Elma ağacı "Vasyugan" sütunlu: çeşitliliğin açıklaması

Vasyugan sütunlu elma ağacı, 1987'de yetiştirilen melez bir çeşittir. Sonuç olarak dona dayanıklı bir kültür elde etmek mümkün oldu. Ağacın mükemmel üreme özellikleri vardır. İstikrarlı bir verime, uzun bir meyve verme süresine ve hastalıklara dayanıklılığa sahiptir.

Üreme geçmişi

Sütunlu elma ağacı Vasyugan, yaz sonu tüketiminin meyvelerini taşıyan bir çeşittir. Bahçe Bitkileri Enstitüsü'nde 1987'de çıkarıldı. Yazar, V.V. Kichina ve N.G. Morozova'ya aittir.

Vasyugan elma ağacı lezzetli ve güzel meyveler taşır.

Büyüyen bölgeler

Bitki dona karşı yüksek direnç oranları ile karakterizedir. Bu nedenle, Orta Rusya'da ve daha şiddetli iklim koşullarına sahip bölgelerde yetişmek için mükemmeldir. Kültür, Urallarda ve Uzak Doğu'da başarıyla yetiştirildi. Bu bitki dona dayanıklı ağaçların donduğu yerlerde bile ekilir.

Çeşitliliğin tanımı

Açıklamaya göre, Vasyugan sütunlu elma ağacının bir takım avantajları vardır. Bu, bahçıvanlar arasında popüler olmasını sağlar.

Taç çapı

Ağacın genişliği sadece 0,4 m'dir Bu özellik, küçük alanlarda bile ürün yetiştirmenizi sağlar.

Namlu yüksekliği

Ağaç 2 m yüksekliğe ulaşabilir, her yıl 15-20 cm büyür.

Kök sistem

Kültürün dallı bir kök sistemi vardır. Ana çubuğa birçok farklı kalınlıktaki dal tutturulmuştur.

İklim koşullarına ve hastalıklara dayanıklılık

Vasyugan elma ağacı, yüksek don direnci ile karakterizedir. Bu, orta Rusya'nın kışlarına dayanmasını sağlar. Aynı zamanda, don başlamadan önce ağacın hazırlanmaya ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • su şarjlı sulama yapmak;
  • gövde çemberlerini kazın;
  • mahsulü kemirgenlerden koruyun.

Bitkinin hastalıklara karşı direnci, uzmanlar tarafından ortalamanın üzerinde olarak değerlendirilir. Bakım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınarak sorunlardan kaçınılabilir. Hastalık belirtileri ortaya çıkarsa, tedavi zamanında yapılmalıdır.

Ömür

Yüksek kaliteli meyve vermenin süresi 15 yıldır. Bundan sonra ağaç sadece birkaç meyve verecek. Ağaç 10 yaşına geldikten sonra yeni bitkiler ekilebilir.

Bir bitki ekerken destek kullanmanız gerekir

Ekimden sonra hangi yıl meyve verir

Kültür, ilk yıl mahsul üretme yeteneğine sahiptir. Ancak çiçekleri kesmek daha iyidir. Bu, kültürün tam meyve vermeye uygun şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Not!5 yaşında bir ağaçtan 6-7 kg elma elde edilebilir. Bu durumda, yumurtalıkları düzenlemek ve sistematik olarak inceltmek için meyve vermenin tavsiye edilir.

Çiçeklenme dönemi

Çiçeklenme genellikle Mayıs ayının ilk yarısında başlar. Soğuk iklime sahip bölgelerde baharın sonunda ortaya çıkabilir.

Bitkinin tozlayıcılara ihtiyacı yoktur. Ancak benzer üreme özelliklerine sahip çeşitlerin dikilmesi, meyvelerin kalite parametrelerinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Alt türler ve çeşit çeşitleri

Çeşitlilik bir dizi çeşidi içerir - cüce, yarı cüce ve kuvvetli. Büyüme oranları ve taç boyutlarında farklılık gösterirler.Cüce mahsuller iyi bir hasat verir. Lifli bir kök sistemine sahiptirler. Bu yumurtalıkların hacminin ve meyve sayısının artmasına yardımcı olur.

Erken sütunlu çeşitleri de bulunur. Kışın başı ve yaz sonu olanlarla rekabet ederler. Bölgeyi dikkate alarak belirli bir tür seçmeye değer.

İniş tarihleri

Dikim işi ilkbahar veya sonbaharda yapılabilir. İlk durumda, bu Nisan sonu veya Mayıs başında yapılmalıdır. Böyle bir durumda çiçeklenme bu yıl başlayacak.

İlk yıl tüm çiçeklerin kesilmesi tavsiye edilir. Sonbahar dikimi için bu, eylül ayından kasım ayına kadar yapılmalıdır. Kesin zaman çerçevesi bölgesel özelliklere bağlıdır.

Dikim ve tımar nasıl yapılmalı

Mahsul ekimi en iyi akşamları yapılır. Fide üzerinde yeşil yapraklar varsa onları yoğun güneş ışınlarına maruz bırakmak yasaktır.

Kök sistemi çukura yerleştirilmelidir. Tüm çap boyunca dikkatlice hizalanmalıdır. Greft alanı zemin yüzeyinden 7-8 cm yukarıda bırakılmalıdır. Üstüne taze toprak dökün. Dikkatlice tahrif edilmesi gerekiyor.

Kök gövdesi etrafında bir toprak silindiri oluşturulmalıdır. Köklerin yakınında nemi tutabilecektir. Dikimden hemen sonra fide arıtılmış su ile sulanmalıdır. Ağacın altına en az 3 kova dökün. Bu durumda su sıcaklığı +20 derece olmalıdır.

Not! Dikim sırasında toprağı bir malç tabakası ile gübrelemeniz ve örtmeniz gerekir. Zamanında budama da önemlidir.

Sonbaharda bir kültür dikerken fidanın kışa hazırlanması gerekir. Bunu yapmak için, kemirgenlerden korumak için yalıtılmalı ve bir ağa sarılmalıdır. İlkbahara kadar genç bitkinin kazılması gerekiyor. Kültürü kalın bir filmle korumak en iyisidir. Muşamba kullanmak da caizdir.

Kar örtüsü genç ağacın dondan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle sitenin temizlenmesi gerekli değildir.

Bitkinin zamanında sulanması gerekiyor.

Yarı bodur mahsuller yüksek bir destek üzerine dikilmelidir. İlkbahara kadar toprağın üst kısımlarının kontrol edilmesi gerekir. İlkbahar ekimi daha kolay kabul edilir. Yaz aylarında ağacın güçlenmek için zamanı vardır.

Bir elma ağacına bakmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • İlk yıllarda yumurtalıkları alın. Kültürün tam gelişmesini engellerler. Dikimden sonraki 2 yıl boyunca 6 yumurtalık bırakmalısınız. Daha sonra 12 yumurtalık bırakılmasına izin verilir. 3 yaşından itibaren tüm yumurtalıkları bırakabilirsiniz. Ancak meyveler küçülürse sayılarının azaltılması gerekecektir.
  • Ağaçların ayda bir sulanması gerekir. Bu amaçla damla sulama kullanmak en iyisidir. Genç bir ağaç için, bir yetişkin için 1 kova su yeterlidir - 3 sürer. Nemlendirdikten sonra toprak mutlaka gevşetilmelidir.
  • Gövde çemberini bir malç tabakası ile örtün. Bunun için turba veya talaş kullanımına izin verilir. Bazı yaz sakinleri bu alanda dereotu gibi otsu mahsuller ekiyor.
  • Aylık olarak organik gübre uygulayın. Bunlara turba, tavuk dışkısı, gübre, humus dahildir. Ayrıca amonyum nitrat bazlı müstahzarları kullanmaya değer.
  • Bitkiyi ilkbahar ve sonbaharda budayın. İlk yıl, rehber olacak en güçlü kaçışı seçmeye değer. Dalların geri kalanı kesilmek zorunda kalacak. Bırakılırsa, ağaç sütunlu şeklini kaybeder.

Hastalıkları önlemek için koruyucu tedaviler yapılır

Önleyici çalışma

Vasyugan zararlılara karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda önleyici tedbirleri de ihmal etmemelisiniz. Bunu yapmak için, kültürü Bordo sıvısı, bakır sülfat veya bazı özel yollarla tedavi etmeye değer.

Not!Yağmurlu havalarda kabuklanma riski artar. Patolojinin önlenmesi için Bordo sıvısı kullanmaya değer.

Vasyugan elma ağacı, dona karşı oldukça dayanıklı ve bakım gerektirmeyen popüler bir sütunlu ürün olarak kabul edilir. Bir bitkinin başarılı olması için zamanında sulanması ve zararlılardan korunması gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe