Armut çeşitleri: en tatlı ve en sulu türler, açıklamaları

Birçok bahçıvan armut yetiştirmeye çalışır. Bu sulu ve aromatik meyve, olağanüstü tadı ve faydalı özellikleri ile ünlüdür. Öncelikle, farklı armut çeşitlerini ve isimlerini dikkatlice incelemeniz ve ardından onları yazlık evlerinde yetiştirmeniz gerekir.

En iyi erken armut çeşitleri

Acemi bir bahçıvan, armutların ne olduğunu ve onlara nasıl bakılacağını bulmaya çalışır. Aşağıdaki armut türleri vardır:

 • Yaz - Temmuz sonunda olgunlaşır. Aşırı olgunlaşmaması ve çürümeye başlamaması için meyvelerin acilen toplanması gerekir. Uzun süre depolanmazlar - 2 haftaya kadar.
 • Sonbahar - sonbaharda olgunlaşır, uzun süre saklanır. Derhal şubelerden alınmaları gerekir, aksi takdirde kaybolurlar.
 • Kış - meyve olgunlaşması Eylül ayının ikinci yarısından Kasım ayının sonuna kadar sürer. Armutlar çok uzun süre saklanır.

Variety Avgustovskaya çiğ

Bu meyveler, olgunlaşma, tat ve aroma ile hasat edilen mahsulün saklama süresi açısından birbirinden farklıdır. Erken yaz meyveleri Ağustos ayının başlarında tüketilebilir.

Ağustos çiğ

Her yıl Ağustos çiği bol bir hasat getirir. Bu çeşitlilik çok dayanıklı ve iddiasız: dona iyi tolere eder ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Meyveleri hoş tadı (tatlı, hafif ekşi) ve narin aromasıyla ünlüdür. Her bir meyve yaklaşık 120 gr ağırlığındadır.Ağustos çiyleri kısmen kendi kendine verimlidir. Yanına, örneğin Yakovlev Hafızasına bir armut çeşidi gibi bir tozlayıcı yerleştirmeniz gerekir.

Ağustos ayının ortalarında, daha sonra hafif sarımsı bir renk alan ağaçta yeşil armutlar olgunlaşır. Meyve doğrudan güneş ışığında büyürse, ciltte hafif pembemsi bir kızarıklık oluşur. Bu normaldir ve yanma değildir. Meyve eti beyaz, oldukça sulu. Meyveler hasattan sonra 2 hafta saklanabilir. Ağustos çiy, güzelliği, harika aroması ve tadı nedeniyle sevilir.

Çeşit Chizhovskaya

Chizhovskaya

Ağustos ortasında, büyük ve lezzetli sarı gözyaşı damlası şeklindeki meyveler, az büyüyen (3 m'ye kadar) bir armut ağacında olgunlaşır. Bu çeşitlilik, sıcaklık değişimlerine karşı çok hassastır ve don ve sıcaktan muzdariptir. Her iklim onu ​​yetiştirmeye uygun değildir. Fazla nem, meyvenin çatlamasına neden olur. Bitki mantar enfeksiyonuna yatkın olduğu için bol sulanmamalıdır.

Lada

Ağustos ayında, Lada küçük (100 g'a kadar), ancak çok lezzetli meyveler verir. Sarı kabukları pembe bir tonla parlıyor. Bu dona dayanıklı bitki, sert iklime sahip olanlar da dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde bahçıvanlar arasında popülerdir. Bir ağaçtan bol hasat yapılabilir, ancak uzun süre saklanamaz.

Armut Lada

Mermer

Meyveler, sarı taşmalı yeşil, 150-180 gr ağırlığındadır, kabuğu küçük turuncu veya kahverengi noktalarla kaplıdır. Taneli et, lezzetli ve aromatik meyve suyu ile doldurulur. Meyveler sonbaharın ilk günlerinde hasat edilir ve 70 gün saklanır. Mermer, yüksek büyümesi (10 m'ye kadar) ve koni şeklinde yoğun bir taç ile diğer birçok türden farklıdır.

Katedral

Küçük sarı topaklı meyveler 110-130 gr ağırlığındadır.Doğru gözyaşı damlası şekline sahipler, ancak tüberküller nedeniyle çarpık görünüyorlar. Pürüzsüz, yağlı cilt hafif parlak bir parlaklık verir. Pek çok insan, narin aroması ve taneli hamurunun hafif ekşi tadı nedeniyle Katedral armutunun etini sever. Meyveler Ağustos ayının ikinci yarısında olgunlaşır ve 10-12 günden fazla kalamaz. Bu çeşitlilik her iklimde yetişir.

Armut Katedrali

En iyi sonbahar armut çeşitleri

Yaz sonu ve sonbaharın ilk yarısı hasat için harika zamanlardır. Bu dönemde meyveler armut üzerinde olgunlaşır Sonbahar Yakovleva, Moskvichka, Konferans, Talgar güzelliği.

Sonbahar Yakovleva

Uzun (yaklaşık 15 m) ağaç, büyük meyve verir. Lezzetli sarı armutlar ince bir bronzlukla kaplıdır. Sonbahar Yakovleva birçok hastalığa karşı hassastır ve bu nedenle iyi bakıma ihtiyacı vardır. Bahçıvan, emeğinin bir ödülü olarak, bir ağaçtan 160 kg'a kadar bol miktarda hasat alacak. Deneyimsiz bahçıvanlar bu çeşidin yetiştirilmesini üstlenmemelidir. Aşağı Volga ve Orta Kara Dünya bölgelerinde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Muskovit

Ağaç 7-9 m yüksekliğindedir ve yayılan kahverengi veya kahverengi bir tacı vardır. Sarı meyvelerde neredeyse hiç kızarıklık yoktur. Bunun yerine cilt paslı lekelerle kaplıdır. Meyvesi çok aromalı ve lezzetlidir. Mahsul, fidan dikildikten 2-3 yıl sonra hasat edilebilir.

Konferans

Konferans

Çeşitlilik, 19. yüzyılın sonundan beri bilinmektedir. Avrupa ve Güney Rusya'da çok popüler. Eylül ayının ikinci yarısında hasat yapabilirsiniz. 130-150 gr ağırlığındaki alışılmadık derecede sulu ve tatlı meyveler uzun bir gözyaşı damlası şekline sahiptir ve biraz şişe gibidir. Ayırt edici özelliği sert, kaba yeşil kabuklarıdır. Güneşe maruz kalan kenarlarda kahverengi, kırmızımsı veya paslı lekeler belirir. Güzel kokulu tanecikli hamur, meyve suyu bakımından zengindir. Rengi pembemsi, kremsi veya sarımsı olabilir ve tadı hafif ekşi olur.

Talgar güzelliği

Forest Beauty armutunun ücretsiz tozlaşması sayesinde, Kazak Meyve Yetiştirme Enstitüsü yetiştiricileri yeni bir çeşit aldı. Rusya'nın merkezinde yaygındır. Ağustos ortasından eylül ayının sonuna kadar, Talgar güzelliğinde kırmızı bir renk tonuna sahip açık sarı meyveler olgunlaşır. Meyveler 160 gr ağırlığında olup, yoğun tanecikli yapıya sahip tatlı ve ekşi kremsi bir ete sahiptir. Talgar güzelliğinin kabuklanmaya karşı iyi bir bağışıklığı vardır. Hasat edilen ürün 1–1,5 ay saklanabilir.

Talgar güzelliği

En iyi kış armut çeşitleri

Lezzetli meyveler sonbaharın sonlarında ve hatta kışın toplanabilir. Pek çok harika kış armut çeşidi vardır.

Olivier de Serre

Kaprisli ve tuhaf Olivier de Serre yalnızca deneyimli bahçıvanlar tarafından yetiştirilebilir. En rahat koşulları yaratması gerekiyor. Dalları düzenli olarak budamak özellikle önemlidir, aksi takdirde meyvenin büyümesine müdahale ederler.

Olivier de Serre

Belarusça geç

Zor yetiştirme koşulları için ideal, son derece dayanıklı bir bitkidir. Sert iklime ve fakir toprağa rağmen etli sulu meyveler üzerinde olgunlaşır. Etin hoş bir ekşi tadı vardır.

Saratovka

Tatlı ve sulu hamurlu turuncu bir armut, Volga bölgesi ve diğer sıcak bölgelerin sakinleri tarafından uzun zamandır sevilmiştir. Bu meyveler çürümeye maruz kalmadığı için uzun süre saklanır.

Mucize kadın

Bu ağaç genellikle soğuk bölgelerde - Urallarda ve Sibirya'da yetiştirilir. Mucize donlardan, hastalıklardan veya parazitlerden korkmaz. Mart ayında çiçek açar ve Ekim ayında meyve verir. Meyveler 180-200 gr ağırlığındadır ve önümüzdeki Mart ayına kadar saklanır.

En iyi tatlı armut çeşitleri

Her bahçıvan en lezzetli armutları yetiştirmeye çalışır. Zengin bir tatlı tadı çeşidine sahiptir:

 • Tavricheskaya;
 • Thumbelina;
 • Bal;
 • Yeseninskaya;
 • Tatlı;
 • Sentyabrina;
 • Korunmuş;
 • Elçinin kızı.

En tatlı ve en sulu armut çeşidini seçmek kolay değildir. Her biri kendine göre güzel.

Ek Bilgiler.Büyük tatlı - bu armut çeşidinin açıklaması, Eylül ortasında olgunlaştıklarını ve normal olarak soğuk havaya dayanabileceklerini söylüyor. 100 gr ağırlığındaki sarı armutların etleri tatlı beyazdır. 20 gün saklanabilir.

Moskvichka armut

Moskova bölgesinin bahçelerine dikim çeşitleri

Moskova bölgesinde dona dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi arzu edilir. Bu iklimi çok iyi tolere eden ve zengin bir hasat veren armut çeşitleri vardır.

Zarif Efimova

Bu armutların özü çok tatlı ve sulu olup, sarı-yeşil renktedir. Hardy çeşidi soğuğa, kabuklanmaya karşı dayanıklıdır. Armutun kenarı çok fazla güneş ışığı almışsa, kıpkırmızı veya maviye dönecektir.

Vera Sarı

Yaz aylarında bu çeşidin meyveleri yeşilimsi renktedir, ancak sonbaharda turuncu veya sarıya döner. Meyve eti grenli ve kokuludur. Moskova bölgesinde iddiasız bir dona dayanıklı çeşitlilik sessizce büyüyor. Meyveler eylül ayı ortasında olgunlaşır. Ağaç yıllarca meyve verir, ancak belirli aralıklarla verim düşer ve meyveler küçülür. Ancak bir süre sonra ağaç düzelir ve tekrar normal bir hasat verir.

Vera Sarı çeşidi

Muhteşem

Bu armut Urallarda yaygındır. Meyveler yaz sonunda olgunlaşır ve 12 gün saklanır. Kuru ve donuk bir cilt ile kaplı, normal şekilli, büyük, sarı-yeşil meyveler. Ağırlıkları 180 ile 250 gr arasında değişmektedir .. Peri Armutunun beyaz posası sulu ve baharatlı tadı ile ünlüdür. Hamurun kıvamı biraz yağlı, aroması zayıf. Bu çeşitlilik şiddetli donları tolere eder ve mükemmel bağışıklığa sahiptir.

Hassasiyet

Büyük ve ağır Hassas armutlar neredeyse yuvarlak şekildedir. Sarı derileri parlak bir ahududu allığıyla kaplıdır. Et, ekşi-tatlı bir tada sahip, yumuşak ve sulu. Bu çeşitlilik çok üretken ve dona dayanıklıdır, ancak kuraklığa tolerans göstermez, bu nedenle ağaç düzenli olarak sulanmalıdır. Meyveler sonbaharın başlarında olgunlaşır. Armut, banliyölerde, orta Rusya'da ve Volga bölgesinde yetiştirilmektedir.

Belirgin veya İnişli çıkışlı

Kendi kendine tozlanan tip Vidnaya veya Bugristaya, yüksek verimi ve dona dayanıklılığı ile ünlüdür. Parlak açık yeşil renkte nervürlü meyve tüberküllerle kaplıdır, bu nedenle cilt dokunulduğunda pürüzlüdür. 130 ila 200 gr ağırlığındadır Ürün iki aşamada hasat edilebilir: Ağustos ortası ve Eylül başı. Moskova bölgesinde endüstriyel ölçekte yetiştirilmektedir.

Armut Tanınmış

Diğer armut çeşitleri

Armut çeşitleri çok çeşitlidir, bu nedenle bahçenizde yetişmek için bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Bere

Eski tip Bere armudu Avrupa'da geliştirildi ve sıcak iklimlerde popülerdir. Adı Fransızca "beurre" kelimesinden gelir - "tereyağı". Meyvenin olgunlaşma zamanı ve görünümü bakımından birbirinden farklılık gösteren bütün bir çeşit grubunu temsil eder. Armut, ağzınızda kelimenin tam anlamıyla eriyen sulu etinden dolayı sözde oldu. Meyveler sarı, turuncu, pembemsi, yeşilimsi olabilir. Bazılarının pürüzsüz ciltlerinde bir allık var. Bere, sıcağı seven ve tuhaf bir bitkidir.

Skorospelka

Soluk tenli sarı veya yeşil bir armut Temmuz ayı başlarında olgunlaşır. Skorospelka şubelerinde iri, yaklaşık 180 g ağırlığında ağır meyveler büyür Bal aroması ve ekşi tadı, çeşidin ayırt edici özellikleridir. Verimi çok yüksektir, kuraklığa dayanıklıdır, bu nedenle ağaç kurak bölgelerde yetiştirilebilir.

Bere Moskovskaya

Bu çeşidin kırmızı sarı armutları düzensiz bir şekle sahiptir ve küçük tüberküllerle kaplıdır. Lezzetli tereyağı posası asitliği ve tatlılığı birleştirir. Bere Moskovskaya donlara tahammül eder, kabuk veya çürüme ile hastalanmaz.

Belarusça geç

Simply Maria

Bu armut ağacı, 180-200 gr ağırlığında iri ve güzel meyveler taşır ve olgunlaşmanın başlangıcında meyvesi yeşilimsi sarı renktedir. Tamamen olgunlaşmış armutlar pembe bir allıkla kaplı parlak sarıya döner. Derileri pürüzsüz, çok pürüzsüzdür. Sulu sarımsı et, kıvamda tereyağına benzer. Tatlı ve aromatik meyveler Kasım ayında olgunlaşır ve bir ağaçtan 35-40 kg'a kadar meyve hasat edilebilir.Biraz olgunlaşmamış meyveleri dallarından alıp ocak ayına kadar serin bir yerde saklayabilirsiniz. Just Maria, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına, zararlılara ve dona karşı dirençli bir türdür.

Clapp'ın Favorisi

Aslen Amerika'dan gelen yaz çeşidi mükemmel meyve verir: bir ağaç yılda 250-300 kg meyve verebilir. Klapp'ın favorisi, güney bölgelerinde - Astrakhan bölgesi ve Kalmıkya, Moldova, Ukrayna ve Kuzey Kafkasya'da - en iyi büyüyen termofilik bir bitkidir.

Temmuz ayı sonunda ve Ağustos ayının ilk günlerinde ağaçta sarı, kırmızımsı meyveler olgunlaşır, bazen mor bir armut bile bulunur. Bu renk meyveye parlak bir kızarıklık verir. Şekil olarak bir yumurtaya benzerler: yuvarlak, ancak uzun. Meyveler 180-230 gr ağırlığında olabilir.Meyveler 10-15 gün saklanabilir. Pet Klapp uyuzdan hasta olabilir, bu nedenle özel preparatlarla önleyici tedavilere ihtiyacı vardır.

Saratovka çeşidinin meyveleri

Pass-Krasan

Çeşit, Fransa'da yetiştirildi ve şimdi ılıman bir güney iklimine sahip bölgelerde yaygındır. Ekim ayında ağaçta küresel yeşil veya yeşilimsi sarı, bazen de kahverengimsi 180 gr ağırlığındaki meyveler olgunlaşır, bazen kabukları turuncudur, güneşli taraflarda altın olur. Kokulu, kremsi et suyu damakta ekşimsi meyve suyu ile doldurulur. Sıcak ve kuraklık sırasında meyveler acı ve ekşi hale gelir.

Bryansk güzelliği

Rusya'nın merkezinde ve Kara Dünya Bölgesi bölgelerinde yetişir. Bu armutların şekli çok değişkendir: normal veya engebeli olabilir. Koyu kırmızı allıklı sarı meyveler 150-250 ila 450 gr ağırlığındadır Sulu, yağlı, kremsi etin çiçeksi bir aroması ve hoş bir tadı vardır. Mahsul eylül ayının ilk yarısında hasat edilir, 15 güne kadar uzanabilir.

Güzellik Chernenko

Ilıman iklimlerde yetiştirilir. Büyük, yumrulu meyveler hafif uzun bir şekle ve kırmızımsı kahverengi bir allık ile yeşilimsi sarı bir renge sahiptir. Beyaz sulu etin hafif bir aroması ve tadı vardır. Güzellik Chernenko, dayanıklı ve hastalığa dayanıklıdır.

Başkurt yaz

Bu armutlar çok küçüktür - 70–80 gr ağırlığındadır ve küçük yeşil noktalarla sarı, kaba bir kabuğu vardır. Beyaz etin baharatlı bir tadı vardır. Bu çeşitlilik kabuklara karşı dayanıklıdır, hem dona hem de kuraklığa kolayca tahammül eder.

Harika çeşidin meyveleri

Zhegalov anısına

120-140 gr ağırlığındaki küçük armutlar büyüleyici bir aroma yayar. İnce yeşil ten bazen kızarır. Sarı et suyu meyve suyu ile dolu. Ekim ayının son günlerinde hasat edilir ve 4 ay depolanır.

Düşes

Çok ünlü ve popüler bir sonbahar çeşididir. Armut ağacı Fransa'nın güneyinden getirildi, bu yüzden sıcağı sever ve soğuğa tahammül etmez, kuzey bölgelere dikilemez. Bitki bakımı iddiasız, ancak düzenli budama ve gübrelemeye ihtiyaç duyuyor.

Veles

Hazirandan ağustosa kadar bu armutta parlak yeşil meyveler olgunlaşır ve bu armut daha sonra turuncu veya kırmızıya döner. Her biri 150-200 gr ağırlığındadır.

Allegro

Hastalığa ve soğuğa dayanıklı olan bu iddiasız çeşitlilik iyi bir hasat sağlar. Dallar, 200 g ağırlığa kadar büyük meyveleri olgunlaştırır.

Kondratyevka

Ülkede iddiasız ve dona dayanıklı Kondratyevka yetiştirilebilir. Mahsul sonbaharda hasat edilmelidir. Yeşil armut 120-200 gr ağırlığındadır ve Ocak ayına kadar saklanabilir. Meyvenin yağlı özü, tatlı tadı ve narin kokusuyla ünlüdür.

Bessemyanka

Armutlar yeşilimsi sarı renktedir ve pembe bir allıktır ve elmalara benzer şekildedir. Bu yaz çeşidi sulu etiyle ünlüdür ve dona iyi dayanır, ancak kabuklara karşı hassastır ve uzun süre dayanmaz.

Clapp'ın Favorisi

Rogneda

Bu, en yüksek verimli çeşittir. Bakımı kolaydır, bu nedenle acemi bahçıvanlar tarafından yetiştirilebilir. Rogneda iddiasızdır, zararlılara ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı dirençlidir, örneğin sıcaklık düşüşleri gibi kötü koşulları bile kolayca tolere eder. Yaz sonunda ve eylül ayında ağaçta kırmızı kenarlı ve hindistan cevizi aromalı açık sarı armutlar olgunlaşır. Önce meyveyi toplayıp olgunlaşması için bir süre bekletebilirsiniz.Lezzetli ve sulu meyveler uzun süre (3 aya kadar) saklanır.

Whiteleaf

Ağustos ortalarında, Beyaz Yaprakların sarı meyveleri sulu ve tatlı etle olgunlaşır. Armut, hoş bir aromatik aroma yayar. Ağacın sık ve bol sulamaya ihtiyacı vardır. Çok dayanıklı bir çeşittir: Parazitlere ve mantar enfeksiyonlarına karşı dayanıklıdır. Olgun meyveler sadece taze yenmekle kalmaz, aynı zamanda konserve edilebilir, komposto pişirip onlardan reçel yapabilir ve meyve suyu yapabilir.

Otradnenskaya

Bu sonbahar çeşidi, ağaç başına 200 kg'a kadar bol miktarda hasat getirir. Dona dayanıklıdır, bu nedenle hemen hemen her iklimde yetiştirilebilir. Yuvarlak yeşilimsi kırmızı meyveler simli bir renk tonu ile parıldar. Tadı ekşi, kokusuzdur. Etleri sulu değil.

Not! Bahçe meyvelerinin boks veya Shchukinskaya metro istasyonunun yakınındaki Green Pear güzellik salonuyla ilgisi yoktur. Uzun şekli nedeniyle kum torbası denir.

Otradnenskaya

Bir meyve bahçesi yetiştirmeyi hayal eden yaz sakinleri, hangi armutların belirli bir bölge için uygun olduğunu ve onlara nasıl bakılacağını bulmayı faydalı bulacaktır. Ağaçlar, bakteriyel kanser gibi hastalıklara karşı hassastır, bu nedenle sağlıklarını izlemeniz ve zamanında tedavi etmeniz gerekir. Armutlar, küçük bir çocuk için kompostolar, meyve suları, patates püresi yapmak, soslara ve rulolara eklemek için kullanılabilir. Bu meyvenin kalorisi düşüktür, bu nedenle aşırı kilo ve şeker hastalığı ile yenebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe