Sarı erik: adı verilen çeşitler nelerdir, tanımı ve bakımı

Sarı erik, mavi olan kadar popülerdir. Ek olarak, tadı farklı olan çok sayıda farklı çeşit vardır. Pek çok insan, sarı çeşitlerin bir süredir yetiştirildiğini bilmiyor, ancak mavi olanlar kadar sık ​​bulunmuyorlar. Dahası, ilki genellikle ikincisinden daha lezzetlidir. Bu çeşitlilik, bir bitki dikerken ve bakımını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere sahiptir.

Sarı erik nasıl çiçek açar ve meyve verir?

Sarı erik diğer tüm çeşitler gibi baharda çiçek açar. Çiçek yaprakları kremsidir. Mahsul, sonbahara yakın meyve vermeye başlar, ancak bazı çeşitler daha erken bir zamanda meyve verebilir.

Sarı erik mavi kadar popülerdir

Dilerseniz orta şeritte ve hatta Leningrad bölgesinde bir bitki yetiştirebilirsiniz, ancak Asya'da daha iyi büyüyecek ve meyve verecek.

Dikkat! Doğru erik tüketimi vücuda fayda sağlar.

En iyi sarı meyveli erik çeşitleri

Uzmanlar birçok farklı sarı erik çeşidi yetiştirdiler. Benzer bir mahsul yetiştirmek isteyenler için bilmeye değer bazı farklılıkları var. En ünlü çeşitler:

 • Jubilee Altay. Erikler yaklaşık 15 gram ağırlığa ulaşabilir ve oval şekillidir. Cilt tonu diğer çeşitlere göre daha yoğundur. Meyveler çok kokulu, mumsu bir kaplamanın varlığı dikkat çekiyor. Orta erkenci çeşittir, kışa dayanıklıdır, ancak kuraklıktan hoşlanmaz.
 • Altın Büyük. Geç çeşittir, Eylül ayında meyve verir. Meyveleri yuvarlak, kırmızı fıçılarla sarı renktedir. Yüzeyde hafif mumsu bir kaplama var. Tadı tatlı ve ekşidir. Çeşitlilik dona, kuraklığa ve hastalığa dayanıklıdır.
 • Erken Loshitskaya. Erken bir çeşittir, kendi kendine doğurgan. Erikler orta büyüklüktedir ve 35 gram ağırlığa sahiptir. Meyve rengi sarı-yeşil renktedir, tadında bal notaları bulunur. Kışı iyi tolere eder, donmaz.
 • Renklode Kolkhoz. Erikler küçük değil, 35 grama ulaşıyor. Meyve eti sarıdır, hafif bir ekşilikle tatlıdır. Çeşitlilik bol miktarda meyve verir, donlara ve hastalıkları tolere eder. Ağaç iyi ve hızlı büyür.
 • Timiryazev'in anısı. Geç olgunlaşma ve iri meyveli bir çeşittir. Ürün Ağustos sonunda hasat edilebilir. Meyveleri iri, oval şekillidir. Ana renk sarı, kapak rengi pembe-kırmızıdır. Erikler zayıf bir aromaya sahip, tatlı ve ekşidir. Ağaç kuraklığı iyi tolere eder, hastalıklara dayanıklıdır.

Kendi kendine verimli çeşitler. Tartışılmaz bir avantajı var - yakınlara tozlayıcı olacak bir ağaç dikmeye gerek yok.

Dikkat! Meyveler iyi nakledilir ve yüksek bir kaliteye sahiptir.

Ağacın meyveleri, kırmızı katkılarla sarı bir renk tonu ile ayırt edilir.

Ek olarak, popüler çeşitlerin bir listesi de var:

 • Hızlı büyüyen. Bu erken çeşidin adıdır, meyveler hızla olgunlaşır. Meyveler 20-28 grama ulaşır, yuvarlak bir şekle sahiptir. Renk, bütüncül kırmızı bir tonla sarıdır. Tadı ekşi-tatlıdır, eti sulu ve aromatiktir. İlk meyveler Ağustos ortasında alınabilir.
 • Ochakovskaya beyaz. Orta olgunlaşma çeşitlerini ifade eder. Çok lezzetli bir çeşittir, bu nedenle özellikle bahçıvanlar arasında popülerdir. Eylül ayı başlarında hasat edebilirsiniz. Ortalama ağırlık yaklaşık 45 gramdır.Ochakovskaya sarı erikinin tanımı internetteki birçok sitede bulunabilir.
 • Bal (Beyaz Bal). Çok lezzetli meyveler içeren erkenci bir çeşittir. Meyve eti çiçek balına benzer, bu yüzden kültür oldukça popülerdir. Hafif bir ekşilik var. Erikler yuvarlak şekildedir ve kütle olarak 30 ila 50 grama ulaşır.
 • Sabah. Erken bir çeşittir, kendi kendine doğurgan. Ürün Ağustos başında hasat edilebilir. Meyveler orta büyüklükte olup 30 grama kadar çıkmaktadır. Hastalıklara nispeten dayanıklıdır, dona tahammül etmek zordur - çiçek tomurcukları acı çeker.
 • Yumurta sarısı. Bu kültürün en eski ve en nadir çeşidi olarak kabul edilir. Pek çok kusuru var, bu yüzden sadece koleksiyoncular büyüyor. Meyvesi oldukça iri fakat ekşidir. Çok kısa bir süre saklanırlar, bu nedenle örneğin sıkışmalar, sıkışmalar gibi hızlı işlem gerektirirler.
 • Tatar sarısı. Küçük erikli orta mevsim çeşididir. Meyve ağırlığı 15 gramı geçmez. Etin orta sululuğu ve tatlı ve ekşi tadı vardır. Olgun meyveler genellikle düşer.
 • Minsk. Geç çeşittir, 6 yaşında meyve vermeye başlar. Meyveleri dikdörtgen ve açık sarı renktedir. Meyve eti sulu, aromatik ve tatlıdır. Çeşitlilik dona dayanıklıdır.
 • Yakhontovaya. Uzun çeşitlere aittir, 6 metreye kadar büyüyebilir. Meyve ağırlığı yaklaşık 45 gramdır. Sarı-pembe eriklerin tadı tatlı, hafif ekşili, etli çok sulu.
 • Angelina. Bu isimdeki bir ağaç 3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Meyveleri top gibi çok iri olup 115 grama kadar ulaşabilirler. Meyve eti çok sulu, tatlı ve ekşidir. Meyvecilik ikinci yılda başlar.
 • Dev. 40 grama ulaşan büyük meyveli erik. Ağaç uzun boyludur, üçüncü yılda meyve vermeye başlar. Meyveleri lezzetli, tatlı ve ekşi ve suludur.
 • Macarca Bogatyrskaya. Ağaç orta büyüklüktedir. Erikler 40 gram ağırlığa ulaşır, kabuğu kalın, etli ve bal aromalı yoğundur. Çeşitlilik dona iyi tolere eder, ancak kuraklıktan muzdariptir.

İnternette Selivanih eriği ve diğerlerinin bir tanımını da bulabilirsiniz; dağ sarısı bir erik var.

Ağaçlar oldukça uzayabilir

Doğru sarı erik çeşidi nasıl seçilir

Kültür seçimi çeşitli faktörlere bağlıdır. Her şeyden önce, iklim koşullarına dikkat edilmesi önerilir - bazı çeşitler soğuğa iyi tahammül etmez, diğerleri için ısı ve kuraklık yıkıcıdır.

Dikkat! Bölgede yaz kısaysa, geç çeşitlerin seçilmesi tavsiye edilmez - mahsulüne iyi baksanız bile hasadı bekleyemezsiniz.

Dikim için yer seçimi ve toprak hazırlığı

Sarı erik için güneşli bölgeleri seçmek en iyisidir. Killi topraklar en uygun olanıdır. Kültürün su basmış alanlardan hoşlanmadığı unutulmamalıdır, bu nedenle bitkilerin yeraltı suyu seviyesi yüksek olan yerlere dikilmemesi gerekir.

Çeşitliliğe bağlı olarak, mahsulden diğer bitkilere olan mesafeyi doğru bir şekilde hesaplamak gerekir. En az üç metre olmalıdır.

Dikim materyali gereksinimleri

Dikimden önce, fidanlar dikkatlice incelenmeli ve hastalık veya hasar belirtileri gösterenlerin atılması gerekir.
Sarı meyveli erik dikim ve yetiştirme özellikleri

Eylül ve Ekim ayları arasında yeni genç bitkiler dikmek en iyisidir. İlkbaharda ekime izin verilir. Ancak böyle bir durumda ilk yıl çiçek açacaktır ki bu onun durumu ve sağlığı üzerinde iyi bir etkisi yoktur. Yaz aylarında ekim yapılmaz.

Kendi kendine doğurgan sarı bir eriğin bakımı

Sarı erik bakımı, mavi mahsullere bakmaya benzer. Fide zamanında sulanmalı, ağacın yanında yabani otlar çıkarılmalı ve toprak gevşetilmelidir. Kışın köklerin donmaması için sonbaharda toprağın malçlanması tavsiye edilir.

Üst pansuman sezonda 4 kez uygulanır, bunun için çeşitli karmaşık gübreler kullanırlar.

Dikkat! Bazı erik çeşitleri de budamaya ihtiyaç duyar.

Sarı erik birçok vitamin ve besin içerir

Sarı erik için tozlayıcılar

Tozlaşan ağaçlar, kendi kendine verimli çeşitler için çok önemlidir. Çiçeklenme zamanına göre seçmek gerekir. Daha fazla arıyı çekmek için çiçeklere bal çözeltileri püskürtülmesi önerilir.

Önleme ve tedavi

Çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için drenaja dikkat etmek ve uygun bakıma uymak önemlidir. Kültüre tehlike ve zarar, kabuklanma, külleme, kök kanseri, meyve çürümesi ve benzeri hastalıklardır. Ahşaba özel solüsyonlarla işlem yapılması tavsiye edilir.

Sarı erik popüler bir üründür ve yetiştirilmesi kolaydır. En önemlisi doğru fideyi doğru seçmek ve tüm bakım şartlarına uymaktır. Biraz titizlikle, yüksek tadı olan mükemmel bir hasat elde edebilirsiniz. Hem Urallarda, Sibirya'da ve Moskova bölgesinde hem de Rusya'nın diğer bölgelerinde kültür yetiştirmek mümkündür.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe