Açık toprağa ilkbaharda phlox ne zaman ekilir

Parlak tonlardaki renkli dikdörtgen şemsiyeler flokstur. Yaz boyunca çiçeklerinden keyif alırlar, oradan geçen insanları ekşi bir aromayla sarmalarlar. Floksa'nın bahçelerdeki uzun ömürlü başarısının anahtarı düzgün ekimdir.

Floksa ne zaman ekilir

İlkbaharda açık toprağa floksa ekimi erken yapılmalıdır. Kar çoktan eridiğinde ve toprağın henüz çok fazla kuruması için vakti olmamıştı.

 • Güney bölgeler için bu dönem Mart sonu - Nisan ortası arasında düşer.
 • Orta şerit, Nisan sonunda floksa eker.
 • Kuzey bölgeler, Nisan ayının sonunu ve Mayıs ayının başlarını bekliyor.

Panicled çeşidi Rusya'da büyümeye bayılır.

Bilmek önemlidir! İlkbaharda floksa ekme süresi, gövdeler aktif olarak büyümeye başlayana kadar iki haftadır.

Sonbaharda dikim tarihleri

Sonbahar ekiminin avantajı, ekim süresinin uzunluğu - 40 güne kadar. Bitki tüm gücünü köklerin büyümesine verir ve sonraki bahar floksları tamamen çiçek açar. Oysa ilkbahar ekiminden sonra yazın çiçeklenme gecikebilir veya tamamen olmayabilir.

Sonbahar ekimi, yenileme tomurcuklarının oluşumundan hemen sonra başlayabilir. Her bitki için dikim takvimi farklıdır. Genellikle bu ağustos sonu - eylül başı. Geç çiçek açan çeşitler, Eylül ortasından Ekim sonuna kadar ekilir.

Önerilen biniş süreleri geçtiyse ne yapmalı

Ev floksları, yazın ve çiçeklenme durumunda bile yumru köklerinin naklini ve bölünmesini tolere eder. Bu işlem sırasında köklere zarar vermemek ve ekilen kesimleri düzenli olarak sulamak önemlidir.

Geç ekim sonbaharda düşerse, genç kökleri soğuktan korumak önemlidir. Bunun için fidanlar saman, talaş, turba ile malçlanır.

Bir bahçıvanın elinde malç.

Bilmek önemlidir! Kışın floksa, havanın geçmesine izin vermeyen malzemelerle kaplanmamalıdır. Bitki büyür ve ölür.

Sağlıklı dikim materyali nasıl seçilir

Bahçe merkezlerinde çok az dekorasyonu olan sera çeşitlerini satın alma şansı vardır. Avrupa'dan getirilirler ve teslimat sürecinde kök sistemleri genellikle kurur. Bu tür fideler çok acı vericidir ve iklime alışması uzun zaman alır. Görünüşleriyle birlikte 2-3 yıllık bahçede yaşadıktan sonra ve çok dikkatli bir şekilde ambalajın üzerindeki görüntüye yaklaşmaya başlarlar.

Yerel çiçek severler sağlıklı ve iyi büyüyen fidelere sahip olacaklar. Aynı koşullarda yetiştirilmeleri önemlidir, bu da yeni bir yerde kök salmanın çok daha kolay olacağı anlamına gelir.

Bebek floksa 10 cm uzunluğa kadar 4-5 sağlıklı yeşil sürgüne sahip olmalı, kökleri kuru, lekesiz ve çürümez olmamalıdır. Kök sistemi 15 cm kısaltılmalıdır.

Delenka

Sonbaharda satılan bir phlox burcunun 2-3 sapı, kalın ve yeşil olmalıdır. Yenileme tomurcuklarının zaten döşendiği 15 cm uzunluğa kadar sağlıklı kökler.

Floksa dikim materyali filizlenmiş tomurcukları olan bir demet köktür. Sürgünleri yeşil ve kalın olmalıdır. Kökler kuru olmamalı, zarar görmemeli veya çürük belirtileri göstermemelidir. Uzunlukları 15 cm'yi geçmemelidir.

Toprak hazırlığı

Floksa yapılacak toprağın bileşimi bu güzelliklerin bakımında çok önemli bir noktadır.

Dikim için toprak altı ayda hazırlanır:

 • seçilen alan enkaz ve yabani otlardan arındırılmalıdır;
 • toprağın gevrekliğini sağlamak için sahanın birkaç kez kazılması gerekir;
 • floksa kökleri 30 cm derinliğe kadar büyüdüğünden toprak işleme en az bu derinlikte olmalıdır.

Toprak türüne göre çeşitli katkı maddeleri gerekir:

 • Kilin kaba kum, alçakta yatan turba, humus, kompost, kireç, mineral gübrelere ihtiyacı vardır.
 • Gevşek olarak killi toprak, çim toprağı, humus, kompost ve mineral gübreler eklemeniz gerekir.

Bilmek önemlidir! Dikim sırasında deliğe gübre uygulanır. Sonbaharda ekim sırasında fosfor-potasyum ve ilkbaharda azot içerir.

Üreme

Mayıs sonunda, tohumlar gelecekteki bir çiçek yatağına ekilir. Toprak ılık su ile nemlendirilmeli, tohumlar çok derinleştirilmemelidir (yetiştiriciler toprak yüzeyinde derinleşmeden ekim yapılmasını önermektedir).

Dikimden sonra tohumların birkaç gün folyo ile kaplanması gerekir. Ayrıca, püskürterek nemi koruyun ve sürgünlerin ortaya çıkmasından sonra, genç köklerin çürümemesi için sulamayı kesin.

Tohumlardan büyüyen yıllık floksa biraz değişir. Tohum ilk olarak bir filmin altındaki kaselere ilkbahar başlarında ekilir ve Mayıs ayı başlarında fideler açık toprağa ekilmeye hazır hale gelir.

Tohumlardan phlox nasıl yetiştirilir

Floksun kökler tarafından başarılı bir şekilde çoğaltılması için, bir besin kaynağına sahip olmaları gerekir. Bu ya erken ilkbahar ya da sonbaharın sonlarıdır.

Sonbahar kökleri 2/3 oranında kesilir ve nehir kumu serpilir, besleyici toprak içeren kutulara ekilir. Soğuk ve karanlıkta kışa ihtiyaçları var. Ve ilkbaharda, sıcaklığı ve aydınlatmayı yavaşça artırın. Mayıs ayında fideler açık alanda küçük bir okula nakledilmeye hazır.

İlkbaharda, rizomlu floksa dikmek daha kolaydır. Ana bitkiye zarar vermemek için ilkbaharda phlox kökleri nasıl ekilir? Kökleri yalnızca 1/3 oranında kesmeniz gerekir. Daha sonra saksılara yerleştirilir ve + 10C'den yüksek olmayan sıcaklıklarda seralarda, ışıktan korunarak yaşarlar. İki hafta sonra sıcaklık + 25C'ye çıkarılır. Ortaya çıkan filizler güneşe alışmıştır. Açık toprağa 10 cm büyüyen fideler bir okula dikilir.

Floksa çalısını erken ilkbaharda veya sonbaharın başlarında bölebilirsiniz. Kazılan çalı, birkaç sürgünle parçalara ayrılır.

Önemli! Önemli olan, aktif böbreklerin köklere atılmasıdır, onlar olmadan sınır ölecektir.

Bir phlox burcunu bölme süreci

Açık zemine iniş ve daha fazla bakım

Sadece önceden hazırlanmış bir substratta hem çok yıllık hem de yıllık floksa dikmek gerekir.

Açık toprağa fide dikimi

Floksa açık toprağa nasıl ekilir:

 1. Deliğin tabanı besleyici toprakla döşenmelidir.
 2. Fidanın konulduğu topraktan bir tepe yapılır ve kökleri düzleştirilir.
 3. Dikim sırasında mevsime bağlı olarak fideyi gübrelemeniz gerekir.

Bilmek önemlidir! Düşük çeşitler birbirinden 35-40 cm mesafede ekilir. Uzun, bir metre aralıklı.

Floksa bakımı basittir:

 • İyi aydınlatma, bol ve tutarlı çiçeklenmeyi sağlayacaktır.
 • Sulama bol miktarda gereklidir, ancak sık değildir.
 • Toprak periyodik olarak gevşetilmeli ve yabani otlar uzaklaştırılmalıdır.
 • Aktif çiçeklenme döneminde, her iki haftada bir karmaşık bir mineral gübre uygulamanız gerekir.

Acemi çiçek severleri ilgilendiren, gölgede veya güneşte floksa nereye ekilecek çok ilginç bir soru? Kesin bir cevap yok çünkü:

 • güneşte çiçeklenme bol olur, ancak çalılar daha fazla çömelir;
 • gölgede sürgünler uzar ve çiçeklenme nadir olabilir;
 • kavurucu öğle güneşi yaprakları yakabilir;
 • gün boyunca güneşin gölgelendiği bir yerde bitki yetiştirmek en uygun olacaktır.

Drummond'un yıllık floksu güneşli noktaları sever

Kışlama için, tüm sürgünler neredeyse yerle aynı hizada kesilir. Çiçek yatağı turba, humus veya bir kuru yaprak tabakası ile malçlandıktan sonra. Budama, Eylül sonundan Ekim sonuna kadar yapılır.

Bilmek önemlidir! Kışın kesilmeyen sürgünler, mantar hastalıkları ve zararlı böcekler için bir üreme alanı olma riskini taşır.

Doğru toprakta, phlox'lar tamamen iddiasız ve bakımı ve üremesi kolay olacaktır. Hoş bir aromaya sahip bu havadar hatmi çiçek salkımına yaz boyunca bir bahçe dekorasyonu olmaya hazır. Diğer kültürlerle kolayca bir arada bulunur ve dekoratif kompozisyonlara mükemmel uyum sağlar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe