Knifofiya - açık alanda dikim ve bakım

Knifophy'nin anavatanı güneşli Afrika'dır. Bahçede benzersiz bir örnek haline gelebilir, bu nedenle bu çiçek peyzaj tasarımında kullanılır. Hem tek olarak hem de diğer çiçeklerle birlikte yetiştirilir. Aşağıdaki makale, knifofia'nın nasıl göründüğünü, açık alanda bir çiçeğin ekimini ve bakımını açıklamaktadır.

Botanik açıklama

Kniphofia çiçeği çok yıllık bir çiçektir. Asphodelic alt ailesine, Xantorrev ailesine aittir. Gri-yeşil renkte boyanmış, yaprak dökmeyen yoğun yapraklara sahiptir. Çalı bir rozet oluşturur.

Nasıl görünüyor

Görünüşün tarihi hakkında kısaca

Cniphophia bitkisi, tarihine 18. yüzyıldan itibaren başlar. Almanya E. I. Kniphof'tan bilim adamının adını almıştır. Bitkiler üzerinde çalıştı ve bniphophia bitkisinin bir tanımını yapan ilk kişi oldu.

Önemli! Bu çiçeğin başka isimleri vardır: trioma, notosceptrum, kniphofia.

Özellikleri

Çiçek salkımının benzersizliği, renk değiştirme yetenekleridir. İlk başta tomurcukların kırmızı bir tonu var, sonra turuncuya dönüyorlar ve sonra parlak sarı bir renk alıyorlar.

Türlerin tanımı

Bugüne kadar 75 çeşit bıçak biliniyor. Birçoğu yalnızca sıcak Afrika ülkelerinde büyüyor. Orta Şerit ortamında bunlardan sadece bir kısmını büyütmek mümkündür.

Knifofia Tukka

Knifofia Tukka bodur bir türdür. Çiçeklenme 15 cm'ye kadar büyüyebilir ve bitki 80 cm uzunluğa ulaşır Bu, sıcaklık değişimlerini iyi tolere eden en dona dayanıklı türdür. Evde bir tencerede yetiştirilebilir.

Tukka görünümü

Bu türün en yaygın çeşitleri şunlardır:

 • knifofia Alcazar. Yükseklik 80 cm, turuncu salkımına;
 • Fleming Torch. Bir melezdir ve küçük boyutuyla diğerleri arasında öne çıkar. 65 cm'ye kadar büyür.

Berry knifofia

Uzun boylu bir türdür. Pedinküller 2 m'ye kadar ulaşabilir ve çiçek salkımları - 25 cm'ye kadar Berry kniphophy'ye Tritoma da denir.

Önemli! Bu tür, 19. yüzyılın başından beri yetiştirilmektedir.

Grandiflora

En popüler berry knifofia çeşitleri:

 • Eskimo. Aşağıda parlak sarı çiçek salkımları ve üstü mercan;
 • Marslı. 1.5 m'ye kadar büyür Çiçekler pembe veya kırmızı olabilir. Termofilik bir çeşittir ve bu nedenle ışıklı yerlere dikilmesi gerekir;
 • Macowen. Orta boyda büyür. Çiçekler 10-15 cm'ye ulaşır, tomurcuklar altın renginde turuncudur. Yüksek nemi tolere eder.

Hibrit knifofia

Hibrit knifofia, bir dut türüne dayalı yapay olarak yetiştirilmiş bir bitkidir.

Türlerin en popüler çeşitleri:

 • Kobra. Geç çiçeklenme dönemine sahiptir. Tomurcuklar sadece Ağustos ayında çiçek açmaya başlar. Çiçeklenme ilk dondan önce gerçekleşir;
 • Roket. Egzotik bir çeşittir. Nadiren bahçede yetiştirilir. Çalı 50 cm'ye kadar uzanır, çiçekleri küçük, kırmızıdır. Açık toprağa dikildikten sonra 1-2 ay sonra çiçek açmaya başlar;
 • Kardinal. Bu çeşit uzun boyludur, 1.5 m'ye kadar ulaşır, çiçekleri parlak kırmızıdır.

Söz konusu çiçeğin diğer popüler çeşitleri şunlardır:

 • Thomson'ın bıçak korkusu. Bitki 3 m'ye kadar büyüyebilir;
 • Dr. Kerr. Bir metre uzunluğunda, çiçek salkımları 25-30 cm, limon yaprakları;
 • Orange Beauty. 2 m'ye kadar büyür, yaprakları 50 cm'ye kadar uzar.

Nasıl bakım yapılır

Knifofia, Afrika kökenli olduğu için oldukça zor bir bakım ve uygulama gerektirir. Normal gelişim için çiçeğin gün boyu güneşe ihtiyacı vardır. Gölgeye ve cereyanlara ve ayrıca aşırı neme tolerans göstermez.

Sulama

Knifofia, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir, bu nedenle bol sulamaya ihtiyaç duymaz.

Püskürtme

Aşırı nemi sevmediğinden bitkiye püskürtmek gerekli değildir.

Nem

Knifofia aşırı neme karşı çok hassas olduğu için, onu bir tepeye ve iyi bir drenaj sisteminin bulunduğu yere dikmek daha iyidir.

Astarlama

Kumlu toprak söz konusu kültüre uygundur. İyi gevşetilmeli ve döllenmelidir. Bitkinin dikilmesi planlanan deliğin dibine bir drenaj tabakası döşenir ve ardından verimli toprakla kaplanır.

Önemli! Dikim etrafına çeşitli büyüklükte taşlar koymak daha iyidir. Bu, toprağın iyi ısınmasını sağlayacaktır.

Üst giyim

Aşağıdaki kurallara göre, knifofia çalılarının altına üst pansuman uygulamak gerekir:

 • ilk yapraklar çatladığında azot içeren gübrelerin uygulanması gerekir;
 • belirli bir süre sonra organik gübrelerle gübreleme yapılır: humus, kompost, turba;
 • çiçeklenme bittikten sonra potasyum veya kül eklenir. Bu, bitkinin dona olumlu bir şekilde tolerans göstermesine izin verecektir.

Kış bakımının özellikleri

İklim bölgesine bağlı olarak, bıçağın kışlaması farklı şekillerde gerçekleşir:

 • ülkenin güney kesimlerinde. Bitki kazılmadı, ancak bir barınak yapıldı. Sonbahar geldiğinde nemin içeri girmesini önlemek için yapraklar bağlanır. Çalılar yeşillik serpilir veya folyo ile kaplanır. Bu durumda çiçek -15 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir;
 • kuzey bölgelerde. Çiçek açık toprağa bırakılmaz. Kazılır ve bir kaba nakledilir. Drenaj tabakasına ve besleyici toprağa sahip olmalıdır. Bu durumda, kipofya, 8 ° C'den düşük olmayan sıcaklıklarda kışı geçirebilir.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Pedinkül büyük. Knifofia çiçek açtığında: Temmuz - Eylül arası. Çiçek sapının sultan şeklinde bir salkımına sahiptir. Başka bir şekilde sivri uçlu olarak da adlandırılır. Çiçekler yavaş yavaş çiçek açar.

Önemli! Bazı çeşitlerde çiçeklenme başlangıcı üst çiçeklerden, bazılarında alt çiçeklerden gerçekleşir. Her çiçeklenme bir zile benziyor.

Knifofia: evde tohumlardan büyüyen

Knifofia hem tohumlar hem de vejetatif bir yöntemle yayılır. Evde tohumdan yetiştirmek, birçok dezavantajı olduğu için zor bir süreçtir:

 • daha fazla zaman alır;
 • kuzey ve orta bölgelerde ekim için yeterli gün ışığı yoktur.

Sadece mağazadan satın alınan tohumlar kullanılır. Mart ayının ikinci yarısında ekilirler. Toprağın nem iletkenliği iyi, gevşek ve besleyici olmalıdır. Kap 2-3 hafta boyunca bir filmle kaplanır. Bazen, toprağı havalandırmak ve nemlendirmek için film çıkarılmalıdır. Yavaş yavaş, ilk sürgünler filizlendikten sonra, bitki oda sıcaklığına alışır. İki yaprak oluştuğunda bitki farklı kaplara oturtulur. Karaya çıkarma Temmuz ayında gerçekleşir. Knifofia üçüncü yılda çiçek açmaya başlayacak.

Büyüyen fide

Bitkisel yol

Bitki üç yaşındayken yavru rozetler oluşturur. Bitkiyi çoğaltmak için çıkarılabilirler. Mayıs ayı başlarında bu rozetler keskin bir bıçakla çıkarılır. Kesilen bölge iyi kurutulur ve odun kömürü ile işlenir. Çocuk parçaları için kuyular önceden hazırlanmalıdır. Besleyici toprakla doldurulmaları gerekir. Ayrılan bitkiler, ayrıldıktan birkaç saat sonra nakledilir. İlk önce bitkiyi bolca sulayın, sonra büyüdükçe haftada 1-2 kez.

Not! Kızı çiçeği gelecek yıl çiçek açacak.

Olası sorunlar

Bazı tehlikeli hastalıklar ve zararlılar knifofiyi öldürebilir.

 • Zararlılardan yaprak yiyen böcekler (yaprak bitleri, örümcek akarları) yaygındır.Fidelerde görülürler. Onlardan kurtulmak için böcek öldürücü maddelerle püskürtmek gerekir.
 • Çürük hastalıklar arasında yaygındır. Köklerde gelişir. Görünüşünün nedeni toprağın su basmasıdır. İlk önce kökler bir mantar ilacı ile tedavi edilir. Bu işe yaramadıysa, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için hastalıklı çalılar ortadan kaldırılır.

Bir knifofia için dikim ve bakım karmaşık bir prosedürdür. Bu, bitkinin Afrika kökenli olmasından kaynaklanmaktadır. Çok fazla güneş ve sıcaklık gerektirir. Onun için en tehlikeli olanı, hastalığın görünümünü tetikleyebilecek aşırı nemdir. Her durumda, bu mucizeyi büyütmeye cesaret edenler, bitkiyi alışılmadık çiçeklenmesiyle memnun edecekler.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe