Bahçe açelya - açık alanda dikim ve bakım

Bir yazlık ev veya evin önündeki bir arsanın dinlenmek ve barış için bir yer haline gelmesi için bir açelya ekmeye değer. Bitki, kadınsı güzelliğin ve hassasiyetin bir sembolüdür. Bir açelya çalı ve ağacı var, hepsi çeşitliliğe ve yetiştirme bölgesine bağlı. Heather ailesine ait. Avrupa ve Japonya'da çok popüler. İkinci isim ormangülüdür, bitkinin üreme özelliklerini tanımlar.

Bahçe açelya: açık alanda dikim ve bakım

Açık toprağa dikim ve bakımı belli kurallara göre yapılan bahçe açelya, banliyö bölgesinin gerçek bir dekorasyonu haline gelebilir. Açık alanlarda dikim için genellikle dona dayanıklı çeşitler seçilir. Bakım, uygun ekim yapmak, toprağı beslemek, sulamak, sürgünleri budamak ve zararlılara ve hastalıklara karşı korumaktan ibarettir.

Çiçekli bahçe açelya

Ormangülü bakımının tüm aşamaları tavsiyelere uygun olarak yapılırsa, uzun süre çiçek açacaktır. Birçok bahçıvan, sapın iddiasızlığı ve güzelliği nedeniyle bir süs kültürü seçer. Açelya gölgeli yerleri tercih ettiğinden, bu sayede diğer mahsullerin yetişemediği ağaçların altındaki çiçek tarhlarındaki boşlukları doldurmak mümkündür.

Bitkinin kökeni ve görünümü

Bitkinin yaşam alanı, Orta Asya'nın subtropikal ormanlarıdır. Çiçekle Avrupa, Kuzey Amerika'da tanışabilirsiniz. Buraya kışın çiçek açan bir ev bitkisi olarak geldi. Japonya'da açelyalar, özellikle bonsai sanatı kullanılarak yüzyıllardır yetiştirilmektedir.

Melez açelya 1900'lerin başında yaygınlaştı. Fidanlıklar, özellikle Almanlara, İngilizlere ve Amerikalılara düşkün olan farklı bitki çeşitleriyle aktif olarak dolmaya başladı.

Not! Deneyimli yetiştiriciler, bu adı daha etkili göz önünde bulundurarak genellikle açelya ormangülü diyorlar.

Farklı çeşitler için birkaç taç seçeneği vardır: yaprak döken, piramidal, yarı yaprak döken, bol ve yaprak dökmeyen. Sapların yüksekliği 1.5 m'ye ulaşabilir, en küçük örnekler 50 cm'den fazla değildir Yapraklar parlaktır, yakın yeşil bir renge sahiptir, ancak dokunuşu hoştur. Gövde en dibinde ağaç benzeri, tepeye doğru yeşil sürgünlere ayrılıyor. Çok yıllık ve yıllık bitki çeşitleri vardır, hepsi çeşitliliğe bağlıdır.

Birçok insan bir şeyi bilir, açelya sürekli yeşil olan ve arka arkaya birkaç ay boyunca bolca çiçek açan bir çalıdır.

Bitki çiçek açıklamaları

Bitkinin çiçekleri ayrı bir tanımlamaya değer. Aktif büyüme anında, bir çalı veya ağaç bir havai fişek gösterisini andırır, çünkü yaprakların arkalarında görünmeyen çok sayıda tomurcuk vardır. Açelya çiçeklerinin temel özellikleri:

 • çiçeklenme genellikle 60 gün sürer ve nisandan kasım sonuna kadar görülür;
 • çiçek en yaygın veya çift tomurcuk olabilir;
 • tomurcukların renkleri değişebilir: sarı, mor, leylak, beyaz, altın, koyu mor, turuncu.

Açelya çeşitlerinden birinin çiçeğinin görünümü

Çiçekçiler birkaç çiçek türü arasında ayrım yapar. Sıradan bir tomurcuk beş yapraktan ve birçok organından oluşur. Terry formlarının, organlarından bile elde edilen birçok yaprağı vardır."Bir çiçekte çiçek" - "fincan" oluşturan 12 yaprak.

Çeşitler ve çeşitleri

Doğada farklı görünüm ve çiçeklenme desenine sahip 600'den fazla bitki türü bulunmaktadır. Evde en çok iki tane bulunur - Hint ve Japon açelya. Bu açık ve kapalı bir açelyadır, bu nedenle bitkinin temsilcileri arasında temelde büyük farklılıklar yoktur.

Üreme yoluyla elde edilen daha az yaygın olan diğer çeşitler de vardır. Aralarındaki farklar çiçeklenme zamanına, tomurcukların boyutuna ve rengine göre belirlenir. Bir çalı veya ağacın boyutu da önemli bir ayırt edici özelliktir.

Not! Açelya ağacı ve çalılarının, görünüm ve çiçeklenme zamanına göre belirlenen kendine has özellikleri vardır.

Bitkinin Hint türleri, çalıların kendine özgü görünümü ile ayırt edilir. Çiçekler, dekoratif kültürü ön bahçenin veya çiçek tarhlarının geri kalanından ayıran parlak renklere ve standart olmayan şekillere sahiptir. Bu çeşitlilik çok düşük sıcaklıklara dayanmaz, maksimum -10 ° C'dir.

Japon açelya

"Japon" veya aynı zamanda denildiği gibi kör açelya, özellikle bahçıvanlar arasında popülerdir. Toprakta sorunsuz kök salan, dış ortamın olumsuz etkilerine karşı dayanıklı bir bitki çeşididir. Künt açelyanın birkaç alt türü vardır:

 • Melina, bol çiçekli, yaklaşık 50 cm yüksekliğinde bir çalı çeşididir;
 • Kermesina Alba, orta büyüklükte beyaz çiçekleri olan kısa bir çalıdır;
 • Petticoat açelya soluk pembe çiçekleri olan 50 cm boyunda çok yıllık bir çalıdır;
 • Ledikanense karanlık yerleri sever, ilkbaharda çiçek açar, mor tomurcukları atar.

Japon açelya çeşitlerinden biri

Açelya Japon açık alanda dikim ve bakımı olumlu şekilde tolere eder. Bahçe için Japon açelyaları bonsai olarak kullanılır. Özel gövde yetiştirme tekniği sayesinde, bitkinin benzersiz, görsel olarak çekici bir mini versiyonunu elde edebilirsiniz.

Bahçe açelya açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Bahçedeki açelya sadece ilkbaharda görünebilir, çünkü sadece bu dönemde satış ve ekim mümkündür. Satın alma dikkatlice yapılmalıdır, aşağıdaki nüanslara dikkat etmeniz önerilir:

 • fide, toprakla birlikte özel bir kapta olmalıdır;
 • kaptaki toprak nemli olmalıdır;
 • filiz gelişmeli ve halsiz olmamalıdır;
 • Taç üzerinde kuru veya bükülmüş uçları olmayan 10'dan fazla yaprak olmalıdır.

Not! Seçim doğru yapılırsa, fide hızla güçlenecek ve ekimden bir ay sonra çiçek açmaya başlayacaktır.

İniş için ne gerekli

İlkbaharda açık havada açelyalar dikmek, uygun bir yer seçmek ve toprağı hazırlamakla başlar. Mağazada özel toprak almanız tavsiye edilir, ancak alt tabakayı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. En basit bileşenlere ihtiyacınız olacak: turba, kum ve çeşitli arazi türleri. Bir sonraki adım, fidenin hazırlanması ve ekimi olacaktır. Sonunda sulama yapılır. Tüm prosedür en az yarım saat sürer. Gemiden ayrıldıktan sonraki birkaç gün içinde dikkatlice tımar edilmesi zorunludur.

En iyi yeri seçmek

Bitkinin zarar görmemesi ve çiçek açmaması için bahçede uygun bir yer bulmanız gerekir. Doğrudan güneş ışığı bitkiye zarar verebileceğinden, örneğin kısmi gölgede ekilmesi tavsiye edilir. İdeal seçenek, yoğun taçlı bir ağaçtan bir gölge olacaktır. Çitin veya çitin çalılardan uzak olduğu yerlerin seçilmesi tavsiye edilir.

Adım adım dikim süreci

Çalı veya ağaç benzeri açelya, normal dikim için özel koşullar gerektirmez. Her çiçekçiye aşina bir temel algoritma kullanmak yeterlidir. Dikim işlemi aşağıdaki aşamalara göre gerçekleştirilir:

 1. Bir çukur hazırlanıyor. Parametreler, kökler bükülmeyecek şekilde eşit aralıklı olacak şekilde olmalıdır. Alt kısma bir drenaj tabakası sığmalıdır.
 2. Fideyi tam olarak deliğin ortasına yerleştirin ve kökleri hazırlanan alt tabaka ile serpin.İniş alanını kurcalamayın, daha iyi hava değişimi için toprağın gevşek kalmasına izin verin.
 3. Yapraklara bir sprey şişesinden su püskürtün ve aynı şekilde toprağı nemlendirin. İlk gün bir kova veya sulama kabından sulama istenmez. Ardından, hava koşullarını izlemeniz gerekir.

Dikim için bir fide hazırlamak

Çiçek dikmek kolaydır, asıl mesele sulamayı izlemek ve zamanında beslenmektir. Gemiden ayrılma ilkesi standart prosedürden farklı değildir. Tek fark, fide serpildikten sonra toprağın ezilmemesidir.

Üreme

Süs çalılarının veya ağacın çoğaltılması basit bir işlemdir - kesimler. Tohumlardan açelya yetiştirmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle üreme tek bir şekilde yapılır.

Bilginize! Ayrıca bitki kök süreçleri ile çoğalabilir ancak bu süreç çok uzundur ve sadece çok yıllık çeşitlerde mümkündür.

Kesimlerle çoğaltma

Süs kültürü yetiştirmek için en iyi seçenek budur. İlkbaharda kesimler kullanarak bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Prosedür şu şekilde gerçekleştirilir:

 1. En az 10 cm uzunluğunda bir dal seçin İdeal bir seçenek 12 cm'lik bir sap olacaktır.
 2. Gelecekteki fidanın tepesinde en az iki büyük yaprak bulunmalıdır. Daha fazla yeşil unsur olabilir.
 3. Kesmeyi dar bir açıyla kesin ve kesiğe özel bir toz uygulayın.
 4. Dalı bir turba kabına koyun ve bir sera oluşturarak plastik bir örtü ile örtün. Sulama, filmdeki bir delikten bir sprey şişesi ile gerçekleştirilir.
 5. Bir hafta sonra, birkaç dakika havalandırıp toprağı püskürtmek için filmi kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Önemli! Kesimlerden sürgün oluşumu Haziran ayında başlayabilir. Zaten çiçek açan bir bitkiden fideler için malzeme almamak önemlidir.

Açelyaların kesimlerle yayılması

İki ay içinde gerçekleşen köklenme sonrası kısmi gölgeli açık bir alana kuvvetli bir sürgün ekilebilir.

Açelya bahçe bakımı

Bahçe açelya, temel eylemlerden oluşan belirli bir bakım gerektirir:

 • temiz bir sulama modu ayarlama. Açelya yakınındaki nemi izlemek gerekir;
 • iyi bir toprağa bir örnek dikmek yeterli değildir, toprağı periyodik olarak beslemeye değer;
 • kuru yapraklar ve solmuş tomurcuklar çıkarılmalıdır.

Sürekli sulama sorunu nedeniyle, çoğu kişi bu tür bahçecilik kültürüne dahil olma konusunda isteksizdir. Ama aslında, bir örneği önemsemede özel bir zorluk yoktur.

Sulama modu

Bitki nemi sever, bu nedenle tam sulama rejimini izlemeniz gerekir. Siteye bir açelya ekilirse, caddeden ayrılmak şunlara neden olur:

 • üst tabaka kuru ise toprağı nemlendirin;
 • günde en az bir kez 20 ° C'den yüksek bir suyla su;
 • yaprakları günde birkaç kez bir sprey şişesiyle nemlendirin.

Not! Havanın nemini artırmak için bitkinin yanına bir kova su koyun.

Üst giyim

En başından itibaren uygun toprak hazırlığı ile normal büyüme sağlanır. Toprak humus, kum, turba, iğne yapraklı, çim ve turba alanlarından oluşmalıdır. Tüm bileşenlerin oranı aynıdır.

Bir ay içinde ilk kez beslenmeye değer. Süs bahçesi bitkileri için tasarlanmış herhangi bir gübre kullanmak daha iyidir. Prosedürü 20-30 gün içinde tekrarlamanız gerekir.

Çiçeklenme sırasında bakımın özellikleri

Ormangülü çiçeklenme döneminde bakım için küresel bir kural yoktur. Ana şey, doğru ve periyodik sulama yapmaktır. Toprağın gübrelenmesi de gereklidir, böylece sadece yaprakların ve gövdenin değil, aynı zamanda çok sayıda tomurcukun ömrünü desteklemek için yeterli mineral vardır.

Çiçeklenme döneminde benzersiz bitki bakımı

Önemli! Yaprakların püskürtülmesi sürecinde, açelyanın yaprakları ve tomurcuklarına nem girişini en aza indirmeniz gerekir.

Kuru yapraklara ve zaten solmuş tomurcuklara dikkat etmeniz önerilir.Yemin bitkinin diğer kısımlarına gitmesi için çıkarılmaları gerekir. Aktif büyüme döneminde dalları budamak tavsiye edilmez, bu, bahçe ormangülü kurumasına ve hatta ölümüne yol açabilir.

Dinlenme döneminde bakımın özellikleri

Açelya, kendi nüansları olan bahçede bakım ve yetiştirme, tomurcuk oluşumuna çok fazla enerji harcar. Çiçeklenmenin gün batımı en önemli andır, çünkü bu dönemde kışlama için hazırlıklar yapılır, yeni tomurcuklar atılır.

Şu anda dallardan kuru yaprakları ve kısmen gevşek çiçekleri çıkarmak önemlidir. Bu dönemde fazla dalları kesebilirsiniz. Bu dikkatlice yapılmalıdır. Budayıcı keskin olmalı ve dallar birbirinden 15 cm mesafede kesilmelidir.

Daha spesifik olarak, dinlenme döneminde orman gülüne bakmanıza gerek yoktur. Soğuk havalarda meyvenin gelişmemesi ve büyümemesi için toprağı beslemeyi bile durdurabilirsiniz. Sulama da sınırlandırılmalıdır, toprak bir püskürtücüden nemlendirilebilir.

Kışa hazırlık

Kışa ormangülü hazırlanması, büyüme bölgesine göre yapılır. Ülkenin daha güney kesimlerinde, bitkiyi özel olarak yalıtmak gerekli değildir, ormangülü dona dayanıklı olduğundan kendi başına kışlayacaktır.

Moskova bölgesi ve Orta Rusya'nın yanı sıra Urallar ve Sibirya'da iklim koşulları daha şiddetli. Kışlama sağlanmalıdır: gövdeyi yalıtın, bazen dalları bükmeniz ve ayrıca yalıtmanız gerekir.

Not! Kışın sıcaklığın -30 ° C'ye düşmesiyle donması planlanıyorsa, bitki büyük bir saksıya ekilmeli ve eve getirilmeli veya bir seraya konulmalıdır.

Bahçe açelya gerçek bir çiçeklik dekorasyonu haline gelebilir. Uzun süre bolca çiçek açar, farklı boyut ve renklerde parlak tomurcuklarla göze hoş gelir. Donmaya dayanıklı ve bakımı kolay olan en popüler çeşitlerden birkaçı vardır. Ormangülü normal zenginleştirilmiş toprakta büyürse ve gelişme ve çiçeklenme sırasında gerekli özeni alırsa, orta dereceli donlar sorun yaratmayacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe