Kayısı çeşitleri: dünyanın en iyi iri çeşitleri

Ülkemizde hemen hemen her bahçıvan kendi sahasında kayısı ekimi yapmaktadır. Tadı, kışa dayanıklılığı, olgunlaşma oranı ve görünümü bakımından farklılık gösteren çok sayıda meyve mahsulü vardır. Aşağıda en popüler olanlarını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Kayısı: bitkinin kısa bir açıklaması

Kayısı, yüksekliği 6-8 m'ye ulaşan, gövde çapı 30 cm olan yaprak döken ağaçlar kategorisine giriyor, yaprak plakalarının şekli yuvarlatılmış, uzunluğu 8-9 cm, genişliği 6 -8 cm Tek çiçekler beyaz veya pembe tonlarında boyanır. Çapları 3-4 cm, yuvarlak şekilli meyveler oldukça etli ve suludur. Kayısı çeşitliliğine bağlı olarak açık turuncu, sarı tonlardan kırmızımsı-turuncuya kadar çeşitli renklerde boyanabilirler. Meyve ağırlığı 20-80 gr'a ulaşır Olgun kayısılar taze yenebilir, onlardan hazırlanabilir:

 • reçel;
 • reçel;
 • kurutma (kuru kayısı ve kayısı).

Kayısı ağacının ömrü 100 yıla kadar çıkabilir.

Not! Ağaç 30-40 yıl bol meyve verir.

Moskova bölgesi için en lezzetli ve tatlı kayısı çeşitleri

Moskova bölgesinde yetişen çok sayıda kayısı çeşidi bulunmaktadır.

Kova

Mevsim ortası kayısı çeşidi oldukça hızlı büyür. Ağacın yayılma tacı çok yoğun değil. Hafif tüylü meyveler sarı-turuncu bir palette renklendirilir. Kütleleri 20-25 g'a ulaşabilir Sulu meyvelerin özü, bir miktar ekşilikle zengin tatlı bir tada sahiptir. Tutarlılık hassastır. Kova çeşidinin kayısıları taze tüketmenin yanı sıra komposto, reçel, reçel yapımında da kullanılabilir.

Çeşit Kova

Kayısı Viking

Bahçıvanları bol hasatla memnun eden kayısı türleri vardır. Viking, bu tür meyve kültürü çeşitlerine aittir. Ağacın yüksekliği 4,5-5 m'ye ulaşır, bu çeşitlilik farklıdır:

 • don direnci, kuraklık direnci;
 • yüksek verim;
 • büyük meyveler;
 • kendi kendine tozlaşma;
 • iyi tat ve pazarlanabilirlik;
 • erken meyve veren.

Not! Ağaç iyi aydınlatılmış bir alana dikilmelidir.

Viking çeşidi sistematik budama gerektirir

Kayısı çeşitleri Amur ve Orlovchanin

Amur, en iyi kayısı çeşitlerinden biri olarak kabul edilir. Orta büyüklükteki ağaçların taçları yoğundur. Güneşli sarı meyvelerin şekli ovaldir ve kütleleri 20-35 g'a ulaşır.Tatlı et, yüksek yoğunluğu ile ayırt edilir. Ağaçlar monilyoza duyarlı değildir. Aşk tanrısının, Habarovsky ve Akademisyen gibi çeşitler olabilen tozlayıcılara ihtiyacı vardır. Bu tür meyve mahsulü donları ve uzun süreli kuraklığı mükemmel şekilde tolere eder. Ana dezavantaj, bir tozlayıcı işlevi gören bir bitkiye duyulan ihtiyaçtır.

Orlovchanin, üç yaşından itibaren meyve vermeye başlayan bir meyve mahsulü çeşididir.Yaprak tabakları iri olup meyve kütlesi 34-35 gr içindedir, sarı kayısılar hafif tüylüdür. Tatlı et, ekşilik notaları içerir. Kendi kendine verimli kültür çeşitliliği, dona sürekli olarak tolerans gösterir. Ürüne uygun şekilde özen göstererek, bol miktarda meyve vermeyi elde edebilirsiniz.

Orlovchanin ağaçlarının yüksekliği 4 m'ye ulaşıyor

Erken olgunlaşan çeşitler

Aşağıda, bahçıvanları hoş bir tada sahip olan, erken olgunlaşan büyük kayısı çeşitlerini görebilirsiniz.

Bal

Ağaçların yüksekliği 4,5-5 m'ye ulaşır Dona dayanımları nedeniyle bitkiler hava sıcaklığındaki -40 dereceye kadar düşüşe dayanabilir. En lezzetli kayısıları ancak fideleri diktikten sonraki beşinci yılda yiyebilirsiniz. Bal türleri, çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı direnmeyi mümkün kılan sabit bir bağışıklığa sahiptir. Altın bir rengin teninde kırmızı bir tonun noktaları belirir. Yaz ortasında olgunluğa ulaşan meyve kütlesi 15 gr'ı geçmez.

Bal çeşidi

Tsarsky

Orta büyüklükte bir ağaç, fide dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Erken olgunlaşma. Kültürün büyümesi yavaştır. Koyu yeşil bir paletin yaprak plakaları büyüktür. Yuvarlatılmış yapraklar uca doğru incelir. Çiçeklenme dönemi yapraklar ağaçta görünene kadar başlar. Çiçekler çoğunlukla yalnızdır ve sap kısadır. Beyaz-pembe tonlardaki yaprakların çapı 30 mm'ye ulaşır. Tatlı meyve genellikle konserve ve reçel yapımında kullanılır.

Kraliyet kayısı

Melitopol erken

Melitopol erken - sıcak iklime sahip bölgelerde yetiştirilmesi önerilen çeşitli kayısılar. Hasat haziran sonunda olgunlaşır. Yayılan ağacın yüksekliği 6 m'ye ulaşır.Uzun süreli nakliyeyi tolere eden meyvelerin ağırlığı 55-60 gr arasındadır, çeşidin ek tozlaşmaya ihtiyacı yoktur. Büyük meyveli bir kayısının sulu özü, tatlı bir ağızda kalan tada sahiptir.

Not! Melitopol'ün ilk meyvelerini, sahaya bir fide diktikten 5 yıl sonra erken yaşlarda yiyebilirsiniz.

Melitopol erken

Kayısı çeşitlerinin tanımı Akademik ve Lel

Lel, en iyi erken kayısı çeşitlerinden biri olarak kabul edilir. Meyveler, fide sahaya dikildikten 3 yıl sonra başlar. Yayılan taçlı ağacın yüksekliği 3 m'yi geçmez Kültürün iyi bağışıklığı, zararlıların istilasına sürdürülebilir bir şekilde dayanmasına izin verir. Meyveler parlak sarı tonlarda renklendirilmiştir. Ağırlıkları 20 gr'ı geçmez, çeşitliliği yüksek verimli ve dona dayanıklıdır.

Akademik, kayısı White Swan gibi, bahçıvanları sulu ve hafif gevrek bir meyve etiyle memnun eden kışa dayanıklı bir çeşittir. Kültürün yuvarlatılmış uzun tacı kalınlaşmamış. Mahsulün olgunlaşması Ağustos ayı başında sona erer. Meyvecilik yıllıktır. Akademisyen şu tür hastalıklara duyarlı değildir:

 • monilyoz;
 • clotterosporium hastalığı;
 • meyve çürüğü.

Çeşit Akademik

Lescore

Bu tür meyve mahsulünün ilk meyvesi, fidelerin dikiminden 5 yıl sonra gerçekleşir. Lescore dona dayanıklıdır ve hastalığa duyarlı değildir. Ağaç, zararlıların istilasına dayanır. Olgun meyveler Haziran ayı sonunda hasat edilebilir. Soma kayısıları gibi ağırlıkları 90 gr'a ulaşır. En narin et suyu, sulu ve hoş tatlı ve ekşi tattan memnun.

Her bir Lescore ağacı yılda 50-60 kg hasat edilebilir.

Kayısı çeşitleri Alyosha ve Monastyrsky

Alyosha, küresel taçlı erken bir kayısıdır. Kendi kendine verimli çeşitlilik dona tahammül eder. Yuvarlak, hafif tüylü meyvelerin kütlesi 20 g'a ulaşır Etin tadı tatlıdır. Büyük kemikler kolayca çıkarılır. Gösterişsizlik ve inişten sonra hızlı bir şekilde uyum sağlama yeteneği, Alyosha'nın ana avantajları olarak kabul edilir. Dezavantajları şunları içerir:

 • küçük meyve büyüklüğü;
 • bol kök büyümesi;
 • dökülmeye yatkınlık.

Manastır tipi orta boy kayısı, orta yoğunlukta küresel bir yayılma taçına sahiptir. İlk meyve verme, fide sahaya dikildikten 4 yıl sonra başlar. Oval şekilli meyveler sarı tonlarda renklendirilmiştir. Kabukta pembemsi kırmızı bir tozlanma görülebilir. Bu kayısının ortalama ağırlığı 18-22 gr aralığındadır.

Manastır notu

Sezon ortası seçenekleri

Çoğu zaman, deneyimsiz bahçıvanlar, mevsim ortası bitkileri kategorisine ait büyük kayısı çeşitlerinin adıyla ilgilenirler.

Saratov yakut

Verny türü gibi, soğuk iklime sahip bölgelerde yetişmek için meyve mahsulü çeşidi idealdir. Meyve ağırlığı 40 g'a ulaşır Hoş ağızda kalan tat, ekşilik notaları içerir. Kayısılar, Dağıstan çeşidi gibi, uzun süreli taşımalardan sonra bile sunumlarını korurlar. Mahsul, kurutulmuş meyvelerin hazırlanmasında kullanılır. Meyvenin kısa bir ısıl işlemine izin verilir, bu da üründe bulunan faydalı elementlerin korunmasını mümkün kılar.

Not! Saratov Ruby, yüksek verimli bir çeşittir. Hastalığa duyarlı değildir ve haşere istilasını tolere eder.

Saratov yakut

Shalakh veya Erivan kayısı

Yüksek verimli çeşitlilik dona dayanıklıdır ve iddiasızdır. Sulu meyveler, hoş tat özellikleri ile sevindirir. Shalakh, çeşitli iklim koşullarına uyum sağlayabilir. İlk meyve vermesi, fidelerin dikilmesinden 4 yıl sonra beklenebilir. Her bir kayısının ağırlığı, koyu turuncu bir paletle renklendirilmiş olup, 50 gr'a ulaşabilir, mahsul genellikle narenciye reçeli yapmak için kullanılır. Gerçek şu ki, Erivan kültürünün meyvelerinin tadı portakal gibi.

Shalakh çeşidi

Kayısı Kraliyet

Her mevsim 100-120 kg ürün, olgun bir Kraliyet ağacından hasat edilebilir. Çeşitlilik dona dayanıklıdır ve haşere istilasına duyarlı değildir. Siteye fide diktikten sonra 2 yıl boyunca ilk meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz. Meyvenin çekici görünümü önemli bir avantaj olarak kabul edilir. Sarı ciltte kırmızı bir kızarıklık görülür.

Kraliyet görüşü işleme için kullanılır

Ananas görünümü

Ananas çeşidi olan meyve bitkileri yüksek verime sahiptir. İlk meyve verme, genç ağaçların dikilmesinden 5 yıl sonra başlar. 15 yıl sonra 120 kg'dan fazla ürün ağaçtan çıkarılabilir. Tatlı bir tada sahip orta boy meyveler harika bir aroma verir. Beyaz kayısı tatlı yapmaya uygundur.

Not! Düşük kalorili içeriğinden dolayı kayısı genellikle kilo vermek isteyen kızlar tarafından kullanılmaktadır.

Ananas çeşidi

Kuzey zaferi

Bir meyve mahsulünün dona dayanıklı bir çeşidi, kendi kendine tozlaşma yeteneğine sahiptir. Northern Triumph, hastalığa duyarlı değildir ve haşere istilasını tolere eder. İlk mahsulü fide ömrünün 5. yılında hasat edebilirsiniz. Hoş bir aroma veren posa sulu ve inanılmaz derecede tatlıdır. Çeşitlilik, uzun süreli taşımalardan sonra bile sunumunu korur. Çiçeklenme sırasında bitki çok çekici görünüyor, bu yüzden onu evin sol veya sağ tarafına dikmek en iyisidir, bu da kuşkusuz ilkbaharda siteyi süsleyecektir.

Kuzey zaferi

Kışa dayanıklı kayısı Rusça

Rus, uzun süreli donlara dayanabilen dona dayanıklı, gür bir meyve mahsulü çeşididir. Ağacın yüksekliği 3-4 m'yi geçmez, çeşitlilik karmaşık bir bakıma ihtiyaç duymaz. Büyük yuvarlak meyvelerin kütlesi 115 g'a ulaşır Taş, etinden kolayca ayrılır. Yoğun cilt sarı bir palette, yapraklar ise koyu yeşil renktedir.

Kayısı Rusça

Geç olgunlaşan kayısı çeşitleri

Dünyadaki hangi bahçıvan, yaz sonunda sulu bir kayısı ile kendini şımartmaktan hoşlanmaz.Bu nedenle bahçe dikerken geç kayısı dikmek önemlidir. Aşağıda, geç olgunlaşan bitkiler kategorisine ait en lezzetli kayısı çeşitlerinin açıklamasını bulabilirsiniz.

Kıvılcım

Adı İskra olan geç olgunlaşan kayısı, iddiasızlığı ile ayırt edilir. 4 metre yüksekliğe kadar olan ağaçlar, hem şiddetli donlara hem de uzun süreli kurak dönemlere dayanabilir. Şaşırtıcı bir aromanın çıktığı sulu meyvelerin kütlesi 53 g'a ulaşabilir.Ürün, kayısı konservesi ve pişirmek için aktif olarak kullanılır.

Iskra notu

Edelweiss

Sibirya'da yetiştirilebilen düşük büyüyen bir bitkinin geniş ve yoğun bir tacı vardır. Ağacın yüksekliği yaklaşık 3 m'dir Düz yapraklı levhalar koyu yeşildir. Meyve ağırlığı 45-50 gr'ı geçebilir Kayısının kabuğu soluk sarı renktedir. Et, tatlı ve ekşidir, artan yoğunluk ve kuruluk ile karakterizedir. Siteye bir meyve mahsulü ektikten sonra 4 yıl boyunca ilk meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Edelweiss

Kunach çeşidi

Bahçıvanların çoğu, en lezzetli kayısı çeşitleri sorulduğunda, bunun hem Volga bölgesinde hem de Moskova bölgesinde Urallarda yetiştirilebilen Kunach olduğunu söylüyor. Geç bir çeşidin meyvesi ağacın hayatının 3. yılından itibaren başlar. Sulu, hafif pütürlü etli kısım parlak sarı tonlarda boyanmıştır. Kışa dayanıklı çeşit, hastalıklara ve zararlılara karşı duyarlı değildir.

Kunach

Konserve fabrikası

Geç çiçek açan bir çeşit, orta şeritte bahçıvanlar tarafından aktif olarak yetiştirilir. Ağacın yüksekliği 4 m'ye ulaşır Taç oldukça yoğundur. Konserve, dona karşı dayanıklılık ve uzun kuru döneme karşı dayanıklılıktan memnun. Kayısı kütlesi 55 gr'a ulaşır.

Not! Kabuğun yüksek mukavemeti sayesinde, Konserve çeşidinin kayısıları uzun mesafelerde taşınabilir. Çekici sunum kalır.

Kayısı çeşidi Konserve

Sapıklık

Sapık, Ermenistan'dan yetiştiriciler tarafından çıkarıldı. Bahçıvanlar, çeşitliliğin iddiasızlığı ve yüksek verimi nedeniyle Rusya'da bu tür meyve mahsulünü aktif olarak yetiştiriyorlar. Bahçede büyüyen olgun bir ağaçtan her yıl yaklaşık 70 kg parlak turuncu renkli meyve çıkarılabilir.

Sapıklık

En büyük çeşitler

En büyük kayısı çeşitlerinin gerçek derecelendirmesinde bulunabilecek çeşitler aşağıdadır.

Dona dayanıklı kayısı çeşidi Kırmızı yanaklı

Kırmızı yanaklı - oldukça nadir yayılan bir tacı olan çeşitli büyük kayısılar. Meyve olgunlaşması Temmuz ayı sonunda sona erer. Kendi kendine verimli olan yetişkin bir ağaçtan yılda 100 kg'a kadar hasat alınır. Meyve ağırlığı 50-60 gr'a ulaşır, şekli yuvarlak, uzundur. Deri açık turuncudur. Meyveler tamamen olgunlaştıktan sonra, Mavi çeşidi gibi toplu halde parçalanmaya başlarlar.

Kırmızı yanaklı bakış

Cüce kayısı Kırım aşk tanrısı

Sonbaharın başında kayısı severler bu meyveleri rüyalarında görmeye başlar. Erken olgunlaşan çeşitler uzun süredir hasat edilmektedir, bu nedenle Kırım Aşk Tanrısı gibi geç çeşitler olmasaydı, en sevdiğiniz meyvelerin tadını çıkarmak imkansız olurdu. Bu tür meyve mahsulü, bahçıvanları, büyüklüğü 90 g'a ulaşan büyük meyvelerle memnun eder.Sulu tatlı et oldukça yoğundur. Kabuğundan hoş bir aroma gelir. Çeşitlilik aktif olarak Rusya ve Özbekistan'da yetiştirilmektedir.

Kırım Aşk Tanrısı

Polessky büyük meyveli

Polesskiy büyük meyveli, seçkin bir orta olgunluk çeşididir. Olgun meyveler temmuz ayının ikinci yarısında hasat edilebilir. Daha doğru bir hasat tarihi, kayısı çeşidinin yetiştirildiği bölgeye bağlıdır. Özbek çeşitlerinin yanı sıra, kara toprağa fide dikmek en iyisidir. Meyvenin eti yumuşaktır ve yenildiğinde deri hafifçe dişler üzerinde çatırdıyor.

Not! Polesie büyük meyveli, çeşitli hastalıklara duyarlı değildir ve zararlıların istilasını sürdürülebilir şekilde tolere eder.

Çeşit Polesskiy büyük meyveli

Makalede listelenen en lezzetli kayısı çeşitleri, acemi bir bahçıvanın kendi sitesinde ideal olarak kök salacak en uygun meyve mahsulü türlerini seçmesine yardımcı olacaktır. Bitki türünden bağımsız olarak, ağaca uygun şekilde bakmak, gövde çemberi alanındaki toprağı zamanında gübrelemek ve nemlendirmek önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe