Heuchera: açık alanda dikim ve bakım

Açık havada çok yıllık bir Heuchera yetiştirmede özel bir zorluk yoktur. Önemli olan, bitkinin ekileceği yerin ihtiyaçları dikkate alınarak doğru bir şekilde seçilmesidir. Bazı türler (örneğin, heuchera silindirik) Kuzey Amerika'nın dağlık bölgelerinde iyi yetişir. Çiçeğin kendine özgü bir görünümü vardır, bu nedenle genellikle peyzaj tasarımında kullanılır. Makale, bir Heuchera'nın neye benzediğini, arkasındaki açık alana dikim ve bakımını tartışıyor.

Bitki yayılımı

Heuchera iki şekilde çoğaltılabilir: çalıyı bölerek ve kesimlerle.

Çalıyı bölmek

Bir burcu bölmek, kesmekten daha kolay ve hızlı bir yöntemdir. Bununla birlikte, çalının dekoratif etkisini korumak mümkündür. Bu yöntemi erken ilkbahar veya sonbaharda kullanmak mümkündür.

Heuchera nasıl çiçek açar?

Çalıyı bölmek için yapmanız gerekenler:

 1. Çıkışı yetişkin bitkiden ayırın.
 2. Bitki, ana bitkinin dikildiğinden biraz daha derine nakledilir.

Heuchera'yı zamanında dikmezseniz, bu aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir:

 • kış dönemine zayıf tolerans;
 • ısı ve yüksek sıcaklık bitki için acı çekecek;
 • ilkbaharda, bitkinin hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir;
 • açıkta kalan gövdeler kuvvetli rüzgarlarda kırılır.

Kırıntı

Bu yöntem şunları gerektirir:

 1. Çalıdan 4-6 cm'lik bir sapı ayırın.
 2. Onu bir seraya dikin.

Tüm süreç 3-4 hafta sürer. Daha sonra çiçeğin açık toprağa ekilmesi mümkündür.

Genel yetiştirme koşulları

Heuchera çok az özen gerektirir. En önemli şey doğru yeri seçmektir. Ağaçların taçlarının altına bir çiçek dikmek daha iyidir, çünkü güneşin altında bol ve sık sulamaya ihtiyaç duyacak ve solacaktır. Küçük gölgelerin olduğu bir yer seçmek en iyisidir. Bununla birlikte, yoğun karanlığı seçmemelisiniz çünkü bu, yapraklardaki desenin kaybolmasına neden olacaktır.

Önemli! Alacalı Heuchera türlerinin ekimi ve bakımı sırasında yeterli aydınlatma özellikle önemlidir.

Geyhera bakımı basittir. Bu çok yıllık bitki bir yazlık evde iyi büyür. Konakların, otsu bitkilerin, çalıların ve kozalaklı ağaçların yakınına ekilebilir.

Söz konusu çiçek, toprağın bileşimi konusunda iddialı değildir. Ancak bazı toprak türlerinde yetişemeyecektir. Heuchera hangi toprağı sevmez:

 • aşırı asitli toprak;
 • iniş sahasında çok yüksek toprak yoğunluğu;
 • yeraltı suyu, eriyik veya yağmur suyu toprakta durgun ise kötü koşullar.

Bitki, normal miktarda nem sağlayan gevşek toprakta özellikle bereketli çiçek açar.

İniş tarihleri

Bahçedeki Heuchera tohumlarla ve vejetatif olarak çoğalabilir. İkinci yöntem tercih edilir.

Önemli! Bahçe bitkilerinden hasat edilen tohumlar bahçe görünümünü koruyamaz. Bu tür tohumlardan, yabani olanlara yakın çiçekler elde edilir.

Ekim zamanı, büyüme yerine bağlıdır. Ekim için iyi bir zaman Mayıs'tan Haziran'a kadardır.

Heuchera ne zaman açık toprağa ekilmeli

Tohumlardan büyümenin özellikleri

Heuchera tohumlardan nasıl ekilir? Bunu yapmak için bazı kurallara uymanız gerekir:

 • tohumlar hasattan sonraki altı ay içinde filizlenebilir. Bu bağlamda, ambalaj üzerindeki son kullanma tarihini izlemek gerekir.Folyoda paketlenmiş tohumlar bir buçuk yıl daha uzun süre saklanır;
 • tohum dikmek için geniş bir tabak seçmelisiniz. Kabın yüksekliği en az 5 cm olmalıdır;
 • tohumlar için toprak gevşek olmalıdır. Toprağa kum veya perlit eklemek gerekir;
 • ekimden önce toprak fırında 5-7 dakika ısıtılmalıdır;
 • tohumlar Mart-Nisan aylarında ekilir;

Tohumlardan nasıl büyür

 • daha önce gevşetilmiş ve tesviye edilmiş nemli toprakta ekim gereklidir;
 • ekilen tohumları olan bir kap folyo veya camla kaplıdır;
 • fideler için çok fazla ışığa ihtiyaç vardır, bu nedenle kabı pencere kenarına koymak daha iyidir;
 • fideler 2-3 hafta içinde filizlenir. Bu süre zarfında bazen camın havalandırma için açılması gerekir;
 • ilk üç yaprağın ortaya çıkmasından sonra, fideleri 4-6 cm mesafeye dikmek için bir dalış yapmak gerekir;
 • Mayıs ortasına kadar açık toprağa ekime başlayabilirsiniz.

Not! Heuchera'nın çok küçük tohumları vardır. Bu nedenle, onları eşit şekilde ekmek imkansızdır. Bazı insanlar tohumları kumla karıştırmayı tavsiye ediyor. Ekimden önce tohumlar, büyümeyi teşvik etmek için bir potasyum permanganat çözeltisine batırılır. Onları 20 dakika orada tut. Ayrıca tohumları birkaç gün soğutmak da mümkündür.

Bir iniş yeri seçimi: gölgede veya güneşte

Heuchera nasıl ekilir: gölgede mi yoksa güneşte mi? İniş yeri seçimi çok önemlidir. Yaprakları ve çiçeklenmeyi etkiler. Çoğu bitki çeşidinin yarı gölgeli alanlara ekilmesi gerekir. Genç bitkiler en iyi şekilde iyi aydınlatılmış alanlarda ekilir. Ancak taslak olmadığından emin olmak gerekir.

Aktar

Bazı türler için her üç yılda bir Heuchera nakli gerekir. Bitki, çıkışını beş yıldan fazla tutmaz. Daha sonra çalı tüm ortayı ortaya çıkarır. Bitkiyi sonbaharda veya ilkbaharda ekebilirsiniz. Bir bitki dikmek için şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Çiçeklenmeden sonra pedinkülleri ve çıplak gövdeleri çıkarın. Bitki haziran-ağustos ayları arasında çiçek açar. Çiçekleri küçük. Renk krem, beyaz, kırmızı, kanlı, mor olabilir. Çiçekler çan gibi görünüyor. Salkımlarda toplanırlar. Heuchera'nın meyvesi tohumları içeren bir kutudur. Haşhaş tohumu büyüklüğündedirler.
 2. Eski bir çalı kazıp birkaç parçaya bölün.
 3. Alınan bölümleri seçilen yerlere göre yerleştirin.

Bu çiçeğe nasıl bakılır

Gayzerlere nasıl bakılır? Bu çok fazla çaba gerektirmez.

Heuchera'ya açık havada nasıl bakılır

Sulama

Heuchera'ya dökülürse, kök sisteminin çürümesine yol açacaktır. En iyi seçenek, suyla tıkanmış toprağı tolere etmeden ılımlı sulama olacaktır. Sulama, sıcak ve kuru havalarda, sabah veya akşam yapılır.

Üst giyim

Heuchera'nın sık beslenmeye ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde mineral gübreler kullanılır. İlkbaharda gübreler bitki çiçeklenmeden önce, yaz aylarında ise çiçek açtıktan sonra uygulanır. Heuchera yaz aylarında nasıl beslenir: düşük nitrojen içerikli karmaşık gübreler.

Önemli! Bitki fazla organik maddeye tahammül etmez.

Heuchera nasıl beslenir

Kış için budama

Heuchera'nın kışlama için budama konusu tartışmalıdır. Bitkinin yaprakları çıkarılmamalı, sadece kuru pedinküller çıkarılmalıdır. Yeşillik bitkiyi dondan koruyacaktır. Çiçeklenme bittikten sonra, pedinküller sadece bitkinin gücünü alacaktır. Güzel görünümünü korumak için Heuchera budama gereklidir.

Önemli! Bazı çeşitlerde çiçekli sapların budaması çiçeklenmeden önce yapılır. Bunun nedeni, bazılarına göre çalı görünümünü bozmalarıdır.

Hastalık ve haşere sorunları

Bazı insanların bir sorusu var, Heuchera neden büyümüyor? Bu, bitkinin hastalıklardan veya zararlılardan etkilenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, Heuchera hastalıkları nadiren etkilenir, ancak külleme görünebilir. Yapraklarda beyaz bir kaplama olarak görünür.Bu durumda, bitki bir mantar ilacı ile muamele edilir.

Kahverengi lekelenme, görünümü ciddi şekilde bozabilir. Farklı şekle sahip açık kahverengi lekelerin ortaya çıkmasıyla ifade edilir. Lekeler yavaş yavaş büyür ve bitki tamamen etkilenir. Bu hastalık genellikle ılık yaz aylarında kendini gösterir. Bu hastalık durumunda çiçeğe bakır içeren ürünler püskürtülmesi gerekir. Bunlar arasında Bordo sıvı veya bakır oksiklorür bulunur. İşleme 10-14 gün ara ile 2-3 kez yapılır.

Geychera zararlıları arasında aşağıdakiler belirtilmiştir:

 • çatlaklı böcek. Larvaları bitkinin köksapı ile beslenir. Sonuç olarak çiçeğin tepesi kurur. Böceği ortadan kaldırmak için talaş kullanılır. Kreoline batırılmışlardır. Yarım kova talaş için 1 yemek kaşığı alın. bir kaşık para. Çalıların etrafına her şey karıştırılır ve dağılır. Onlarla hardal tozu kullanarak da savaşabilirsiniz (1 çorba kaşığı kuru ürün 1 litre su ile seyreltilir). Çalı, bu solüsyonla her taraftan püskürtülür;
 • salyangozlar. Yapraklarda delikler yiyorlar ve gümüşi mukus bırakıyorlar. Onlara karşı toprağın kireçle tozlanması yapılır. Bu olay sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde gerçekleşir. Bu dönemlerde sümüklü böcekler en aktiftir.

Heuchera'nın hangi hastalıkları var?

Bir Heuchera çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı basit bir süreçtir. Sibirya veya Urallarda bile büyüyebilir. Yapılması gereken en önemli şey dikim için doğru yeri seçmektir. Geri kalanı için orta derecede sulama ve seyrek beslenmeye ihtiyaç vardır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe