Ortanca paniculate beyaz, kırmızı, pembe - en iyi kışa dayanıklı çeşitleri

Bitki, çekici görünümü, periyodik olarak renk değiştirme yeteneği, yemyeşil şekilleri ve bakım kolaylığı nedeniyle çiçek yetiştiricileri arasında popülerlik kazanmıştır. Ayırt edici bir özellik, özellikle Rusya Federasyonu topraklarında önemli olan kış soğuğunun iyi toleransıdır. Bahçe salkım ortancasının birçok çeşidi vardır.

Çeşitli bitki çeşitlerinin tüm özelliklerinin belirtildiği özel bir açıklama yayınlanmıştır (son baskı artık mevcuttur). Farklı şekillerdeki ağaçsı, iri yapraklı çiçekler arasından seçim yapmak çok zor olabilir.

Menşei

Rusya'da ilk kez bu bitki 1890'da ortaya çıktı. Anavatanı Japonya'dır. Çiçek, ünlü gezgin ve botanikçi K.I. Maximovich. Kendisi ve Alman doğa bilimci Philip Franz von Siebold sayesinde, Avrupa ortancayı öğrendi. Çiçek bahçelere ve fidanlıklara hızla yayıldı ve yeni çeşitler ortaya çıkmaya başladı.

Ortanca paniculata

Paniculate ortancaların çiçeklerinin tanımı

Dışarıdan, salkım ortanca, tamamen çiçeklerle kaplı, 1,5 metre yüksekliğe kadar bir çalıdır. Piramit şeklindedirler. Bitkinin bir özelliği uzun bir çiçeklenme dönemidir. Yaz başında çiçek açar, sadece sonbaharda çiçek döker. Bunun için bahçıvanlar onu çok seviyor ve genellikle tarlalarına ekiliyorlar.

Çiçek salkımının rengi farklı olabilir: basit beyazdan mora. Melezleme sürecinde bilim adamları, çiçeklerin paletlerini tabandan yukarıya doğru değiştirdiği çeşitleri yetiştirdiler. Çiçeklenme uzunluğu yaklaşık 25 cm, tek bir çiçeğin çapı 2,5 cm'dir.

Yapraklar neye benziyor

Bitki tamamen yeşillik ve çiçek salkımıyla örtülmüştür. Bu, onu mükemmel bir bahçe dekorasyonu yapar. Görünüşünden dolayı ortanca peyzaj düzenlemesinde sıklıkla kullanılır. Çiçeğin yapraklarının şekli eliptik, ovaldir. Ortalama uzunlukları 12 cm'dir.

Ortanca yaprakları

En güzel salkım ortanca çeşitleri

Bilim adamlarının çalışmaları sayesinde çeşit seçimi oldukça zor bir iştir. Rusya'da, farklı çiçek renklerine, çalı uzunluklarına, çiçeklenme sürelerine ve benzerlerine sahip çok çeşitli bu bitkiler bulunmaktadır. Deneyimli bahçıvanlar, aşağıdakilere göre bir çiçek seçmenizi önerir:

 • Ortancanın yetişeceği bölgedeki ortalama sıcaklık;
 • Toprak özellikleri;
 • Peyzaj ve bahçenin mevcut görünümü.

Kırmızı ve bordo ortancalar

Bu türün en popüler çeşitleri:

 • Diamond Rouge. Çiçeklenme döneminin başlangıcında (Haziran ayının ikinci veya üçüncü on yılı) çiçekler beyazdır, yavaş yavaş pembeye, sonbaharda ise parlak kırmızı olurlar. Burcun küresel şekli onları özellikle çekici kılar.
 • Weems Ed.Bu çeşitlilik, yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Ayırt edici bir özellik, uzun çiçeklenme dönemidir.

Pembe ve kıpkırmızı ortancalar

En popüler çeşitler:

 • Daruma. Kısa büyür. Çiçekler sonbaharda koyu pembeye dönüşerek kremsidir. Çiçeklenme bitmeden yapraklar parlak kırmızıya döner ve bitki alışılmadık ve çok güzel bir görünüme bürünür.
 • Matilda. Bu çeşitliliğin açıklaması özel olduğunu gösterir. Çiçek salkımının rengi yılda 4 kez değişir. İlk başta çiçekler kremsi beyazdır, sonra yavaş yavaş pembeye döner, sonbaharda yeşil-kırmızı olurlar.

Kırmızı çeşitleri

Beyaz ortancalar

Bahçıvanlar aşağıdaki çeşitleri tercih eder:

 • Harika Yıldız. Çalı iki metreye kadar yüksekte büyür. Çiçek salkımları kesinlikle kar beyazıdır, çiçeklerin kendileri, bitkinin adını aldığı yıldız şeklindedir.
 • Grandiflora. Bu en eski çeşitlerden biridir. Çiçeklenme başlangıcında, tüm çalı kremsi, yavaş yavaş kar beyazı, sonbaharda - kıpkırmızı. Leningrad bölgesinde aktif olarak yetiştirilmektedir.

Beyaz ve pembe ortancalar

En popüler ortanca çeşitleri beyaz ve pembe panikülat:

 • Freise Melba. Bu oldukça büyük bir bitkidir. 2 metreye kadar yükseklikte olabilir ama aynı zamanda kompaktlığını da kaybetmez. Çalı bakımı çok kolaydır. Taç ve jartiyer için özel çaba gerektirmez.
 • Çilek Çiçeği. Yayılan çalı. Ayırt edici bir özellik, iyi kışa dayanıklılıktır. -35 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıkları kolayca tolere eder.

Sarı ortanca

Limelight çeşidi, adını çiçek salkımının karakteristik sarı renginden almıştır. Çalıların kendisi oldukça uzundur. Maksimum uzunluk 3 metre olabilir. Yapraklar yeşildir. Çiçeklenme dönemi kısadır - çiçeğin büyüdüğü bölgenin iklim özellikleri ile açıklanan Ağustos'tan Ekim'e kadar (Sibirya ve Urallarda çok popüler).

Not! Rüzgardan korunan yerlere çalı dikilmesi tavsiye edilir. Bu ortanca çeşidi, düşük asit seviyesine sahip humus bakımından zengin toprağı tercih eder.

Ortanca Paniculata

Bitkinin sürgünlerinin rengi kırmızı-kahverengidir. Yapraklar sivri uçlu ovaldir. Çiçeklenmeden önce, çalı çiçek tomurcukları şeklinde boncuklarla serilmiş gibi görünür. Pankulata ortanca çiçek açar açmaz, piramidal şekilli çiçeklerin ağırlığı altında, dallar yere yönelir. Sonuç olarak, bitki yuvarlak bir şekil alır.

Beyaz çeşitleri

Küçük salkım ortancaları

En popüler cüce çeşitlerinden biri Bobo'dur. 2011'de Belçika'da prestijli bir çiçek gösterisinde en iyi çeşit olarak ödülü aldı. Çalı yüksekliğinin nadiren 70 cm'yi aşması nedeniyle balkon veya terasa ekilebilir.

Küçük çeşitlerin sevenler genellikle Little Lime ortancasını ekerler. Görünüşe göre Lamilight ile aynı. Tek fark, burcun yüksekliğindedir. Küçük Kireç nadiren 70 cm'den uzun uzar.

Yüksek çeşitte ortanca paniculata

Büyük çalı sevenler Pinky Winky'yi tercih eder. Genellikle Moskova bölgesinin bahçelerinde bulunur. İki metreye kadar büyür ve çiçekleri iki renklidir. Piramitlerin tepesinde - beyaz, tabana daha yakın - mor-pembe. Bu, bitkiye ek çekicilik kazandırır.

Phantom çeşidi soğuk havaya (barınak olmadan kışlayabilir) ve 40 cm uzunluğa kadar büyük çiçek salkımına dayanıklıdır, ancak çeşitli gübrelerle düzenli beslenmeye ihtiyaç duyar.

Ortancalar Sunday Freise ve Vanilla Freise

Vanilla Fraze, en popüler ortanca çeşitlerinden biridir. Bu çeşidin çalı yüksekliği iki metreye kadar çıkabilir. Çiçek salkımları çok ağırdır, ağırlıkları altında dallar düşer ve bitkiye bir top şekli verir. Vanilla Freis'in çiçeklenme dönemi Temmuz'dan Eylül'e kadardır. İlk başta bitkinin çiçekleri beyazdır, sonra pembe bir renk alırlar.

Sunday Freise, yetiştiriciler tarafından yetiştirilen bir çeşittir.Vanilya Fraz'dan boyut olarak (yüksekliği bir metreden az), daha açık yaprak renginde ve çiçek salkımındaki renklerin doygunluğundan farklıdır.

Ortanca paniculata Alex Schumacher

Alex Schumacher, salkım ortancaları üreten isimsiz şirketin kurucusudur. Bu işletmenin ürünleri şu özelliklere sahiptir:

 • Yüksek kalite;
 • İklim faktörlerine dayanıklıdır;
 • Düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.

Ortancalar, Alex Schumacher

Ortanca Spocky

Bu çeşitlilik küçük kategoriye aittir. Yüksekliği bir metreden azdır, bu da onu balkonda veya iç mekanda büyütmeyi mümkün kılar. Bitki uzun bir süre güzelce çiçek açar. Çeşitlilik kışa dayanıklıdır. -25 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. İlkbaharda budamanız tavsiye edilir.

Ortanca paniculata Mustela

Bu Fin çeşidinin ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Erken çiçeklenme başlangıcı;
 • 3 metre yüksekliğe ulaşır;
 • Dalları yere eğmeyen ajur tipi çiçek salkımları;
 • Hızlı büyüme;
 • Soğuk direnç.

Ortanca panikledi havlu

Eşsiz ve çekici şekle ek olarak, bu çeşitliliğin çiçek salkımları da dokunuşa hoş geliyor. Çiçekler genellikle soluk mavidir, ancak pembe ve beyaz çiçek salkımına sahip çeşitleri vardır. Burcun yüksekliği ortalama 1,5 metredir. Bakımda, çok fazla nem ve güneş ışığı gerektirmesi bakımından farklılık gösterir.

Ortanca ağacı ve panikülat arasındaki fark

Bu iki bitki türünün özellikleri şu şekildedir:

 • Ağaç benzeri ortanca küçük bir ağaçtır ve salkım ortanca bir çalıdır.
 • Salkım ortanca dayanıklıdır.
 • Kışlama dönemi için, tüm sürgünler bir ağaç ortancasında ölür.

Salkım ortanca ve ağaç ortancalarını karşılaştırırsak, farklılıklara ek olarak birçok benzerlik de bulabilirsiniz. Her iki tür de bahçe arsası için mükemmel bir dekorasyondur, çiçeklenme sırasında renk değiştirebilirler. Bu, onları çeşitli şekillerde birleştirmenize ve sitede benzersiz bir manzara oluşturmanıza olanak tanır.

Ağaç ortanca

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

İlkbaharda bitkinin toprağa ekilmesi tavsiye edilir. Her şeyden önce ortancanın ekileceği yeri seçmelisiniz.

Önemli! Çalı çok nemi sever, ancak durgun suyu sevmez. Bu nedenle bataklık yerlere veya ovalara dikmemelisiniz. Çiçeğin sürekli yumuşak güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bitki rüzgardan korunmalıdır.

Bir yer seçtikten sonra, yaklaşık 60 x 60 cm'lik bir delik açmanız gerekecek, altına iğne yapraklı opal koymanız, üstüne az miktarda bahçe toprağı serpmeniz önerilir. Bundan sonra, humus ve ekşi turba eşit miktarlarda alın ve ayrıca çukura dökün. Hazırlamanın son aşaması süperfosfat ilavesidir. Daha sonra çukura bir fide yerleştirilir, bol sulanır, kökleri toprakla kaplanır.

Panikülat ortancaların çoğaltılması

Yeni bir çalı yetiştirmenin üç yolu vardır:

 • Kırıntı. Bunu yapmak için böbreklerin şişmesi sırasında sap 45 derecelik bir açıyla kesilir. Turba ve humus karışımından yapılmış nemli bir toprağa yerleştirilmelidir. Ayrıca, sadece bitkiyi sulamanız ve istikrarlı bir şekilde aydınlatılmasını sağlamanız gerekir.
 • Hava katmanlarının yardımıyla. Sağlıklı bir atış yapılır, yere doğru eğilir ve biraz kazı yapılır. Bir yıl sonra sürgün kesilebilir ve yeni bir yere nakledilebilir.
 • Tohumlarla üreme. Bu yöntem özel beceri ve bilgi gerektirir, bu nedenle evde nadiren kullanılır.

Yetiştirme prosedürü

Panikülatlı ortancaların bakımı

Bitki, özel tavsiyelere özen gösterme ve uyma gerektirmez. Doğru toprağı (orta derecede asidik ve humus bakımından zengin), dikim yeri (çalıyı rüzgardan korumak ve yeterli güneş ışığı sağlamak gerekir) seçmek ve basit bakım kurallarına uymak yeterlidir, böylece bitki düzenli olarak çiçeklerinden memnun.

Sulama modu

Çalı, nem eksikliğine dayanıklı olmasına rağmen, yüksek ortam sıcaklıklarında düzenli ve bol sulanmalıdır.

Ek Bilgiler. İdeal seçenek yağmur suyunu toplamak ve ortancanızı sulamak için kullanmaktır. Bu mümkün değilse, sadece sade su yerine durmanız önerilir. / Uyarı]

Üst giyim

Aşağıdaki dönemlerde gübre uygulanması tavsiye edilir:

 • İlkbaharda - sürgünlerin oluşumu için;
 • Haziran - iyi çiçeklenme için;
 • Çiçeklenme döneminde - bitkilerin kendilerini desteklemek için;
 • Sonbaharda süperfosfat eklenmesi tavsiye edilir.

Çiçeklenme sırasında

Salkım ortancasının iyi çiçek açması için birkaç kural izlenmelidir:

 • Bitkinin haftada bir sulanması tavsiye edilir;
 • Sezonda en az üç kez, çalıları otlamanız, köklerin etrafındaki toprağı gevşetip malçlamanız gerekir;
 • İlkbaharda üst pansuman için yazın azotlu gübreler kullanın - potas;
 • Düzenli olarak budama - kuru sürgünleri çıkarın ve çekici bir taç oluşturun.

Dinlenme döneminde

Ortanca kışın özel bakım gerektirmez. Hareketsiz döneme hazırlık, uzmanların tavsiyelerine uygun olarak verimli bir şekilde gerçekleştirildiyse, kışlama ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Erken ilkbaharda, meyve suları hareket etmeye başladığında, bitki havalandırmak için kısa süreler için kademeli olarak açılmalıdır.

Kışa hazırlık

İlk olarak, çalıların dalları üzerindeki baskıyı azaltmak için tüm kuru çiçek salkımlarının çıkarılması önerilir. Ayrıca bitkinin sıhhi budaması.

İkincisi, soğuğa karşı dirence rağmen (bazı ortanca çeşitleri -35 santigrat dereceye kadar donları tolere edebilir), çalıyı örtmeniz önerilir. Bu, bitkiyi pek sevmediği rüzgardan koruyacaktır.

Budama ortanca

Bu nedenle, açık tarla salkım ortancasında ekim ve bakımda özel bir zorluk yoktur. Bitkinin uzun süre çiçek açması ve bahçıvanları memnun etmesi için sulama, besleme ve zamanında budama ile ilgili birkaç basit öneriyi takip etmek yeterlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe