Elma çeşitleri: en iyi kırmızılar, sarılar ve yeşiller

Sınıflandırma, yeşilden parlak kırmızıya kadar farklı renklerde farklı elma türlerini içerir. Meyve boyutları 5 ile 13 cm arasında değişmektedir. Ne tür elma olduğu sorusuna cevap vermek için, biri olgunlaşma dönemi olan bir dizi faktörü hesaba katmak önemlidir. Bu kritere göre yaz, kış, sonbahar çeşitleri ayırt edilir.

Yeşil meyveli elma çeşitleri

Antik çağlardan beri, yeşil elma yemenin uzun ömürlülüğü ve gençleşmeyi desteklediğine inanılıyordu. Bu renkteki meyvenin kabuğu yüksek miktarda klorofil içerir. Vücudun bağışıklık fonksiyonları üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir, kanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırır.

Dünyada birçok elma çeşidi var

Not! Şeker hastaları için minimum miktarda şeker içerdikleri için faydalı olan yeşil çeşitlerdir.

anneanne Smith

Granny Smith üçlü çeşidinin meyveleri, doğru kesilmiş kanonik formla ayırt edilir. En yaygın renk parlak yeşildir. Meyve eti yumuşak, beyazımsı yeşil, sulu, gevrektir. Tadı tatlı ve ekşidir ve kısa bir depolamadan sonra daha belirgin hale gelir. Ortalama ağırlık - 140 g.

Granny Smith elma çeşidi

Altın elmalar

En yaygın elma ağacı çeşitlerinden biridir. Meyve boyutları orta ila büyük arasında değişir. Ten rengi soluk sarı, sarı-yeşil veya soluk sarı olabilir. Altın elmalar Eylül başında, Ekim başında olgunlaşır ve tatlı bir tada sahiptir.

Altın

Pepin safran

Elit elma çeşidi. Ağaçlar orta büyüklükte meyveler, yoğun yuvarlak bir taç ile karakterizedir. Çeşitlilik Rusya ve BDT ülkelerinde her yerde bulunur. Pepin safran, kendi kendine verimli bir elma türüdür. Meyvelerin baskın şekli yuvarlak kanoniktir. Kabuk çoğunlukla sarı-yeşil renkli, yoğun doku ve hafif nervürlüdür. Tat - hoş bir aroma ile tatlı ve ekşi.

Not! Safran pepinin eksileri - düşük sıcaklıklara duyarlılık, ağaçlar dikkatli bakım gerektirir.

Pepin safran

Kırmızı meyveli en iyi elma ağacı türleri

Meyvelerin kabuğun parlaklığı, sulu olma derecesi ve tadı ile ayırt edildiği birkaç düzine çeşit vardır.

Kırmızı Lezzetli

Red Delicious, uzun süreli nakliyeyi rahatlıkla tolere eden bir kırmızı elma çeşididir. Olgunlaşmamış meyvenin özü nişastalı ve serttir. Olgunlaşarak yumuşaklık ve belirgin tatlı bir tat kazanır.

Kırmızı Lezzetli

Florina

Fransız bahçıvanların çabaları sayesinde çeşitlilik yetiştirildi. Elmanın ağırlığı 100 ila 150 g arasında değişmektedir Florinanın eti sulu ve aromatik olup orta yoğunluktadır. Düşük sıcaklık koşullarında meyveler tadı ve tazeliğini uzun süre korur, nakliyeyi iyi tolere eder. Florina, dona karşı ortalama direnç ve nem eksikliği ile karakterizedir.Elmalar, kabuklanma, külleme ve yaprak bitlerine karşı bağışıklığı artırmıştır.

Florina

Not! Florina çeşidinin tartışılmaz avantajları, sunumu altı aya kadar muhafaza etme yeteneği ve çeşitli karakteristik hastalıklara karşı dirençtir.

Jonathan

Amerikalı bahçıvanlar tarafından yetiştirildi. Jonathan termofilik bir çeşittir ve bu nedenle düşük sıcaklıklara olumsuz tepki verir. Ukrayna topraklarında Kafkas kara toprağı koşullarında yetiştirildi. Meyve ağırlığı 150 g'a ulaşır Elmalar, yuvarlak bir şekil, hafif nervürlü kabuğu ile karakterizedir. Taze meyvelerin özü yeşilimsi beyaz bir renge ve şarap-tatlı bir tada sahiptir.

Lobo

Çeşitlilik, kışlık elma ağaçları grubuna aittir. Lobo yüksek verime sahiptir, her yıl meyve verir. Lobo'nun kışa dayanıklılığı ortalamanın üzerinde. Kabuk, külleme gibi hastalıklardan etkilenebilir. Çeşitliliğin direnci, iklimsel büyüme koşullarına bağlıdır. Normal nem ve pozitif sıcaklık koşullarında, ağaçlar pratik olarak hastalanmazlar.

Lobo

Gloucester York

Gloucester York çeşidinin elma ağaçları, Alman yetiştiriciler tarafından Glocken-Alfel ve Red Delicious'u geçerek yetiştirildi. Meyve olgunlaşması Eylül ayında başlar. Bu tür elmalar büyük boyuttadır, ağırlıkları 140 ila 200 g arasındadır, karakteristik pembe bir allık ile sarı bir kabukla kaplanmıştır. Etin kremsi bir tonu, sululuğu, tatlı ve ekşi tadı vardır. Çeşitlilik ulaşım için uyarlanmıştır.

Gloucester York

Not! Gloucester York, çeşitli endüstriyel elmalardır. Sunumlarını uzun süre devam ettirebilirler.

Sarı meyveli elma çeşitleri

Tüm sarı elma çeşitlerinin parlak ve zengin bir tadı vardır. Hamuru, yüksek konsantrasyonda B, A, PP vitaminleri ile fosfor, iyot, demir ve selenyum içerir. Bu tür meyvelerin günlük kullanımı, kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye, beyin aktivitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

altın lezzetli

İlk defa, Golden Delicious çeşidinin cılız elma ağaçları Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirildi. Rusçaya çevrilen isim "altın tatlılık" gibi geliyor. Yüksek verim, aroma, bir dizi hastalığa karşı bağışıklık, BDT ülkeleri ve Avrupa'da ağaçların hızla yayılmasına hizmet etmiştir. Golden Delicious, yaklaşık 150-200 g ağırlığında, yuvarlak şekilli, orta büyüklükte, lezzetli bir elma çeşididir.

altın lezzetli

Not! Çeşitliliğin dezavantajı, tutarsız meyve verme, yetiştirme koşullarına yüksek talepler, külleme ve kabuklanmaya karşı düşük bağışıklık olarak kabul edilir.

Ainur

Tatlı bir çeşit sarı elma. Meyve iriliği orta, ağırlığı 110-210 gr arasında değişmektedir.Meyveleri uzundur. Olgun bir elmanın rengi (soluk sarı veya parlak) güneş ışığının yoğunluğuna bağlı olacaktır. Çeşitlilik kışa dayanıklıdır, düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.

Ainur

Arkad sarı

Sarı Arkad, sarı kabuklu tatlı uzun meyvelere sahip bir çeşittir. Nadiren endüstriyel amaçlar için kullanılırlar. Bir elmanın ortalama ağırlığı 150-200 gr olup, hasat dönemi yaz başıdır. Arcada Yellow elma ağaçları, elverişsiz sıcaklık koşullarına dayanıklıdır.

Arkad sarı

Atlantka

Tatlı ve ekşi bir tada sahip çeşitli sarı elmalar. Meyve boyutu nadiren 200 g'ı aşar Çeşitlilik, düşük sıcaklıklara karşı artan direnç ile karakterizedir. Elmanın olgunlaşması yaz ortası döneminde gerçekleşir. Hem taze hem de endüstriyel üretimde kullanılırlar.

Yazın meyve veren elma çeşitleri

Yaz aylarında olgunlaşan elmaların raf ömrü kısadır. Bu, olgunlaşma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda eski elmalar tadı kaybeder. Bu tür çeşitler taze olarak tüketilir veya meyve suları, reçel yapımında kullanılır.

Quinty

Ağaçlar ekimden sonraki üç yıl içinde ilk hasadını vermeye başlar. Meyveler, zengin tadı, orta boy, ortalama ağırlığı 150 g ile ayırt edilir.Esisi yoğun, ekşi sulu. Kabuk yeşilimsi sarı renktedir ve turuncu bir allıktır.

Quinti elmaları bir aya kadar saklanabilir. Çoğu zaman taze tüketilirler. Bahçe ağaçları düşük sıcaklıklara ve nem eksikliğine iyi tolere eder.

Quinty

Şeker

Bu tür elma ağaçlarının meyveleri küçük boyutludur, nadiren 150 gr'ı aşan bir ağırlığa ulaşır Kabuğun rengi sarıdır. Meyve eti sulu ve yoğun bir bal aroması içerir. Şeker, birkaç hafta boyunca pazarlanabilir görünümünü korur. Elmanın nasıl göründüğüne bağlı olarak raf ömrü belirlenebilir.

Not! Çeşitlilik, bahçe hastalıklarına karşı artan bağışıklık ile karakterizedir. Özellikle Moskova bölgesindeki bahçıvanlar arasında popüler.

Şeker

Katya

Kuzey yaz elma çeşidi Katya, İsveçli yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Ağustos ayının ikinci yarısında meyveler olgunlaşmaya başlar. 150 g ağırlığa ulaşırlar, uzun bir kanonik şekle sahiptirler. Ten rengi sarı veya turuncu bir allık ile olabilir. Çeşitlilik, Moskova bölgesinin bahçelerinde her yerde bulunur.

Katya

Ambassi

Ambassi elmalarının olgunlaşması Eylül ayı başlarında başlar. Büyük boyları, oval silindirik şekilleri ile ayırt edilirler. Kabuğun rengi, elma yüzeyinin% 70'ini kaplayabilen, zengin sarımsı bir allık ile kırmızıdır. Ambassi, endüstriyel çeşitler grubuna aittir. Düşük sıcaklıklarda uzun süre depolanabilir. Elma ağaçları külleme ve kabuklanmaya karşı dayanıklıdır.

Ambassi

Delkorf

Yaz mevsiminin sonunda meyveleri hasada hazır olan Fransız bir elma ağacı türüdür. Delkorf, buzdolabında birkaç ay taze kalabilir. Delkorf elmaları, sarı, tatlı ve ekşi etli, 190 g ağırlığa kadar büyüktür. Hem taze tüketim hem de gıda endüstrisinin ihtiyaçları için kullanılmaktadır.

Delkorf

Kapat

Yakın elmalar Temmuz ayı başlarında olgunlaşır. En eski çeşitlerden biri olarak kabul edilir. Meyveler orta büyüklükte, 160 g ağırlığa kadar yuvarlak şekillidir. Close'un eti ince tanelidir, beyazdır. Düşük sıcaklıklara uyum derecesi orta düzeydedir.

Not! Yakın çeşitlilik, tipik hastalıklara karşı ortalama bağışıklık ve parazitik organizmaların etkisi ile ayırt edilir.

Williams Gururu

Purple Williams Pride elmaları yaklaşık 200 gr ağırlığındadır, yuvarlak kanonik bir şekilde farklılık gösterirler. Kabuk, mavi bir ton ve bir pürin tonu ile kırmızı bordo bir gölgedir. Williams Pride'nin posası, tatlı bir tadı ve zengin aroması ile suludur. Meyveler nakliyeyi iyi tolere eder ve tipik hastalıklara dayanıklıdır.

Williams Gururu

Kazananlara şeref

Rus türleri, yaz olgunlaşma döneminin çeşitlerine aittir. Kazananlara şeref - bunlar zengin bir tada sahip, sulu kremsi etli büyük meyvelerdir. Elma ağaçları istikrarlı ve bol bir hasat sağlar. Çoğu bahçıvan arasında popüler.

Sonbahar elma çeşitleri

Bu tür elmalar, doğru şekilde depolanmaları koşuluyla, kış ortasına kadar çekici bir görünümü koruyabilirler.

Rozhdestvenskoe

Rozhdestvensky elmaları orta büyüklüktedir. Maksimum ağırlık - 180 g.Meyveler, büyük kısımlarda önemsiz ifadeler içeren düzleştirilmiş bir şekle sahiptir. Etleri sulu ve ekşi-tatlı bir tada sahiptir. Elmalar uzun süreli depolama için tasarlanmamıştır.

Rozhdestvenskoe

Sonbahar çizgili

Bu tür ağaçlar oldukça verimlidir. Ancak Sonbahar çizgili kuru dönemleri tolere etmez, bu nedenle özel bakıma ve nem eksikliği ile dikkatli sulamaya ihtiyacı vardır. Meyveler 300 g ağırlığa kadar çıkabilir, belirgin kaburga ile yuvarlak şekillidirler. Sonbahar çizgili yoğun doku kabuğu, mat bir çiçek ile biraz yağlı. Et, ekşi ve tatlı aromalı beyazdır.

Sonbahar çizgili

Not! Nem oranının yüksek olduğu dönemlerde, Sonbahar çizgili çeşidinin elma ağaçları kabuk ve zararlılardan muzdarip olabilir.

Tartu Gülü (Welsey)

Elmalar Tartu gülü düz yuvarlak hatlara sahiptir, 150 g ağırlığa ulaşabilir Kabuğun baskın rengi yeşil bir tonla sarıdır. Wesley, taze tüketim veya meyve suyu üretimi için kullanılır. Tartu gülünün ana avantajı erken olgunlaşma, kabuklanmaya karşı bağışıklık ve kışa dayanıklılıktır.

Sava

Bu tür meyveler çekici bir görünümle ayırt edilir. Elmaların ortalama ağırlığı 180 gramdır, meyve eti belirgin bir aroma ile sulu. Elmalar uzun süre saklanabilir.

Sava elma çeşidi

Mac

Geç not. Elmalar orta büyüklükte, yassı, yeşil kabuklu, yağlı bir kaplamadır. Meyve eti sulu ve şeker aromalı. İstikrarlı bir verim gösterir, sunumu kaybetmeden nakliyeyi iyi tolere eder.

Mac

Bessemyanka Michurinskaya

Tadı ile takdir edilmektedir. Çeşitlilik pratikte çürümeye maruz kalmaz, kabuksuzdur. Ayırt edici bir özellik, tohumların olmamasıdır. Meyveleri iri, yuvarlak şekillidir. Bessemyanka'nın özü, tatlı bir tat ile sulu. Birkaç ay saklanabilir. Genellikle şekerleme endüstrisinde kullanılır.

Bessemyanka Michurinskaya

Bellefleur Çince

Geç sonbahar çeşitleri grubuna aittir. Elmalar 200 g ağırlığa ulaşır, zengin bir tadı ve ince taneli bir yapıya sahip beyaz etiyle ayırt edilir. Düşük sıcaklık direnci - orta.

Bellefleur Çince

Not! Çeşitlilik, özellikle Rusya Federasyonu'nun orta bölgesinde dikkat çeken düşük verim göstergelerine sahiptir.

Spartalı

Çeşidin meyveleri orta büyüklüktedir. Kabuğun mor bir tonla yağlı bir çiçeği vardır. Meyve eti beyaz, sulu, yoğun ve karakteristik asit içermeyen tatlı bir tada sahiptir. Tür, kabuklanmaya, bakteri kanserine karşı dayanıklıdır. Dikim için tınlı, nefes alabilen toprakların kullanılması tavsiye edilir.

Spartalı

Uraletler

Ağırlığı nadiren 70 g'ı aşan küçük meyvelere sahip bir elma ağacı Uraletler, elverişsiz yetiştirme koşullarına adapte edilmiştir, kabuklanmaya karşı dayanıklıdır, külleme, ancak genellikle güveden etkilenir. Dikkatli bakım gerektirmez.

Uraletler

Kış çeşitleri

Kışlık elma çeşitleri, uzun süreli depolamadan sonra optimum lezzetine ulaşır. Bu tür türler düşük sıcaklıklara, çözülmelere dayanıklıdır.

Ural aurora

Ural aurora, orta kabuk direnci ile karakterizedir. Meyveler orta, 90 g ağırlığında, yuvarlak şekillidir. Kabuğun rengi koyu kırmızıdır ve hafif mumsu bir çiçek açar. Hamur, bir şarap tadı ve sululuğu ile ayırt edilir.

Ural aurora

Bezhin çayır

Erken kış sınıfı. Elmalar 180 g ağırlığa ulaşır, dikdörtgen şekle sahiptirler. Kabukları yeşilimsi olup, koyu kırmızı bir allık ve geniş deri altı noktaları vardır. Bezhin Çayırlarının özü sulu ve düşük ekşi aromalıdır.

Bezhin çayır

Not! Ağaçlar, ekimin beşinci yılından sonra düzenli olarak meyve verir.

Bolotovskoe

Bolotovski elmalarının türü kış. 180 gr ağırlığındaki meyveler yassı yuvarlak bir şekle, yoğun tatlı ve ekşi ete sahiptir. Elma ağaçlarının kabuklanmaya karşı artan bir bağışıklığı vardır. Çeşitlilik, Rusya Federasyonu'nun Orta Kara Dünya Bölgesi devlet siciline dahil edilmiştir.

Emekli asker

Veteran orta büyüklükte konik elmalardır. Kabuk, pembe lekeler ve çizgili ağırlıklı olarak sarı, beyaz bir çiçek ile parlaktır. Dikimden sonraki ilk birkaç yılda ağaçların azotlu gübrelere ihtiyacı vardır, yüksek bor içeriği ile beslenirler.

Emekli asker

Kiraz

Çeşitlilik, Pepin safranını Antonovka ile geçerek elde edilir. Türler büyük meyveler, yüksek verimlilik ile ayırt edilir. Kirazın ortalama ağırlığı 120 gr olup, meyve eti tanecikli, sulu, hoş aromalı, tatlı ve ekşi bir tada sahiptir.

Şampiyon

Şampiyon, bir ağaçtan yıllık 25-30 kg hasat almanıza izin verir. Döngüsel meyve vermeye tabi değildir. Şampiyon elmaları büyüktür, 230 gr ağırlığındadır.Ten rengi yeşilimsi, sarı tonlu ve turuncu allıklıdır. Yoğun güneş ışığında elmalar 500 g ağırlığa kadar çıkabilir.

Şampiyon

Kuibyshevskoe

İyi kışa sertliği (Rus Sibirya, Urallar koşullarında bile büyümüş) ve kabuklara karşı zayıf bağışıklıkta farklıdır. İlk meyveler dikimden 6 yıl sonra ağaçlarda ortaya çıkar. Hasat Eylül ayında başlar ve ilk donla biter. Kuibyshevsky'nin ağırlığı yaklaşık 140 gr.Kabuğun rengi, hafif kahverengi bir allık ile parlak sarıdır. Meyve eti yumuşaktır, hafif bir aroma ve tatlı bir tada sahiptir.

Kuibyshevskoe

Kış çizgili

Kışlık Çizgili'nin avantajları - erken olgunluk, yüksek verim. Meyveleri iri, tatlısı etli ve kırmızı kabukludur. Uzun süre tadı ve çekici görünümünü korurlar.

Kış çizgili

Not! Çeşitliliğin dezavantajları, mantar hastalıklarına karşı düşük bağışıklık, ortalama kışa dayanıklılıktır.

Star

Hasata sonbaharda başlanması tavsiye edilir. Çeşitliliğin temsilcileri, mükemmel tadı ile ayırt edilir. Meyveler düzenli olarak gerçekleşir. Ağaç büyüdükçe elmalar küçülür. Bu nedenle düzenli budama şarttır. Türler paslanmaya, küllenmeye, lekelenmeye eğilimlidir.

Star

Şövalye

Şövalye, tatlı ve ekşi bir ağızda kalan sulu bir ete sahiptir. Hasat Ekim ayı başında başlar ve gerekli tüm koşullara bağlı olarak Mayıs ayına kadar saklanabilir. Kabuğu sarımsı yeşil renkte olup koyu kırmızı vuruşludur. Vityaz, Anis çizgili ve Pepin safranını geçmenin sonucudur.

Şövalye

Bryansk

Bryanskoe, mahsulün hızlı bir şekilde olgunlaşmasıyla karakterize edilen bir elma türüdür. Tek bir meyvenin ağırlığı 300 grama ulaşabilir, şekli yuvarlak, kabuğu yeşilimsi. Etin tatlı ve ekşi bir tadı vardır. Elmalar, tüketici niteliklerini uzun süre koruyabilir. Ağaçlar pasa ve küllemeye karşı hassastır.

Bryansk

Berkutovskoe

Berkutovskoe, hafif tüberositeli yuvarlak şekilli, 160-260 g ağırlığındaki meyvelerle karakterizedir. Ten rengi sarıdan yeşilimsi sarıya kadar değişebilir. Berkutovsky'nin posası sulu, ince tanelidir, ağızda tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Kabuk ve paslanmaya karşı düşük bağışıklık ile karakterizedir.

Afrodit

Erken kış çeşidi, geçen yüzyılın 80'li yılların başlarında yetiştirildi. Elmanın ağırlığı ortalamadır, nadiren 160 g'ı aşar, şekli eğik, geniş nervürlüdür. Derinin yağlı bir kaplaması vardır. Rengi olgunlaşma dönemine göre yeşilimsi sarıdan yeşilimsi sarıya değişir. Afrodit'in eti, karakteristik pembe damarlı beyazdır.

Antonovka sıradan

Rusya ve Beyaz Rusya'da yaygın olan en popüler çeşitlerden biri. Reçel, meyve suları, unlu mamullerin imalatında hem taze hem de endüstriyel amaçlarla kullanılmaktadır. Sıradan Antonovka formu kanoniktir. Kabuk, bütüncül bir allık ile pürüzsüzdür. Uzun süre saklandığında sarı bir renk alır. Meyve eti tatlı ve ekşi bir tada sahip sarıdır. Kabuktan, küllemeden etkilenme eğilimi vardır.

Dünya listesi, çeşitli isim ve özelliklere sahip 7 binden fazla elma çeşidi tanımını içermektedir. Seçim yaparken meyvenin raf ömrünü, yetiştirme koşullarını, meyveyi kullanma amacını ve en yaygın hastalıklara yatkınlığı hesaba katmak önemlidir. En iyi elma ağacı çeşitleri, zengin bir hasat yapmanıza ve yıl boyunca en sevdiğiniz meyvelerin tadını çıkarmanıza olanak tanır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe