Bir çiçek yatağında bahçe begonyası - dikim ve bakım

Bahçe begonyası birçok bahçıvanın zevkine göre. Bitki diğer çiçeklerle kompozisyonda çok faydalı görünüyor, uzun süre (5-6 ay) minyatür güllere benzeyen renkli tomurcuklarla göze hoş geliyor. Sulama ve beslenme ile ilgili birkaç temel kuralı biliyorsanız, sokak begonyalarına bakmak zor değildir. Bitki birçok parazitin dikkatini çektiğinden ve kök sistemi artan neme ve uygun olmayan toprak bileşimine duyarlı olduğundan, haşerelere ve böceklere karşı korunmaya da dikkat edilmelidir.

Bitkinin tanımı begonya bahçesi

Bir çiçek yatağına veya kapalı saksıya dikim için örnek seçerken, acemi çiçek yetiştiricilerinin bir sorusu var: begonya bir ev bitkisi mi yoksa bir dış mekan bitkisi mi? Her biri kendine özgü özelliklere sahip birçok begonya çeşidi vardır. Böyle bir çeşitlilikte dışarıya ekilebilecek örnekler vardır.

Açık bahçe begonya

En popüler Begonya bahçesi türleri:

 • yumrulu çeşitlilik. Çalı yüksekliği yaklaşık 30 cm'ye ulaşır, tomurcukların farklı tonları olabilir, yaprakları çift veya pürüzsüzdür. Çiçekler 6-12 cm çapa ulaşabilir;
 • pendula, bol şekli farklı olan bir türdür. Bitki, üzerine küçük çiçeklerin saçıldığı bir çalıya benziyor. Yemyeşil çiçeklenme sonbaharın sonlarında sona erer;
 • sürekli çiçek açan sokak begonyası, yüksekliği en fazla 15 cm olan bir çalılıktır.Alt türlerin yaprakları genellikle yeşil renkte ve kahverengi bir tonda ovaldir. Çok fazla çiçek var ama çok büyük değiller. Tomurcukların rengi genellikle mercan, kırmızı veya pembedir.

Her türün kendine özgü bir tomurcuk şekli ve rengi, yaprakların şekli ve rengi, yaprakları ve dokusu vardır. Çalıların görünümü, iç mekan begonyasını bahçe begonyasından tam olarak ayıran bireysel bir karaktere de sahiptir.

Bahçe begonya çeşitleri

Not! Bir çiçeğin her bir alt türünün görsel bir farklılığa sahip birkaç çeşidi vardır. Normal büyüme ve gelişme koşulları da ayrı ayrı belirlenir.

Bu nedenle, çok yıllık bahçe begonyası, sunulan bitki varyantının herhangi bir çeşidi veya alt türü olabilir. Her durumda bakımın görünümü ve koşulları tamamen bireyseldir, ancak bunların uygulanmasına ilişkin kurallar benzerdir.

Sokakta begonviller dikmek mümkün mü

Bir bahçeye veya çiçek yatağına ev türlerini ve begonya çeşitlerini dikmek istenmez, bitki oldukça karmaşık bir bakım gerektirecektir. Dış mekan begonya, dikim için bir yer seçerken birkaç nüans göz önüne alındığında sorunsuz büyür:

 • bir çiçek için, sürekli ıslak ve kısmi gölgede olacak bir yer seçmeniz önerilir;
 • üreme çeşitleri hem doğrudan güneş ışığına hem de kısa süreli kuraklığa dayanabilir. Düşük sıcaklıklar bile güçlü bir şekilde kontrendike değildir, bu da bitkinin ilk donlara dayanacağı anlamına gelir;
 • Begonyayı, örnekle görsel olarak birleştirilecek diğer çiçeklerle birlikte bir çiçek yatağına dikmek ve onu olumsuz dış etkilerden korumak tavsiye edilir.

Önemli!Üreme çeşitleri sayesinde, bakım koşulları önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle bitki türünü dikkatlice seçmeli ve büyüme ve gelişme özellikleri hakkında önceden bilgi almalısınız.

Açık begonya

Begonya, sert iklim koşullarına her zaman tahammül etmeyen çok yıllık bir bitkidir, bu nedenle bitkiyi bir tencereye veya saksıya dikmek ve kışın içeriye getirmek daha iyidir.

Bir çiçek tarhında açık havada bakım nasıl yapılır

Çiçekçiler, açık alanda dikilen ve bakımı yapılan dış mekan begonyasının artan ilgiyi sevdiğini unutmamalıdır. Sulama rejimine, haşere kontrolüne, beslemeye çok dikkat etmek önemlidir.

Bitkinin büyümesi ve gelişmesi için bu tür koşulları düzenlerseniz, çiçek yatağındaki begonya, parlak yaprakları olan muhteşem bir çiçekli çalı olacaktır. Ek olarak, güneşin ve nemin büyük rol oynayacağı, çeşidine uygun bir yere çiçek dikmeniz gerekir.

Not!Dalların zamanında budaması, bakım için ek faktörler olacaktır. Çiçeklenme süresini uzatmak için solmuş tomurcukları hemen çıkarmanız gerekir. Prosedür, canlı gövdelere veya çiçek salkımına zarar vermemek için dikkatlice ve yalnızca keskin bir budayıcı ile yapılmalıdır.

Bahçe begonyasını gübreleme ve besleme

Bahçede begonya yetiştirmek ve ona bakmak azami özen gerektirir. Bu özellikle toprağı gübrelemek için geçerlidir. Bu an bitki için çok önemlidir, çünkü begonviller çiçek açmak ve yaprakların rengini korumak için çok fazla enerji harcar.

Aktif büyüme mevsimi boyunca, özellikle ilkbaharda, en az ayda bir kez mineral gübreler uygulamanız gerekir. Çiçeklenme dönemi başladığında, toprağı özellikle dikkatlice ve sık sık - 2 haftada bir gübrelemeniz gerekir.

Dikimden önce bitki bakımı

Begonya, aktif dış mekan bakımını tercih ediyor. Bu nedenle, mineral gübrelere ek olarak organik gübre kullanmaya değer. Bitkiye zarar verebileceği için ev yapımı ürünlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Haşere kontrolü

Zaten serada bulunan begonyalara bakmaya başlamalısınız: böcek zararlılarının görünümünü dikkatlice izleyin. Yapraklarda pullu böcekler, yaprak bitleri, beyaz sinekler, nematodlar, trips kolonileri gelişebilir.

Bitki, parazitik böceklere ek olarak, bahçe bitkileri ile ilgili yaygın hastalıklardan da etkilenir:

 • kök sistemini bozan gri küf. Kurtulmak zor. Uzun süreli ve sürekli tedavi gereklidir;
 • hava bölümünün durumunu kötüleştiren külleme. Tedavi için ana kriter, çiçeğin etrafında doğru mikro iklimi oluşturmaktır;
 • bakteri lekelenmesi bitkinin her yerine yayılır. Bakteri oluşumu ile ilişkilidir, bu nedenle her şeyden önce patojenden kurtulmanız gerekir;
 • yapraklara ve gövdeye yayılan halka lekesi. Çoğunlukla, bakteri içeren toprağın sulama sırasında yapraklara ve gövdeye girmesi nedeniyle oluşur. Prosedür prensibini ayarlamak gerekir.

Sağlıklı bir çalı yetiştirmek için mantar ve böceklere karşı özel ajanlarla savaşmanız gerekir. Bitkiyi paket üzerinde belirtilen oranlarda işlemek için karışımlar ve tozlar, özellikle mantar öldürücüler kullanılmalıdır.

Bir yaprak üzerinde külleme

Bakım kılavuzlarına uyarak birçok hastalık önlenebilir. Sulama ve besleme periyodik ise, bitki güçlü olacaktır. Ancak bu prosedürler doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Bahçede sulama

Ana durum zamanında, ılımlı sulamadır. Bitki nemi sever, ancak toprağı suyla doldurmak kesinlikle yasaktır. Bir sulama programı hazırlarken dikkate alınması gereken birkaç nüans vardır:

 • çalıların altındaki zeminin kurumaya başladığı anda sulama yapılmalıdır, ancak kuru bir kabuğun ortaya çıkmasını beklemek önerilmez;
 • tek nüsha altına 1-2 litre dökmek yeterlidir. Su, oda sıcaklığında olmalıdır;
 • Nemin yapraklara girmesi imkansızdır, bu nedenle gövde bölgesine dökülmelidir. Taç bozulabileceğinden, kuruyabileceğinden ve yanabileceğinden gövdenin üzerine dökülmesi de önerilmez.

Not!Ek olarak, kuru bir kabuk kök sisteminin çürümesine neden olabileceğinden, toprağı sürekli çalının altına itmeniz gerekir. Ülkedeki Begonya, üst köklerin konumu ihlal edildiğinde bundan hoşlanmaz, bu nedenle ayıklama prosedürünü özellikle sapın yakınındaki alanda dikkatlice yapmanız gerekir.

Begonyaları kışa hazırlamak

Begonya, Kasım ayı sonunda topraktan çıkarılmalıdır. Genellikle ilk dondan sonra işlem yapılmalıdır. Çiçeklenme ve saplardan öldükten sonra, yumru kökler besin biriktirmeye başlar. Yeni sezonda çiçek açması miktar ve kalitesine bağlıdır.

Begonya yumrularını kışa hazırlamak

Kışlık begonyalar, don dönemi boyunca yerden yumru köklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Topraktan çıkarılan kök sistemi, turba veya kum içeren bir kutuya yerleştirilmeli, kabı bir mahzene veya bodruma koyulmalıdır. Hareketsiz durum, kış boyunca yaklaşık 2-3 ay sürmelidir.

Ayrıca, her bir ampul belirli bir şekilde ekime hazırlanır: çoğu, bölgenin türüne, bitki çeşidine, iklim koşullarına bağlıdır. Yumrular genellikle Mayıs-Haziran gibi erken bir tarihte toprağa ekilebilir.

Ülkede saksılarda büyüyen begonyaların özellikleri

Sokaktaki saksılarda begonya temiz ve çekici görünüyor. Bunun yanında bitkinin yerleşimi kişisel tercihlere göre değiştirilebilir. Bu tür bir roket, sitenin peyzaj tasarımını en azından her gün değiştirmenize ve güncellemenize izin verecektir.

Not!Hemen bir tencereye bir bahçe örneği yerleştirirseniz, yumruları kazıp bodrumda saklamanız gerekmez. Konteyneri odaya getirmek ve pencere kenarına kurmak yeterlidir.

Yazlık evlerindeki tencere Begonya

Bir tencerede begonya yetiştirmek oldukça basittir:

 1. Saksıyı ve toprağı doldurmak için hazırlayın. Kabın malzemesi ve boyutu, filizin boyutunu ve alanın içini belirler. Genellikle kil kaplar kullanılır, kaplar önemlidir.
 2. Alt kısımda, kaptaki toprak nemini düzenleyerek köklere oksijen sağlayan bir drenaj tabakası yerleştirmeniz gerekir. Oksijenin saksı içinde serbestçe dolaşabilmesi için substrat hafif olmalıdır.
 3. Substrat, turba, yaprak döken ve iğne yapraklı topraktan oluşmalıdır. Biraz kum ekleyebilirsiniz. Kum dışındaki tüm bileşenlerin oranı eşittir. Ağır bileşen, toplam kütlenin 1 / 5'i olmalıdır. Asitlik orta olmalıdır.

Bahçede Begonya

Daha sonra çiçek standart şemaya göre ekilir. Açık alanda begonya yetiştirirken olduğu gibi bakım yapılır. Saksı çiçekleri yetiştirmek için ek sorumluluk yoktur.

Bahçedeki begonya, çiçeklerin geri kalanından hemen sıyrılıyor. Olağandışı yapraklar ve parlak çiçekler miktarlarından zevk alır. Küçük çalılar daha çok dekoratif buketler gibidir. Bir bitkinin görünüşünden dolayı muhteşem görünmesi için bakım ve dikimle ilgili birkaç kuralı bilmeniz gerekir. Besleme, sulama ve ekim doğru yapılırsa, sadece yemyeşil çiçeklenme ve aktif büyüme değil, aynı zamanda evde begonyaların yetiştirilmesi de mümkündür.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe