Floksa çiçekleri: çeşitleri, neye benzedikleri, türleri

Floksa, kişisel arazilerde en yaygın çiçekler olarak haklı olarak kabul edilir. Acemi bir bahçıvan için bile parlak çok renkli bitkilerin yetiştirilmesi kolaydır. Gösterişsizdirler ve soğuk kışları iyi tolere ederler. Uzun süre çiçek açarlar ve bahçeyi hoş, tatlı bir koku ile doldururlar. 18. yüzyılın ortalarında yetiştirilen bu bitkiler, adını yoğun yeşilliklerin üzerinde parıldayan parlak çiçeklerden alıyor. Floksa hakkında her şey aşağıda açıklanmıştır.

Bahçe floksu nasıl çiçek açar: açıklama, türler

Floksa çiçeklerinin 80'den fazla çeşidi vardır. Çok yıllıklar ve yıllıklar var. Onlara bakmak oldukça basit, ancak nüanslar ve özellikler var. Floksa çiçeği nemi ve sık sulamayı sever, ancak kök sisteminin yakınındaki durgun yeraltı sularına dayanmaz. Bataklık alanlar da tarıma uygun değildir. Güneşli yerleri tercih ederler. Hafif gölgeli bir çiçeklik ile çiçeklenme, güneşli taraftaki kadar bol değil, daha uzun olacaktır.

Floksa çiçeklenme

Erken ilkbahar veya sonbaharda açık köklerle ekilir. Kapalı kök sistemine sahip çiçekler sezon boyunca ekilebilir. Ağaçların veya çalıların yanına bu çiçeklerle bir çiçeklik koyamazsınız. Daha güçlü bir bitkinin kök sistemi çiçekleri kolayca yok edecektir. Ayrıca yabani otların kök sisteminin yabancı otların köklerinden kolayca zarar görebileceği unutulmamalıdır.

Çok yıllık floksa çeşitleri aşağıdakiler kullanılarak çoğaltılabilir:

 • kök aşılama;
 • kök kesimler;
 • tohum kullanmak;
 • çalıyı bölmek;
 • tomurcukların veya sürgünlerin çimlenmesi.

Önemli! Çeşitlerin özellikleri, tohum ekimi hariç tüm üreme yöntemleriyle yeni bitkilere aktarılır.

Çeşitlerin çoğu uzun ömürlü, gür, sürünen veya yarı gür, çimen şeklindedir. Çalı bitkileri uzun ve kısa olmak üzere ikiye ayrılır. En yaygın ve bakımı kolay olanlar şunlardır:

 • subulate
 • toprak örtüsü
 • Kanadalı

Subulat çeşitliliği

Amerika'dan Avrupa ve Rusya'ya getirilen bir çiçek. Sivri yapraklar nedeniyle subulat olarak adlandırılmıştır. Parlak veya soluk çiçekleri ve hoş bir aroması olan sürünen bir bitkidir. Yükseklik 25 cm'yi geçmez ve genişlikte 150 cm'ye kadar büyüyebilir.

Subulat çeşitliliği

Subulat floksa neye benziyor: Dalların düz, beş köşeli bir şekli var. Çap, kaliteye bağlı olarak 150 ila 250 mm arasında değişir. Subulat çeşitleri yazın başlarında bir aya kadar çiçek açar.

Önemli! Sonbaharın ilk haftalarında sıcak hava koşullarında yeniden çiçeklenme meydana gelebilir. Ancak ilk seferki kadar bol ve uzun olmayacak.

Kök sistemi ve yapısı gereği sadece 5 cm toprakla büyüyebilir Bu özelliği çiçeklerin kayalık arazide bile rahatça yerleşmesine olanak sağlar. Bu çiçekler arka bahçenin veya banliyö bölgesinin taş tasarımını yumuşatır ve süsler.

Subulat çiçekler tek bir yerde 5 yıldan fazla büyüyebilir ve sağlanan tüm alanı hızla kaplayabilir.

Yer örtüsü çeşitleri - çiçek bahçesi dekorasyonu

Bu, her tür sürünen floksa ve bazı gevşek çim türlerinin adıdır. İsim konuşuyor - bu çiçekler ayrılan alanın tamamını parlak, kabarık ve hoş kokulu bir halıyla kaplıyor. Çiçeklenme zirvesinde sadece renkli bir bulut görünür, çiçek açan tomurcukların altında küçük yapraklar gizlenir.

Küçük iğne benzeri yaprakları olan agresif olmayan ve iddiasız bitkiler, kuru ve besleyici olmayan topraklarda kök salmaktadır.

Diğer bitkilere ve çiçeklere yakınlıkla kolayca ilişki kurun, ancak kendi başlarına en iyi şekilde görünün. Bahçe için her türlü tasarım çözümünü oluşturmak için idealdir: çiçek tarhları, kaya bahçeleri, çimler, saksılar.

Kanada çeşitliliği

Phlox Kanadalı veya yayvan - çok yıllık bir bitki. Otsu, yüksek: 40-50 cm'ye ulaşır Yapraklar 5 cm uzunluğa kadar akut-dikdörtgen şeklindedir Çiçekler düz, yıldız şeklindedir, renk aralığı ağırlıklı olarak mavidir: beyaz ve soluk maviden parlak maviye ve parlak mora.

Çiçeklenme zirvesi ilkbaharın sonlarında - yazın başlarında ortaya çıkar. Süre 4-5 haftadır. İddiasız, kuru ve hafif asitli topraklarda kök salmaktadırlar. Hem güneşli hem de gölgeli alanlarda kolayca büyür.

Referans için! Çiçek bahçesine sürekli bir örtü şekli vermek için, Kanada çeşitlerinin birbirinden 25-35 cm mesafede ekilmesi gerekir.

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, bir sonraki mevsime hazırlanmak için bitkinin budanması gerekir.

Diğer çeşitler

Dünya yetiştiricilerinin çalışmaları sayesinde 2019'un başında 1,5 binden fazla farklı çeşit yetiştirildi. Bunlardan sadece bir tür - Drummond çeşidi - bir yaşında. Çeşitlerin geri kalanı, çeşitli renk tonlarına, bitki boyuna, çiçek salkımına, yapraklara, kök sistemine göre alt gruplara ayrılmıştır.

Drummond çeşidi

Buket gibi görünen çiçekler vardır - bir gövdede 50 tomurcuk bulunur. Her çiçeklenmenin ayrı bir çekimde olduğu çeşitler vardır. Çeşitleri birleştirirseniz, ek çiçek türlerine ihtiyaç duymayacak tam teşekküllü bir çiçek bahçesi düzenleyebilirsiniz.

Çiçek rengine göre seçim

Phlox çok yıllık düşük büyüyen çeşitlerin yanı sıra diğer çeşitler de ana türlere ayrılır:

 • floksa beyazı;
 • erken mavi floksa;
 • sarı floksa;
 • floksa pembesi;
 • floksa kırmızısı;
 • benekli floksa;
 • ahududu floksu;
 • floksa mor.

Varietal bitkiler sadece daha fazla tohum çoğalmasıyla renk değiştirebilir. Bazen aynı renkteki yapraklarda, merkeze daha yakın, farklı bir gölge kırıntısı belirir. Böyle bir çiçeğe unlu veya benekli denir.

Büyük çiçekli ve küçük çiçekli türler, çiçeklenme sırasını veya belirli bir tasarım fikrini gözlemlerken genellikle yan yana ekilir. Bir peyzaj kompozisyonu oluştururken, ekilen her çeşit hakkında tam bilgi toplamak gerekir. Ayrıca sonucu etkileyeceği için renginden de emin olun.

İddiasız, diğer çiçeklerle kolayca anlaşırlar, ancak bir çalı veya ağaçla değil. Bir çiçek aranjmanı hazırlarken, bitkilerin her yıl büyüdüğü unutulmamalıdır.

Referans için! Çiçek yatağının şeklini birkaç yıl korumak için, çiçek sürgünlerini zamanında kesmeniz ve yön vermeniz gerekir.

Floksa yaprakları neye benziyor?

Yapraklar çeşitlere göre farklılık gösterir.

 • Paniculata'nın çok sayıda geniş, yemyeşil yaprağı vardır.
 • Subulate - dar, uzun, hafif kıvrılmış yapraklar. Ayrıca çeşide bağlı olarak hem 2-3 yaprak hem de 45 parçaya kadar gövde üzerine yerleştirilebilir.
 • Kanadalı, yayılmış, sivri uçlu, yemyeşil kıvırcık yapraklara sahiptir.

Yeni başlayanlar için hangi çeşitlilik daha iyidir

Floksa, herhangi bir toprakta filizlenebilen iddiasız bitkilerdir. Deneyimsiz bir bahçıvan bile herhangi bir çeşidi yetiştirmekte zorluk çekmeyecektir. Tabii ki, tarla floksu bir yazlık konut için uygun değildir, ancak özel bir mağazadan satın alınan bitkiler birkaç yıl göze hitap edebilir.

Floksa uzun

Ayrıca arkadaşlarınızdan veya komşulardan ekim malzemesi alabilirsiniz.

Referans için! Bu durumda çeşidin dejenerasyonu veya aşırı tozlaşma riski vardır.

Bugün acemi bir çiçekçinin geniş bir seçimi var.Bitkiler, zevkinize odaklanarak veya belirli bir çiçek süsü oluşturarak seçilebilir. Bu çiçeklerin bakımı, sulanması ve beslenmesi herhangi bir özel zorluğa neden olmaz.

Floksa benzeri çiçekler

Doğada, floksa görsel olarak benzeyen çiçekler vardır. Bir top veya kafa şeklinde çiçek salkımına sahip düz bir gövde ile ilişkilidirler. Flokstan farklı olarak çok yıllık armeria düz ve pürüzsüz gövdelere sahiptir. Çiçeklenme dönemi de çok daha uzundur - ilkbaharın sonundan sonbaharın ortasına kadar.

Ortanca, küresel çiçek salkımına sahip bir çiçektir. Toprağın cinsine göre renk değiştiren uzun çiçekli bir bitkidir. İç mekan yetiştiriciliğine uygundur.

Çiçek salkımına sahip toprak örtüsü bitkisi alyssum, bodur bir floksa çiçeklerine benzer. Beyazdan soluk pembeye kadar karakteristik renkleri donuktur.

Peyzaj tasarımında "ateş çiçeği"

Kişisel bir arsa dekore ederken, her şey tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Flokslar minyatür bir göleti, çardakları, patikaları, kaya bahçelerini çerçevelemek için idealdir. Ayrıca sahayı bölgelere ayırabilir veya tesisin bir alanı daraltmasına izin verebilirsiniz. Piramidal veya çizgili bir çiçek bahçesi oluşturabilirsiniz.

Floksa bileşimi

Her durumda, bu çiçekler avantajlı bir şekilde bir kulübeyi veya bir sebze bahçesini süsleyecek, gerekirse bahçenin kayalık bir bölümünü kaplayacaktır.

Sitedeki hangi çiçeklerin yanında phlox ekilebilir

Floksa, herhangi bir otsu uzun ömürlü ile mükemmel bir şekilde bir arada bulunur. Farklı bir zaman diliminde çiçek açan bir çiçek yatağına çiçek dikmek iyi bir çözüm olacaktır. Alp aster, çanlar, sardunya veya edelvays bu tür ortaklar haline gelecektir.

Arka bahçeye renk katmak için her çeşit phlox idealdir. İdeal ve benzersiz bir kompozisyon yapmak kolaydır, ne tür floksa olduğunu ve nereye ekilebileceğini incelemek yeterlidir. Floksa en dayanıklı çiçektir ve bahçe alanının gerçek bir dekorasyonudur.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe