Bahçe calla zambakları - açık alanda dikim ve bakım

Calla veya zantedeschia, Aroid ailesinin veya Aronnikovye'nin çok yıllık bir bitkisidir. Sonbahar ve kış aylarında beyaz çiçeklerle çiçek açan calla Etiyopya köksapını ayırt edin, Mart'tan Haziran'a kadar uykuda. Güney Afrika calla yumrulu veya soğanlı bir bitkidir, çiçeklerinin rengi farklıdır, yazın çiçek açar. Her iki tür de ülkede ve apartman dairesinde yetiştirilmektedir. Bitki, orijinal çiçeğiyle ayırt edilir: uzun bir pedinkülde, farklı türlerde kendi rengine sahip huni şeklindeki bir battaniyeye sarılmış, kulak şeklinde sarı bir çiçeklenme vardır.

Çiçeğin anavatanı Güney Amerika ve Afrika topraklarındadır. Yetiştiriciler, iç ve dış mekan çiçekleri olarak yetiştirilen çok sayıda çeşit geliştirmiştir. Açık alanda dikim ve bakım gerektiren, belirli bilgi ve beceriler gerektiren calla zambakları, sadece bilgili çiçek yetiştiricilerini değil, aynı zamanda ok şeklindeki etli yaprakları ve harika bir çiçeği ile yeni başlayanları da cezbetmektedir.

Çiçek açan calla zambaklarının renk cümbüşü

İlkbaharda ekim için zamanlama

Mayıs ortasına kadar, ilkbahar donlarının geçmesi ve 15 cm derinliğindeki toprağın 15ᵒC'ye kadar ısınması, bahçeye calla zambakları ekilir, bu Rusya'nın merkezindeki havaya denk gelir. Güney bölgelerdeki ekim tarihleri ​​daha erkendir: Nisan ortası. Ülkenin kuzeyinde, Urallar ve Sibirya'da Mayıs ayının sonuna veya hatta Haziran ayının başına kadar beklemeniz tavsiye edilir.

Calla zambak dikimi için hazırlık aşamaları

Nisan-Mayıs, soğanlı calla zambaklarının "uyanma" zamanıdır. Şu anda iniş hazırlıkları başlıyor:

 • Hazırda beklettikleri kutuları açın ve yumruları çıkarın.
 • Kağıt sarmalayıcıları soyun.
 • Mantar enfeksiyonları için inceleyin.
 • Mantar ilacı veya potasyum permanganat solüsyonu ile tedavi edin.
 • Çocukları kazaklardan kopararak ve kırıldıkları yere yeşil boya ile muamele ederek ayırın.

Kış mevsiminden sonra soğanlardaki filizlerin "uyanması"

Dikim materyali seçme kuralları

Dikim için uygun bir ampul büyük olmalı, patates yumruğunu andıran yoğun bir yapıya sahip olmalıdır. Buruşuk ve ezik bir ampul normal bir bitki üretmeyecektir. Hasta ve hasarlı ampuller tedavi için atılır. Seçilen malzeme tepsilere yerleştirilir ve düzenli olarak havalandırılan 5-7 ° C sıcaklıkta serin bir yere yerleştirilir.

Kışın calla zambaklarını kazmak ve depolamak

Calla zambakları bahçede kışlamak için sağlanmaz, bu bitki dona dayanıklı değildir, -2ᵒᵒ'ye kadar dayanır. Her düşüşte ampuller çıkarılır.

Önemli! Bir çiçek yetiştirmeyi başarmak için, kışın açıkça ifade edilen hareketsiz bir dönem için koşulların yaratılması gerekir.

Nasırlar solduğunda ve solduğunda, soğuk havalardan önce, gövdelere zarar vermemek için yumruları dikkatlice kazın. Gövdeli kazılmış yumrular karton veya tahta kutulara yerleştirilir ve kuruması için 2 hafta kuru bir odaya yerleştirilir. Ardından kurutulmuş sapları ve kökleri ampulden dikkatlice ayırın.

Kuruduktan sonra soğanları kazdı

İkincisi iyice yıkanır ve bir potasyum permanganat çözeltisi içinde işlenir, ardından tekrar akan su altında yıkanır. Su boşaldığında, ampuller kuruması için karanlık, havalandırmalı bir odada bir hafta süreyle çıkarılır.

Not! "Bebekler" çıkarılan ampullerden çıkarılmaz, ana ampulün zarar görmeden kırılması için ana ampul ile "bebek" arasında bir köprünün oluşmasını beklemek ve daha sonra bunları kullanmak için gereklidir. üreme. Bütün bir yılı alır. Hemen kırılırsanız, enfeksiyon ve ölümle dolu olan ampule zarar verebilirsiniz.

Hazırlanan yumrular kışlık depolamaya hazırdır. Bundan önce, hasarı ve çürümeyi belirlemek için elde edilen tüm malzemeleri bir kez daha inceleyin. Tespit edilen kusurlar keskin bir bıçakla giderilmelidir. Birkaç saat kurutun, ardından tüm bölümleri parlak yeşil veya aktif karbonla işlemden geçirin.

Yetiştirme için dikim materyali kağıda sarılır, her yumru ayrı ayrı, delikli kutulara yerleştirilir ve 10-12 ° C sıcaklıkta havalandırılan bir odada saklanır. Çürüme ve kuruluk için düzenli olarak kontrol edin.

Dikimden önce ampulleri çimlendirmek

Yumru filizlenmesi, bitki gelişimini hızlandırır, bu da daha erken ve daha uzun çiçeklenmeye yol açar ve ayrıca dona ve hastalıklara karşı direncin artmasına katkıda bulunur. Yeterli miktarda gün ışığı sağlamak için süreç Mart ayı ortasında başlar, eğer daha erken ise yapay ek aydınlatma kullanılması gerekecek.

Kışlamadan çıkmayan yumruları "uyandırmak" için, 30 dakika potasyum permanganat çözeltisi içinde tutulur, daha sonra hasarlı alanlar incelenir ve keskin bir bıçakla çıkarılır, bölümlere parlak yeşil ile muamele edilir. Dikim için kaplar hazırlayın:

 • Tencere su tahliyesi için delikli olarak alınır.
 • Tabana küçük taş ve kumdan oluşan bir drenaj tabakası döşenir.
 • Hazırlanan kalsine toprak üstüne serilir.
 • Yumrular 2 cm'ye kadar toprağa derin bir şekilde gömülmeyecek şekilde ekilir.

Kaplar, 20ᵒᵒ'ye kadar sıcaklığa sahip bir odaya kurulur. Bir hafta sonra sulamaya başlayarak ekilen yumrularla ilgilenirler. Haftada 2 kez sulayın, toprağın nemli olduğundan emin olun, ancak su durgunlaşmaz. 15 gün sonra ilk yapraklar görünecektir.

Calla zambaklarını evde saksılarda filizleyerek açık havada nakli

Toprağı gevşetmek

Vazgeçilmez bir bakım unsuru toprağı gevşetmektir, bu da kök sistemine oksijen verilmesini sağlar. İşlem köklere zarar vermemek için dikkatli yapılmalıdır.

Doğal gevşeme, solucanlar tarafından yaratılır. Sahadaki nüfuslarını artırarak gevşemenin yanı sıra toprağı besinlerle zenginleştirmeyi de başarırlar.

Not! Yüzeyde kabuk oluşmaması için her sulama veya yağmurdan sonra gevşetme yapılır.

Çimlenme tarihleri

Calla zambakları, don durduğunda, Mayıs ortasından erken olmamak üzere açık toprağa ekilir. Hemen bir çiçek yatağına ekilen çimlenmemiş ampuller çok daha sonra çiçek açacak, yeni koşullara uyum sağlamaları ve kök sistemini oluşturmaları gerekiyor, ancak bundan sonra bitkinin kendisi büyümeye başlıyor. İlk sürgünler 2-3 hafta içinde ortaya çıkacaktır. Daha erken çiçeklenme için, uyanmış ampuller evde filizlenir. Yaz başında olgun bir bitki elde etmek için Mart ayında ekilir. Bu durumda, yaprakları olan bir bitki, hemen büyümeye başlayan açık toprağa ekilir.

Bir ampulden büyüyen ve bahçecilik

Calla zambak ekiminden önce soğanların hazırlanması gerekir. 30 dakika potasyum permanganat çözeltisi içinde tutulur, daha sonra kurutulur ve hasarlı ve hastalıklı alanları keserek sağlıklı olanları hafifçe yakalar. Bölümler parlak yeşil ile işlenir. Calla zambakları açık toprağa nasıl ekilir: kazılmış ve döllenmiş toprakla bir çiçek yatağına ekilir, aralarında 30-40 cm mesafe bırakarak ve 5-10 cm derinliğe gömülerek:

 • Büyük olanlar daha derine iner;
 • Küçük olanlara hafifçe toprak serpilir.

Dikimden sonra ilk önce kök sistemi oluşturulur, bu sırada sulamaya gerek yoktur, fideler 2-3 hafta içinde ortaya çıkar. Ancak kök oluşumunun sona ermesinden sonra, çiçeğin kuvvetleri bitkinin kendisinin büyümesine yönlendirilir.

Dış mekan çiçek bakımının ana bileşenleri şunlardır:

 • Zamanında sulama;
 • Gerekli pansumanların yapılması;
 • Yabancı ot ayıklama;
 • Toprağın düzenli olarak gevşemesi.

Tüm bakım kurallarına tabi olarak, calla zambakları bir buçuk ay içinde çiçek açmaya başlayacak ve sonbahara kadar güzel çiçeklerle sevinecek.

Sulama ve püskürtme

Bahçe callas nem seven bir bitkidir, sulama çiçek bakımının önemli bir bileşenidir. Dikimden sonra, calla zambakları "kuru mod" göz önünde bulundurularak sulanmaz. İlk sürgünler ortaya çıktıktan sonra, ekimden 2-3 hafta sonra bir yerde sulamaya başlanır.

Not! Bitkinin etrafına yumrulara çarpmaması için bir su akışı yönlendirilir.

Birkaç yaprağın ortaya çıkmasından sonra sulama daha sık yapılır: haftada 1-2 kez. Bitkinizi ne sıklıkla suladığınız hava durumuna bağlıdır. Doğru sulama sık sık ancak toprağı nemli tutmak için ılımlı olmalıdır. Calla topraktaki aşırı nemi sevmez ancak kurumasına izin verilmemelidir. Kuraklıkta sulama daha bol olmalı, ayrıca yapraklara püskürtülerek nemlendirilmelidir.

Ek Bilgiler! Çiçeğin bir başka özelliği de barometre olarak kullanılabilir: Bitki yağmurdan önce ağlamaya başlar.

Üst pansuman yöntemleri ve zamanlaması

Bitki beslenmeye iyi tepki verir, her dönem farklı gübre gerektirir. Calla zambakları asitli toprağı sevdiği için asitleştirilmesi gerekir.

Gübre çeşitleri ve gerekli miktar

Uygulama zamanı ve kaç defaNe gübrelerTüketim oranıNot
İnişKarmaşık mineral30-40 gr / metrekare mTüm mevsim için yiyecek sağlamak
Sezon başına 3 kezSitrik veya asetik asitBir kova suya 1 çorba kaşığıOptimal bir toprak asitliği seviyesini korumak için
3 haftada birSoğanlara özeltalimatlara göreAmpul oluşumu ve büyümesi için
Çiçeklenme dönemiPotasyum sülfatBitki başına 1 yemek kaşığıBitkinin etrafına serpin, eşit şekilde dağıtın ve biraz toprak serpin

Önemli! Azotlu gübreler yeşil kütlenin büyümesine katkıda bulunur, bunları kullanmamanız tavsiye edilir.

Hastalık ve haşere kontrolü

Callas, hastalığa ve haşere istilasına nispeten dirençlidir, ancak bu olursa, sorunları derhal gidermeye başlamak gerekir.

Olası bitki hastalıkları, mücadele yöntemleri

HastalıkDış belirtilerSebepler ve çareler
Sarı nokta ve sarı çizgi

(viral)
Hafif halka lekelerinin ve kıvırcık yaprakların görünümü, çiçeklerin deformasyonu, pedinküllerde hafif vuruşlar.Seyyar satıcı thrips. Böcek imhası.
Bakteriyel ıslak çürüklükZemin seviyesinde yaprak ve pedinküllerin yaprak saplarında çürümenin ortaya çıkması, ardından bunların kırılması. Ağlayan kökler, çürümüş. Yumrularda kahverengi çukurlar var.Hasta bitkiler yok edildi.

Önleme - sadece sağlıklı yumrular dikmek.

Zararlılar ve mücadele yöntemleri

ZararlılarVarlığın belirtileriKontrol yöntemleri ve önleme
Yaprak bitiYapraklar, tomurcuklar ve çiçekler sararır, kıvrılır. Ciddi hasar durumunda - yaprak bitlerinden yapışkan akıntı.Zayıf bir lezyonla su ve çamaşır sabunu ile yıkayın.

Güçlü - ilaçlarla tedavi: "Antitlin", "Aktellik", "Fitoverm", vb.

4-5 gün sonra tedavi tekrarlanır.
Örümcek akarıKuru sıcak hava, görünüme katkıda bulunur.

Yapraklarda - sarımsı noktalar, sonunda büyük renksiz ve kuru alanlara dönüşür.
ThripsYaprak bıçaklarının üst tarafında gümüşi bir parlaklık ve altta kahverengi lekelerin görünümü.

Zamanla yapraklar, çiçekler sararır ve kurur.
Halk ilaçları - infüzyonlarla püskürtme: kadife çiçeği, civanperçemi, kırlangıçotu, tütün.

İlaçlarla tedavi: "Aktara", "Karate", "Fufanon" vb.

Çiçeklenme sonrası bakım

Çiçek açtıktan sonra, calla zambakları sulamayı durdurur, solmuş pedinküller dikkatlice kesilir. Neden gerekli - çiçeğin çekiciliğini ve yeni pedinküllerin büyümesini korumak için. Eylül ayında yapraklar sararmaya başlar, pedinküller sarkar. Eylül ayının ikinci yarısında, don başlamadan önce, yumrular dikkatlice kazılır ve saklama için hazırlanır.

Calla zambakları

Olası büyüyen sorunlar

Yetiştirme ve bakım kurallarının ihlali nedeniyle bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Saklama koşullarının ihlal edilmesi durumunda dikim materyali çiçek yetiştiriciliğine uygun olmayacaktır. Çok geç ekilen callas çiçek açmayabilir. Bitkiler birbirine çok yakın dikilirse, zayıf ve küçük olurlar ve çiçekler göze çarpmaz. Uygun olmayan, zayıf toprak da büyümeyi ve çiçeklenmeyi etkileyecektir. Sıcak ve kuru havalarda yetersiz sulama, böceklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aşırı sulama bitkinin köklerini ve yumrularını çürütür. Basit tarım teknolojisi kurallarına uymak, bol miktarda ve uzun vadeli çiçekli bitkileri başarılı bir şekilde büyütmenize izin verecektir.

Callas çiçeklerinin bahçede yetiştirilmesi zor değildir, bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı gösterdiği direnç başarıya ulaşmayı kolaylaştırır. Bir çiçek yetiştiricisi, çok az deneyime sahip olsa bile, hassas çiçek salkımına sahip yemyeşil bir çalı yetiştirebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe