Mazı kıştan sonra sarardı - ne yapmalı, nasıl tedavi edilmeli ve nasıl gübrelenmeli

Genellikle yaz sakinleri kendilerine şu soruyu sorar: Mazı kıştan sonra sararır, ne yapmalıyım? Solduran bir çalı çok talihsiz bir manzaradır. Ayrıca böyle bir durum ölüme bile yol açabilir. En sevdiğiniz ağacı kaybetmemek için, onu dikkatlice incelemeli ve dekorasyon kaybına yol açan nedenleri belirlemelisiniz. Öz netleştiğinde, ağacın acilen kurtarılması gerekir. Bunun nasıl yapılacağı, bu daha fazla tartışılacaktır.

Mazı kıştan sonra sarardı: ne yapmalı

Kıştan sonra, mazı donma nedeniyle sararırsa, bu tür dalların kurtarılması olası değildir, büyük olasılıkla ortadan kaldırılması gerekecektir.

Bununla birlikte, çoğu zaman yetersiz sulama nedeniyle sararma meydana gelir. Böyle bir durumda ağacın rengi yine de eski haline getirilebilir. Bunun için bitkiye düzenli sulama yapılır. Ancak, aşırıya kaçmamak için bunu dikkatli bir şekilde yaparlar.

Solan ağaç

İlkbaharda neden sararır?

Öyleyse mazı neden ilkbaharda sararır ve ne yapmalı? Bu, birkaç nedenden dolayı olur. Başlıca olanlar şunları içerir:

 • uygunsuz bitki bakımı;
 • çeşitli hastalıklar ve zararlı böcekler tarafından yenilmesi;
 • buzun erimesini hızlandırmak için tasarlanmış reaktiflere maruz kalma;
 • yoğun araç egzozu;
 • doğal sebepler.

Mazı kurur: ne yapılabilir

Bazen deneyimli bahçıvanlar yeni başlayanlardan haber alır: ne yapmalı - mazı sararır ve kurur? Ağaç kurumaya başlar başlamaz hemen onu kurtarmaya başlamalısın.

 1. Kuruması için zamanı olan tüm dalları kesmeniz gerekir.
 2. Büyüme noktası da 10 veya 15 cm kesilir.
 3. Ekşi turba (3-4 pH ile), çalıların altına kalın bir tabaka halinde dökülür.
 4. Turba ile birlikte, bitkinin altına buisk iğne yapraklılar eklenir. Bu, 1 çalı için yaklaşık 20 g'a ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.
 5. İlkbaharda bitkiye epin püskürtülür, iki hafta sonra zirkon kullanılır.

Mazı hastalıkları

Sararma ve solmaya ve hatta bazen ölümüne neden olan en yaygın mazı hastalıkları çeşitli mantar enfeksiyonlarıdır. Mazı için tehlikeli hastalıklardan biri pas, sıyrılma ve geç yanıklıktır.

Mazı üzerinde beyaz çiçek

Çalı üzerinde sarılık ve dalların kademeli deformasyonunun eşlik ettiği beyaz çiçeklenme, hermes adı verilen böceklerin yenilgisini gösterir. Bu parazitler yaprak bitlerinin türleridir. Hermes zar zor 2,5 mm uzunluğa ulaşır, ancak tüm meyve sularını ağaçtan emebilir ve yok edebilir. Bunun olmasını önlemek için zararlılara karşı Aktara veya Commander gibi kimyasallar kullanılır.

Önemli! Bir apartman dairesinde veya evde bir tencerede yetişen batı mazıdan bahsediyorsak, bu tür müstahzarların oda koşullarında kullanılması tavsiye edilmez. Toksik maddeler içerirler, bu nedenle balkonda mazı püskürtmeniz ve ardından büyük bir özenle kullanmanız gerekir.

Hermes

Mantar hastalıkları

Mazı mantar hastalıklarına karşı hassastır, bu nedenle toprağa bir ağaç dikerken, gelecekte sorunlardan kaçınmak için derhal önleyici tedbirler almanız gerekir.Bunun için ekim sırasında çalı bir temel çözelti ile muamele edilir. 10 g ilacın 10 litre suda çözülmesi gerekir ve kullanıma hazırdır. Bu tedavi yılda birkaç kez tekrarlanabilir.

Bilginize! Mazı dalları kurumuşsa, kesilmeleri gerekir ve kesim bölgesi% 5'lik bir bakır sülfat çözeltisi ile işlenmelidir.

Bordo sıvısı mantar hastalıklarıyla baş etmeye yardımcı olacaktır. Önleyici amaçlar için, bitkiler yılda iki kez bu maddeyle muamele edilir: ilkbaharda ve ilk sonbahar donlarının başlamasından önce.

Mazı kıştan sonra karartma nedenleri

Mazı yetiştirmek zor değil, ancak gelişme sürecinde sadece iğnelerin sararmasıyla değil, aynı zamanda koyulaşmasıyla da karşılaşabilirsiniz. Mazı, iki nedenden dolayı kıştan sonra kararır:

 • yukarıda bahsedilen mantar hastalıkları nedeniyle;
 • kedi ve köpeklerin dışkısına maruz kalma nedeniyle.

Kararmanın nedenini belirlemek için, burcun iğnelerini dikkatlice incelemek gerekir. Mantarlarla enfekte olduğunda, enfeksiyon kaçış boyunca yavaş yavaş yayılır. Etkilenen iğneler hemen kararmayacaktır. İlk başta kahverengi bir ton alacaktır.

Hayvanlar söz konusu olduğunda, çalı yalnızca dışkı ile temas noktasında siyaha döner. Görünüşe göre, yaprakların üzerine kaotik bir şekilde dağılmış bir suluboya sıçramasına benziyor.

Not! Aynı zamanda, iki nedenden dolayı bitkinin aynı anda kararması da olur - mantarlar ve hayvanlar nedeniyle.

Bahçede kedi veya köpek yoksa, dışkının etkisini dışlamamalısınız. Komşu hayvanlar da görünmez bir şekilde mazıya başvurabilir. Atık ürünlerinden zarar gören iğneler geri kazanılmayacaktır. Kaçınılmaz olarak parçalanacaktır. Bahçede kısa bir çalı büyürse ve büyük bir köpek yaşarsa, dışkısı mazıları yok edebilir. Aksine, uzun bir ağaç ve küçük bir köpek varsa, o zaman sadece alt dallar zarar görebilir.

Mazı hayvanlardan kurtarmak için:

 1. Dalları su ile durulamak gerekir. Belki idrar kalıntılarını yıkamak mümkün olacak, her durumda bu kesinlikle çalıya zarar vermeyecektir.
 2. Hayvanların erişmesini önlemek için bitkinin her tarafı çitle çevrilmiştir.
 3. Çalı, veteriner eczanelerinde satılan kovucu aerosollerle muamele edilir. Ev ilaçlarından, ne kedilerin ne de köpeklerin sevmediği karabiber kullanabilirsiniz.
 4. Kurumuş dallar kesilir.
 5. Çalıların iyileşmesi için yardıma ihtiyacı var. Bunu yapmak için büyümeyi teşvik eden ilaçlarla tedavi edilir. Örneğin zirkon veya epin işe yarayabilir.

Zirkon

Pas ve dökülmeyi önlemek için hazırlıklar

Kırmızı iğneli Mazı, kıştan sonra özel bakım sağlar, çünkü bu durumda ağaç pas veya gübre gibi hastalıklardan etkilenebilir. Çoğu zaman, bu hastalıklar ilkbaharda ortaya çıkar ve genç ağaçları etkiler. Bununla birlikte, enfeksiyonlar yıl boyunca yayılır ve farklı yaştaki bitkileri etkileyebilir.

Etkilenen dallar çıkarılmalı ve ağaca bakır içeren mantar ilaçları uygulanmalıdır. İlaçlama mayıs ayında ve yaz boyunca yapılır. Böyle bir işlem yardımcı olmazsa, bir vakıf kullanmanız gerekir. Çalılarla püskürtülmezler, ancak toprak sulanır. Topsin-M şutlara karşı kullanılır. Bu, ilkbaharda don biter bitmez yapılır.

Fitoftora

Mazı'nın en tehlikeli hastalığı geç yanıklıktır. Bu hastalık önce kökleri etkiler ve sonra ağaç solmaya ve kurumaya başlar. Gövdesi içeriden yumuşar ve plakla kaplanır.

Phytophthora nemli toprakta gelişir. Önleyici amaçlar için, toprak ona karşı mantar ilaçları ile muamele edilir. Bitki zaten etkilenmişse, sadece kazılması ve imha edilmesi gerekir. Düzenli kırpma burada yardımcı olmaz.

Önemli! Mazı'nın bulunduğu yerde, genç bir filiz birkaç yıldır ekilmez, çünkü geç yanıklık uzun süre toprakta yaşayabilir ve fide bu hastalıktan tekrar etkilenecektir.

Mazı neden dekoratif etkisini kaybetmeye başladı ve sararmaya başladı

Bir bitkinin dekoratif görünümünü dört faktör etkileyebilir:

 • yetersiz bakım;
 • doğal sebepler;
 • mazı hastalığı;
 • zararlılar.

Yanlış uyum

Mazı, uygun olmayan ekim derinliği nedeniyle sararabilir. Bazı yaz sakinleri kök boğazı çok derinleştirir veya açığa çıkarır.

Gübre eksikliği

Sürünen mazı besinlere ihtiyaç duyar, ancak aynı zamanda ölçülü olarak beslenmeniz gerekir. Topraktaki mineral bolluğu, çalıların görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Gübre, mazı için organik gübre olarak uygundur. 1: 4 oranında su ile dökülür ve yaklaşık 14 gün ısrar edilir. Bir ağacın 3 litre böyle bir çözüme ihtiyacı olacak. Bu tür gübre, gövdenin tabanına dökülemez. Ağacın etrafındaki toprağı suladılar.

Minerallerden biode veya epin kullanılır.

Epin

Önemli! Son besleme Ağustos ayında yapılır. Ayrıca bitki kış uykusuna hazırlanır. Büyüme süreci durur. Filizler döllenirse kışın gelişmeye ve ölmeye devam edeceklerdir.

Mazı neden sararır doğal nedenlerin listesi

Tüm kurallara uysanız ve bitkiye uzun süre iyi baksanız bile, dikip doğru şekilde büyütün, iğneler yine de sararabilir. Bu, doğal faktörlerden kaynaklanmaktadır:

 • yaşlanma süreci. İğnelerin yaşam döngüsü 3 ila 6 yıl sürer. Ağaç daha sonra yapraklarını döker. Yavaş yavaş gövdeden dışa doğru sararır. Bu tür sararmış alanlar çok azdır, bu nedenle çok fark edilmezler;
 • mevsim değişikliği. Mazı türlerinin çoğu rengini altın, kırmızı veya kahverengiye çevirir. İstisna, mevsime bakılmaksızın yeşil kalan mazı smaragd.

Yeşil bir görünüm nasıl geri getirilir

O eski güzelliğe dönmek için şunlara ihtiyacınız var:

 • doğru sulama rejimini sağlayın, ancak bu dikkatli yapılmalıdır, aşırı nem ağaca da fayda sağlamaz;
 • hasarlı dalları kesmek;
 • toprağı zamanında gübreleyin.

Not! Ağacı incelerken, çalıların herhangi bir hastalıktan etkilendiğine veya zararlı böcekler tarafından saldırıya uğradığına dair şüpheler varsa, kimyasal işlem yapılması gerekir.

Mazı, kıştan sonra kırmızı olursa

Mazı için olduğu kadar birçok bitki için de bahar yanıkları büyük bir tehlikedir. Mazı kıştan sonra çok zayıflar, bu nedenle kavurucu güneş ışınlarının altında sürekli kalmak son derece istenmeyen bir durumdur. Ek olarak, ilkbaharda, aynadan olduğu gibi ışının yansıtıldığı yerde hala kar var ve daha da narin yaprakları yakıyor.

Bir çalıyı restore etmek için onun için küçük bir barınak inşa etmeniz ve ılımlı sulama sağlamanız gerekir. Bundan sonra, mazı kesinlikle yeni yapraklar yetiştirecek, güçlenecek ve tamamen doğal rengini alacak.

Gelecekte bu tür sıkıntılardan kaçınmak için mazı, güneş ışınlarının geçmesine izin vermeyecek, ancak iyi hava sirkülasyonu sağlayacak bir malzeme ile güneşli taraftan korunmalıdır. Bunu yapmak için örneğin çam dalları kullanabilirsiniz.

İğnelerin bahar yanması

Mazı kıştan sonra nasıl yeniden canlandırılır

Çoğunlukla, kıştan sonra, ağacın onu eski haline getirmesine yardım etmek gerekli hale gelir. Bunu yapmak için profesyonellerin tavsiyelerini kullanmalısınız:

 • Açıyorlar ama üstüne, onu güneş ışınlarından koruyacak bir sığınak koyuyorlar. Veya çalıyı gazlı bezle kapatabilirsiniz;
 • aşırı nem mazıya fayda sağlamaz, bu nedenle oluklar yardımıyla ondan su çıkarılır;
 • çalı epin ile tedavi edilir;
 • hava stabilize olduğunda, ölü dallar kesilir.

Not! Bu gibi durumlarda, yaz sakinleri sık sık kaybolur ve baharda mazı nasıl kesileceğini sorar? Cevap oldukça basit: bitkiye düzgün bir görünüm vermeniz gerekiyor. Bunu yapmak için, tacı inceltmek ve sonra şekil vermek için kesmeye başlamak gerekir. Tacın gelişmesini kolaylaştırmak için içe doğru büyüyen dalları kesin.

Mazı nasıl beslenir

Mazı nasıl beslenir, böylece çalı hızla büyür ve çırpınır? Mazı için sararmadan gübre uygulamak gerekir. Bitkiyi amonyum nitrat ile beslemeye değer.Böyle bir çözüm için 1 yemek kaşığı ihtiyacınız olacak. 10 litre suya bir kaşık güherçile. Üst pansuman uygulamadan önce, toprak suyla sulanır ve daha sonra toprağa bir nitrat çözeltisi eklenir. Bu prosedür sadece ilkbaharda yapılır ve ondan sonra artık gübre kullanmanıza gerek kalmaz.

Mazı ilkbaharda başka nasıl gübrelenir

İlkbaharda mazı, azot içeren gübrelere ihtiyaç duyar. Ayrıca çalı, makro ve mikro elementlere ihtiyaç duyar. Sıvı formda bulunan farklı pansumanları granül veya toz formunda kullanabilirsiniz. Bunlardan başlıcaları şunlardır: azofoska, platnon, compo, multivit ve diğerleri. Bu ilaçların çoğunun üç ay boyunca toprağa faydalı maddeler saldığı unutulmamalıdır, bu nedenle toprağı sadece bu tür yollarla yılda bir kez gübrelemek gerekir.

Zararlılar

Mazı, güçlü bir bağışıklığa sahip olmasına rağmen, bazı hastalıklara ve zararlılara karşı koyamaz. Buna karşı olmayan en tehlikeli parazitler örümcek akarları ve benekli güvelerdir.

Örümcek akarı

Örümcek akarı küçüktür, bu yüzden fark edilmesi zordur. Çoğunlukla yeşil parazitler bulunur, bazen turuncu veya kırmızı bireyler görülebilir. Bu parazitin thuyu'ya saldırdığının ana işareti örümcek ağıdır.

Örümcek akarı

Böcekler çabuk ürerler, yaz boyunca altı kuşak ortaya çıkabilir, mazı suyunu çabucak emerler ve kurur. Bir çalının ölmesini önlemek için, ilk yenilgi belirtilerinde tedaviye başlamanız gerekir. Çok az parazit varsa ve bunlar yeni ortaya çıkmaya başladıysa, karahindiba veya sarımsak tentürleri kullanabilirsiniz. Gelişmiş durumlarda, çalıyı kimyasallarla tedavi etmek gerekir. Örümcek akarlarına karşı mücadelede aktellik, fitoverm, neoron, iskelet vb. Uygundur.

Benekli güve

Kahverengi iğneler veya mazıların tepesinden ölme genellikle benekli bir güvenin larvaları nedeniyle oluşur. Parazit yumurtalarını bırakmak için iğnelerin yapraklarını kemirir. Küçük boyutundan dolayı haşereyi fark etmek çok zordur. Benekli güve neredeyse 4 mm'ye ulaşır.

Not! Döşemeyi önlemek için, haziran sonunda mazı, piretroid içeren müstahzarlarla püskürtülür. Sivrisinek anti-akar, kasırga anti-akar vb. Olabilir.

Bahçede sarı bir mazı büyürse, hemen üzülmeyin. Her durumda, çalıya ne olursa olsun, elinizi ağaca sallamanız ve sakince nasıl öldüğünü izlemeniz için bir sebep değildir. Çoğu durumda tedavi edilebilir. Bu yeşil çok yıllık bitkinin güç kazanması ve yeşilliğiyle göze yeniden keyif katması için her türlü çaba gösterilmelidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe