Floksa başka bir yere ne zaman nakledilir daha iyidir

Floksa, oldukça uzun süre göze hitap eden çok yıllık bitkilerdir. Farklı renklerde olabilirler ve çok tuhaf değildirler. Elbette kendine has özellikleri var. Makale, bu harika bitkilerin ekilmesi hakkında konuşacak. Floksa yeniden dikmek için en iyi zaman ne zaman odaklanılacaktır.

Nakil hedefleri

Floksa nakli, en iyi çiçeklenmeleri için zorunlu bir prosedürdür. Bahçe bitkileri birkaç yıl aynı yerde yetişemez. Çiçekler her yıl küçülüyor ve soluyor ve üzerinde büyüdükleri toprak tükeniyor ve hatta gübreler her zaman yardımcı olamayabilir. Ayrıca, çiçeklerin aynı yerde uzun süreli büyümesi, orada zararlı böceklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Floksa

Diğer bir neden, çeşitli tehlikeli enfeksiyonların önlenmesidir, enfekte olmuş çiçekler ölür. Bitkiler yeterince yararlı elementlere sahip değildir, bu nedenle birkaç yılda bir büyük çalıları birkaç küçük parçaya bölmek ve onları yeni yerlere yeniden dikmek gerekir. Bu bitkilerin kolaylıkla ekilebileceği düşünüldüğünde, acemi çiçek severler için bile sorun yoktur.

Floksa dikmek ne zaman daha iyidir - ilkbahar veya sonbaharda

Birçok bahçıvan anketle ilgileniyor: floksa ne zaman nakledilebilir ve nasıl yapılır? Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Floksa nakli, bitki yeni topraklarda daha iyi köklenebildiği zaman gerçekleştirilir.

Phlox'u tam olarak ne zaman bölebilir ve ekebilirsin? Floksu Haziran ayında nakletmek mümkün mü yoksa Eylül ayında yapmak daha mı iyi? Floksa ilkbahar, sonbahar ve hatta yaz aylarında ekilebilir. Yaz ayları eşit derecede sıcak olduğu için Haziran, Temmuz veya Ağustos aylarında yaz ekimi yapılabilir.

Önemli! Bir yaz nakli ile, çiçeklenme döneminde bitkiler için zor olduğu için flokslar bölünemez.

Floksa için sonbaharda bir nakil kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk ayda gerçekleşmesi daha iyi olacaktır. Eylül, köklerin kök salması için yeterince sıcak bir aydır. Bununla birlikte, Rusya'nın merkezinde, floksa dikmek için en iyi zaman olarak kabul edilen bahardır, çünkü şu anda en uygun iklim koşulları.

İlkbaharda, en sıcak zamanda - Nisan veya Mayıs sonu - nakli yapmanız gerekir. Floksa kök sistemi dona karşı oldukça dayanıklıdır, ancak yine de riske atmamak daha iyidir.

Floksa dikim malzemesinin seçimi ve hesaplanması

Bitki çeşidi seçimi çiçeklerin istenilen rengine, çalının yüksekliğine ve çiçeklenme süresine bağlıdır. Satın alınan fide sayısı, üzerinde büyüyecekleri toprağın alanına bağlıdır. Yani, 10 metrekare başına yaklaşık 90 fidan var.

Dikim yoğunluğunu da belirlemelisiniz. Floksa nasıl dikileceğini anlamak için bitkilerin yüksekliğini ve çiçeklenme süresini belirlemeniz gerekir. Küçük çalılar için bitkiler arasındaki mesafe 30-40 cm, sıralar arası yaklaşık 35-45 cm olmalıdır, büyük bitkiler için bu sırasıyla 50-60 ve 40-50 cm'dir.

Yataklar arası mesafe

Nakli hazırlamak ve yürütmek

Konum ne kadar başarılı seçilirse sonuç o kadar iyi olur. Floksa nemi sever, bu nedenle toprak gevşek, organik elementler açısından zengin ve yeterince nemli olmalıdır. Nemden korkmamalısın, çünkü zaten fazla olmayacak.

Önemli! Yakınlarda yeraltı suyu bulmak kesin bir artı olacaktır.

Bu nedenle ağaçların veya çalıların yetiştiği yerlerden, özellikle sığ bir kök sistemi olan yerlerden uzak durmak gerekir, çünkü çok fazla nem tüketirler. Floksa gölgeyi sever ve güneş ışınları onlar için tehlikelidir. Kışın gölgeli alanlarda çok kar olduğunu ve karın bitkileri kapladığını ve onları donmaktan koruduğunu görebilirsiniz.

Şu anda kavurucu güneş olmadığından, nakil için en uygun zaman akşamlarıdır. Gün içinde kapalı hava da harika. Toprak, önce enkaz ve bitki köklerinden arındırılmalıdır, eğer varsa, iyice sulayın. Floksun yeterli neme sahip olması için suyla en az 20 cm derinliğe kadar ıslatılması tavsiye edilir.

O zaman toprağı çeşitli minerallerle beslemeniz gerekir, böylece çiçeklerin büyümesine uygun olur, çünkü bitkinin nasıl görüneceğine ve ne kadar sağlıklı olacağına bağlıdır.

1 metrekare için en iyi giyinme tarifi:

  1. Bir kova gübre veya kompost alın ve 200 g doğranmış odun külü ile karıştırın.
  2. Her biri 30 g amonyum nitrat ve potasyum tuzları ile 50 g süperfosfat ekleyin.
  3. Bütün bunları kazılmış toprakla karıştırın, böylece üst pansuman ile en az 15 cm derinliğe kadar karıştırılır.

Bitkiler birbirinden 40-50 cm mesafede dikilmelidir. Eski topraktan floksa çıkarmak gerekir. Hasara en az duyarlı olan kökler olduğu için dirgen ile kazmak daha iyidir.

Nakil sırasında kök bölünmesi

Dirgen yoksa, bir kürek işe yarar, ancak bu durumda hiçbir şeye zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekir. Kökler yaklaşık 10 cm uzunluğunda olmalıdır, çok büyükse kısaltılabilir. Ayrıca yetişkin bitkilerde gövdeler kesilir. Köksap, dünyayı ondan çıkararak birkaç küçük parçaya bölünmüştür.

Daha sonra, bitkinin büyüklüğüne bağlı olarak bir yatak kazmaya ve 5 cm toprakla kaplayarak kökü içine daldırmaya değer.Delik derin olmalı, kök tamamen girebilsin, kökler toprak seviyesinin altında. O zaman zeminin iyice sulanması gerekecek.

Not! Nakil sırasında, tüm üst kısımların kırılması tavsiye edilir, çünkü aksi takdirde bitki tohumları olgunlaştırmak için çok fazla enerji harcayacaktır, ancak topraktaki kökleri güçlendirmek için harcanması gerekir.

Üstleri kırpmak

Nakil sonrası takip bakımı

Toprağın yabani otlardan arınmış olmasına ve toprağın her zaman gevşek olmasına özen gösterilmelidir. Sulama bitkilerine sürekli ihtiyaç vardır. Bu özellikle sıcak günlerde önemlidir.

Toprağın da malçlamaya ihtiyacı var. Bu humus, turba ve gübre karışımı kullanılarak yapılabilir. Arazinin periyodik olarak sıvı gübre ile beslenmesi faydalıdır.

Birdenbire bazı sürgünler solduysa, bitkinin korunmaları için kaynakları boşa harcamaması için derhal kaldırılmaları gerekir. Gerekirse sürgünler sıkıştırılır.

Ayrı ayrı, kış döneminden bahsetmeye değer. Bitkiler soğuktan pek korkmazlar ama yine de kışı yaşayamayabilirler. Bu nedenle, kış aylarında kendileri için en rahat koşullarda olduklarından emin olmalısınız.

Kış için barınak

İlk adım sürgünleri 10-15 cm budamaktır.Bu, zararlı böceklerin sürgünlerin üzerine kışlamaması için yapılır.

Daha sonra floksa etrafındaki toprak işlenir. İşleme, bitkinin çeşitli enfeksiyonlarla enfekte olmaması için yapılır.

10-14 gün sonra toprak malçlanır ve ancak o zaman barınak yapılır. Turba, ladin dalları, yapraklar vb. Film yukarıdan gerilir ve kenarlar boyunca taş veya ağır bir şeyle bastırılır.

Film, bitkileri kış boyunca sıcak ve kuru tutar. Sıcak günlerde bitkiler derhal serbest bırakılmalıdır, aksi takdirde örtü altında çürür ve ölürler.

Floksa naklederken ana hatalar

Hangi bitkilerin iyi kök salmamasından dolayı bir takım hatalar vardır.

Solmuş sürgünler ile bitki

  • Bu, ilkbahar nakli sırasında sığınağın geç kaldırılması olabilir, bu da bitkinin sığınağın altında oluşan sıcak ve nemli iklime dayanamamasına neden olur.İnsanlar bitkinin donacağından korkuyor, ama aslında küçük donlardan korkmuyor.
  • Floksu çok geç ekerseniz, bu, bu yıl uyum sağlamak ve çiçek açmak için yeterli zamana sahip olmadıkları gerçeğine yol açabilir - bu ikinci hatadır.
  • Üçüncü sorun çok sıkı uyum. Bitkiler çok yakın olduklarında sıkışık hale gelirler, çiçeklenmelerini etkileyen nem ve besinlerden yoksundurlar.

Ek Bilgiler! Bitkilerin yakınında düşmüş veya kesilmiş solmuş sürgünler varsa, derhal kaldırılmalıdır. Sonuçta tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilirler.

Ayrıca, toprağı gübrelemezseniz ve phlox'u önleyici amaçlar için kimyasallarla tedavi etmezseniz bitki hastalanabilir. Sıvı dışkı pansumanı iyi bir seçenektir, ancak bu yıl ekilen bitkilerde kullanılmamalıdır.

Bahçıvan her şeyi doğru yaparsa, çiçekleri tek bir yerde 6 yıla kadar büyüyebilir. Evinizi veya bahçenizi iyileştirmeye gelince tembel olamazsınız çünkü burası her insan için bir tapınaktır ve onurlu görünmesi gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe