Hydrangea Fraise Melba (Hydrangea Paniculata Fraise Melba) - açıklama

Hydrangea Fries Melba, sıradışı görünümü ve iddiasız bakımı ile takdir edilen, süs bahçeciliğinde popüler bir kültürdür. Bitki, çeşitli iklim koşullarına mükemmel uyum sağlar. -30 ... 35 ° C'ye kadar donlara dayanıklıdır. Belirlenen minimumun altındaki sıcaklıklarda, çalılar agrofiber ile ek koruma gerektirir.

Ortanca Fries Melba'nın kökeni

Hydrangea Fraise Melba, 20. yüzyılda tanıtılan Fransız seçici Jean Reno'nun koleksiyonundaki bir yeniliktir. Melez çiçeğin ortaya çıkmasından önce uzun (10 yıl) ve özenli bir çalışma vardı. Çeşitlerin adı, üstte beyaz ve tabanda kırmızı çiçek salkımlarının piramidal şekli nedeniyle kremalı çilek tatlısı şerefine verilir.

Hydrangea Fries Melba - yeni bir melez çalı

Çiçek açıklamaları

Ortanca Melba Freyzi, 2 m yüksekliğe ulaşan paniküler bir süs çalıdır, kompakt görünür ve jartiyer gerektirmez. Genç bir bitkinin dalları koyu kırmızı renktedir, zamanla kahverengi bir renk alırlar. Kenarlara işaret edilen yuvarlak yeşil yapraklar, uzun saplı sürgünlere tutturulur. Düz büyüyen sürgünlerde dallanma hariçtir.

Bir piramit gibi büyük açık çiçek salkımları (40-55 cm uzunluğunda) çiçeklenme sırasında renk değiştirir: pembe yapraklar beyaza döner, hafif olanlar kahverengi bir renk alır, üst kısım beyaz kalır.

Ortanca Frez Melba'nın çiçeklenme zirvesi yaz ortasında düşer, dona kadar sürer, meyve oluşmaz. Çiçek salkımları, ekimden hemen sonra yıllık olarak ortaya çıkar. Hibrit için ek bakım gerekli değildir. Bitki 30-40 yıl yaşar.

İlginç gerçek. Ortancanın hastalanması pek olası değildir, Fries Melba dirençli bir çeşittir. Bir çiçek köşede güneş ışığı, gübre eksikliği ve temiz havaya erişim eksikliği ile yetiştirildiğinde hastalıklar gelişir. Böcekler için yenilik de çok az ilgi çekicidir.

Kültürün dezavantajları, tohum elde etmenin zorluğu, mantar hastalıklarına yatkınlıktır. Çeşitlilik, aşırı nem olduğunda kuraklık ve çürümeyle mükemmel bir şekilde baş edemez.

Urallarda ortanca Frez Melba ile bahçe yollarının dekoru

Satın aldıktan sonra ortanca nakli

Dış mekanda ortanca dikmek için en iyi dönem Nisan, Mayıs ayının sonudur. Yazın kök sistemi büyüyecek ve kışlama için güçlenecektir. Saksıda bir fide satın alarak yazın da güvenle ekebilirsiniz. Ortancalar asidik topraklarda kök salmaktadır. Arazi kireç ve gübre içermemelidir. Genellikle bahçıvanlar, yüksek moor turbada bulunan bitki artıkları, humus, iğneler ekler.

Önemli! Çeşidin açıklamasına göre, Fraise Melba ortanca 4-5 yaşlarında çiçek atıyor. Fide seçerken bu gerçeği dikkate almaya değer. Biri, iki yaşındaki bir filiz uzun süre salkım vermez; ilk göründüklerinde çıkarılırlar. Gelişmiş bir kök sisteminin karakteristik kökleri, saksıdan çıkıntı yapmalıdır. Kabuk ve böbreklerde hasara izin verilmez.

Optimal konum

Ortanca Freise Melba ekimi için bir yer seçmenin ana parametresi, günde en az 6 saat güneş ışığı alma yeteneğidir. Gölgeye yerleştirilirse çiçeklenme kalitesi bozulacaktır. Tek tek çalılar arasındaki mesafe 1,2-1,5 m olmalıdır, bu ölçü köklerin ve tepenin yeterli düzeyde beslenme ve aydınlatma almasına izin verecektir.

Toprak

Salkım ortanca hafif asidik toprakları (ph) tercih eder. Verimli balçık, gelişme için idealdir. Kumtaşı faydalı bileşenleri tutamayacak, bitkinin büyümesi yavaşlayacaktır. Islak ova alanları çürüme tehdidi altındadır.

Adım adım dikim süreci

Ortanca Vanilya Melba ekimi aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

  1. 50 cm kenarları olan bir çukur kazın.
  2. Kırık tuğla veya genişletilmiş kil drenajı (10-15 cm) ile doldurulur.
  3. Turba ve kumla karıştırılmış bir çim toprak karışımı dökün. Toprak nemini sürekli korumak için bir hidrojel eklenmesi tavsiye edilir.
  4. İlkbaharda ekim yapılırken, bitkinin sürgünlerin gelişimi üzerindeki gücünü boşa harcamadan 3-4 tomurcuk için genç sürgünlerin çıkarılması tavsiye edilir, başlangıçta kültür kökleri büyütmelidir.
  5. Fide kökleri satın alınan tencerede iyice nemlendirilir.
  6. Filiz, ıslak bir deliğe dikey olarak yerleştirilir, toprağa serpilir ve kök boğazı toprak yüzeyinde bırakılır.
  7. Sürgünlerin etrafındaki toprak sıkıştırılır ve iki kova su ile sulanır.

Bir filiz dikmek minimum zaman alır ve yeni başlayanlar için bile zor değildir.

Çalıların dikimden sonraki ilk çiçeklenmesi

Üreme

Ortanca, çalıları bölen, tabakalaşan kesimler ile yayılır. Tohum ve aşılama ile ekim yaparken, ortanca Fraz Melba paniculata'nın bakımı zahmetlidir ve amatör bahçıvanlar için zorluklara neden olur. Burcun bölünmesi verimsizdir, katmanlama ile çoğaltmanın dezavantajı, bükülme için sınırlı sayıda daldır. Ortancaların yetiştirilmesi için en etkili ve uygun fiyatlı yöntem kesimlerdir.

Kırıntı

Kesimler için temel önerileri takip ederseniz, bitki kök salacaktır. Deneyimli bahçıvanlar, sabahın erken saatlerinde veya bulutlu havalarda sürgünleri çalılardan kesti. Yıllık sürgünlerden 10 cm uzunluğunda yeşil kesimler kesilir, üçte bir oranında kısaltılmış birkaç tomurcuk ile üst yapraklar kalır. Altta bir demet ile bağlanan dallar bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilir, üst kesi yeşil boya ile dezenfekte edilir ve bir kaba açılı olarak ekilir.

Çalı için substrat, 1: 3: 4 oranında çim, turba ve kum bazında hazırlanır. Sap, 5 cm derinliğinde bir kazma oluğuna yerleştirilir Toprak, 200 derece sıcaklıkta fırında önceden dezenfekte edilir. Daha uygun bir seçenek, açelyalar için hazır bir toprak karışımı kullanmak olacaktır.

Filizler her hafta 15 dakika havalandırılan cam kavanozlarla kapatılır. Bir ay içinde kesimler kökleşir, barınak kaldırılır. Ilıman iklime sahip bölgelerde sürgünler nemli tınlı toprağa ekilir, kışın sürgünler dikkatlice kapatılır. Kuzey iklim bölgesinde, köklü ortanca bir sonraki bahara kadar serin bir odada bırakılır.

Dikim için kesimler hazırlamak

Tohumlardan büyüyen

Ortanca tohumlarının ekimi Freesia Melba, açık alanlarda ve fide kutularında yapılır. Ekimden önce tohumlar gece boyunca suya batırılır, daha sonra hazırlanan toprağa serpilir, üstüne küçük bir toprak tabakası örtülür ve su ile sulanır. Fideler polietilen ile dondan korunur.

Bakım

Ortancaların normal gelişimi ve uzun süreli çiçeklenmesi için, düzenli sulama, toprağı malçlama, besleme, budama, kış için ısınma ile ilgilenmelisiniz.

Sulama modu

Frise Melba ortanca çalılarının altındaki toprak sürekli nemli olmalıdır. Bitki günde bir kova ılık yumuşak suyla sulanır. Hareketsiz dönemde, toprak haftalık kuru havalarda, yaz aylarında - her 3 günde bir nemlendirilir. Sulama için pH yaklaşık 5.5 olan yumuşak su kullanılması arzu edilir.

Üst giyim

İlk besleme, ilkbaharda humus kullanılarak yapılır, bir sonraki büyüme mevsimi boyunca (fosfor-potasyumlu gübrelere geçerler). Daha sonra çalılar, mineral ve organik maddeleri değiştirerek ayda 2 kez döllenir.

Malçlama

İlk malçlama, genç bir filiz ekildikten hemen sonra, kompost veya humus kullanılarak gerçekleştirilir. Daha sonra malç 2 ayda bir yenilenir.

Budama

Pedinküllerin büyük olması için ilkbaharda dondan zarar görmüş zayıf gelişmiş sürgünler çıkarılır. Sonbaharda zayıf sürgünler ve çiçek salkımları kesilir.

Ortancaları kışa barınak için hazırlamak

Çiçeklenme sırasında

Ultraviyole radyasyona doğrudan maruz kalma, Frise Melba salkım ortancasının çiçeklenmesini olumsuz etkiler, eğer güneş zirvesindeyse, kısmi gölge oluşturmaya özen göstermek önemlidir. Ayrıca, kuru bir dönemde sık sık sulama olmadığında köklerden kuruması nedeniyle kültür tehdit edilir. Genel listeye, kültürün dekoratif özelliklerini sağlayan bakteri ve mikroplardan kurtuluş, üst pansuman eklenmiştir. Yaz ortasında ortanca potasyum ve fosfor ile döllenir.

Dinlenme döneminde

Hareketsiz dönemde, ortanca Freyzi Melba'nın toprağı humus ve kuru yaprak karışımıyla mallaması gerekir. 20 cm yüksekliğinde bir tabaka nemi tutacak ve bitkinin donmasını önleyecektir. Ürünü çiçek açtıktan sonra beslemek buna değmez. Orta derecede sulama ve yabancı ot uzaklaştırma sağlamak yeterlidir.

Kışa hazırlık

Fries of Fries Melba korkunç değildir, çeşitliliğin yüksek kışa dayanıklılığı vardır. Sonbaharda, ortancanın yaprakları çıkarılır, sadece üst kısım bırakılır, gövdenin etrafındaki alana kuru toprak serpilir. Çalılar agrofiber ile sarılır, malçlanır ve çalı başına 50 gram süperfosfatlı potasyum tuzu ile beslenir. Sonbaharda azot gerekli değildir.

Hastalıklar ve zararlılar

Soğuk havalarda, Freyz Melba küllemeden etkilenme riski altındadır. Gri plağın dallar ve yapraklar üzerinde yayılması, kültürün bir "Fitosporin" çözeltisi ile muamele edilmesi gerektiğini gösterir. İkinci sorun, meyve sularını emen yaprak bitleridir. Böcekler, çalıyı enfeksiyon ve hasarla enfekte eder. Zararlılarla baş etmek şu anlama gelir: "Fitoverm", "Aktellik", "Trichopol". Çözelti talimatlara göre hazırlanır ve püskürtülür. Halk yöntemlerinden sarımsak infüzyonları, soğan kabukları etkilidir.

Aktif büyüme sırasında ortanca

Ortanca Fries Melba ile, göze hoş gelen ve bahçe sahibinin narin tadını vurgulayan mükemmel peyzaj kompozisyonları elde edilir. Çiçekler bahçede orman gülleri, floksa, yayla, manşet veya taşlı bitki ile birlikte uyumlu görünür. 3-4 çalılık panikülat kültürü içeren çiçek tarhları iyi görünüyor. Peyzaj tasarım uzmanlarının önerdiği şekilde huş ağaçları boyunca ortancalar dikmek birçok zorluğa neden olacaktır. Nem için rekabeti önlemek için, nemli mikro iklime sahip alanlarda bu tür tandemleri uygulamak daha iyidir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe