - evde tohumdan büyüyen

Godetia, Kıbrıslı ailenin yıllık çiçeğidir. Hafif benzerliği ve parlak rengiyle Clarkia çeşidi olarak sınıflandırılır. Bugün bu bitki (Kuzey ve Güney Amerika'ya özgü) tüm dünyaya yayıldı ve çiçek tarhlarını, balkonları ve sokak paletlerini süsleyen bir vurgu haline geldi.

Büyük godetia tomurcukları gözleri uzun süre memnun eder. Düz, dallı ve yayılan dalları olan, iri yapraklarla süslenmiş tek yıllık ve soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Tomurcuklar, çapı 4 ila 8 cm olan çanlar gibidir.

Açık alanda büyüyen koşullar

Pek çok bahçıvan, bakım konusundaki iddiasızlığı nedeniyle Godetia'yı sever, onu her koşulda yetiştirmek kolaydır. Hızlı adapte olma yeteneği, sadık yetiştirme koşullarını seçmesine olanak tanır. Bu nedenle, arka bahçedeki çiçek yataklarını sık sık ziyaret ediyor.

Godezia

Faydalı. Açelya ve godetia birbirine biraz benzer - bu çiçeklerin bir karışımı çiçekçilerden satın alınabilir.

Dikim için bir yer seçerken, havalandırmasız ve hafif kısmi gölgeli alanları tercih etmeye değer. Topraklarda çok zorlayıcı değildir, ancak en iyi tınlılarda büyür. Godetia'nın ısıtmaya olan basitliği, ilkbaharda sıcaklıktaki ani değişikliklerden sonra hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar. Bu yetenek aynı zamanda bahçıvanların sonbaharda ilk dona kadar bitkinin çiçeklenmesinin tadını çıkarmalarını sağlar.

Büyüyen godetia

Önemli! Bol çiçek açan çeşitler için, tomurcuklar yeterince büyük olduğundan, ağırlıklarının altındaki sürgünler yere kuvvetlice eğilebilir ve bazen kırılabilir. Bu sadece çiçeğin kendisine değil, tüm bitkiye zarar verir.

Çiçek çalılarını çiçek bitkileri için hazır gübrelerle sezonda iki kez beslemeye değer. Godetia yiyeceğe kuvvetli tepki verdiğinden, üst pansuman dozunun paket üzerindeki açıklamadan biraz daha düşük olması daha iyi olacaktır. Aşırı besin alımı bitkiyi olumsuz etkileyebilir.

Sulama daha sıkı bir şekilde organize edilmelidir, çünkü nem ve durgunluğu, anten kısmının solmasına ve ayrıca kök sisteminin çürümesine neden olabilir. Bu sıkıntıları önlemek için, dikim sırasında basit bir drenaj sistemi düzenlemek gerekir (deliklerin veya saksıların dibine çakıl taşları veya genişletilmiş kil dökün). Bununla birlikte, bitki su basmasından muzdaripse, kokuşmuş kök hastalığının yayılmasını önlemek için etkilenen çiçek çalıları çiçek yatağından tamamen çıkarılmalıdır.

Solmuş tomurcuklar solduktan hemen sonra çıkarılmalıdır. Bu eylemler, bitkinin dekoratifliğini korumanıza ve ayrıca onu yeni sürgünler ve bol miktarda yeni çiçek salkımının oluşumunu teşvik etmenize izin verir.

Faydalı. Godetia, yaprak bitleri ve pireler tarafından sevilir. Bu nedenle, sık sık bu böceklerden içeride ve dışarıda muzdariptir. Haşere görünümünü önlemek veya yok etmek için basit bir alet kullanabilirsiniz - bir çamaşır sabunu çözeltisi. Güneşli havalarda veya yağmurdan en az 12 saat önce ekim üzerine püskürtülmelidir.

Evde yayılma yolları

Bir arsa üzerinde veya evde çoğalmanın ana yolu, tohumlardan büyüyen godetia'dır. Fidelerin üzerine veya doğrudan toprağa tohum ekebilirsiniz.Bu çiçek kültürünün tohumları oldukça dayanıklıdır, bu nedenle çimlenme 3-4 yıl sürebilir.

Tohumlardan büyüyen

Tohumlar nasıl toplanır ve hazırlanır

Ekim için tohum hazırlamak için özel önlemler yoktur. Tek nokta potasyum permanganat ile işlem yapmaktır. Ekimden önce tohum 30-40 dakika zayıf bir çözelti içine yerleştirilir. Bazı bahçıvanlar, bu tür bir muameleden sonra, çok küçük ve ıslak oldukları için tohumları daha iyi ekim için kumla karıştırırlar.

Ekim için toprağın seçimi ve hazırlanması

Substrat için özel hazırlıklar gerekli değildir. Bir mağazadan satın alınırsa, içine tohum ekebilir ve periyodik olarak çimlenmeyi kontrol edebilirsiniz. Karışımı kendiniz hazırlamaya karar verirseniz, yalnızca hazırlıktaki oranları korumanız gerekir:

 • Turba - 1 kısım;
 • Bahçe arazisi - 1 kısım;
 • Kum - 0,5 parça.

Çimlenme koşulları

Evde tohumlardan godetia yetiştirmek, optimum bir çimlenme seçeneği yaratmayı gerektirmez. Tüm türleri iyi çimlenir, kıştan önce tohum ekerken bile, asıl mesele, sıcaklığın sıfırın 25 derecenin altına düşmemesi, kar erimesi ile ilk sürgünlerin ortaya çıkmasıdır. Rus bahçelerinde, açelya godetia en sık bulunur, ekimi, tomurcuklarının yemyeşil açelya çiçeklerine çok benzemesinden kaynaklanmaktadır.

Tohumdan büyümeye yönelik adım adım kılavuz

Fidelere veya hemen bir çiçek yatağına tohum ekerek kusursuz godetia sürgünleri elde etmek için birkaç agroteknik kural dikkate alınmalıdır.

Açık toprağa tohum ekerken, önce hava akımlarından ve doğrudan güneş ışığından korunan bir yer seçmelisiniz. Soğuğa dayanıklılığı nedeniyle, karlar eridikten hemen sonra tohumlar açık bir yatağa ekilebilir. Ekim ayının başına kadar toprağa ekilebilir ve aşağıdaki işleri aşamalı olarak gerçekleştirebilirsiniz:

 • humus veya turba eklenerek ekimden önce sitenin toprağı önceden kazılır;
 • oluklar birbirinden 10 ila 15 cm mesafede 2-3 cm derinlikte düzenlenir;
 • ekimden önce olukların her birini ılık suyla dökün;
 • tohumlar birbirinden 5-6 cm mesafede 1-2 parça halinde ekilir;
 • oluklar toprağa serpilir ve "çarpılır";
 • ürünler periyodik olarak kontrol edilir, yabani otlardan arındırılır ve püskürtülür.

Fide ile evde büyüyen godetia

Godetia ekiminde fide yöntemi ile tohumlar, 15 Nisan'da toprağa fidan dikimi hesaplanarak kutulara ekilir. Fide süreci zaten Şubat ayı sonlarında - Mart ayı başlarında başlıyor.

Godetia tohumlarının ekimi

Fideler için:

 1. Ekim için kap hazırlanıyor: yıkanır, dezenfekte edilir.
 2. Kutunun altına drenaj dökülür (çakıl taşları, çakıl taşları veya genişletilmiş kil).
 3. Toprak kabın içine dökülür. Çiçek fideleri için özel bir hazır karışım kullanmak en iyisidir.
 4. Fide kabı hücrelere bölünürse her birine 1-2 tohum, yoksa her 1-1.5 cm'de 1-2 tohum ekilir.
 5. Ekime hafifçe toprak karışımı serpilir ve bir sprey şişesinden püskürtülür.
 6. Kap, folyo veya camla kaplıdır.

Fideler 10-14 gün içinde ortaya çıkacaktır. Her dışkıda 3 yaprak göründüğünde, fidelerin kesilmesi gerekir. Godetia fidelerinin nakli zordur, bu nedenle turbadan yapılmış saksıları seçmek, fideler için hazır çiçek alt tabakaları kullanmak daha iyidir. Bu bulunmazsa veya kendi hazırladığımız karışımda ekilirse, dalış prosedürünü dikkatlice uygulayın, ardından kök sistemine zarar vermeden toprağa yavaşça ekin.

Godetia fidanları

 1. Dikim işleminden sonra nem durgunluğu olmadan ılımlı sulama sağlamak önemlidir.
 2. Fideler çok fazla ışığı severler, bu yüzden bir pencere pervazına maruz kalmaları gerekir, ancak güneş ona çok fazla çarpmamalıdır.
 3. Yavaş yavaş, fidelerin balkona çıkarılması gerekiyor, genç bitkilerin iklime alışması gerekiyor, bu nedenle günde iki saatten başlayarak her gün sertleştirilmeleri gerekiyor.
 4. Kalıcı bir yere ekmeden önce, zemini kazmak, delikleri birbirinden en az 15 cm mesafede hazırlamak ve bitkiyi bir toprak parçasıyla birlikte kökünü koruyarak nakletmek iyidir. Çalılar arasındaki boşluk turba, çim biçme veya talaş ile kaplanabilir.

Nem

Sahada veya saksılarda suyun durgunluğuna izin vermemek çok önemlidir (bitkinin peyzajda nasıl kullanılacağına bağlı olarak). Toprağın su basması kök çürümesine ve tüm ekimin ölümüne neden olabilir.

Sıcaklık

Tohumlar sıfırın üzerindeki sıcaklığın başlamasıyla filizlenir, bu nedenle herhangi bir pozitif sıcaklık, godetia için idealdir.

Aydınlatma

Dost fidelerin ortaya çıkması için çok fazla ışık gerekir, ancak müdahaleci olmamalıdır. Güneş ışınları yetişkin bir bitkiye ve hatta fidelere zarar verir, bu nedenle kutuları mahsullerle gölgelemek, kalıcı bir yere fidan dikmek de kısmi gölgede gereklidir.

Bunlar, evde veya dışarıda zorluk çekmeden nasıl godetia yetiştirebileceğinize dair basit kurallardır. Ana şey, gölgeli bir yere dikmek, böylece yanmaması ve ayrıca sürgünleri bağlamak, böylece her çiçek tomurcuğunun yere kuvvetli bir şekilde batmamasıdır.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe