Yemyeşil bir çiçek için bir petunya nasıl sıkıştırılır

Petunya, iddiasız bakımı, hızlı büyümesi ve bol çiçeklenmesi ile sevilir. Çeşitli renklerde çok çeşitli çan çiçekleri de ona sadece avantajlar katar. Ve kekin üzerindeki kiraz, sadece akşamları daha tatlı hale gelen harika bir aromadır. Egzotik bir güzelliğin her sahibinin, petunyaların bakımı ve büyümesinin ne olması gerektiğini bilmesi gerekir. Kıstırma, bir dizi prosedürün bir parçasıdır ve genç bir sürgünün tepesini kesmeyi içerir. İlk kez fidelerde yapılır (kısma denir). Sonraki prosedür, açık alanda bitkinin gelecekteki formu için temel teşkil eder. Üçüncüsü, tüm sürgünler boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmiş daha büyük çiçeklerle bol çiçeklenmeye neden olur.

Neden petunyayı çimdiklemelisiniz?

Sıkıştırmanın birçok nedeni vardır:

 • sürgün, yaprak akslarında uyuyan tomurcukları uyandırmaya ve onlardan yeni dallar bırakmaya başlar. Yakında gelecekte çiçek açacak sürgünlerle yoğun bir şekilde kaplanır;
 • bitkinin dekoratifliği sadece yan dallardan dolayı artmaz, çimdiklendikten sonra gövdeler kalınlaşır, genç sürgünler yoğun bir şekilde yapraklarla kaplanır;

Petunya herhangi bir çiçek yatağını süsleyebilir

 • kırpılmış ateş hızla sertleşecek ve bu da çiçeklenme sırasında ek destek ve destek sağlayacaktır;
 • üçüncü çimdiklemeden sonra, yanal ve ana sürgünlerin tüm uzunluğu boyunca ek çiçek tomurcukları uyanır;
 • bir tutam yardımıyla bitkiye herhangi bir şekil verebilir, küresel yapabilir, tepeye uzatabilir veya topraklayabilirsiniz. Ampel petunyaların çıplak bir tacı olmayacak. Basamaklı olanlar kırbaçlarını adım adım fırlatacak. Güzel çalı çeşitleri doğru şekilde çalmaya başlayacaktır;
 • büyüme koşullarına bağlı olarak, çalı oluşumunu da ayarlayabilirsiniz. Petunya için iniş alanı çok iyi değilse, örneğin çok rüzgarlıysa, bitkinin rahatsız olmaması için çalıyı daha fazla toplayabilirsiniz;

Doğru çimdiklemeden sonra fideler

 • Soğuk ve nemli bir yaz mevsiminde çok kalın çalılıklarda mantarlar, zararlı böcekler ve hastalıklar başlayabilir. Bu nedenle, önleme amacıyla, burcun tabanını inceltmek için petunyaları sıkıştırmak gerekir;
 • geç çimdikleme, çalıyı yenilemeye yarar. Sürgün uzunluğunun 1 / 3'ünü budamak, sonbaharda petunyaların büyümesi ve çiçeklenmesi için güçlü bir uyarıcı sağlar.

Bir petunya nasıl tutulur ki muhteşem çiçek açsın

Ne zaman kıstırmalı

Küçük bir filiz güçlendiğinde, sürgünün üst kısmının budanması dallanması için bir teşvik olacaktır. Ancak bu prosedür net bir çerçeveye konulamaz: sürgün üzerinde belirli sayıda yaprak bulunması veya uzunluğu. Aşağıdaki durumlarda çekim çimdiklemeye hazırdır:

 • kök aktif olarak büyümeye başladı;
 • en az altı gerçek sayfası vardır;
 • bol çeşitlerin sürgünlerinin uzunluğu 10 cm'yi aşıyor;
 • ateş gözle görülür şekilde gerilmeye ve incelmeye başladı;
 • yeni yapraklar arasındaki mesafe artmaya başladı;
 • yapraklar küçüldü ve söndü.

Tohumlardan veya kesimlerle yetiştirilen tüm genç sürgünler için sıkıştırma gereklidir.

Görsel olarak, çekim uzanıyor gibi görünecek, ancak bu kadar hızlı büyüme gücünden yoksundur. Genç sap dolgunsa, kalın ve yuvarlak yapraklar üzerinde yoğun bir şekilde büyürse, hızlı büyümek için acele olmaz, bir tutamla biraz beklemeniz gerekir. Sadece gelecekteki görünümü bozmakla kalmaz, aynı zamanda çiçeği de tamamen yok edebilirsiniz.Aşağıdaki durumlarda üst kısmı kıramazsınız:

 • bitki hasta, uyuşuk görünüyor;
 • çiçek zararlılardan ve hastalıklardan zarar görürse;
 • çiçeğe yanlış bakım yapılır ve sürgünler yalnızca ışık veya besin eksikliği nedeniyle çekilir;
 • bir tutamla geç kalırsanız ve sürgünün uzunluğu 20 cm'den fazlaysa, bu durumda, bu uzunlukta bir sürgünün büyümesi ve uykuda tomurcukların yerleştirilmesi için çok çaba sarf ettiği için bitkiye zarar verebilirsiniz. onları. Bu uzunluğu kesmek buna değmez.

İşlem sonrası yanal sürgünlerin büyümesi

İkinci kıstırma, en az 30 gün sonra, yeni yan sürgünlerde altı yapraktan fazla yaprak tabakası büyüdüğünde yapılır. Bu prosedür, çiçeğe verilmesi gereken şekle bağlı olarak artık tüm sürgünleri etkilemeyebilir. Sürgünler, kıstırma sırasında olduğu gibi aynı prensibe göre seçilir.

Bilginize! Bir petunya, aktif büyümesini etkilemeyecek şekilde nasıl sıkıştırılır - yalnızca sürgünün en üstteki temelini kesmek için.

Çoğu zaman, ikinci kıstırma açık toprağa veya saksılara bir nakil üzerine düşer. Her iki işlem de aynı gün yapılamaz. Çiçeğe kök salması ve yeni koşullara alışması için zaman vermelisiniz. Alışma süresi 3 ila 14 gün sürer. Belirli bir bitkinin hangi döneme sahip olduğunu söylemek zordur. Sıkıştırma sinyali, aktif büyüme ve köklü fidelerin sağlıklı görünümü olacaktır.

Petunyaları nasıl doğru bir şekilde çimdikleyerek muhteşem çiçek açmalarını sağlayın

Üçüncü kıstırma, ikinciden bir ay sonra gerçekleştirilir. Bu zamana kadar, çiçek tomurcuklarının aktif gelişimi devam ediyor, bu da bu prosedürün sadece gövdelere yeni tomurcuklar ekleyeceği anlamına geliyor. Enerji ve beslenmeden tasarruf ederek, petunya daha fazla çiçek oluşturur. Solmuş çiçeği pedinkle birlikte sıkıştırmanız gerekir.

Doğru bakım ve zamanında çimdikleme, çiçek açan güzelliğin en güzel görüntüsünü sağlayacaktır.

Çalıyı yenilemek için petunyanın son çimdiklemesi, çiçek dekoratif etkisini kaybettiğinde gerçekleşir. Çalı çiçek açmayı başardı ve yeşil başlığını inceltti. Genellikle bu ağustos sonu - eylül başı. Petunya yaz sonunda hiç iyi görünmüyorsa, çalıları canlandırmanın bir yolu var:

 • sürgünlerin uzunluğunun 1 / 3'ü kadar budaması yapılmalıdır;
 • burcu tencereden çıkarın, kök sisteminin alt yarısını kesin;
 • saksı toprağını değiştirin.

Üçüncü prosedür sırasında, fazla sürgünleri keserek çalının şeklini de düzeltebilirsiniz.

Sonuç, kök sistemin ve yeşilliklerin aktif bir şekilde oluşması olacaktır.

Not! Yemyeşil çiçeklenme için petunyaların canlandırıcı çimdiklenmesi, sonbaharın sonlarına kadar dekoratifliği garanti eder.

İlk kardan önce çiçek açmayı sevindirebilir

Filizi çimdiklemeye hazırlama

Bu nedenle, sapı koparma zamanının ana nedeni, sağlıklı görünümü ve dinamik büyümesidir. Burcun bu prosedürden sonra ölmemesi için hazırlık aşamasında ona uygun özen göstermeniz gerekir.

 • Güneş koruması. Petunya, doğrudan güneş ışığına duyarlıdır. Fideler iki kat duyarlıdır. Yanmış yapraklar er ya da geç kuruyacak ve düşecek ve eğer onları bir tutamın altında bırakırsanız, gelecekteki topraklama için iyi bir malzeme elde etme olasılığınız düşüktür. Zarar görmüş yaprakların sinüslerinden yeni sürgünler çıkmayacaktır.
 • Aydınlatma sağlamak. Yeterli ışık yoksa, ateş ona ulaşır ve deneyimsiz yetiştiriciler bu süreci aktif büyümenin başlangıcıyla karıştırıp çimdikleyebilir. Bu sadece dekoratifliğin kaybını gerektirmez. Bakımdaki bir hatayı düzeltirken, genç sürgünler normal kalınlıkta büyüyecek ve ana sürgün çok ince olacaktır. Zamanla, tüm burcun ağırlığı altında kırılabilir.
 • Sulama bol miktarda bulunur, ancak sık değildir. Petunyanın kökleri incedir ve toprakta nem durduğunda hızla çürür.
 • Nemlendirme, çiçeğe yapraklar ve sürgünler aracılığıyla ek besin sağlar. Düzenli püskürtme, uygun bakım için gereklidir.
 • Fidanlar aynı kutu içerisinde büyüyorlarsa birbirlerinden yeterli mesafeye dikilmelidirler.Dikim çok yoğun ise sürgünler donuk ve uzar, fideler birbirini tıkar. Bu aynı zamanda açık toprağa ekim için de geçerlidir.

Prosedür için gerekli olan:

 • keskin makas (manikür veya bahçe);
 • bıçakların işlenmesi için antiseptik;
 • odun kömürü veya aktif karbon (önceden ezilmiş);
 • kesimler için bir bardak.

Bir petunya nasıl sıkıştırılır

Çekim her bakımdan çimdiklenmeye hazır olduğunda, bu prosedür için en uygun zaman sabah veya akşamdır.

Önemli! Çok sıcak havalarda sıkışma, kesme noktalarında yanıklar bırakabilir ve bu da gelecekte çürüme veya hastalıkların gelişmesine neden olur.

Prosedür basit. İşlenmiş aletle, çekimde kalacak yaprağa daha yakın eğik bir kesim yapmanız gerekir. Kesim, odun kömürü ile işlenmelidir. Çoğunlukla, çiçek yetiştiricileri, yeni bir yaprağın ilk milimetresinin ilk milimetresi olan sürgünün sadece ucunu sıkıştırır. İlk çimdiklemede, bu yanlış olacaktır, çünkü küçük sap, yanal sürgünler geliştirmek için yeterli güce sahip olmayabilir. Sürgün aktif olarak büyümeli ve altıdan fazla yaprak bırakmalıdır.

Bilginize! Yolma, toplam yeşillik kütlesinin 1 / 5'inden fazlasını kaldırmaz.

Çeşitliliğe bağlı olarak, bir tutam ile bir petunyanın nasıl düzgün şekilde oluşturulacağını bilmeniz gerekir.

 • Ampel petunya kendi kendine çalıyor. Bu mülk, yetiştiriciler tarafından dahil edilmiştir. Ancak ilk kıstırma gereklidir, çünkü zamanla asılı kirpiklerin tepesi çıplak kalacaktır. İşlem fide aşamasında yapılırsa, bol güzellik yeni yan sürgünlere daha hızlı başlayacak ve bazal olanlar gibi görünecekler.
 • Basamaklı petunya en az iki tutam gerektirir. Çiçeklenme bir kapak olacak şekilde bir petunya nasıl sıkıştırılır: büyüyen tüm sürgünleri kullanmanız gerekir. Bu, çalıların istenen şeklini oluşturmanıza ve ayrıca büyük yapraklar ve çiçekler elde etmenize olanak sağlar.

Geniş petunya çalılarının eşit şekilde kalınlaştığı ortaya çıkıyor

 • Bush petunyasının, terry petunya gibi, sadece görünüşüne göre sıkıştırılması gerekiyor. Bu petunya çeşitleri kendi başlarına çalılar. Bazen çalının şeklini düzeltmek veya uygun olmayan bakımın eksikliklerini gizlemek gerekir (aydınlatma eksikliği veya fidelerin ihmal edilmesi ile uzatılmış). Çalılık için çalılık petunya çeşitlerinin sıkıştırılması nadiren yapılır.
 • Çok çiçekli petunya çeşitlerinin yalnızca solmuş çiçekleri koparması gerekir. Ve bunu, yaprakları braketlerden çıkarmadan, ancak pedinkülle birlikte çıkarmadan yapmanız gerekir. Sadece yapraklar çıkarılırsa, petunya bir tohum kapsülü oluşturacaktır. Tohum toplamak çok çaba gerektirir, çiçeklenme incelebilir veya büyüme durabilir.

Hangi petunyaların sıkıştırılmasına gerek yoktur

Hibrit petunya çeşitleri halihazırda yan sürgünlerin aktif büyümesini sağlayan bir dizi gen ile donatılmıştır. Bu tür petunyalar, fide aşamasında bağımsız olarak yanal üvey çocuklar geliştirmeye başlar. Bazen bu prosedüre yalnızca çalının şeklini düzeltmek için başvurabilirsiniz.

Hibrit petunya kendi başına çalı yapabilir

Çiçeklenme sırasında çimdiklemek mümkün mü

Zamanında çimdiklemek mümkün değilse, çiçeklenme sırasında bir petunyayı nasıl kıstıracağınızı bilmeniz gerekir. Önemli olan, yetişkin sürgününün çiçek açmaya başlamasıdır. Sürgünler sapta 5-6 yaprak bırakılarak kesilmelidir. Çiçekler de kesilir. Bu prosedürden sonra, büyümede ve hatta çiçek açmada bir miktar durma olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak bir hafta sonra yeni sürgünler ve tomurcuklar ortaya çıkacaktır.

Not! Geç bir çimdiklemeden sonra bile, etki farkedilir olacaktır. Çalı kalınlaşacak, çiçeklenme daha bol olacak, çiçekler daha büyük olacak, hem yeşilliklerin hem de yaprakların rengi daha zengin olacaktır.

Kıstırdıktan sonra ayrılmak

Bir çalı oluşturmak için genç petunyaların budanması bitki için streslidir. Sonuçta, artık sürgünlerini ve çiçeklerini bu kadar aktif bir şekilde serbest bırakmak zorunda kalacağı gerçeğine hiç güvenmiyordu. Bu nedenle, doğru adım adım bakım ve ek besleme önemlidir.

 • Sıkıştırdıktan sonra en iyi pansuman.Bu amaçlar için petunyalara yönelik gübreler ve diğer büyüme uyarıcıları kullanılır. Kıstırma ikinci kez yapılırsa, kök sistemine ve yeşilliklerin büyümesine yardımcı olacak azot içeren müstahzarların kullanılması zorunludur.
 • Petunya, gübrelere ek olarak, ev yapımı besin takviyelerine de iyi yanıt verir: muzlu su, kül, hidrojen peroksit, maya.
 • Beslenebilecek olan sadece kökler değildir. Düzenli olarak süksinik asit veya iyi seyreltilmiş bir gübre püskürtmek, genç tomurcukları sertleştirmeye ve yaprakları beslemeye yardımcı olacaktır.
 • Doğru sulama. Her gün sabah ve akşam çok bol sulama gerekli değildir.
 • Yan sürgünlerin büyümesini teşvik etmek için günlük sıcaklık düşüşleri önemlidir. Geceleri sıcaklık en az 6-7 ° C düşmelidir.

Kesimlerle ne yapmalı

Koparılmış kesimler çoğaltılmaya uygundur. Sapı en az 2 cm keserseniz, kendi kendine filizlenebilir. İlk prosedürden sonra, bu tür sapları suya bir kök ile koymak daha iyidir, bu da güç verecektir.

Önemli! Alt yapraklar suda çürümeye katkıda bulunmayacak şekilde kesilmelidir.

İlk kökler göründükten sonra, kesim köklenmeye hazırdır. Bereketli toprağı olan bir tencereye dikmeniz gerekir. İki parça bahçe toprağı ve bir parça turba ve kum, genç filizleri mükemmel şekilde besleyecek ve topraktaki nemi tutmayacaktır. Çelikler sera şartlarına yerleştirilebilir: bir çantada veya camın altına.

Not! Petunyanın kesimlerle çoğaltılması, tohum yönteminin aksine hibrit çeşitlerin tüm özelliklerini korur.

Süs çalıları veya bol bitki elde etmek için, egzotik petunyaya bakarken birkaç sır bilmeniz gerekir. Bu sırlardan biri, petunyayı doğru bir şekilde kıstırıp güzelce çiçek açmasıdır. Bu prosedür, yoğun bir çalı, tekdüze ve bol çiçeklenme oluşumunu amaçlamaktadır. Prosedür aynı zamanda kalın sürgünler ve tomurcuklar, geniş ve etli yapraklar ve büyük parlak renkli çiçekler içeren petunyaları da sağlayacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe