Dicenter çiçek - açık alanda dikim ve bakım

Dicentra veya "kırık kalp", çiçeklerin orijinal şekli ve göze çarpmayan hoş bir aroması ile ayırt edilen otsu bir çalıdır. Kültür Poppy ailesine aittir. Türe bağlı olarak yıllık veya çok yıllık olabilir. Vahşi doğada bitki Kuzey Amerika, Çin ve Uzak Doğu'da bulunabilir. Yakın zamana kadar, diktatör nadiren kişisel arazilerde büyüyordu, ancak şimdi popülaritesi artıyor.

Dicenter özellikleri: çeşitleri ve çeşitleri

Dicentra, türlere bağlı olarak yüksekliği 0,3-1,0 m'ye ulaşan otsu bir çalıdır. Yer üstü kısmı kış için ölür ve baharın gelmesiyle birlikte yeniden büyür. Dik dallı sürgünler veya yatma sürgünleri ile karakterizedir.

Merkezdeki çiçekler kalp şeklindedir

Dik merkezdeki kök sistemi, toprağın derin katmanlarına gider. Görünüşte parmak yumrularına benzeyen kalınlaştırılmış işlemlerden oluşur. Bir miktar nem ve besin içerirler.

Bu kültürün kökleri etli ve sulu. Pürüzsüz, kırmızımsı kahverengi bir yüzeye sahiptirler. Yapraklar, birbirlerinden uzakta bulunan sürgünler üzerinde sabit bir şekilde kesilir, çünkü çoğunlukla bazal rozette yoğunlaşırlar. Tabakların rengi zeytinden koyu yeşile kadar değişebilir. Dicenter çiçekleri 2 cm uzunluğa ulaşır, renkleri beyaz, pembe veya sarı olabilir.

İlginç! Dik üssün cinsi 8 tür içerir. Her birinin kendine özgü farklılıkları ve özellikleri vardır. Ancak hepsi bahçecilikte kullanılmıyor.

Bu nedenle, en popüler türleri ve özelliklerini dikkate almaya değer:

 • Dicentra muhteşem veya spektabilis (Dicentra spectabilis). Bu tür, geniş bir yayılan çalı ile karakterizedir ve çok yıllıktır. 1 m'ye kadar dallı sürgünler oluşturur 15 cm uzunluğunda salkım şeklinde çiçek salkımlarında farklıdır Çalıların dibinde yoğun yaprak rozetleri oluşur. Mükemmel merkezde çiçeklenme süresi 2,5-3 aydır. Bu türler düşük sıcaklıklara dayanabilir, ancak barınmaya ihtiyaç duyar. En yaygın dicentra çeşitleri muhteşemdir: Valentina (altta beyaz yaprakları olan koyu kırmızı çiçekler), Alba (beyaz çiçeklerle), Beyaz Altın (sarı bir yeşillik ve kar beyazı çiçeklerle).
 • Dicentra güzeldir (Dicentra formosa). Çalı yüksekliği 30 cm'ye kadar olan çok yıllık bir kültür Yaprakların uzun sapları vardır ve bir taban rozetinde toplanır. Plakaların üst yüzeyi yeşildir ve altta mavimsi bir renk tonu vardır. Çiçekler, çiçek salkımına toplanan pembe-mor renktedir. Bu tür bir kültür, yaz boyunca uzun çiçeklenme ile karakterizedir. Popüler çeşitler: Aurora (beyaz-pembe çiçeklerle), Adriana Blum (mavimsi yapraklar ve pembe çiçeklerle), Lava Hearts (beyaz-mor çiçeklerle).
 • Tırmanma dikenli (Dicentra scandens). 2 m uzunluğa kadar sürgünleri olan bir lianadır, sapları yere veya bir destek üzerine yayılabilir. Yaprak sapı üç yapraklı yapraklar, dalların tüm uzunluğu boyunca bulunur. Çiçek salkımları sadece sürgünlerin uçlarında veya düğümlerinde oluşmaz. En yaygın tırmanma dicentra çeşidi Golden Vine'dır. Parlak sarı kalp çiçeklerine sahiptir.
 • Dicentra mükemmel veya istisnai (Dicentra eximia). 25 cm yüksekliğinde bir bodur bitki, birçok yönden eğrelti otuna benzeyen koyu yeşil yaprakları ile karakterizedir.Bu türün çiçeklenme süresi 2 aydır. Bitki kuraklık çekmez. Yaygın çeşitler: Stuart Butman (pembe tomurcuklu).

Bitki dikmek

Tohum ve fide ile sahaya bir diken dikebilirsiniz. Bu yöntemlerin her birinin belirli özellikleri vardır. Bu nedenle, onları önceden incelemelisiniz.

Tohum ekimi

Bu yöntem oldukça zahmetlidir. Fakat diğer yandan aynı anda birçok genç fidan almayı da mümkün kılıyor. Dicentra tohumu, hasattan sonra 2 yıl boyunca çimlenmesini korur. Bu nedenle filizlenebilecek yüksek kaliteli dikim materyali bulmak önemlidir.

Tohum ekimi Ağustos-Eylül veya Şubat-Mart aylarında yapılmalıdır. Bunu yapmak için, drenaj delikli geniş kaplar hazırlamanız ve bunları besleyici gevşek toprakla doldurmanız gerekir. Bundan sonra, alt tabakayı iyice nemlendirin ve tohumları 0,5 cm derinleştirin, bundan sonra kaplar sıfırın üzerinde 18-20 ℃ sıcaklıkta gölgeli bir yere yerleştirilmeli ve camla kapatılmalıdır.

Tohumlar 30-40 gün sonra filizlenir.

Sürgünler göründüğünde, kaplar hafif bir pencere üzerinde yeniden düzenlenmelidir. Bu dönemde toprağın kurumamasını sağlamak önemlidir. Fideler güçlenir güçlenmez dış ortama uyum sağlamaları gerekir. Bunu yapmak için, ilk gün bardağı 30 dakika çıkarın ve sonraki her birinde bu aralığı yarım saat artırın. Bir hafta sonra barınak tamamen kaldırılabilir.

Fide dikimi

Genç dikentra fideleri, zemin yeterince ısındığında, ilkbaharda kalıcı bir yere dikilmelidir. Bundan önce, alanı bir kürek derinliğine kadar kazmak ve çok yıllık yabani otların tüm köklerini dikkatlice çıkarmak gerekir.

Eylemlerin algoritması:

 1. Birbirinden 50 cm uzaklıkta 40 cm derinliğinde delikler kazın.
 2. Girintinin dibine 7 cm kalınlığında bir drenaj tabakası yerleştirin.
 3. Üstüne kompostlu bir yaprak toprağı karışımı koyun.
 4. Merkeze bir fide yerleştirin.
 5. Boşlukları toprakla, suyla doldurun.

Sahada ağır toprak varsa, o zaman fide dikmeden önce, üzerine kum eklemek ve kireçtaşı cipsleri eklemek gerekir.

İlginç! Açık alanda diken dikiminin uygun şekilde dikilmesi ve bakımı ile bitki hızla büyür ve 2-3 yıl boyunca tam çiçek açmaya başlar.

Toprağı sulamak ve gevşetmek

Diktatörle ilgilenmek zor değil. Fideler orta derecede sulanmalı, nem durgunluğundan ve köklerin kurumasından kaçınılmalıdır. Havanın köklere kolayca nüfuz edebilmesi için fidelerin dibindeki toprağı gevşetmek de önemlidir.

Kuraklık dönemlerinde, toprağın üst tabakası kurudukça sulama daha sık yapılmalıdır. Her bitkinin altına en az 5-6 litre su dökülmelidir. Ve bitkinin köklerinin kurumaması ve nemin yerden bu kadar çabuk buharlaşmaması için bitkinin kök çemberini turba veya humusla malçlamak gerekir. Ayrıca toprak yüzeyinde kabuklanmanın önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Üreme yöntemleri

Yeni dikentra fideleri elde etmek için, kesimler ve köksapın bölünmesi yönteminin kullanılması önerilir.

İlk durumda, üreme için Nisan ayında ortaya çıkan bazal süreçleri kullanmak gerekir. Köklendirme için 12-15 cm uzunluğunda "topuklu" kesimler uygundur, bundan sonra alt kesimi bir kök oluşturucu ile tozlayın ve besleyici toprağa ekin. Üstteki uzantıları plastik bir şişe ve folyo ile örtün. Bu, içeride bir sera etkisi yaratacak ve köklenmeyi hızlandıracaktır.

Fideler güçlenip büyüdükten sonra barınak kaldırılmalıdır. İlk yıl genç bitkiler kışın içeride olmalıdır, ancak ancak baharın gelmesiyle kalıcı bir yere ekilebilirler.

Dicenter fidanları hızla adapte olur ve büyür

İkinci durumda, ilkbaharın başlarında veya sonbaharın başlarında, 4 yaşından büyük yetişkin bir dikentra çalılarının kazılması gerekir. Ardından kökleri topraktan iyice temizleyin ve ardından durulayın.Bundan sonra, bitkiyi hafifçe solması için gölgeli bir yere koyun. Bu, hızlı ve doğru bir şekilde bölmenize izin verecektir.

2-3 saat sonra kökün kalınlaşmış kısmını keskin bir bıçakla birkaç parçaya bölün. Her birinin 3-4 büyüme noktasına ve iyi gelişmiş bir kök sürecine sahip olması gerekir. İşlemden sonra taze kesimler odun kömürü ile serpilmeli ve ardından kesimler kalıcı bir yere dikilmelidir. Bundan sonra fideler bol sulanmalıdır.

Üst pansuman ve gübreler

Bu mahsulün bakımı, bitkinin zamanında beslenmesini de içerir. İlkbaharda, aktif büyüme mevsimi boyunca, çalılar 2 hafta sıklıkta iki kez organik madde ile gübrelenmelidir. Mullein (1:10) veya kuş pisliği (1:15) bunun için en uygunudur. Yokluğunda, 10 litre suya 30 g üre veya amonyum nitrat gibi nitrojen içeriği yüksek mineral gübreler kullanabilirsiniz.

Tomurcuk oluşumu döneminde, dikenli çiçek süperfosfat (10 l'de 40 g) ve potasyum sülfür (kova başına 30 g) ile döllenmelidir. Elde edilen çözelti ile çalıyı kökün altına dökün. Bu akşam yapılmalıdır.

Bilmek önemlidir! Yazın ikinci yarısında, kış mevsiminden önce çalıyı zayıflatacağından gübre kullanılamaz.

Bitki nakli

Çalı 4-5 yaşına geldiğinde dikenli nakli yapmak gerekir. Bu durumda, bitkinin iyi aydınlatılmış veya kısmi gölgede yeni bir yer seçmesi gerekir. Bu prosedür, genç fidan dikimiyle aynı şekilde yapılmalıdır.

Ek Bilgiler! Dicentra, nakilden muzdarip olmayan mahsuller kategorisine aittir, bu nedenle istenirse bu 3 yılda bir yapılabilir.

Dikenli budama

Çalı çiçek açtıktan sonra, sararmaya başladıklarında tüm pedinküllerin çıkarılması gerekir. Sonbaharda daha sert budama yapılmalıdır. Bu, bitkinin kışın iyi dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Kök rozetini tabanda kesmek ve sadece küçük kenevir bırakmak gerekir.

Zararlılar ve hastalıklar

Tanım ve özelliklerine göre kanama merkezi hastalıklara ve zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak yetiştirme koşulları eşleşmezse bitkinin bağışıklığı azalır.

Yaygın sorunlar:

 • Yüzük noktası. Hastalığın gelişmesiyle birlikte merkez üssünün sürgünleri ve yaprakları mavimsi bir çiçekle kaplanır. Bu, fotosentezi engeller ve bitkinin solmasına neden olur. Bu viral hastalıktan kurtulmak zordur, bu nedenle önlenmesi daha kolaydır. Bunu yapmak için, dikentranın çalılarına mevsimde birkaç kez mantar ilaçları ile muamele etmek gerekir. Ayrıca yabani otları, yaprak çöplerini ve eski dalları da derhal temizlemelisiniz.
 • Tütün mozaiği. Lezyonun karakteristik belirtisi yapraklarda siyah halka şeklindeki lekelerdir. Sonuç olarak, plakalar gelişmeyi durdurur ve küçülür. Hastalık bitkiyi olumsuz etkiler ve dikantörün çiçek açmamasının nedeni olur. Savaşmak için hastalıklı sürgünlerin ve yaprakların çıkarılması ve ayrıca fungisitlerle önleyici ilaçlama yapılması gerekir: "Skor", "Fitosporin".
 • Yaprak biti. Haşere, bitkiyi önemli ölçüde zayıflatan genç sürgünlerin suyuyla beslenir. Zararlıları yok etmek için çalılara "Inta-vir", "Karbofos" püskürtülmesi tavsiye edilir.

Çiçeklenme dönemi ve bu dönemde bakım

Merkezde çiçeklenme Mayıs ayı sonunda başlar. Bu dönemde, kolyelere benzer şekilde sürgünlerin uçlarında zarif çiçek salkımları görülür. Dallar ağırlıklarının altında eğilir ve kemerli hale gelir. Tomurcukların üst kısmı kalp şeklindedir ve alt kısımda birbirinden ayrılan ve yuvarlanmış bir tüp şeklindeki bir yuvaya bakan yapraklar vardır.

Bitki mevsimde iki kez çiçek açar. İlk dalganın süresi 3-4 haftadır. Yaz ortasında, çalı yavaş yavaş kaybolur, sadece birkaç genç sürgün kalır. Ağustos ayında sıcaklık azaldığında bitki tekrar çiçek açar. Bundan sonra tohumların olgunlaştığı kozalar oluşur.

Çiçek açtıktan sonra, diktatörün bakımı, bitkinin gücünü yeniden dağıtmaya yardımcı olacak solmuş sürgünlerin zamanında çıkarılmasından ibarettir.

Bu bitki grup dikimlerinde organik olarak görünüyor.

Kışa hazırlık

Muhteşem dicentra Alba, diğer çok yıllık mahsul çeşitleri gibi, kış için bir turba veya humus tabakası ile kaplanmalıdır. Bu, yeterli kar yoksa köklerin tepesinin donmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Barınağı ilkbaharda sabit bir ısı beklemeden çıkarmak gerekir. Bu dönemde don tehlikesi ile genç sürgünleri korumak için agrofiber kullanmak daha iyidir.

Bilmek önemlidir! Merkez, mahsulün dikimi ve bakımı özel beceriler gerektirmez, bu nedenle herhangi bir acemi bahçıvan bununla başa çıkabilir.

Peyzaj tasarımında kullanın

Bu bitki genellikle gölgeli ve kurak bahçe alanlarında, kayalıklarda, dağ tepelerinde ve kayalık yamaçlarda kullanılır. Aynı zamanda, diktatör tek başına ve grup kompozisyonlarında harika görünüyor.

Kendi kendine yeten bir bitki olarak, yeşil bir çim veya iğne yapraklıların zeminine dikilmelidir. Onun için en iyi komşular şunlar olabilir:

 • ana bilgisayarlar;
 • satın almak;
 • ciğerotu;
 • nergis;
 • sümbül;
 • laleler.

Ayrıca, grup dikimlerindeki çeşitli çiçek türlerini farklı renkler ve aynı anda çiçeklenme dönemi ile birleştirebilirsiniz. Dicentra, uzun mahsullerin gölgesinde de iyi hissettiriyor.

Dicentra, asgari özenle uzun çiçeklenme ile ayırt edilen yabancı bir misafirdir. Mahsul, diğer çok yıllıkların yetişemediği yerlere ekilebilir. Bu nedenle, merkez üssünün popülaritesi artıyor. Bu bir tesadüf değildir, çünkü çok az bitki bu kadar iddiasızdır ve sezon boyunca göze hitap edebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe