Çok yıllık floksa: açık alanda dikim ve bakım

Çok yıllık floksalar, parlak renkli çiçek salkımına sahip süs bitkileridir. Güçlü bir kokuları var. İlk çeşit Kuzey Amerika'da geliştirildi. Başlangıçta, çiçek salkımları sadece kırmızıydı, sonra melezler ortaya çıktı. Mavi, pembe, ahududu, mor tonlu birçok farklı çeşidi vardır.

Türlerin ve popüler çeşitlerin kısa açıklaması

Bitkiler, yüksekliği 10 cm'den 1.5 m'ye kadar küçük bir çalı şeklinde büyür. Gövdeler düz ve eşittir. Yapraklar oval, parlak yeşildir. Çiçeklenme 90 adete kadar birçok çiçeğe sahiptir. Tüp şeklinde uzar, beş yaprağı vardır.

Phlox çok yıllık

En popüler çeşitler aşağıdadır.

Subulate

Çalı yüksekliği 40 cm'ye ulaşır, çok sürgünleri vardır. Yapraklar dar bir iğne şeklindedir.

Çiçeklenme ilkbaharın ortasında meydana gelir, çalılar bol miktarda çiçek salkımıyla kaplıdır. Beyaz, mor, pembe, mordur.

Bitki bahçelerde, çiçek tarhlarında, çimlerde yetiştirilebilir. Yollar boyunca sürünen çalılar güzel görünüyor. Bakımda, görüş iddiasız. Sorunlar ancak üreme ile ortaya çıkabilir. Bunu yapmak için çiçeğin hayatta kalması için yılın belirli bir zamanını seçmeniz gerekir.

Floksa alt yapısı

Yayılmak

Başka bir isim Kanadalı veya gevrek phlox'tur. Bitki cılız. Eflatun veya mavi çiçekleri vardır. Bir scutellum şeklinde çiçek salkımları Tabanda yapraklar daralır, kenarlarda genişler. Çiçeklenme ilkbaharın sonlarında, yazın başlarında görülür. Burcun maksimum yüksekliği 40 cm'ye kadardır.

Habitat - ıslak çayırlar. Vahşi doğada yalnızca Kuzey Amerika'da bulunur. Bahçecilikte, çok yıllık, az büyüyen floksalar dekoratif amaçlı kullanılır. Çeşitlilik iddiasız ve dayanıklıdır. En iyi Rusya'nın orta kesiminde büyüyor. Nemli ve gölgeli yerlerde kurak ve güneşli yerlere göre daha iyi büyür.

Yayvan floksa

Kanadalı

Orta nem oranına sahip ormanlarda yabani olarak yetişir. Floksa ne zaman çiçek açar? İlkbahar sonu, yazın başı. Çiçek salkımları pembe, mavi, yeşildir.

Çiçek iddiasız, ancak büyümesi için yeterli nem gerekiyor. Taş teraslarda, çiçek duvarlarında dekoratif amaçlı kullanılır.

Çiçeğin hayatta kalması için toprağın kumlu tınlı olması gerekir. Çalı veya tohumların bir kısmını ekerek çeşitliliği çoğaltabilirsiniz. Bitki ilk dona kadar çiçek açacak.

Phlox kanadalı

Paniküle etmek

Maksimum floksa yüksekliği 1 m'dir, iddiasız, doğal koşullarda büyür. Çiçekleri beyaz, turuncu, mavi, mor, kırmızıdır. Ancak, örneğin vuruşlar, pembe ve beyaz çizgiler, sarı uçlar ve pembe tabanlarla ilginç renk çeşitleri vardır. Çiçekler oluştuğunda, aroma güçlü ama hoştur.

Çalı düşüktür, bu nedenle hem balkonda hem de bahçede saksılarda yetiştirilebilir. Çiçeklenme yaz ortasında ortaya çıkar ve iki aya kadar sürer. Mayıs ayında bazı sürgünleri budarsanız çiçeklenme dönemini ayarlayabilirsiniz. Bu dekoratif dönemi uzatır.

Floksa paniculata

Douglas

30 cm yüksekliğe ulaşan düşük büyüyen floksa Çiçek iddiasız, kışın iyi hayatta kalır.Ancak ıslak ve sıcaksa kusmaya başlayacaktır. Çiçeklenme 1,5 ay içinde gerçekleşir. Toprak aşırı ıslaksa, bu süre önemli ölçüde azalacaktır.

Beyaz çiçeklerle çok yıllık bir cüce floksa yetiştirmek için orta nem, tercihen daha az doğrudan güneş ışığı gereklidir. Çiçek salkımları çentiklidir. Ahududu, pembe, beyaz renkleri var.

Phlox Douglas

Drummond

Dallı sürgünlere sahip tek yıllık bir türdür. Çalıların maksimum yüksekliği yarım metreye kadar ulaşır. Çiçeklenme yaz ortasında meydana gelir ve don başlamadan önce biter.

Doğal rengi kırmızıdır ancak melezleme yardımı ile pembe, mor, sarı, beyaz, iki renkli çeşitleri yetiştirilmiştir. Çiçekler kokulu, yoğun salkımlarda toplanıyor. Tomurcuklar, çiçek açarken tüplerde toplanır, her bir taç yaprağı mızrak şeklinde bir şekle sahiptir.

Not! Çiçek bahçede yetiştirilirse daha büyük olur. Balkondaki bitkiyi bir tencerede yetiştirirseniz, daha küçük olacaktır.

Floksa Drummond

Floksa uzun ömürlü çiçek açtığında

Birçok bahçıvan, phlox'un bahçelerine dikmeden önce çiçek açmasıyla ilgilenir. Bu süre çeşide bağlıdır:

 • subulate, spread apart, Canadian, Douglas - Nisan sonu, Mayıs başı;
 • paniculata - Haziran sonu, Temmuz başı;
 • Drummond - Temmuz ayının sonunda çiçeklenmenin başlangıcı, ilk dondan önce biter.

Önemli! Bazı bahçıvanlar sürgünleri keserek ve toprağı kimyasal maddelerle gübreleyerek çiçeklenmeyi uzatır.

Çok yıllık bir bahçe kültürü olarak büyüyen phlox'un özellikleri

Bir çalıyı çoğaltmanın birkaç yolu vardır.

 • Kırıntı. Bu, evde kullanılan en basit üreme seçeneğidir. Çoğu bahçıvan kullanıyor. Profesyonel kreşlerde kesilenler en yüksek hayatta kalma oranına sahiptir. Piyasada enfekte kesimler satın alma riski vardır.
 • Katmanlar. Yöntemi kullanarak, bitkiyi sadece ilkbaharda değil, yılın diğer zamanlarında da çoğaltabilirsiniz. Bunun için burcun yanal çekimi yere eğilir ve toprakla kaplanır. Kökler yavaş yavaş ortaya çıkar. Bundan sonra işlem ana çalıdan ayrılarak ekilir.
 • Çalı bölümü. Bu zor bir yöntemdir, bu nedenle her bahçıvan bunun üstesinden gelemez. Ancak sonuçlar etkileyici olacak. Karaya çıkarma ilkbaharda veya sonbaharın başlarında yapılır. Bu, yetişkin ve sağlıklı bir çalı gerektirir. Yaşı en az beş yaşında olmalı. Bitkinin kökleri, her biri bir köke sahip olması gereken iki kısma ayrılmıştır.
 • Tohumlar. Bu, herkesin seçmeyeceği en çok zaman alan prosedürdür. Tohumlar mağazadan satın alınır veya kendileri tarafından elde edilir. Sonbaharda ekilirler, ancak açık toprağa değil, kum ve humus karışımı olan bir kapta ekilirler. 2 cm derinliğe kadar ekilir, kap dışarıya yerleştirilir, üzeri kar ve yapraklarla örtülür. Bu, çalının doğal olarak büyümesine izin verir. İlkbaharda, sürgünler daha fazla filizlenmeye başlaması için iç mekana taşınır.

İlkbaharın sonlarında kesimleri yeniden dikmek daha iyidir. En çok arzu edilen dönem mayıs ayıdır. Çiçeğin büyüyeceği iklime bağlı olarak koşullar seçilir. Çok yıllık floksa ekmenin başka bir zamanı Eylül'dir. Bu durumda ilkbaharda çiçeklenme oluşur. Ancak sonbaharda ekim sırasında don olmamalıdır, aksi takdirde bitki kök salmak için vakti kalmadan ölecektir.

Not! Nadiren kimse yazın bir bitkiyi nakleder. Bu durumda, fidelerin kavurucu güneşin altında kurumaması için iyice sulanması gerekir.

Açık toprağa bir bitki ekerken, birbirinden en az 30 cm'lik bir mesafeyi korumak gerekir. Bunun nedeni, köklerin yeraltında genişleyecek olması, birbirleriyle iç içe geçmemesi gerektiğidir. Bitki uzunsa mesafe 60 cm'ye çıkarılmalı, bitki nemi sevdiği için yeniden dikimden sonra arsa sulanmalıdır.

Dikim için toprak orta derecede nemli olmalı, siyah toprak ve kum içermelidir. Kuru olmamalıdır, aksi takdirde phlox'u kurumaması için sürekli sulamanız gerekir.

Bahçıvan tohum ekerek çoğalmayı seçtiyse, bunlar piyasadan satın alınabilir, çevrimiçi olarak sipariş edilebilir. Maliyet, bir poşet için 15 ila 50 ruble * arasında değişmektedir.

Açık toprağa dikim anından itibaren bahçede bakım

Çok yıllık floksaların dikimi ve bakımı kurallara göre yapılır.

 • Sulama. Dikimden hemen sonra bitki bol miktarda sulanır. Tüketim 1 m² dikim başına en az 15 litre su olmalıdır. Toprak kuruduktan sonra fide çevresinde gevşetilmelidir. Turba, 50 cm'ye kadar bir katmanla üstüne eklenir.Zemini sık sık sulayamaz veya gevşetemezsiniz, bu çalıların ölümüne yol açar. Turba kullanımı çiçeğe oksijen erişimi sağlar.
 • En iyi giyinme, gevşeme. Birçok floksa çeşidi, mineral gübrelerle gübrelemeye iyi yanıt verir. Bunları herhangi bir mağazadan satın alabilirsiniz. Bu, bitkisel kütlenin, kök sisteminin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır. Toprak gevşediğinde ince bir yapıya sahip oldukları için genç köklere zarar vermemeye çalışırlar. Mayıs ayında sıvı mineral takviyeleri (sığırkuyruğu, tavuk dışkısı, amonyum nitrat, fosforlu gübreler) vermeye başlarlar. Kuru havalarda toprak bol miktarda sulanır.
 • İnceltme. Çalı aşırı büyük olmaması için fazla saplar ve yapraklar çıkarılır. İlkbaharda yapın. En kuru ve zayıf periferik sürgünler 7 cm'den uzun ise uzaklaştırılır Mayıs ayında sürgünlerin bir kısmının sıkıştırılması uzun çiçeklenmeyi sağlayacaktır.

Not! Sonbaharda, donmadan önce bitkinin tüm üst kısımlarını kesmelisiniz. Bahçıvan çiçeğin hayatta kalmasından endişe duyuyorsa, üzerine az miktarda humus serpebilirsiniz. Bununla birlikte, en şiddetli donlarda bile iddiasızlar.

Tüm koşullar yerine getirilirse, bahçıvan floksa doğru bir şekilde bakar, uzun ömürlü her yıl çiçek açar.

Bahçıvanların büyüyen phlox ile ne gibi sorunları var?

Çoğu zaman, bahçıvanlar phlox yetiştirirken aşağıdaki sorunları yaşayabilir:

 • gövde ve çiçeklerin yetersiz büyümesi, uyuşukluk. Bunun nedeni kurak iklim, kuru toprak ve nem eksikliğidir;
 • çiçeğe tamamen zarar verebilecek hastalıkların ortaya çıkması fomoz, külleme, lekelenme. Mantar öldürücüler, hastalıklarla mücadelede yardımcı olacaktır;
 • az çiçeklenme ile bol vejetatif kütlenin büyümesi. İlkbaharda fazladan sürgünler kaldırılmadığı için olur;
 • hastalıklarla enfekte olmuş veya haşerelerle enfekte olmuş bir ana çalıdan alınmışsa, tohumların zayıf çimlenmesi veya kesimlerin aşılanması;
 • nakil sonrası zayıf hayatta kalma oranı. Belki de yanlış yer seçilmiştir veya yılın yanlış zamanı seçilmiştir.

Not! Çiçek iddiasız olduğundan, dikim için doğru zaman ve sulama rejimi bu sorunları tamamen ortadan kaldıracaktır. Bahçıvan zamanında bulaşıcı bir hastalık tespit eder ve tedaviye başlarsa, hastalık yenilebilir.

Neden çok yıllık floksa çiçek açmaz?

Çiçeklenme eksikliğine yol açan aşağıdaki sorunlar vardır:

 • bol sulama eksikliği, açık havada kuru arazi;
 • neredeyse her bitkinin çiçeklerin salınması için güç kazanması için gerekli olan yetersiz aydınlatma;
 • bitkiyi kurutan aşırı aydınlatma, çiçek açmasına izin vermez;
 • çiçek büyümesi için gerekli olan az miktarda mineral ve besin maddesine sahip toprağa dikim;
 • kesimlerin, sürgünlerin, tohumların normal büyümesi için bir ön koşul olan malçlama eksikliği;
 • gübreleme için aşırı miktarda uygulanan azot, sapların ve sürgünlerin büyümesini teşvik eder, ancak çiçek oluşumunu engeller.

Önemli! Çiçek oluşumu için su rejimini, ışık miktarını ve ayrıca gübre kullanırken dozajı kesinlikle gözlemlemek gerekir.

Bol çiçeklenme için phlox nasıl beslenir

Yeterli sayıda çiçeklenme elde etmek için topraktaki azot içeriğini azaltmak gerekir. Bunu yapmak için, bu maddeyi içeren tüm gübreleri çıkarın. Fosfor ve potasyum içeren gübreler eklenir. Bu mineraller bol çiçeklenmeye katkıda bulunur. Ancak ilkbahar ve yaz aylarında kullanılmaları gerekir.

Hastalıklar ve zararlılar

Çok yıllık floksa saldıran en yaygın hastalıklar ve zararlılar aşağıda açıklanmıştır.

 • Fomoz. Bir hastalıkla yapraklar kıvrılır ve sararmaya başlar, gövdeler kırmızıya döner, çatlar. Hastalığı ortadan kaldırmak için Bordo sıvısı uygulamak gerekir. Günde dört defa kullanılır. Tedavi süresi 10 güne kadardır.
 • Kelebek tırtılları. Yaprakları ve çiçekleri yerler. Kimyasal böcek ilaçları ile kontrol altına alınabilir.
 • Toz halinde küf. Bu, yapraklarda beyaz bir kaplama olarak oluşan bir mantar hastalığıdır. Ortadan kaldırmak için Bordeaux sıvısı veya diğer antifungal ilaçlar kullanın. Hastalığın önlenmesi için, ilkbaharda bitkilerle püskürtülen zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinin kullanılması tavsiye edilir.
 • Terbiyesiz kuruş. Bitki özsuyuyla beslenen, yaprakların altında salgı bırakan bir parazittir. Intavir yardımcı oluyor.
 • Spotting. Bir hastalıkta yapraklarda kahverengi veya sarı lekeler oluşur. Tedavi için% 1 konsantrasyonda Bordeaux sıvısı kullanılır.

Çevreye ve insanlara zararlı kimyasallar kullanmadan bir bitki yetiştirmenize izin verecek geleneksel tedavi yöntemleri uygulanabilir:

 • toprağı ve sürgünleri külle tozlamak;
 • sabunlu suyla püskürtme (10 litre suya 15 g bakır sülfat, 8 litre sıcak suda çözülmüş yarım parça çamaşır sabunu ekleyin, her şeyi karıştırın);
 • bir çamaşır sabunu çözeltisiyle karıştırılmış seyreltilmiş% 1 soda külü ile püskürtme;
 • hidrojen peroksit ile püskürtme. Bir şişe ürün, bir kova su içinde seyreltilir ve elde edilen çözelti, bir nematod oluşumunu önlemek için toprağa dökülür.

Not! Çok yıllık floksa iddiasız bir bitkidir, ancak iyi nem ve orta aydınlatma koşullarında büyür. Yetiştirme sırasında sorunlar ortaya çıkabilir, ancak çiçekli çalıları yakından izlerseniz her şey düzeltilebilir.

* Fiyatlar Temmuz 2019 içindir

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe