Akasma - yeni başlayanlar için açık alanda dikim ve bakım

Lüks yabanasması herhangi bir bahçeyi süsleyecektir. Acemi bahçıvanlar, bakımdaki zorluklardan korktukları için nadiren bu bitkiyi ekerler. Ama bu bir yanılsamadır. Akasmanın ne olduğunu anlarsanız, yeni başlayanlar için açık alanda dikim ve bakım zor olmayacaktır.

Akasma - yeni başlayanlar için açık alanda dikim ve bakım

Dikime düzgün bir şekilde bakmak için bitkinin temel özelliklerini bilmeniz gerekir.

Dikim materyali gereksinimleri

Dikim materyali için temel gereksinimler mevsime bağlıdır:

 • Sonbaharda dikilirken, bitkiler iyi gelişmiş vejetatif tomurcuklara sahip olmalıdır.
 • İlkbaharda, bitkinin en az bir atış yapması gerekir.
 • On santimetreden üç kök uzunluğuna sahip fideler kullanılır.

Akasma - lüks bir bahçe dekorasyonu

Çiçeğin zayıf bir kök sistemi varsa, önce çimlenmesi gerekir. Bunun için özel bir kaba yerleştirilir.

Önemli! Akasma ekmeden önce, dikim malzemesinin tamamen sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Kökler, hasar, şişme veya renk değişikliği olmaksızın sadece elastiktir.

Akasma fidanları

Dikimden önce bir fide nasıl kaydedilir

Dikimden önce bir bitki fidesi satın alınabilir. Çiçek, dairede belirli bir süre büyüyebilir, ancak temel bakım kurallarına uyulmalıdır:

 • Akasma en parlak yerde bulunur.
 • Boynunu düzenli olarak kontrol etmek gerekir, gerekirse toprak ekleyin.
 • Köklerin daha iyi gelişmesi için ek sürgünler ortaya çıkar, üst kısmı sıkıştırın.
 • Mantar hastalıklarının gelişmesine neden olacağından aşırı sulamadan kaçınmak önemlidir.
 • Bitkinin sertleşmeye ihtiyacı var. Sıcak ve güneşli bir günse, açık bir pencere ile tutabilirsiniz.
 • Gerekirse, yabanasması sürgünleri bir desteğe bağlanır.
 • Bitki, iç mekan çiçeklerine yönelik gübrelerle beslenebilir.

Akasma ekmeden önce bu kurallara uymanız, güçlü bir bitki yetiştirmenize yardımcı olacaktır. Bahçede gelecekte kolayca kök salacaktır.

Fidelerin evde korunması

Akasma kökleri

Bir bitkinin çiçeklenmesi, güzelliği ve sağlığı kök sisteminin durumuna bağlıdır. Çoğu çeşidin etli kökleri vardır. Yoğun gelişimlerine dikkat etmek önemlidir. Bitkinin kendisi güneşte iyi yetişmesine rağmen, kökler gölgeyi sever. Bu bağlamda, çiçeğin yanına düşük büyüyen çalılar dikilmesi tavsiye edilir.

Önemli! Patojenik mantarların çoğalmasına neden olduğu için toprakta yüksek neme izin verilmemelidir.

Akasma dikmek ne zaman daha iyidir

Bir çiçek dikmek için doğru zamanı gözlemlemek önemlidir. Bitki, erken büyüme mevsimi olan bir ürüne aittir. Zamanında ekmezseniz biyolojik ritim bozulacaktır. Bu, çiçeğin soğuk havalardan önce kök salmak için vakti olmayacağı gerçeğine yol açacaktır.

Dikim tarihleri ​​bölgeye göre değişir:

 • İşlem ilkbaharda yapılıyorsa tomurcuklar şişmeden ve kırılmadan yapılmalıdır. Rusya'nın orta kesimi için bu süre Nisan ortasından başlayıp Mayıs ayı başına kadar sürer.
 • Bir apartman dairesinde yetiştirilen yabanasması, don geçene kadar açık toprağa ekilmesi tavsiye edilmez. Sıcaklıktaki bir değişiklik bitki için zararlı olacaktır.
 • Dikim sonbaharda düşerse, en geç Ağustos ayının sonunda yapılmalıdır. Bu, bitkinin donmadan önce kök salmasına yardımcı olacaktır.

İniş kuralları

Yaz aylarında kapalı bir kök sistemi ile akasma ekebilirsiniz. Bunu yapmak için bulutlu bir gün seçin. Kış için bitki, açık toprağa nakledilene kadar büyüdüğü bir seraya veya daireye aktarılır.

Önemli! Bir mağazada köklü bir kesim satın alınırsa, turba karışımı içeren bir torba içinde paketlenirse, açık toprağa ekilmemelidir. İlk yıl sadece derin bir kapta yetiştirilebilir, kışın ılık bir yerde çıkarılabilir. Sadece ertesi yıl fideler kalıcı bir yere açık zemine taşınır.

Sonbahar mevsiminde akasma ekiminin özellikleri

Bahçıvanlar, akasma dikmek için sonbaharın en iyi zaman olduğunu düşünüyor. Bitki kış gelmeden kök sistemini güçlendirmeyi başarır. Dikim için en uygun toprak ve hava sıcaklığı Eylül ayında gözlemlenir.

Donu mükemmel şekilde tolere eden birçok çiçek çeşidinin yetiştirilmiş olmasına rağmen, sonbahar bitkisi özel bakım gerektirir. Kışa hazırlamak için bir dizi faaliyet yapmanız gerekecektir:

 • Kışın genç fidanların üzeri örtülmelidir. Bu hem kuru yapraklarla hem de dallarla veya doğaçlama malzemelerle, örneğin bir film, çatı kaplama malzemesi ile yapılabilir.
 • Ekim ayından sonra, çalılar humus ve kül karışımı ile beslenir.
 • Sonbaharda sulama durdurulur. Gece donlarında olduğu gibi bu kurala uymak önemlidir, nem kökleri tahrip eder.
 • Zaten bir yaşında olan çalılar, kuru yapraklardan tamamen kurtulur ve budanır. Sadece 30 santimetre uzunluğa kadar olan gövde kalır.
 • Budamadan sonra yabanasması süslenir, ardından dallarla ve filmle kaplanır.

Önemli! Bitki uzun sürgünlere sahipse katlanır, malzeme ile sarılır, yere serilir ve çatı kaplama malzemesi ile kaplanır. Bu, kökleri nemden koruyacaktır.

İlkbaharda akasma ekim özellikleri

Çoğu akasma çeşidinin sadece ilkbaharda ekilmesi tavsiye edilir. Liana'nın düzgün bir şekilde köklenmesi ve kışa hazır olması için zamana ihtiyacı var. İlkbaharda ekilen çok yıllık bir bitki dondan önce iyi bir kök sistemi geliştirecek ve en az yirmi yıl büyümesine izin verecektir.

İlkbahar ekiminin sakıncaları vardır. Çalılık büyüme mevsimine çok erken başladığından, son teslim tarihlerini karşılamak için zamana sahip olmak önemlidir. Çıplak kökleri ve çiçek açan tomurcukları olan bir bitki dikerseniz, en küçük hasara bile sert tepki verir. Bu nedenle, tomurcuk kırılmadan önce dikmek için zamana sahip olmak önemlidir.

İlkbaharda yabanasması dikmek için adım adım talimatlar

Akasmayı doğru bir şekilde nasıl ekeceğinizi bilmek, kır evinizde muhteşem bir bitki yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Toprak ve dikim kuralları

Toprak hazırlığı önceden yapılmalıdır. Dünyanın yerleşmesi için bu gereklidir. Etkinliği 1,5 ay önceden düzenlemek en iyisidir.

Akasma ne tür toprakları sever?

Bitki, fazla nemi hızla emen besleyici ve gevşek bir toprağı tercih eder. Asitliği yüksek toprağa çiçek ekemezsiniz. Bu onun ölümüne yol açacak.

Bir dikim yeri seçerken nem seviyesini kontrol etmek önemlidir. Bitki bol miktarda yeraltı suyuna tahammül etmez. Deneyimli bahçıvanlar, yabanasmasının rahat büyümesi için yapay höyükler hazırlamanızı önerir. Nemi gidermek için oluklar açılır ve kumla kaplanır.

Dikim çukuru hazırlığı

Bitki ekilmeden önce saha temizlenir, çöpler, taşlar, yabani otlar çıkarılır. Toprak asidik ise nötralize edilmelidir. Bunun için site kazılır, zemine metrekare başına 200 gr oranında odun külü eklenir.

Çukur hazırlığı

İniş çukurunun hazırlanmasının aşamaları:

 1. 60 santimetre derinliğinde bir çukur kazmanız gerekiyor.
 2. Tabana 15 cm'lik bir drenaj tabakası döşeyin, genişletilmiş kil, çakıl, çakıl olabilir.
 3. Deliği üçte iki oranında nehir kumu, turba, humus ve çim toprağı karışımıyla doldurun. 150 gr mineral gübre ekleyebilirsiniz.
 4. Daha sonra toprak ve gübrelerin yerleşebilmesi için toprağı bolca sulayın.

Önemli! Çalılar arasında bir metre mesafe bırakmak en iyisidir. Bahçıvan yoğun bir çiçeklik düzenlemek isterse, birbirinden 30 cm mesafeye akasma ekebilirsiniz.

Bir yer seçmek ve açık toprağa akasma ekmeye hazırlanmak

Bir yer seçerken, bitkinin yüksek neme tolerans göstermediği unutulmamalıdır. Sulak alanlardan, durgun sulardan, çatılardan akıştan kaçınmak gerekir. Bu, bitkide mantar hastalıklarının gelişmesine yol açar.

Ağacın altındaki alan yabanasması için uygun değildir. Hem çalı hem de ağacın büyük kökleri vardır, topraktan besinleri birbirlerinden çekmeye başlarlar.

Yabanasması çiçekleri güneş ışığında iyi büyür, ancak kökler gölgeyi tercih eder. Bu bakımdan, yanına süs otları dikmek en iyisidir.

Akasma için dikim teknolojisi

Akasma ekme zamanının zamanlaması olan üreme süreci şemaya göre izlenebilir:

 1. Gübre çukuru sıkıştırılır.
 2. Açık kök sistemine sahip bir fide kullanılıyorsa, ortasına bir höyük yapılır. Bitki üzerine yerleştirilir, kökler bir daire şeklinde düzleştirilir.
 3. Çukurun ortasına kapalı kök sistemine sahip fideler yerleştirilir.
 4. Kök boğazı toprakla 10-15 santimetre kaplıdır. Toprak tarafından birkaç tomurcuk gizlenmelidir.
 5. Sulamanın kolay olması için gövdenin etrafına küçük bir oluk açılmıştır.
 6. Dikimden sonra, çalı iyi sulanır, fidenin bağlandığı deliğin yanına bir mandal yerleştirilir.
 7. Malçlama, turba veya talaş ile yapılır.

Dikimden sonra, bitkinin etrafına yaylar kurulur, daha sonra bitkiyi birkaç hafta boyunca agrofibre ile örtmeniz gerekir.

Akasma ekim teknolojisi

Akasma: bakım ve yetiştirme için genel kurallar

Akasma bakımı çok fazla çaba gerektirmez. Bitkinin sadece ekimden sonraki ilk yılda ihtiyacı var.

İlk yıl akasma bakımı

Çiçek dikildikten sonra stres altındadır, toprağa alışması için yardıma ihtiyacı vardır. Köklenene kadar gölgeleme oluşturmak önemlidir. Bunun için yaylar güneşli taraftan kurulur ve agrofiber çekilir.

İlk yıl akasma için nasıl bakım yapılacağına dair bir dizi öneri var:

 1. Bitkiyi açık toprağa diktikten sonra, toprak nemi seviyesini dikkatlice izlemeniz gerekir. Taşmaya izin verilmemelidir, ancak çiçek için kuruması tehlikelidir. Yedi günde bir sulayın. Hava çok sıcak ise işlem iki kata kadar artırılır.
 2. Bitki çevresi düzenli olarak malçlanmalıdır. Bu, topraktaki nemin korunmasına yardımcı olur ve sıcak günlerde köklerin aşırı ısınmasını önler.
 3. Deneyimli bahçıvanlar, çalıların yanına kadife çiçeği dikilmesini tavsiye eder. Akasmaları zararlılardan koruyabilirler.
 4. Her sulamadan sonra bitkinin etrafındaki toprak gevşetilmelidir. Bu, kök sistemine oksijen erişimini açacak, toprağın yapısını iyileştirecektir.
 5. Yabani otların derhal uzaklaştırılması önemlidir.
 6. İlk yıl açık alandaki bitki budanmalıdır. Bu sonbaharda yapılır, tüm sürgünler kesilir, yüzeyin üzerinde sadece 30 cm kalır.

Önemli! Çiçeğin düzgün bir şekilde kışlaması için barınağına iyi bakılması önemlidir.Bu dondan hemen önce yapılır. Barınak özellikle Moskova bölgesinde, Urallarda, Leningrad bölgesinde, Sibirya'da önemlidir.

Akasma nasıl büyür

Bitki sürünüyor. Bahçıvanları cezbeden bu büyüme yönteminden kaynaklanmaktadır. Akasma ile bahçenizde muhteşem kemerler oluşturabilirsiniz. Doğru büyüme için çiçeğin desteğe ihtiyacı vardır. Bunun için hem zincir bağlantı ağı hem de gerilmiş telli sütunlar uygundur.

Akasma için destek

Birkaç çeşit çiçek desteği seçebilirsiniz:

 • kemerler;
 • piramitler;
 • silindirler.

Bu tür destekler sayesinde güzel tasarımlar oluşturabilir, gövdeleri destekleyebilirsiniz. Malzemenin sağlam olması ve ağır bitkilere dayanabilmesi önemlidir.

Akasma için nasıl düzgün bakım yapılır

Bitkinin yemyeşil olması, güzel bir şekle sahip olması için, sonraki akasma bakımı zamanında yapılmalıdır. Doğru şekilde sıkıştırmak ve bağlamak önemlidir.

Sulama özellikleri

Su basması çiçeğe zararlıdır. Bu bakımdan çok sık sulamayın, tek istisna kuru ve sıcak havalarda olacaktır. Prosedür bitkinin yaşamının ilk yılında haftada bir yapılmalıdır.

İkinci yıldan itibaren çalı her on günde bir sulanır. Bitkinin yeterli suya sahip olup olmadığını kontrol etmek için toprağı kazabilirsiniz. 25 cm kuruysa, bu nem eksikliğini gösterir.

Gübreleme tablosu

Çalıya uygun bakım için önemli koşullardan biri toprağın havalandırılmasıdır. Her sulamadan sonra gevşetilmesi gerekir. Bu faaliyet, eski gübre ile malçlama ile değiştirilebilir.

Çok önemli! Taze gübre kullanılmamalıdır!

Çiçeğin döllenmeye ihtiyacı var. Bitkinin büyümesi ile ihtiyaç artar. Üst pansuman iki ayda bir yapılmalıdır. Gübre miktarı bitkinin büyüklüğüne bağlıdır. Büyük bir yetişkin çalı, bir kova harç gerektirecektir.

Bitkiyi besleme sürecinde, organik ve mineral kompleksleri değiştirmeniz gerekir. Organikler yalnızca seyreltilmiş formda kullanılır. Kökleri beslemek için litre su başına 3 litre ürün oranında seyreltilmiş üre kullanabilirsiniz. Kışın sadece odun külü kullanılır.

Besin eksiklikleri şu şekilde tespit edilebilir:

 • Sürgünler kısalır, yeni yapraklar çok küçük görünür. Renk daha az canlı hale gelir. Bu, azotlu gübre kıtlığını gösterir. Büyüme mevsimi boyunca ilkbaharda tanıtılırlar.
 • Mor yaprakların elde edilmesi. Bitki zayıflar, dona tahammül etmek zorlaşır. Sorunu fosfatlı gübrelerle çözebilirsiniz.
 • Bitkinin yaprakları ve tomurcukları siyaha dönerse potasyum içermez. Böyle bir durumda ilkbahar ve yaz aylarında potasyum nitrat ile beslenme gerekir.

Yaz boyunca, akasma çok sayıda sürgün ve yaprak bırakabilir. Bu nedenle, ilk yıl çalı için ek beslenme çok önemlidir. Çiçeği sıvı gübre kullanarak ayda iki kez beslemeniz gerekir.

İlk besleme sürgünlerin çıkması sırasında ilkbaharda yapılmalıdır. 10 litre suya 1 yemek kaşığı amonyum nitrat kullanmak en iyisidir.

Akasma gübreleme

Akasma yemyeşil çiçeklenmeyi sever: deneyimli çiçekçilerin püf noktaları

Aktif çiçeklenme için birçok bahçıvan büyüme aktivasyon ürünlerini kullanır. Ayrıca kış mevsiminden sonra yalıtımın zamanında açılması önemlidir. Bu, kar örtüsü erir ermez yapılmalıdır. Zamanı kaçırırsanız, sürgünler birbirine dolanacak ve bitki açıldığında kırılacaktır.

Çiçeklenme sonrası mahsulünüze nasıl bakmalısınız?

Toplu çiçeklenme geçtikten sonra, kapsamlı bir gübreleme prosedürü uygulamanız gerekir. Çiçeklenme sırasında üst pansuman yapılmaz, çünkü bu çiçeklenme süresini azaltır.

Akasma hastalıkları ve tedavisi

Akasma için en tehlikeli patoloji solgunluktur. Bu, dalların kurumasında kendini gösteren bir patolojidir. Bitki büyüme mevsimi boyunca hastalanırsa, bu onun ölümüne yol açar. Sorunu önlemek için köklerin uygun şekilde beslendiğinden emin olmak gerekir.

Çiçek hastalıkları ayrıca şunları içerir:

 • Lekelenme, salyangozlar tarafından taşınan mantarların oluşumudur. Yapraklarda kahverengi lekeler belirerek nekroza neden olur. Yapraklar dökülmeye başlar. İşlem bakır sülfat ile yapılır.
 • Toz halinde küf, zemin kısmını etkileyen bir patolojidir. Büyüme ve çiçeklenme durur, dallar çiçeklerle kaplanır, bitki yavaş yavaş ölür. Tedavi için salisilik asit kullanılır.

Akasma zararlılarından nematodlar, örümcek akarları ve pul böcekler korkunçtur.

Bitki hastalıkları

Akasma neden çiçek açmaz

Çiçeklenme eksikliği çeşitli nedenlerle gözlemlenebilir. Bu şu durumlarda olabilir:

 • çalı yanlış yere ekildi;
 • çok ıslak toprak;
 • hastalıklı bir fide kullanıldı;
 • yeryüzünde yeterli besin yok;
 • çalıların etrafında çok fazla yabani ot var;
 • sünnet kuralları ihlal edildiğinde.

Çiçeklenme eksikliği birkaç nedenden dolayı olabilir.

Önemli! İlk yıl bitki çiçek açmaz.

Akasma: kışa hazırlanıyor

Kışlama için bitki hazırlığı Ağustos ayında başlar. Tesisin yaklaşan soğuk havaya hazırlanmak için zamanı olması için tüm faaliyetlerin zamanında yapılması önemlidir.
Akasma kışları nasıl geçirir?

Aşağıdakiler, kışa hazırlanmak için ana önlemler olarak kullanılır:

 • Ağustos ayından bu yana azotlu gübreleme durduruldu.
 • Eylül ayında bitki fosfor-potasyumlu gübrelerle güçlendirilir. Sürgünlerin daha hızlı çıkmasına ve kışa hazırlanmasına yardımcı olurlar.

Kış öncesi yabanasması budama

Don başlangıcından bir ay önce bitki budanır. Bu yılki sürgünlerde çiçek açan yabanasması sonbaharda tamamen budanmalıdır. İkinci yılın bitkileri tamamen kesilmez, sürgünleri ve tomurcukları tutarlar.

Kış için yabanasması nasıl örtülür

Kış aylarında akasma bakımı, sadece dondan değil, aynı zamanda nemden de barınaktan ibarettir. Bu nedenle malzeme kuru olmalıdır. Kökleri ve sürgünleri yağıştan, eriyen sudan, buzlanmadan korumak için tasarlanmıştır.

Barınağın zamanlamasına kesinlikle uymak önemlidir. Hava sıcaklığına odaklanmanız gerekiyor. Hava - 5 derece olur olmaz yabanasmayı örtmeniz gerekir. Çoğu zaman, bu dönem Kasım ayında düşer. Prosedür sadece kuru havalarda gerçekleştirilir.

Bitkiyi şu şekilde kaplamak gerekir:

 1. Çalıların etrafına tahtalar veya ladin dalları yerleştirilir. Sürgünler bükülür ve tabana yatırılır.
 2. Hava boşluğu oluşturmak için sürgünlerin üzerine ahşap kalkanlar yerleştirilir.
 3. Üstte bir izolasyon tabakası düzenlenir, örneğin dokuma olmayan bir malzeme veya bir film kullanılır.

Kar yoksa, yalıtımın üzerine ladin dalları veya çalı çırpı koyabilirsiniz.

Kışa hazırlık

Akasma: Urallarda dikim ve bakımın özellikleri

Urallarda bir bitki yetiştirmek için dona dayanıklı çeşitlerin seçilmesi gerekir. Çoğu zaman, sadece kalıcılıkta değil, aynı zamanda uzun bir çiçeklenme döneminde de farklılık gösterirler. Dikim ve budama zamanlamasına dikkat etmek önemlidir. Ural çeşitleri kış için tamamen kesilir. İlkbaharda bir çiçek dikmeniz gerekir, böylece köklenmesi ve uyum sağlaması için yeterli zamanı olur. Ekim zamanı nisan ayında başlar.

Kuzeybatı için yabanasması: dikim ve bakım özellikleri

Kuzeybatı Rusya, soğuk bir kış dönemi ile karakterizedir. Erken çiçek açan çeşitleri dikmek için seçin. Bunlar cılız çalılar olmalıdır. Çiçeklenmeleri Temmuz ayında başlar ve sonbaharın başlarında biter. Lianas sert ve küçük çiçeklerdir.

Önemli! Bitki güneşli tarafa ekilir, yer rüzgardan korunmalıdır. Toprak gevşek ve besleyicidir. Bunu yaparken yeraltı suyundan kaçınılmalıdır.

Akasma: Orta Şeritte bakım ve yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenler

Orta Bandın ana sorunu eksi 30 dereceye kadar düşük sıcaklıklardır. Bu nedenle, bir çeşit seçerken, öncelikle düşük sıcaklıklara karşı direncine odaklanmalısınız.

Bakımı çok az çaba gerektiren yabanasması, özel bir bahçe için mükemmel bir dekorasyon olacaktır. Bu muhteşem tırmanma tesisi alışılmadık renk tonları verecek, en mütevazı ön bahçeyi bile dönüştürecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe