Elma ağacı Papirovka - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Elma ağacı Papirovka, birçok bahçıvan arasında popüler olan tanınmış bir çeşit olarak kabul edilir. Bu mahsul, yüksek verim parametreleri ve meyvenin mükemmel tadı ile karakterizedir. Bir bitkinin başarılı bir şekilde büyümesi için iyi bakılması gerekir.

Elma Ağacı Katlama: açıklama

Açıklamaya göre, Papirovka elma ağacı bir yaz çeşidi olarak kabul edilir. Lezzetli meyveler ve mükemmel verim parametreleri ile karakterizedir.

Çeşitlilikteki meyvelerin tanımı

Bu elma çeşidinin çoğu, yuvarlak konik şekle sahip orta büyüklükte meyvelere sahiptir. Kural olarak, belirgin geniş kaburgalarla ayırt edilirler. Aynı zamanda elmalar tek tip olmayan bir şekle sahiptir. Büyük meyveler genellikle üçgen görünür.

Papirovka elma ağacı, lezzetli meyveler ve yüksek verim ile karakterizedir.

Meyveler yeşilimsi sarı renktedir. Kırmızı allıkları yok. Çıkarılabilir olgunluk aşamasında meyve beyaz bir kaplamaya sahiptir. Kabuğu oldukça hoş kokulu ve pürüzsüzdür. Tam olgunluk durumunda cilt soluk beyaz bir renk alır.

İçeride gevrek, yumuşak beyaz bir et var. Yeterince kaba ve sulu.

Not!Elmalar tatlı ve ekşi bir tada ve hafif bir aroma ile karakterizedir. Olgunlaşmamış küspe etli bir yapı kazanır.

Ağaç, hafif aromalı lezzetli tatlı ve ekşi meyveler üretir.

Çeşitliliğin özellikleri

Ağacın üçgen bir tacı vardır ve zamanla yuvarlaklaşır. Sürgünler küçük boyutludur ve belirgin bir kenarla kaplıdır.

Yapraklar orta irilikte, gri-yeşil renkli ve oval şekillidir. Bu durumda, plakalar yoğun bir şekilde tüyle kaplanır ve yaprağın ucu kaldırılır. Çiçeklerin pembe bir tonu vardır ve tozlaşma için böcekleri çekmek için harikadır.

Meyveleri küçüktür. Ağırlıkları 100 gr'ı geçmez Elmalar yuvarlak bir şekil ile karakterizedir. Ancak bazen meyveleri külah şeklinde de bulabilirsiniz. Kaburga, üzerlerinde açıkça ifade edilir.

Elma çeşidi Papirovka'nın birçok avantajı vardır:

  • Meyveler oldukça erken olgunlaşır. Temmuz ayı sonunda ilk elmaları tadabilirsiniz. Taze yenebilir veya meyve suyu yapmak için kullanılabilirler.
  • Çeşitliliğin yüksek verimli olduğu düşünülmektedir. 1 elma ağacından 50 kg'a kadar meyve almak mümkündür. Olgun meyve dallara iyi yapışır. Zamanından önce düşmezler.
  • Bu çeşidin elma ağacı, erken olgunluğuyla ayırt edilir. Ekimden 3-5 yıl sonra ürün üretmeye başlar. Bu, kültürü bahçıvanlar arasında çok popüler kılar.

Ağacın tepesi budama yöntemine göre farklılık gösterir.

Papirovka çeşidinin eksileri

Aynı zamanda kültürün bir takım dezavantajları vardır:

  • Erken olgunluğa rağmen elmanın raf ömrü uzun değildir. Buzdolabında 1 ay kalabilirler. Bundan sonra meyveler tadı kaybeder.
  • Katlanma, iklim koşullarının değişmesine güçlükle dayanabilir. Bu nedenle kışın şiddetli donların olduğu bölgelerde yetiştirilmesi zordur.
  • Elma ağaçları, yıllık meyveleri ile ayırt edilir. Ancak zamanla bu rakam düşer.

Referans için! Bölgenize bir fide dikmeden önce bu elma ağacı temsilcisinin avantajları ve dezavantajları dikkatlice değerlendirilmelidir.

Bir elma ağacı dikmek Papirovka

Bu çeşidin elma ağacı yetiştirme koşullarına duyarlıdır. Bu nedenle onun için çok dikkatli bir yer seçmelisiniz. Ağaç için, elma ağaçlarının geri kalanına mümkün olduğunca yakın, açık güneşli bir alan bulmak en iyisidir. Ağaçlar birbirinden 4-5 m mesafede yerleştirilmelidir.

Dikimden 1 hafta önce bir çukur açılmalıdır. Derinliği 90 cm olmalı, gübre tabana yerleştirilmelidir. 1 kg mineral preparat, 800 gr odun külü ve bir kova humus içermelidir.

Bundan sonra, toprağı üst katmandan aşağıya dökmeniz gerekir. Dikimden önce girintideki toprak biraz gevşetilmeli ve su dökülmelidir. Bu manipülasyonlar Mart sonundan Nisan ortasına kadar yapılmalıdır.

Elma ağacı dikmenin bazı özellikleri vardır.

Çeşitliliğin özellikleri

Bir mahsul yetiştirmeye başlamadan önce, ana özelliklerini öğrenmelisiniz.

Ağaç yüksekliği

Bu ağacın standart bir yüksekliği vardır. Aynı zamanda, ekimden hemen sonra Papirovka hızla büyür. Çernozem toprağında bir elma ağacı 8-9 m'ye ulaşabilir, diğer toprak türlerinde boyutları 4-6 m'yi geçmez.

Taç genişliği

Tacın genişliği, süslemenin şeklinden etkilenir. Kontrolsüz büyüme ile 50 cm'den 5 m'ye kadar farklı olabilir.

Yol ver

Meyvecilik birçok faktöre bağlıdır. 9-12 yaş arası ağaçlar 14-28 kg meyve verir. Daha büyük yaşta bu parametre 79 kg'a ulaşır. Maksimum performans 200 kg'dır.

Tadım değerlendirmesi

Elmaların hassas bir tadı ve mükemmel sululuğu vardır. Canlandırıcı tatlı ve ekşi bir tadı vardır. Yaz soğuksa çok fazla asit olabilir.

Meyve eti hoş bir elma aromasına ve süt rengine sahiptir. Oldukça narindir, zayıf gevrekliği ve iri taneli bir yapısı vardır. Olgunlaşmamış elmalar etli bir yapı kazanır. Tadım değerlendirmesine göre, bu çeşitteki elmalar 6.8-7.9 puanla ödüllendirildi.

Kışa dayanıklılık

Bu elma ağaçları, oldukça yüksek don direnci parametreleri ile ayırt edilir. Şiddetli bir kış mevsiminde ağaçlar maksimum% 12'ye kadar donar. Daha sonra, sıradan kışlara kolayca dayanırlar.

Önemli! Ağaçlar için istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için genç elma ağaçları izole edilmelidir. Bunu yapmak için, gövdelerini kış için çuval bezi ile sarmanız önerilir.

Kendi kendine doğurganlık

Elma ağaçlarında tozlayıcılar için özel bir gereklilik yoktur. Aynı anda çiçek açmaları ve yeterli miktarda polene sahip olmaları önemlidir.

Tozlaşan çeşitleri

Optimum tozlayıcı çeşitleri şunları içerir:

  • Anason çizgili;
  • Grushovka Moskova;
  • Bellefleur-Kitayka;
  • Robin.

Hastalık direnci

Bitki, iyi hastalık direnci ile karakterizedir. Aynı zamanda olumsuz hava koşullarında ağaçlara önleyici işlem yapılmalıdır.

Önemli!Bu ağacın yaprakları ve meyveleri orta kabuk direnci ile karakterizedir. Bu nedenle zayıflamış bitkilerin bu hastalıktan korunması gerekir.

Varyantlar ve alt türler

Katlamanın birçok çeşidi vardır. Her birinin belirli özellikleri vardır. Çeşitlilik, diğer mahsuller için başlangıç ​​malzemesi haline geldi. Temelde, Papirovka elma ağacının kızı yetiştirildi ve bu, birçok açıdan ebeveyn kültürünü önemli ölçüde aştı.

Yarı cüce

Bu bitki Papirovka'nın bir alt türü olarak adlandırılamaz. Aslında bu, yarı bodur bir ağaca aşılananla aynı türdür. Belirli özelliklere sahip değildir. Kuzey bölgelerinde ağacın daha hızlı donduğunu dikkate almak önemlidir.

Kehribar

Özel fidanlıklarda Amber çeşidi, Papirovka ve Yantar çeşitleri birleştirilerek elde edilir.

Baltık

Bu isim bir pazarlama hilesi olarak düşünülebilir. Aslında, bu tanıdık çeşitliliğin başka bir adıdır.

Ural

Gerçekte, bu çeşitliliğe Papirovka'nın Kızı denir.Ranetka kırmızısı ve Papirovka'nın bir melezidir.

Yaz

Bu isim bir reklam dublörü olarak düşünülebilir. Aslında, Papirovka çeşidinin kendisi yaz olarak kabul edilir.

Altay

Bu, az bilinen bir kültürdür ve genellikle Papirovka olarak geçer.

Kırmızı

Beceriksiz satış elemanlarının bir başka pazarlama hilesi. Uralskoye Nalivnoe çeşidini yeni bir kültür olarak geçirmeye çalışıyorlar - Kırmızı Papirovka.

Bal

Deneyimsiz alıcılara genellikle ünlü Medunitsa çeşidi satılır ve Bal Papirovka olarak geçer.

Kış cesur

Başka bir reklam hareketi. Kendi içinde katlamanın iyi donma direnci parametreleri vardır.

Önemli! İsimlerini bilerek bozan insanlardan fide almamalısınız. Bu durumda, tamamen öngörülemeyen sonuçlar alma riski vardır.

Tesis, yüksek verim parametreleri ile karakterizedir

Farklı bölgelerde yetişen çeşitlerin özellikleri

Papirovka, Moskova bölgesinde, Urallarda vb. Gibi farklı bölgelerde yetiştirilebilir. Aynı zamanda, belirli özellikleri gözlemlemeye değer.

Ural

Bu durumda, gövdeleri badanalamak zorunludur. Bu prosedür, gövdeyi Şubat yanıklarından korumaya yardımcı olur. Sonbaharda, genç sürgünler farelerin saldırılarından muzdariptir, bu nedenle korunmaları gerekir.

Belarus

Bir mahsulü yetiştirirken, ona kabuklanma ve diğer mantar enfeksiyonlarına karşı güvenilir koruma sağlamak önemlidir. Bu, verimini artırmaya yardımcı olur. Mikro elementler içeren gübrelerin piyasaya sürülmesinin önemi yoktur.

Elma ağacı Papirovka, yüksek verim parametreleri ve iddiasız bakım ile ayırt edilir. Güçlü ve sağlıklı bir bitki elde etmek için dikim işini doğru yapmak önemlidir. Ağaçları hastalıklardan ve zararlılardan korumak da önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe