Dar yapraklı lavanta (Lavandula angustifolia)

Çok yıllık bir bitki olan dar yapraklı lavanta, en eski kültürlerden biridir. Roman Aesculapius tıbbi uygulamada otu kullandı, parfümcüler ondan yağlar hazırladı. Bitki bugün değerini kaybetmiyor.

Biraz tarih

Eski Mısır'da lavanta, yalnızca iyileştirici özelliklere değil, aynı zamanda mistik özelliklere de sahip olan Tanrı'dan bir armağan olarak adlandırıldı. Efsaneye göre, tütsü sayesinde Kleopatra erkekleri baştan çıkardı. Lavanta, yaraları ve akıl hastalıklarını iyileştirmek için kullanıldı. Kalıcı eterler mumyalama için kullanıldı - kalıntıları Tutankhamun'un mezarında bulundu.

Manzara lavanta

Lavanta, 19. yüzyılın başında Nikitsky Botanik Bahçesi için yeni bir bitki olarak Rusya'ya geldi. Günümüzde kültür, Kırım'ın tarlalarında endüstriyel ölçekte yetiştirilmektedir.

Dar yapraklı lavanta neye benziyor?

Bazıları bir çiçeğin varlığını Sofia Rotaru'nun şarkısından, bazıları da hoş parfüm kokusundan biliyor. Birisi doğada adını bilmeden bir bitkiye rastladı.

Lavandula angustifolia, Labiate (Lamiaceae) botanikçilerinin bir temsilcisidir. İnsanlar görünüşünden dolayı spikelet lavanta diyorlar.

Not! Bitkinin tanımında, bazı incelemeler lavanta otu, diğerleri - yarım çalı olarak adlandırılır. Her iki ifade de doğrudur - çok sayıda otsu gövde açıkça "duruşlarını korur" ve 0,3-0,7 m yüksekliğinde, 1 m çapa kadar yarım küre şeklinde bir çalı oluşturur.

Lavanta açıklaması

KarakteristikÖzellikleri
KöksapOdunsu, güçlü, üst toprak katmanında bulunan iyi gelişmiş bir çubuk ek sistemi ile
YapraklarTers-sapsız, dikdörtgen-doğrusal, kıvrık kenarlı. Yoğun tüylü grimsi yeşil plakalar 6 cm uzunluğa kadar büyür
ÇiçeklerSapların üst kısımlarında başak salkımları
FetusBir çiçek kaliksiyle tamamlanan kuadrotozlar

Lavandula angustifolia

Lavantanın uzun süre kalıcı hoş bir aroması vardır. Aynı zamanda bitkinin tüm kısımları güzel kokuludur.

Bitki kullanımı

Lavanta angustifolia'nın olağan yaşam alanı Akdeniz'dir. Bitki, edelweiss eşliğinde dağlara yerleşmeyi tercih ediyor. Örneğin, Fransız Alplerinde, 1,5 m'den daha yüksek bir yükseklikte geniş çalılar bulabilirsiniz.

Bu, uzun ömürlü dona karşı direncini gösterir. Rusya'daki 25 türden, 30 ° C'de soğuğa dayanabilen, kök salan lavanta Angustifolia'dır. Bu nedenle, kültür yazlık evlerde ve ülkenin kuzey bölgelerinde bulunabilir.

Avrupa'da lavanta esas olarak parfümeri ve kozmetikte kullanılmaktadır. Doğu'da tütsü üretiminde geride kalmıyorlar.

Lavantalı kokulu poşet

Tıbbi amaçlar için lavanta salkımları kullanılır. Kalıcı uçucu yağlara ek olarak, bileşim flavonoidler, fitosterol, kumarinler, reçineler, tanenler ve diğer yararlı maddeler içerir.

Tıpta lavanta ilaçları reçete edilir:

  • yatıştırıcı olarak nevralji tedavisinde;
  • harici ve dahili - felçli;
  • travmatik yaralanmaların (çıkıklar, çürükler) tedavisinde.

Not! Halk pratiği, baş ağrısı, cilt ve sinir hastalıklarının tedavisi için banyolar ve şifalı bitkiler (çiçeklerle birlikte) kaynatma ve infüzyonları kullanarak kompresler içerir.

En popüler çeşitler

Angustifolia, İngiliz dar yapraklı lavanta türlerinin ortak adıdır.Yetiştiriciler, Rus iklimine uyarlanmış birkaç ilginç çeşit yaratmayı başardılar.

Lavandula angustifolia çeşitleri

İsim SoyisimAçıklama
Lavanta HidrokotuMixborders, çitlerde bulunan en popüler bitki grubu. Renk tonlarında farklılık gösteren birkaç çeşidi içerir. En çekici kompakt mor-mavi lavanta çalı Hidcote Blue. Dar yapraklı lavanta Pink Hydcoot, soluk pembe çiçek salkımları ile dikkat çekiyor.
Lavanta MansteadKüçük çalılar ancak 35 cm yüksekliğe ulaşır, bu nedenle Munstead lavanta, bahçe yollarının sınırları boyunca ekilir, bordürler, çiçek tarhları çiçeklerle çerçevelenir. Bu çeşitlilik, güçlü rüzgarlara karşı direnç ile karakterizedir.
RoseaBurcun yüksekliği yarım metredir. Rosea lavanta, yeşil yapraklarla uyumlu leylak rengi bir yaprak gölgesine sahiptir.
Cüce maviGüzel kokulu mor tomurcukları ile türünün canlı bir temsilcisi. Cüce Mavi lavanta çeşidi, artan kuraklık direnci ile karakterizedir.
Nana alba30 cm'lik alçak bir burcun bir özelliği, bitkiyi özellikle alpin slaytlar için çekici kılan beyaz salkımdır.
VeraHollandalı yetiştiriciler en uzun lavanta çalılarını yetiştirmeyi başardılar - 1 m Çiçeklenme sırasında soluk mavi bir "başlık" ile kaplıdır.

Çok farklı lavanta

Rus seçiminin sivri uçlu kutsal yapraklı lavantalar arasında Bordyurnaya, Voznesenskaya 34, Record, Stepnaya çeşitleri ayırt edilebilir. Çalılar sadece bahçe arazileri için bir tasarım çözümü değildir. Çeşitler, yüksek uçucu yağ konsantrasyonları nedeniyle endüstriyel sektörde faydalıdır.

Nasıl çoğalıyor

Kültür aynı zamanda yaz sakinleri arasında da popülerdir çünkü onu bilinen tüm yetiştirme yöntemlerini kullanarak sahada yetiştirmek kolaydır.

Tohumlar

Bu seçenek en uzundur, ancak ekim malzemesi tabakalaşma gerektirmez ve dostane sürgünler verir. Lavanta, ilkbaharın ilk günlerinden itibaren fide kapları kullanılarak ekilir. Kap, üstüne küçük lavanta tohumlarının yerleştirildiği turba veya kumla doldurulur.

Tohumlardan büyüyen

Toprak nemlendirilir, kap polietilen ile kapatılarak serin bir odaya alınır veya buzdolabında bekletilir. Sürgünler göründüğünde, oda sıcaklığında daha fazla çimlenme gerçekleştirilir.

Not! Sürgünlerde 4 gerçek yaprak göründüğünde bitkiler dalar. Fidanlar Mayıs ayında açık alanlara taşınmaktadır.

Kök katmanlama

Dalların dikliğine rağmen mükemmel bir şekilde bükülürler. En güçlü sürgünleri çıkardıktan sonra, önceden kazılmış deliklere yerleştirilmiş ışınlar gibi çalı yönüne doğru bükülürler. Dallar tutturulmuş ve toprakla kaplanmıştır. Kesimlerin hızlı köklenmesi için düzenli sulama gereklidir. Önümüzdeki baharda ana çalılıktan ayrılın.

Kırıntı

Lavanta yetiştirmenin en sevilen yolu, sadeliğiyle bahçıvanları cezbeder. Prosedür, Haziran-Temmuz aylarında aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir:

  • yetişkin bir çalıda, mevcut sezonun sürgünleri kesilir;
  • orta kısmı onlardan alın ve 12-15 cm'lik kesimlere bölün;
  • sürgünlerin bölümleri, alt ucu seranın zeminine gömülür;
  • sulanır ve kaplanır.

Periyodik olarak, kesimleri havalandırmak ve sulamak için film çıkarılır. Bir ay içinde fide güçlü köklere sahip olacak, yeni bir çalı Eylül ayına kadar kalıcı bir yere taşınabilir.

Bahçede bakımın özellikleri

Angustifolia lavantasının ekimi ve bakımı sıra dışı bir şey değildir. Çalıların ne kadar bereketli çiçek açacağı ve kokulu eterler biriktireceği tarımsal teknoloji kurallarına uyulmasına bağlıdır.

Sulama

Lavanta kuraklığa dayanabilir, ancak bu bitkinin sulamaya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Toprak biraz kuruduğunda yetişkin bir çalının altına su eklemek yeterliyse, genç bitkilerin her 7-10 günde bir sulanması gerekir.

Püskürtme

Sıcak havalarda, çalıların yeterli kök sulaması olmayabilir. Lavanta yapraklarının da hidrasyona ihtiyacı vardır. Bu nedenle bahçeye döner püskürtücülerle sulama sistemi kurmak mantıklıdır.

Nem

Su, kültürün gelişmesinde önemli bir unsurdur. Yüksek nem bitki için zararlıdır.Bu nedenle, nemin durgun olduğu çiçek tarhları için ovaları seçmemelisiniz. Yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu alanlar da uygun değildir.

Astarlama

Toprak ne kadar verimli olursa çalı o kadar iyi gelişir. Lavanta asitli veya killi topraklarda yetişmez. Orta derecede kireçli gevşek toprak ona yakışır. Bu nedenle, bir çiçeklik için, önceden maden suyu ile desteklenmiş yapraklı toprak, humus, kum karışımı hazırlamak gerekir.

Üst giyim

Çalıların gelişimin başlangıcında yeşil kütle kazanması için azotlu gübrelerle beslenir. Çiçeklenme anında potasyum-fosfor kompleksine geçerler.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Lavanta çiçekleri düzensiz bir şekle sahiptir, sahte turlarda toplanır ve sapların tepelerinde başakçık şeklinde çiçek salkımları oluşturur. Çiçeklerin korolaları mavinin tüm tonlarında renklendirilmiştir. Tüylüdürler ve 1 cm çapa ulaşırlar.

Çiçeklenme Haziran ayının ikinci yarısında başlar ve 1 ay sürer (bazı çeşitler için daha da uzun). Şu anda, bahçe önemli bir mesafeye yayılan ekşi bir aromayla doldurulur.

Not! Çiçeklenme sırasında sıhhi budama yapılır: solmuş başakçıklar ve kurutulmuş sürgünler çıkarılır. Bu, yeni çiçek salkımlarının oluşumunu uyarır.

Satın aldıktan sonra ve üreme sırasında nakli

Lavanta fidanları genellikle saksılarda satılır. Bitki ilkbaharda satın alındıysa, hemen toprak bir topakla birlikte aktararak açık toprağa nakledilebilir.

Bir taşıma tenceresinde

Ayrıca eski çalıları böldüklerinde ekim yapıyorlar. Yaşlanma karşıtı üreme, bölümlere yeni sürgünler ve bol çiçeklenme için güç verir.

Ek Bilgiler! Kültürün kışa dayanıklılığına rağmen, bazı yaz sakinleri lavantayı soğukta tencereye koymayı ve bahara kadar evde tutmayı tercih ediyor.

Muhtemel büyüyen sorunlar

Deneyimli çiçekçiler, mahsulün bakımında herhangi bir zorluk çekmezler. Acemi yaz sakinlerinin büyüyen koşulları hesaba katması gerekiyor. Aksi takdirde, bir takım sorunlarla karşılaşmanız gerekecektir.

Lavanta yetiştirirken görülen hastalıklar

SorunÖzellikleri
Solan yapraklarBazen bu, nem veya beslenme yetersizliğinin bir işaretidir. Pembemsi veya beyaz bir çiçek açılırsa, fusarium solması hakkında konuşabiliriz.
Sürgünlerde sarımsı lekelerZamanla, oluşumlar gri bir renk alır, gövdeler siyaha döner ve kıvrılır, bu da bir fomozu gösterir.
Çiçek salkımına kahverengi ve gri çiçeklerGri çürüklük mantarı, keskin bir sıcaklık düşüşü nedeniyle soğuk ve nemli yazlarda görülür.

Lavanta aroması zararlıları çeker: örümcek akarları, kuruşlar, gökkuşağı böceği. Böcek öldürücülerle savaşıyorlar ve ayrıca mekanik bir imha yöntemi kullanıyorlar.

Yanlış lavanta bakımı, çalıların hastalıklarına neden olur. Bu nedenle, sulama rejimini gözlemlemek, yabani otları zamanında temizlemek, toprağı gevşetmek ve malçlamak, sıhhi budama ve gençleştirme yapmak önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe