Nergis çiçeği: sarı, beyaz, pembe, tübüler türler

Bahar, yılın harika bir zamanıdır. Birçoğu için, kokulu nergislerle başlar.

Bitki özellikleri

Nergis, çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Doğrusal bir şekle sahip bazal yapraklara sahiptir. Çiçekler oldukça büyük, beyaz veya sarıdır, çoğunlukla yalnızdır, ancak salkımlarda bulunur. Kokulu, hafif sarkık. Basit var, havlu.

Önemli! Periantın 6 yaprağı vardır. Tomurcuk 6 stamene ve 1 kolona sahiptir. Çiçeklenme dönemi bahardır. Nisan-Mayıs aylarında düşer.

Borulu nergis

Hangi aileye ait

Nergisler, Amaryllidaceae familyasından tek çenekli çok yıllık bitkilerin cinsine ait çiçeklerdir. Yıllık değiller, uzun dikimler için yapılmıştır. Bu kolaylıktır.

Kısa görünüm tarihi

Çiçek çok narin ve güzel - görünüşünün hikayesiyle aynı.

Bir zamanlar Narcissus adında genç bir adam olağanüstü güzelliğiyle kızlara aşık olur, sonra da kimseyi sevmediği için kalplerini kırar. Reddedilen kadınlardan biri onu lanetledi: "Aşık olduğunuz ilk şey sizi sonsuza dek büyüleyecek." Narcissus yansımasına aşık oldu. Daha sonra umutsuzluktan öldü. Adını güzel bir narsist genç adamın adını taşıyan mezarında güzel bir sarı çiçek büyüdü.

Doğada var olan nergis gruplarının tanımı

Borulu

Tomurcuk büyük. Taç biraz gramofon trompetine benziyor. Periant, tüpten biraz daha kısadır. Beyaz, sarı, tek veya iki renkli olabilir. Görünüm klasik, asil. Erken çiçeklenme. Bu grubun nergisleri çevre düzenlemesi için mükemmeldir.

Büyük taçlı

Çiçekler oldukça büyük. Taç, periant loblarından biraz daha uzundur. Orta tüp. Bu grubun çiçekleri en çeşitli renk ve şekil kombinasyonuna sahiptir. Periant beyaz, sarı, kremdir.

Önemli! Kronlar - beyaz, krem, sarı, turuncu ve hatta pembe. Taç şekilleri farklıdır: olukludan dalgalıya.

Küçük taçlı

Grubun kendi kendini açıklayan bir adı var. Sarı-turuncu, pembe, kırmızı, yeşilimsi renklerde küçük taç. Periantlar beyaz, sarı, kremdir. Daha sonra çiçek açar.

Terry

Pek standart değil. Periantlar, kronlar, hepsi bir arada havlu olabilir. Renkler oldukça çeşitlidir: sarı nergislerden pembeye. Pedinkülde bir / birkaç tomurcuk. Bir dezavantaj var: şiddetli yağmur veya sulamadan sonra tomurcuklar yere eğilir ve gövdeler kırılır.

Triandrus

İki tomurcuktan bir pedinkülde sarkıyorlar. Periant lobları geri atılır. En yaygın beyaz nergisler. Ancak sarı ve altın da mevcuttur. Erken çiçeklenme.Taşlar arasına dikilebilir.

Siklameniform

Pedinkül küçüktür, üzerinde bir tomurcuk bulunur. Periant lobları beyaz / sarıdır ve güçlü bir şekilde geriye doğru bükülür. Taç uzun ve dardır. Birkaç renk var: beyaz, sarı, turuncu. Erken çiçeklenme. Kayalık arazide dikim için harika.

Siklamen nergisleri

Joncliform

Gövdede 5 çiçek vardır (8 tanesi çok nadirdir). Yapraklar dardır. Periant lobları hafifçe bükülür, bazen yayılırlar. Küçük kupa şeklindeki taç. Renk: sarı, beyaz. Daha sonra çiçek açar. Mixborder'da harika görünüyorlar.

Taketat / çok çiçekli

Bu grubun beyaz, sarı, krem ​​yaprakları vardır. Yuvarlanırlar, geri atılmazlar. Yapraklar geniştir. Gövdede üç tomurcuk olabilir. Zorlamak için iyi.

Şiirsel

Her durumda, her sap için bir tomurcuk. Periantta beyaz loblar vardır. Taç, turuncu kenarlı sarı / yeşildir. Daha sonra çiçek açar. Tek bir yerde uzun süreli yetiştirme için mükemmeldir.

N. bulbocodium hibritleri

Pedinkül (15-20 santimetre uzunluğunda) bir tomurcuğa sahiptir. Hisseler çok küçük. Taç ayrıca küçük, çan şeklindedir. Şiddetli donlardan iyi bir şekilde kurtulur. Kayalık arazide iniş için uygundur.

Bölünmüş taç

Orkidelere çok benzer. Bölünmüş taç (beyaz / sarı / turuncu / kırmızı), periantın karşısına tam oturur.

Bir notta! Bu gruptaki bitkiler, bir buket için uygun, bahçe için mükemmel bir dekorasyon olacaktır. En önemlisi saksıda yetiştirilebilirler.

Diğerleri

Bu grup, öncekilerin hiçbirine dahil olmayan nergisleri içerir.

En popüler çeşitler

Nergis Buz Kralı

Bitki kesinlikle iddiasız. Dona iyi tolere eder. Narcissus buz kralı lüks bir görünüme sahiptir, bu nedenle herhangi bir çiçek yatağını süsleyecektir. Taç beyaz, yaprakları farklı renktedir.

Nergisler Buz Kralı

Delnasho

Delnashaugh nergislerinin romantik bir rengi vardır: beyaz ile soluk pembe (yaprakları). Havlu yaprakları birbirine sıkıca oturur, bu da nergis Delnasho'nun hafifliği ve havadarlığı izlenimini verir. Bu tür özel bakım gerektirir.

Replit

Narcissus Replit özel koşullar gerektirmez. Bakımı kolaydır, iddiasız - tembel bir yaz sakininin ihtiyaç duyduğu her şey. Bunun yanında çiçek çok güzel. Havlu bir yapıya sahiptir. Turuncu taç. Yapraklar pembemsi beyazdır.

Obdam

Bu çeşidin çiçekleri oldukça çekicidir. Bir buket için bir çiçeklik için uygundurlar. Renkler farklı. Ama çoğunlukla zeki. Zaten Nisan başında, tadını çıkarabilirsiniz. En önemlisi, Obdam nergisleri evde yetiştirilebilir.

Rip van Winkle

Narcissus Rip van Winkle pek standart görünmüyor. Karahindiba gibi görünen çift çiçektir. Renkler bile aynı. Nisan ayından Mayıs ayının sonuna kadar çiçek açar.

Davlumbaz montajı

Nergis Dağı, büyük tomurcukları olan incedir. Esas olarak açık renklerde boyanırlar (açık sarı, beyaz, açık pembe vb.). Bu çeşidin çiçekleri çok fazla güneş ışığını sever. Bu nedenle, hiçbir durumda gölgeye dikilmemelidir.

Avalon

Narcissus Avalon en yaygın çeşittir. Ve bu şaşırtıcı değil. Hoş bir aroması ve görünümü vardır. Yapraklar standart bir renktedir - sarı. Taç beyazdır. Bitki iddiasız. Mart ayının sonundan Mayıs ayına kadar çiçek açar.

Dick Wilden

Dick Wilden'in nergisleri çok popülerdir. Herhangi bir çiçeklik, bahçe, buket için bir dekorasyon olabilirler. Nisan ayından mayıs ayına kadar çiçek açmasıyla göze hitap edecekler.

Pembe çekicilik

Nergis pembe cazibesi ilkbaharda mükemmel bir masa dekorasyonu olacak. İnanılmaz derecede güzeller: Yaprakların kar beyazı rengi pembe bir taç ile birleştirildi.

Gelin tacı

Taç çiçeğinin hoş bir aroması ve aynı derecede hoş bir görünümü vardır. Açık bej renkli bukle yaprakları ve açık sarı bir taç, hafiflik ve tembellik izlenimi yaratır. Bu bahar çiçeklerinden bir buket herhangi bir tatili aydınlatabilir.

Güzel alev

Kul çeşidinin çiçekleri nadir fakat güzel bir renge sahiptir. Parlak mercan bir taç, kar beyazı yapraklarla süslenmiştir.Bu kadar narin çiçekler mükemmel bir romantik buket oluşturacaktır.

Yeşil Ev

Bu çeşidin çiçekleri çok parlaktır: taç zehirli bir turuncu renktedir, yaprakları narin bejdir.

Bir notta! Renklerinde Tahiti nergislerine benzerler. Herhangi bir çiçeklik için harika bir dekorasyon olacaklar.

Ducat

Dukat çeşidinin nergisleri, ilkbaharda parlak bir ışık ışını olarak tanımlanır. Gerçekten de bu çiçekler parlak sarıdır. Onlara bakınca ruh hali hemen yükseliyor.

Kam Loud

Loud çeşidi narin ve güzeldir. Rengi çarpıcı: uzaktaki yaprakları kar beyazı ve ortaya daha yakın yumuşak şeftali. Bu tür nergisler bir çiçeklik, ev, buket için en iyi dekorasyon olacaktır. Ve sadece 3 hafta çiçek açarlar.

Buz follis

En eski nergislerden biridir. Narin bir renge sahiptir: kar beyazı yaprakları ve açık sarı bir taç. Bu tür çiçekler genellikle ilkbaharda parklarda ve çiçek tarhlarında görülebilir.

Güneşli tarafı yukarı

Kızak nergisleri zarif ve çekicidir. Ama uzaktan bir şekilde karahindibaya benziyorlar. Belki de bu, parlak sarı renk ve çift yapraklı olmasından kaynaklanmaktadır. Pollock çiçekleri baharda sizi kesinlikle neşelendirecek.

Calgary

Calgary çeşidinin bahar çiçekleri, herhangi bir buket veya odaya harika bir katkı olacaktır. Başlıca avantajları, hafif bir bahar havası yaratan bakire narin yapraklarıdır.

Nergis Calgary

Üreme

Ampuller

Yuvayı ampullere zarar vermeden bölün. Dezenfekte edin, kurutun ve ekin.

Çocuk

2 seçenek var. Birincisi çocukları bitkinin üzerinde bırakmak ve büyüyene kadar beklemek. İkincisi, ayırmak ve bir çekme yatağına yerleştirmektir. 2-3 yıl orada olacaklar.

Ölçekler

Soğanı dibine zarar vermeden 2-4 parçaya bölün. Kurutun ve nemli bir yere koyun (yosun içinde olabilir). Daha sonra çocuklar belirir. Ancak bu işlemden sonra ekilmesi gereken ampulden ayrılması gerekir.

Satın aldıktan sonra, üreme sırasında nakli

İlkbahar veya sonbaharda yeniden dikmek daha iyidir. Bunu satın aldıktan sonra yapmak en kolay yoldur.

Bir notta! Büyük bir toprak parçasına sahip bir soğan alıp önceden hazırlanmış bir deliğe yerleştirmeniz gerekir. Ancak üreme sırasında nakil yapılması istenmez.

Bahçede bakımın özellikleri

Sulama

Nergis, nemi seven bir çiçektir. Özellikle sıcak havalarda düzenli olarak sulanmaları gerekir. Çiçeklenmeden sonra bile 3-4 hafta boyunca sulamaya devam etmeniz gerekir (1 m2 başına 2 veya 3 kova). Çiçeklenme döneminde toprak daima nemli olmalıdır.

Üst giyim

Giyinmenin değeri çok büyük. Çiçeğin sağlıklı büyüyeceği onlarla birlikte. 2 kez beslemeniz gerekiyor:

  • tomurcuklar yeni oluşmaya başladığında bir çözüm bulun. Bunu yapmak için, bir çay kaşığı süperfosfat, potasyum sülfat ve üre ile 10 litre su ile seyreltin. Böyle bir yöntemle, her metrekarede 5 litre su;
  • çiçeklenmenin ilk aşaması başladığında bir çözüm bulun. Bunu yapmak için, 10 litre suda bir çay kaşığı Agricola-7 gübresini seyreltin.

Olası büyüyen sorunlar

Yaprak sorunları

Yanlış sulama ile sararmaya ve kırılmaya başlarlar. Yanlış bakmaya devam ederseniz, çiçek tamamen kurur.

Zararlılar:

  • Tıklayıcılar;
  • Soğan uçucu sineği;
  • Kök akarı;
  • Lahana kepçesi;
  • Medvedka ve diğerleri.

Bir notta! Onlardan kurtulmak zorunludur, aksi takdirde narsist yaşamaz. Çiçekler ölebilir.

Nergis zararlıları

Hastalıklar

Zararlılara ek olarak, nergisler hastalığa da maruz kalır. En yaygın olanları fusarium, botritiyazis, sklerosyal çürüklük ve pastadır.

Doğru bakım

Düzenli sulama en önemli şeydir. Bir fıskiye kullanmak istenmez. Sulamaya ek olarak, yabani otların ve diğer haşere böceklerinin nergislerin yakınında görünmediğinden emin olmanız gerekir. Ve son şey - solmuş yaprakları dikkatlice kesmeniz gerekiyor.

Narcissus tahiti, harika bir kokusu olan güzel bir çiçektir. Onlara doğru bakarsanız, her bahar çiçek açmasıyla göze hoş gelecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe