Sarı papatyalar - çok yıllık çiçekler

Özel bir çekiciliği ve çekiciliği olan çiçekler var. Çiçeklenme boyutlarına veya ihtişamlarına şaşırmazlar, ancak böyle bir bitki gördüklerinde, her bahçıvan ona bahçede bir yer bulmaya heveslidir. Bunlar, popüler olarak sarı papatyalar olarak bilinen çiçekleri içerir. Bu türün bilimsel adı doronicum'dur.

Ne çiçek

Doronicum, sapı saran alternatif ve bazal yaprakları olan çok yıllık bir bitkidir. Kök sinüslerde, üzerinde tomurcukların oluştuğu sürgünler oluşur. Ayrıca çiçekler uzun pedinküllerde büyür. Doronicum'un yüksekliği çeşide bağlıdır: cüce çeşitleri vardır (10-15 cm) ve yüksek (140-150 cm). Yüzeysel olarak yerleştirilmiş yumrulu köksap. Meyvesi akendir.

Sarı papatyalar Astrovye ailesine aittir. Doronicum'a benzer renkteki sütunlu ratibid ile birlikte, bitkiye genellikle çayır çiçeği denir. Bununla birlikte, dayanıklı bir uzun ömürlü, sadece ovalarda kök salmaz. Avrupa sıradağlarında yaygındır ve deniz seviyesinden 3500 m yüksekliğe yerleşebilir.

Bilmek ilginç. "Doronicum" adı, bilinmeyen zehirli bir bitki anlamına gelen Arapça "doronish" kelimesinden gelmektedir. Rusya'da parlak bir çiçeğe genellikle keçi denir.

İlginç çeşitler

Toplamda, yaklaşık 40 çeşit doronicum vardır. Bunlardan 12 tanesi Rusya'da büyüyor, sadece birkaçı özellikle popüler.

Oryantal

Doğu Doronicum (Doronicum Orientale Hoffing) başka bir şekilde Kafkas olarak adlandırılabilir. Bu, Rus bahçelerinin en yaygın sakinidir. Doğal koşullar altında en çok Kafkasya ve Akdeniz'de yaygındır.

Doğu Doronicum

Bitki boyu yaklaşık 50 cm dir .. Yumrulu kökler, toprak yüzeyine yakın uzanır. Bazal yapraklar dentat, saplı, saplı, oval, sapsızdır. Sarı çiçekler Mayıs ayı ortasında çiçek açar, çiçeklenme dönemi yaklaşık bir ay sürer. Bundan sonra sarı papatyanın havadaki kısımları ölür. Yeni yeşil çıkış yalnızca yaz sonunda görünecek.

Türler 1808'de evcilleştirildi. En yaygın çeşitleri Spring Beauty, Gold Dwarft, Little Leo'dur. Hepsi küçük boyutlu, kompakt ve oldukça dekoratif.

Muz

Muz doronicum (Doronicum Plantagineum), yaprakların ve gövdelerin hafif tüylenmesiyle ayırt edilir. Kafkas akrabasından (140 cm boyunda) daha büyüktür, büyük çiçek salkımları oluşturur, 7-10 gün sonra çiçek açar. Doğal koşullarda Avrupa'nın batısında büyür.

Muz çeşidi

En popüler çeşitler arasında Miss Mason, Harpuf Crewe bulunur.

Avusturya

Avusturya Doronicum (Doronicum Austriacum Jacq) ortalama bir yüksekliğe (70 cm'ye kadar) ve turuncu merkezli parlak çiçeklere sahiptir.

Avusturya keçisi

Ağustos ayında bir süs bitkisi çiçek açar.

Tohumlardan büyüyen

Tohumlardan doronicum yetiştirmeye başlamadan önce, bir bitkiyi ne zaman ekeceğinize ve ona nasıl bakacağınıza karar vermelisiniz. Çiçeğin iddiasızlığı sayesinde sağlıklı, bolca çiçek açan sarı papatyalar elde etmek zor değil.

Not! Kozulnik, kendi kendine tohumlayarak üreme eğilimindedir.

Fide

Fide yöntemi, doğrudan toprağa tohum ekmekten biraz daha zahmetlidir. Ancak daha iyi sonuçlar verir.

Fide ekimine en iyi şekilde Nisan ayında başlanır. Ekim için, bir besin substratı (1 kısım turba ve kaba kum) ile doldurulmuş hücreli bir kap seçilir. 1 hücreye 2-3 tohum ekin, su serpin. Kap, cam veya folyo ile kaplanır ve doğrudan güneş ışığından korunarak ışıklı bir yere yerleştirilir. Daha fazla bakım, ekim alanlarının günlük havalandırılması ve toprağın bir sprey şişesinden periyodik olarak nemlendirilmesinden oluşur.

Çekirdeksiz yöntem

Doğrudan açık toprağa ekim, hava sıcaklığının 16 ° C'ye ulaştığı Nisan ortasından itibaren veya sonbaharın sonunda yapılır.

Ekimden yaklaşık 2 hafta önce toprağı hazırlayın. Bir kürek süngüsüne kazılır ve topakları dikkatlice kırar. Toprak yerleştiğinde içine sığ (1-2 cm) oluklar açılır. Sıralar arası mesafe en az 20 cm olmalıdır Dikimler su ile dökülmelidir. Fideler dostane ve bolca filizlenir, bu nedenle görünümlerinden sonra inceltme yapılması gerekecektir. Bitişik bitkiler arasında en az 7 cm boşluk bırakılmalıdır. Genç bitkilerin boyu 10 cm'ye ulaştığında kalıcı yerlere dikme zamanı gelmiştir. Bitişik iki fidan arasındaki aralık 25 cm'dir.

Büyümek için temel kurallar

Güzel ve sağlıklı bitkiler elde etmek için toprağa fidan dikmek ve sonra onlara bakmakla ilgili ana noktalar çok önemlidir.

Dikim kapasitesi ve toprak

Fide dikmek için sadece bal peteği kaplarını değil, kutuları, saksıları ve bardakları da kullanabilirsiniz. Önemli olan, inişi kalınlaştırmak değil, mesafeyi korumaktır. Bir besin substratı olarak, humus ile turba karışımı almak veya evrensel toprağı depolamak yeterlidir.

Ekim için doğru zaman

Fide ekimi Nisan ayı başlarında yapılır, genç bitkiler Haziran ayı başlarında açık toprağa yerleştirilir.

Toprak kesme

Bahçeye kış öncesi dikim için Kasım ortası veya Nisan uygundur.

Yer seçimi ve toprak hazırlığı

Toprağın temel gereksinimi hafiflik ve gevşekliktir. Tohumların düşmesini önlemek için, kazdıktan sonra büzülmesini beklemelisiniz. Toprak tükenirse, kazma sırasında yataklara çürümüş gübre gömülebilir.

Önemli! Bitki sığ bir kök sistemine sahip olduğu için altındaki toprağı çok derin gevşetmeye gerek yoktur.

Malzeme hazırlama ve ekim

Sarı papatya tohumları 2 yıl canlı kalır. Toprağa girdiklerinde aktif olarak filizlenirler, bu nedenle fidelerin seyreltilmesi gerekecektir. Doğru depolandığında tohum materyali hasara ve bozulmaya karşı dirençli olduğu için özel hazırlık prosedürlerine gerek yoktur.

Fide bakımı nasıl yapılır

Fide yetiştirme yöntemiyle, fideler ekimden birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Bu sırada kaptan sığınak kaldırılır ve bitkiler daha aydınlık bir yere taşınır. Hava güneşli günlerde hoşuna gitmiyorsa, fidelerin bir fitolamp ile takviye edilmesi önerilir.

Bitkileri daha gür yapmak için 3. yaprak döneminde üstlerini sıkıştırmanız gerekir.

Yere iniş

Ekimden bir hafta önce (Mayıs ayı sonunda), fideleri sertleşmesi için önce bir saat açık havaya çıkarma zamanıdır, zamanı kademeli olarak bir güne çıkarır.

Fide nasıl ekilir:

  • Bölgeyi 20-25 cm derinliğinde kazın. Çürümüş gübre ekleyin;
  • Toprak keseli bir kökün sığacağı büyüklükte dikim çukurları kazın. Doronicum güçlü bir şekilde büyüdüğü için delikler arasındaki mesafe en az 0,4 m olmalıdır;
  • Bitkileri deliklere dikin, toprağı köklerine hafifçe bastırın ve bol miktarda soğuk suyla dökün.

Not! Keçi aynı zamanda ev bitkisi olarak da yetiştirilir, ancak buna sadece bodur çeşitleri uygundur.

Dış mekan bakımı

Doronicum gibi bir bitki ile dikim ve bakım emek değildir. Çiçek iddiasız ve hava anormalliklerine dayanıyor.

Sulama

Yüzeyde bulunan kök sistemi toprağın derin katmanlarından nem alamayacağı için Doronicum düzenli olarak sulanmalıdır. Yerleşik su kullanmak daha iyidir. Toprağın daha uzun süre kurumasını önlemek için talaşla malçlanması tavsiye edilir.

Püskürtme

Sıcak havalarda bitki akşamları ilaçlama veya serpme işleminden faydalanacaktır. Hastalıkları kışkırtmamak için sulama konusunda çok kıskanç olmak gerekli değildir. Sarı papatyalar aşırı nemi ve gölgeyi sevmez, bu yüzden onları büyük ağaçların altına ve alçak arazilere yerleştirmemek daha iyidir.

Astarlama

Kozulnik asitli, killi, ağır toprakları sevmez. Büyük olasılıkla, dayanıklı bitki ölmeyecek, ancak küçük çiçeklerle küçük, zayıf büyüyecek. En iyi seçenek, yeterli miktarda besin içeren hafif, gevşek, hafif asitli bir topraktır.

Üst giyim

İlkbaharda, bitki karmaşık gübrelerle şımartılabilir, çiçek hem mineral bileşimlere hem de organik maddelere eşit derecede iyi tepki verir. Yaz sonunda, yeni mağazalar kurulurken, keçiyi nitrojen içeren bileşiklerle beslemek gereksiz olmayacak.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Doronicum, hava şartlarına bağlı olarak yaprakların boyutunu ve renk yoğunluğunu değiştirebilen bir çiçektir. Genel olarak, çiçekler küçük papatyalar gibi görünür, bu yüzden genellikle feverfew ile karıştırılırlar. Yaprakların rengi parlak sarıdır, merkez daha koyu, kahverengiye kadar olabilir. Çapı, çiçeklenme çeşidine bağlı olarak 4 ila 15 cm arasındadır.

Doronicum çiçekli

Çiçeklenme ilkbaharda başlar ve bütün yaz sürer. Kesilmiş doronicum çiçekleri, taze bir görünüm sağlayarak 14 güne kadar suda kalabilir.

Satın aldıktan sonra transfer

Kural olarak, Doronicum tohumlarda satılır. Fideler satın alınırsa, büyümeleri için yere ekilir veya pencere kenarında bırakılır. Doronicum nakli zamanı geldiğinde, bitkiyi bölme zamanı geldiğinde bir yıl sonra gelir.

Önemli! Keçi soğuğa dayanıklıdır, bu nedenle kışın çiçeği saklamak için endişelenmenize gerek kalmaz.

Muhtemel büyüyen sorunlar

Sarı papatya kaprisli olmayan bir bitki olmasına rağmen, yetiştiriciliği ile ilgili hala sorunlar var. Özel ürünler kullanılarak ve bakım rejimi ayarlanarak çözülebilirler.

Zararlılar

Her yerde bulunan yaprak bitleri ve tripler sarı papatyayı görmezden gelmez. Özsu emen küçük böcekler ilk başta önemli bir zarar vermez. Ancak çoğaldıktan sonra doronicum'u ölüme götürebiliyorlar.

Parazitleri başarılı bir şekilde kontrol etmek için kullanılabilecek birçok farklı böcek ilacı vardır. Dikim işleminin talimatlara göre yapılması yeterlidir ve küçük parazitler bahçe “güneşlerinden” korkmayacaktır.

Bazen sümüklü böcekler yaprakları yerler. Görünüşlerini önlemek için çiçeğin etrafına toprağı acı, öğütülmüş biber serpmek yeterlidir. Hassas karın, zararlı canlıların engeli aşmasına izin vermeyecektir.

Hastalıklar

Aşırı sulama ile kalınlaştırılmış dikimlerdeki bitkilerde gri çürüklük görülür. Bitkilerin inceltilmesi, enfekte olmuş kısımların çıkarılması ve sulama rejiminin ayarlanması tavsiye edilir.

Pas ve külleme de en çok suyla tıkanmış ekim alanlarına saldırır. Bu durumda sulama azaltılmalı, bitkinin hasarlı kısımları uzaklaştırılmalıdır. Doronicum'u Topaz veya benzer etkiye sahip başka bir preparat ile püskürtün.

Uygunsuz bakım belirtileri

Doronicum, uzun süre dikilmemişse küçük çiçekler verebilir. Gençleştirme için bitki kazılır ve parçalara ayrılır. Yenilenen keçi üzerindeki yeni çiçekler gözle görülür şekilde daha büyük olacaktır. Büyüyen bir başka sorun da aşırı ışıktır. Bir siteye bir bitki yerleştirirken, doronicum fotofilik olmasına rağmen, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmanın çiçeklerin ezilmesine neden olduğunu hatırlamakta fayda var.

Kozulnik sitede

Doronicum'un dış mekanlarda dikilmesi ve bakımı son derece basittir.Yeni başlayanlar bile, bir bahçe evcil hayvanının parlak çiçeklenmesinin tadını çıkarmaktan iki kat daha memnun olacak onlarla başa çıkacaktır.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe