Alstroemeria çiçekleri

Alstroemeria, sitedeki çiçekçiler ve egzotik sevenler arasında popüler bir çiçektir. Bu, Rusya'ya Güney Amerika'dan gelen çok yıllık bir bitkidir. Alstroemeria ailesine aittir. Bu çiçek, güzelliği, iddiasızlığı ve bir buket içinde uzun süre solmayabileceği gerçeğiyle takdir edilmektedir. Aksi takdirde Perulu zambak denir. Alstroemeria'ya bakarken, kural olarak, hiçbir zorluk yoktur ve hem tohumlarla hem de rizomu (ampul) bölerek çoğaltılabilir.

Alstroemeria neye benziyor: açıklama

Alstroemeria: büyüme ve bakım

Alstroemeria, zambaklara çok benzeyen çiçeklerdir. Fusiform kökler ve uzun gövdeler ile ayırt edilirler. Küçük doğrusal yapraklar gövde boyunca bulunur, ancak üstte daha yoğunlaşırlar.

Böyle bir bitkinin bir özelliği direnç olarak kabul edilir - yaprak sapları bükülür, bu yüzden alt kısımları üstte ve üst kısım aşağıdadır. Bu, alstroemeria'yı daha da alışılmadık hale getirir.

Astralmeria çiçekleri pembe, kırmızı, mor ve hatta limon renklerinde olabilir. Hem tek renkli hem de çok renklidirler - örneğin, ortada çiçek sarı olabilir ve yaprakların uçlarında - kıpkırmızı olabilir. Ayrıca taç yapraklarda koyu uzunlamasına çizgiler vardır. Alstroemeria'nın altı mızrak şeklinde yaprağı vardır, iki daire içinde üç parça bulunur. Stamenler aynı şekilde yerleştirilmiştir ve uzamış anterlere sahiptir.

Referans için! Uygun bakım ve uygun bir iklimle, bitki yılda iki kez çiçek açar: ilkbahar ve yaz aylarında ve bazen sıcaksa sonbaharda. Alstroemeria'nın meyvesi, rüzgarla yayılan küçük tohumlara sahip bir kapsüldür.

Yüzden fazla alstroemeria çeşidi vardır - bunların arasında en yaygın çeşitleri şunlardır:

  • Virginia - beyaz alstroemeria, haziran-kasım ayları arasında çiçek açan büyük çiçeklere sahiptir. Sap yüksekliği yaklaşık 70 cm dir Bitki güneşe çok düşkündür.
  • Uyum - gövdelerde belirgin koyu vuruşlarla bronz çiçeklerde farklılık gösterir. 160 cm'ye kadar kaynaklanıyor, güçlü. İlkbahar ve sonbaharda dona kadar çiçek açar.
  • Regina uzun bir çeşittir, sapları 2 m'ye kadar uzar.Alstroemeria pembe, ilkbahar ve sonbaharda çiçek açar.
  • Kral Kardinal - çeşitlilik, çiçeklerdeki yüksek pedinküllerin varlığı ile ayırt edilir. Bol miktarda ışığı sever. Alstroemeria kırmızıdır, nisan ayından sonbaharın soğuk havasının başlangıcına kadar çiçek açar.
  • Güzellik - 170 cm'ye kadar kaynaklanıyor, güçlü. Alstroemeria mor, leylak rengi olabilir. Bazen mavi çiçekleri görebilirsiniz. Bu tür alstroemeria, Eylül ayında ilkbahar ve sonbaharda çiçek açar.

Alstroemeria farklı renklerde olabilir: beyazdan mora

Alstroemeria: açık alanda dikim ve bakım

Alstroemeria'nın nasıl yetiştirileceğini anlamak için bitki fideleri satın alarak başlamalısınız. Onu tohumlardan yetiştirebilirsin, ama bunun için çok çalışmalısın ve sadece birkaç yıl sonra çiçek açmaya başlayacak.

Önemli! Ellerden değil, özel mağazalardan fide satın almak daha iyidir. Aksi takdirde, hızla ölecek olan hasta bir bitkiye girme şansı yüksektir.

Sıcak havaların durağan hale geldiği ve don kesinlikle olmayacağı Mayıs ayında açık toprağa hazır fidan dikilmesi tavsiye edilir. Toprak en az 20 ° C'ye ısınmalıdır. Fidanlar birbirinden 40-50 cm mesafede dikilmeli, delikler yaklaşık 30 cm derinliğe sahip olmalıdır.

Bitkinin aşırı nemden çürümesini önlemek için, deliğin dibine biraz genişletilmiş kil veya kırma taş dökülmesi önerilir.Bitki beslenmesi için üstüne bir kompost tabakası yerleştirilir. Deliğin geri kalanı toprakla doldurulur ve sulanır.

Alstroemeria'nın ekildiği alan rüzgardan korunmalıdır. Gün boyunca çok fazla güneşe ihtiyacı var. Güneş ışınlarının bitkinin narin yapraklarını ve yapraklarını yakmaması için yakındaki çalılardan ve ağaçlardan hafif kısmi gölge önerilir.

Önemli! Orta şeritte, çalı dondan korunmadığı takdirde sert kışlar nedeniyle genellikle donar. Sadece ılıman iklime sahip bölgelerde açık toprağa dikilmelidir.

Alstroemeria'nın çoğalması

Bitkiyi tohumları kullanarak veya rizomu bölerek kendiniz çoğaltabilirsiniz.

Tohum yayılımı

Tecrübesiz bahçıvanların tohumlardan alstroemeria yetiştirmesi zor olabilir, çünkü fidelerin çimlenmesi için belirli koşullar yaratılması ve tohum materyalinin hazırlanması gerekir.

Önemli! Bu şekilde çoğaltıldıklarında, hibrit bitkiler morfolojik özelliklerini kaybedebilirler. Tohum veren bitkinin aynısı, yeni çiçek olmayacak. Bu şekilde yalnızca alstroemeria türlerinin çoğaltılması mantıklıdır.

Alstroemeria tohumları

Çiçek kabuğu çatladığında tohum satın alabilir veya toplayabilirsiniz. Tohumların yere ufalanmaması için gazlı bezle gevşekçe sarabilirsiniz.

Toplanan tohumların katmanlara ayrılması gerekir - böylece çimlenme oranları daha yüksek olur, daha hızlı filizlenirler. Önce nemli bir bez veya gazlı beze, ardından bir ay buzdolabına konurlar.

Şubat ayı sonunda küçük kaplarda tohum ekimi önerilir. Turba bardağı kullanabilirsiniz. Çekirdekleri alt tabakaya sadece 1 cm yerleştirmeniz gerekmektedir Kaplar kapatılıp +17 .. + 21C sıcaklıkta bir yere konulmalıdır. Çekimler bir ay sonra ortaya çıkacak.

Üç yaprak göründükten sonra bir seçim yapabilirsiniz. Ortaya çıkan fideleri Mayıs ayında açık toprağa dikmek gerekir, ancak ilk tomurcuklar sadece 1-3 yıl sonra ortaya çıkacaktır.

Köksapı bölerek üreme

Bu yüzden melez çeşitlerin çoğaltılmasına değer - yeni bitkiler mevcut veya gelecek yıl çiçek açacak. Çiçeklenme sonrası bölme yapılması önemlidir.

Çalıyı dikkatlice kazmak önemlidir. Köklerin topraktan hafifçe temizlenmesi ve daha sonra büyüklüğüne bağlı olarak 2 veya 3 parçaya bölünmesi gerekir. Kesik yerleri odun kömürü veya dezenfeksiyon için özel bir çözelti ile işlenmelidir. Bölündükten hemen sonra yeni çiçekler dikilmelidir.

Bitki köksapı

Çiçeklenme ve uyku hali sırasında ayrılma

Alstroemeria iddiasız bir çiçek olmasına rağmen, büyüme ve çiçeklenme için biraz bakıma ihtiyacı vardır.

Sıcaklık rejimi

Alstroemeria'nın çiçeklenmesi için dinlenme ve hazırlık döneminde, gece yaklaşık + 15 ° С - + 13 ° С arası bir sıcaklık gereklidir.

Fidelerin gelişmesi, kök sisteminin kurulması ve çiçeklenme için +21 .. + 23 ° С aralığındaki sıcaklıklar daha uygundur.

Bir serada büyürken, sıcaklığın +8 ° C'nin altına düşmemesi önemlidir, aksi takdirde bitki donar.

Dikkat! Çiçek yıl boyunca dışarıdaysa, şiddetli donlardan korunmalıdır.

Sulama

Genellikle alstroemeria'yı sulamaya gerek yoktur - şiddetli yağışlarda ek sulama gerekmez, yokluğunda haftada bir sulama yeterlidir.

Toprak hafif nemli olmalı, ancak bitki fazla suyu sevmiyor: kökler çürüyebilir. Yeterli nem yoksa, alstroemeria çiçeklenmeyi bırakıp tamamen ölebilir.

Toprak

Kumlu veya killi toprak, böyle bir çiçek için ağır topraktan daha uygundur. Toprağın asitliği 6.5 ile 7 pH arasında olmalıdır. PH 7'den fazlaysa, özel mağazalarda satılan turba veya substratları ekleyerek asitliği azaltabilirsiniz.

Köklerin yakınındaki toprak, aşırı ısınmaması için malçlanmalıdır - aksi takdirde bitkinin çiçeklenmesi zarar görür. Çiçeğin etrafındaki toprak 3 cm kalınlığında kompost, gübre, yaprak veya ot tabakası ile örtülmelidir, bu sayede alstroemeria yakınlarındaki yabani otlar daha kötü büyüyecek, toprak daha besleyici olacak ve kökler korunacaktır.

Üst giyim

Bol çiçeklenme için, çalıları ilkbahardan sonbahar donlarına kadar ayda 3-4 kez gübrelemeniz gerekir. Önemli olan gübrenin içeriğidir: hem fosfor hem de azot içermelidir. Onlar sayesinde çiçekler ve yapraklar geniş ve parlak olacak.

Not! Periyodik olarak, çalıların altına biraz odun külü ekleyebilirsiniz.

Alstroemeria'yı ayda birkaç kez beslemeniz gerekiyor

Kışa hazırlık

Farklı alstroemeria çeşitlerinin çiçeklenmesi ilkbahardan sonbahar donlarına kadar gerçekleşir. Alstroemeria çiçekleri solduğunda, daha fazla yetiştirme için dikkatlice çıkarılmalı ve çalıların kendileri, çok kalın olmamaları ve bitkiden çok fazla güç ve besin almamaları için inceltilmelidir. İnce ve zayıflamış gövdeler çıkarılmalı ve tüm sağlıklı olanlar kısaltılmalıdır.

Alstroemeria'nın kışı başarıyla atlatabilmesi için çam dalları, bir film ve ardından toprak ve humusla kaplıdır. Böylece kökler dondan ölmeyecek. Yıllık çeşitlerin hiçbir şekilde dondan korunmasına gerek yoktur - her durumda gelecek yıl çiçek açmazlar.

Alstroemeria'nın yetiştirilmesi evde gerçekleşirse, soğuk için özel bir hazırlık gerekli değildir: sadece sıcaklık ve ışık koşullarını gözlemlemek önemlidir. Bunun için fitolampları kullanabilirsiniz.

Hastalıklar ve parazitler

İlaçlarla hastalık ve parazitlerle savaşabilirsiniz

Alstroemeria, hem parazitlere hem de hastalığa karşı dirençlidir, ancak uygun bakım gerektirir. Çok fazla sulamak, gri küf oluşturmasına neden olabilir. Ayırt edici özelliği, kabarık bir kaplamanın görünümüdür. Böyle bir sorunun ortaya çıkmasından hemen sonra, alstroemeria tedavi edilmelidir: etkilenen parçalar çıkarılır ve sağlıklı olanlara mantar öldürücü bir preparat püskürtülür. Bitki çok kötü etkilenirse, yakınlarda büyüyen çalıları korumak için onu kazmak ve yok etmek daha iyidir.

Çalılara bakılmazsa, örümcek akarları ve tırtıllar ortaya çıkabilir ve bu da onları hızla yok eder. Ondan kurtulmak için akarisitler ve böcek öldürücüler kullanmanız gerekecek.

Önemli! Yaprak yemeyi seven sümüklü böceklere karşı korunmak için, bitkinin etrafındaki toprağı önceden kabukla doldurmaya değer.

Astramerias veya alstroemerias güzellikleriyle dikkat çekiyor: bütün yaz bahçeyi dekore edebilirler veya vazoya konulabilen buketler için kullanılabilirler. Alstroemerias ve menekşelerden yapılan gelin buketleri de güzel görünüyor. Her yıl özel bir bakıma ihtiyaç duymadan çiçek açacaklar: onları zamanında beslemek, sulamak ve toprağın durumunu izlemek ve onları parazitlerden korumak yeterlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe