Ortancanın yanına ve önüne "ayaklara" ne ekilir

Birçoğunun yazlık evleri vardır; süs bitkileri genellikle bu tür bahçe arazilerinde büyür. Onlarla her şey o kadar basit değil: sadece onlara bakmanın ilkelerini anlamanız değil, aynı zamanda floranın uygun komşulara ihtiyacı olduğunu da hesaba katmanız gerekir. Yani, herkes bir ortancanın yanına ne ekeceğini bilmiyor.

Genel açıklama

Ortanca olarak da bilinen ortanca, Hortensia ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. 16. yüzyılın sonundan beri Avrupa'da ortaya çıktı ve daha sonra sadece zenginler için bir çiçek olarak kabul edildi. Başlangıçta sadece iki tür vardı: bolca çiçek açan kırmızı ve beyaz. Bugün ortanca, 52 çeşidi olan bütün bir cinstir. Çoğu zaman bir çalı veya ağaç olarak büyür ve liana benzeri ortancalar da bulunur.

Ortancalar

İlginç. Bu floranın Japonya'da kendi adı vardır. Orada adı ajisai veya mor güneş çiçeği.

Modern mağazaların fiyat listelerinde bu bitkiyi her zevke göre bulabilirsiniz. Daha önce biliniyordu, şimdi özel bir popülerlik kazanıyor. Belki de sadece klasik bir İngiliz bahçesi tasarımında bir yer bulamayacak.

Ortanca çiçeklenme

Ortanca çok güzel çiçek açar: çiçeklenme, kalın yeşil yapraklardan görülebilen yemyeşil kapakları andırır. Bahçıvanlar çekici görünümü ve kolay bakımı için onu seviyor. Bitkiler birbirine karışması için herkes yan taraftaki ortancaya ne ekeceğini bilmiyor. Bu çalı veya ağaçla çarpıcı bir manzara kompozisyonu yaratabilirsiniz. Sadece nasıl doğru yapılacağını bilmek önemlidir.

Ortanca ile kombine nedir

Ortanca, acemi bahçıvanlar tarafından bile bahçelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İhtişamı, güzelliği, kolay bakımı şu şekilde kullanmayı mümkün kılar

 • Ayrı bir çalı olarak;
 • Ortancadan çitleri oluşturun;
 • Onu çiçek tarhlarına dik.

Genel olarak, ortancalar diğer bitki örtüsünün çoğuyla iyi geçinir: cılız ağaçlar ve çalılar, otsu bitkiler (hatta alçak olanlar) ve iğne yapraklılar.

Ortanca harika bir komşudur. Renk seçenekleri bakımından eşit derecede zengin başka bir çiçek bulmak zordur. Bu çalı, çeşidine bağlı olarak beyaz, kırmızı, mor, pembe, mavi, krem ​​ve hatta açık yeşil renkte çiçek açar. Yapraklar da aynı renkte değildir - zümrüt (daha koyu ve daha açık), parlak parlak ve mat bulunurlar.

Mahalle kısıtlamaları

Ortancanın hangi bitkilerle birleştirildiği sorusunun cevabını arıyorsanız, o zaman uzun bir süre tahmin etmek zorunda kalmayacaksınız, çünkü bu flora, gereksinimleri ile örtüşen başka bir bitkiye bitişik olmaya hazır. koşullar. O:

 • Nem seven. Bu çalılar suyu sever, bu yüzden yanlarına nadir sulamaya ihtiyaç duyan çiçekleri dikmemelisiniz.
 • Gölgeli alanlar için eğilim. Ortanca açık parlak güneşi sevmez, kısmi gölgeyi tercih eder. Bununla birlikte, gündüz güneş ışınlarının düşmediği yerde bile rahat olacaktır (en sıcak olanlardır).
 • Toprağın belirli bir asitliği. Bu bitkinin sırasıyla asidik veya hafif asitli toprağa ihtiyacı var ve komşularının buna ihtiyacı var.

Tüm bu koşullar karşılanırsa, yemyeşil ve sağlıklı bir ortanca çalı yetiştirilebilir. Yetiştiriciliğini aynı bakımı gerektiren diğer flora ile birleştirirseniz güzel bir çiçek bahçesi elde edebilirsiniz. Bu bakımdan çiçek açan bir komşunun çalılarını almak zor değildir. Ayrıca, seçim kriterleri, bir kişinin zevk duyusuna göre belirlenir.

Bu nedenle, eğrelti otları çoğu ortanca ile bir arada bulunur: çalı iki kişilik çiçek açar, ancak spor bitkisi, oyulmuş yapraklarıyla kompozisyonu ilginç bir şekilde tamamlar. Apikal pachisandra da böyle bir bitki topluluğunda iyi görünüyor. Ön çerçeveleme için, deniz salyangozu veya sarmaşık genellikle ortancaların yanına ekilir.

Eğrelti otu ile bahçede ortanca

Ortancaların bahçede birçok komşusu var. Deneyimli bahçıvanlar size ortanca ile başka ne ekebileceğinizi söyleyecektir. Yumuşak manşet gibi çok yıllık bir bitki tavsiye ediyorlar. Başlıca avantajları havadar çiçek salkımları ve parlak sulu yeşilliklerdir. Bütün bunlar, ortancanın bazen aşırı gösterişini düzeltir.

Ağaç ortanca için komşular

Ağaç benzeri ortanca, büyük çiçek salkımları veren oldukça uzun bir çalıdır (ikiden fazla açık avuç içinde bulunurlar). Rengi farklı olabilir ama bitki örtüsü her zaman çok ihtişamlı ve etkileyici görünür. Bu nedenle, çiçek tarhının genel görünümünü aşırı yüklememek için yanına daha mütevazı bitkiler yerleştirilmelidir. Örneğin:

 • Çok yıllık ev sahibi;
 • Beyaz, açık pembe veya mavi astilbe;
 • Astrantia;
 • Uzun boylu stonecrops;
 • Akonit;
 • Panikülat floksa;
 • Mordovnik.

İlginç. En güzel ve popüler ağaç ortanca çeşidi Annabelle'dir. Basit bakım gereksinimleri ve ilginç çiçeklenme açısından farklılık gösterir.

Paniculata ortanca ile ne ekilir

Salkım ortanca bir "şapka" ile çiçek açmaz. Çiçeklenme oldukça konik. Ortanca ağacı kadar parlak değil. Bu nedenle, bir salkım ortancasının yanına daha parlak bir görünüme sahip bir şey ekebilirsiniz:

 • Gül fidanları;

Güllü salkım ortanca

 • Zambaklar;
 • Delphiniums;
 • Multigrids;
 • Panikülat floksa;
 • Sonbahar anemonları.

Not! Paniculata ortanca sadece diğer flora ile eşleştirildiğinde iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda büyümesine de yardımcı olur. Demek akasma, çalıyı çit olarak kullanarak onunla iyi geçiniyor.

Yakınlarda ortanca ve mazı

Mazı ve ortancaların mahallesi kesinlikle nadir değildir. Birlikte güzel görünüyorlar. Böyle bir mahalleyi düzenlerken, kuralı dikkate almak zorunludur - onları çok yakın yerleştiremezsiniz. İki fide arasındaki mesafe en az bir buçuk metre olmalıdır (paniküler ortancanın yanına bir mazı dikilmesi durumunda, ikisini de döşemek daha iyidir). Bunların hepsi, bu çalıların geniş çapta büyümesi ve komşuları "ezebilmesi" nedeniyle.

Mazı ile ortanca

Tui uzar, bu nedenle arka sırayı süslemek için bunları kullanmak en uygunudur. Sonra ortancaların üzerine çıkacaklar ve iki bitki birbirini etkili bir şekilde tamamlayacak.

Ortanca iğne yapraklılarla büyür mü

Güller veya orman gülleri gibi ortancaların iğne yapraklılarla eşleşmesi kolaydır. Burada sadece güzellikle ilgili değil. Floranın bu iki temsilcisi, bakım açısından birbirleri için idealdir. Yani, iğne yapraklılar dünyayı ekşi yapar, bu tam olarak ortancanın sevdiği şeydir. Bazı iğne yapraklılar daha fazla ışığı sever, ancak aynı zamanda çiçek açan çalı komşusundan daha uzun büyürler ve ona gerekli kısmi gölgeyi verirler.

Not! Kozalaklı reçinesi bazı böcekleri kendine çeker. Örneğin, yaprak bitlerinin istilasından bahçenin kurtarıcısı olan uğur böceği.

Ortanca ve ardıç

Ardıçlar ve ortancalar da yakınlarda oldukça sık büyür. Ayrıca ardıç çeşitleri sayesinde floranın bu temsilcilerini farklı şekillerde birleştirmek mümkündür:

 • Örneğin, uzun, kayalık bir ardıç, çiçekli bir çalının arkasında yeşil bir "duvar" oluşturmak için mükemmel bir çözümdür.

Ardıçlı ortanca

 • Kazak ardıç, yayılan bir bitkidir, ancak düşüktür. Onu ortancanın önüne dikerler, bu çift birlikte harika görünüyor.

Ortanca altında ne ekilir

Dalları yere sarkan ortanca çalıları, nem ve gölge seven düşük çimenli bitkiler için mükemmel bir sığınak olacaktır. Ön, alt sıra, çiçek yatağının çerçevesi olacaklar. Deniz salyangozu veya çeşitli sarmaşıklar bu rol için mükemmeldir.Çalı "ayaklarında" harika hissedecek yeşil bir halı yaratacaklar.

Ortanca daha yüksek büyüdüğünde, dallarının üzerinde yaprak veya çiçek bulunmayan alt kısımları görülebilir.

Daha sonra çalıların köklerine nane veya limon otu ekebilirsiniz. Gölgede harika hissederek alt yeşil tabakayı oluşturacaklar.

Çiçeklikteki ortanca komşuları

Ortancanın dibinde, gölgeye ve neme ihtiyaç duyan bitki örtüsü kendini iyi hissettiriyor. Örneğin, konakçılar bir çalının önüne ekilebilir. Düşük pullu ardıç da harika görünecek. Ortanca, lavanta ve civanperçemi birleştirirken bir başka ilginç topluluk ortaya çıkacak.

Ortanca ile çok katmanlı çiçek bahçesi

İlginç. İçinde farklı çiçeklenme dönemlerine sahip bitkiler kullanılırsa çiçek bahçesi daha ilginç görünecektir. Öyle olur ki, çiçek yatağı ilk ilkbahar sıcaklığından şiddetli sonbahar donlarına kadar çiçek açar.

Ortanca ve krizantemler

Ortancalar çok uzun süre çiçek açar. Sonunda onlar da kaybolur. Böylelikle bu çalıların çiçeklenme döneminin bitiminden sonra "çıplak" çiçek bahçesine bakmak zorunda kalmazsınız, ona geç çeşitlerin krizantemlerini ekleyebilirsiniz. Bu kabarık çiçeklerin ortancanın yerini alacağı ortaya çıktı.

Aklında tut! Ortancalar ağırlıklı olarak yumuşak pastel renklere sahiptir. Bu nedenle sarı, zengin turuncu ve parlak kırmızı krizantemler yerinde olmayacaktır. Bahçedeki ortanca, çiçeklenmesini gölgelemek için ortaya çıkan şeyle birleştirilir.

Ortanca ve bayram

Ortancanın beklenmedik ama başarılı bir arkadaşı badan'dır. Krizantemlerin aksine, erken çiçek açar - Nisan-Mayıs aylarında. Çiçeklenmeye ek olarak, badan ilginç bitki örtüsüne sahiptir, bu nedenle yaz aylarında ortancayı iyi tamamlayacaktır.

Yan yana farklı türlerde ortancalar

Bir çiçek yatağındaki ortancayı diğer çiçeklerle birleştirmek hiç gerekli değildir. Bu biyolojik cins arasında, her biri farklı türlere sahip birçok tür vardır. Tüm bu çeşitlilikten birlikte harika görünecek çalıları seçebilirsiniz. Önemli olan aşağıdakileri hatırlamaktır:

 • Her zaman büyümeye yer olmalıdır. Çalıların gelişmesi için, büyümek için yeterli alana sahip olmaları gerekir. Bu bitki örtüsünün çalılar arasında en az bir buçuk metreye ihtiyacı olacaktır (bu rakam belirli bir çeşidin boyutuna bağlı olarak değişecektir).

Sadece ortancaları kullanarak bir yolu dekore etmeye bir örnek

 • Farklı ortanca türlerinin kendi gereksinimleri vardır. Bu nedenle, paniküle ve ağaç benzeri, özel bir hazırlık gerektirmeden -18 ° C'ye kadar sakince kışlayabilir. Büyük yapraklı ortanca sarılmalıdır.

Bahçede çiçek yetiştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu amaçlar için ortancayı seçtikten sonra, neyle başarılı bir şekilde birleştirileceğine karar vererek beyninizi rafa kaldırmanız gerekmeyecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe