Fuji elmaları - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Elma ağacı, en popüler bahçe bitkilerinden biridir. Muhtemelen Rusya'daki her bahçıvan bu ağacı yazlık evinde yetiştiriyor. Bu nedenle, her biri meyvenin boyutuna ve tadına göre değişen birçok farklı çeşidi vardır. En iyi dikim seçeneklerinden biri Fuji elma ağacıdır. Pek çok olumlu özelliği vardır ve bol hasadı vardır. Ağacın bakımı iddiasız olsa da, ekimden önce ana özellikleri öğrenmeniz önerilir.

Japon çeşidinin üreme tarihi

Japon elma çeşidi sadece yerli bahçıvanlar arasında değil, aynı zamanda dünyanın diğer birçok ülkesinde de popülerdir. Ancak, başlangıçta Fujisaka eyaletinde ortaya çıktı.

Fuji ağacı

Yerel yetiştiriciler yeni bir tür yetiştirmiş ve onu menşe bölgesinden sonra adlandırmıştır. Fuji'nin elma çeşidi görünüşünü diğer ikisine borçludur - Red Delicious ve Rolls Janet. "Ebeveynlerinden" yalnızca en faydalı özellikleri aldı. Ağacın kendisi güzel bir şekle sahiptir ve meyveler sulu ve lezzetlidir.

İlginç bilgi. Bu çeşitliliğe genellikle fushi elmaları denir. Rusya'da her iki seçenek de doğru kabul edilebilir.

Ana çeşitleri

Halen çeşidin yeni çeşitleri birçok ülkeye ithal edilmeye başlanmıştır. Bunların arasında aşağıdakilere dikkat çekmeye değer:

 • Aztek. Avustralya'da yetiştirilen bir melez. Sulu ve tatlı ette farklılık gösterir.
 • Kiku. Kiku elmaları Japonya'da nispeten yenidir. Yüksek don direncinde farklılık göstermez, ancak meyvelerin kendileri buzdolabında iyi korunur.
 • Yataka. İyi bir bağışıklığa sahip olmayan Fuji klonu - külleme veya bakteri yanıkları çeşitliliğe zarar verebilir. Meyve tatlı ve ekşidir ve taze veya elma suyu yapmak için kullanılır.
 • Kırmızı (Nagafu). İlk elmalar Eylül ayında ortaya çıkıyor. Meyveler nakliyeyi iyi tolere eder ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir.
 • Toshiro. Japon yetiştiricilerin yaratılması. İyi özelliklere sahiptir, bu nedenle ekim için kuzey bölgelerine ve Moskova bölgesine getirilir. Meyveleri gevrek, sulu ve aromalıdır.
 • Kanser-Kanser. Bahçıvanlar bu kısa ağaçlardan etli ve tatlı bir hasat alabilirler. Kanser-Kanser dona karşı oldukça dayanıklıdır, ancak bir tozlayıcıya ihtiyaç duyar.
 • Beni Shogun. En popüler çeşitlerden biri. Yüksek don direncinde farklılık gösterir, bu nedenle Rusya'nın orta kesiminde yetiştirilebilir. Toz halinde küf ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Elmalar tatlı ve çok aromatiktir.

Beni Shogun

İlginç bilgi. Japon elmalarının çoğu, mahsulün 10 tondan fazlasının diğer ülkelere ithal edildiği Çin'de yetiştirilmektedir.

Fuji elma çeşidinin tanımı

Fuji ağacının yüksekliği 9 metreye kadar uzayabilir. Ancak fide bakımı ile 4-5 metre çapında bir taç oluşturabilirsiniz. Cüce türlerin Fuji elmaları 2 metreden fazla olmayan bir yüksekliğe ulaşır.

Ağacın tacı oldukça yoğundur ve aşağıdaki şekillere sahip olabilir:

 • yayma;
 • düz yuvarlak;
 • piramidal.

İlginç bilgi. Bir yıl boyunca ağaç 60 cm boy ve çap olarak büyür.

Japon elma çeşidi dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilebilir. En yaygın olarak Çin, Japonya ve Güney Kore'de yayılmıştır. Ancak son zamanlarda Avrupa'da yetiştirilmeye başlandı. Aynı zamanda kuzey bölgelerde sadece Kika, Yataka ve Toshiro gibi klonların yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Görünüm ve tatma puanı

Elmaların görünümüyle ilgili herhangi bir şikayet yoktur - doğru şekle, parlak kırmızı veya parlak pembe tonlara sahiptirler. Meyve eti çok sulu ve çoğu zaman tatlı ve ekşidir. Tadımcılar, Fuji'ye yoğunluğu ve gevrek tadı için en yüksek notları verir.

Doğurganlık, tozlayıcılar

Fuji elma ağacının yumurtalıklarını elde etmek için bahçede tozlayıcı rolünü oynayacak başka çeşitler bulmak gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • Gala;
 • Everest;
 • Red Delicious.

Çiçeklerin tozlaşması

Tozlaşmanın sorunsuz geçmesi için ılık ve kuru havanın yanı sıra çiçekleri tozlaştıracak böceklerin varlığına ihtiyacınız vardır.

Meyve vermenin başlangıcı

Fuji ekimden 4 yıl sonra meyve vermeye başlar. Bunu yapmak için düzenli olarak sulanmalı, beslenmeli ve zararlılardan korunmalıdır. Bununla birlikte, maksimum verim ancak 10 yıl sonra ortaya çıkacaktır.

Kışa dayanıklılık, dona dayanıklılık, kuraklığa dayanıklılık

Fuji klonlarının çoğunun dona karşı direnci iyidir. -25 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklarda kolaylıkla hayatta kalabilirler. Ayrıca birçok bahçıvan, çeşitliliğin kuraklığa karşı dayanıklılığına dikkat çeker.

Hasat ve depolama

Meyveler sonbahar ortasında olgunlaşır. Hasat miktarı o kadar fazladır ki, ertesi yıl ağaç yeterli güce sahip değildir. Bu nedenle iki mevsimde elma hasadı yapılır.

Ürünün kendisi oldukça uzun bir süre saklanabilir. Doğru koşullar altında meyveler neredeyse yaz başlarına kadar yatabilir.

Çeşitliliğin artıları ve eksileri

Ana avantajlar:

 • donma direnci;
 • Yüksek verimlilik;
 • uzun saklama süresi.

Eksiklikler arasında, meyve verme sıklığı ve birçok hastalığa karşı zayıf direnç ayırt edilebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için ağacın yaz aylarında özel müstahzarlarla tedavi edilmesi önerilir. Bakır sülfat veya bakır oksiklorür yapacak.

Dikim ve bakımın özellikleri

Fidanlar sonbaharda veya ilkbahar başında dikilmelidir. Dikim materyali seçerken, hayatta kalma oranları çok daha kötü olduğu için en büyüğüne dikkat etmemelisiniz.

Ağacın deliği en az bir ay önceden hazırlanmalı ve humus veya mineral gübre ile doldurulmalıdır. Dikimden önce fide suya batırılır ve bir çiviye bağlanmalıdır. Bu, rüzgarın zarar görmesini önlemek içindir.

Olgun ağaçların birbirine karışmasını önlemek için, fideler arasında aşağıdaki aralıklara uyulması önerilir:

 • Yaygın çeşitler 4 × 6 metredir.
 • Cüce - 2,5 × 4 metre.
 • Yarı cüce - 2,5 × 4 metre.

Ağaç yeterince güçlü olduğunda, belirli büyüme koşullarını gözlemlemek önemlidir:

 • Sıhhi ve biçimlendirici budama yapın.
 • Bitkiyi düzenli olarak sulayın.
 • Elma ağacını kışa hazırlamak.

Çiçeklenme zamanlamasına gelince, Rusya'da bölgeye bağlı olarak Nisan-Mayıs aylarında düşer.

Hastalıklar ve zararlılar

Elma ağacını korumak için soruna bağlı olarak şunları kullanmalısınız:

 • Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için biyolojik ürünler-bakterisitler.
 • Küllemeye karşı mantar öldürücüler.
 • Yaprak biti kontrolü için böcek öldürücüler.

Yaprak bitlerinin yenilgisinin sonucu

Fuji elmalarının zararı ve kontrendikasyonları

Bu çeşidin meyvelerinden sadece fayda değil, zarar da vardır. Bunlardan en önemlisi bireysel hoşgörüsüzlükle ilişkilidir. Ayrıca mide ülseri ve gastrointestinal mukozanın iltihaplanması için kullanılmamalıdır.

Fuji elma ağacı, en ilginç çeşitlerden biridir. Uygun bakım ile bol ve kaliteli bir hasat sağlar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe