Pissardi erik - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Eriklerin insan vücudu üzerindeki etkisi paha biçilemez. Karaciğeri serbest radikallerden korur, kemikleri güçlendirir ve bağırsakları temizler. Kolleretik ve idrar söktürücü olarak kullanılırlar. Erikler bol miktarda potasyum, magnezyum, demir, A, C, B vitaminleri, lif ve pektin içerir. Sadece yenen değil, aynı zamanda dekoratif amaçlı yaygın olarak kullanılan eriklerin olduğu ortaya çıktı. Bu çeşit, Pissardi eriğidir.

Çeşitlilik nasıl ortaya çıktı

Kırmızı yapraklı erik, dağılımını bilim adamı botanikçi Pissardi'ye borçludur. Bilgi arayan bazıları, arama motoruna "Pissard erik" i çekiçle vurur ve adını 18. yüzyılda İran İslam Cumhuriyeti'nden Avrupa yakasına getiren dağıtıcısı Pissardi'den aldığını unutur. Yavaş yavaş, kültür tüm Avrupa ve Rusya'nın sakinlerinin kalbini kazandı.

Kırmızı yapraklı erik

Bu ilginç! Tacikçe'den çevrilen "pisardit" kelimesi "yazmak", yani sitenin yeni bir tasarımını yaratmak anlamına gelir.

Çeşitliliğin özellikleri ve tanımı

Birçok tasarımcı peyzaj kompozisyonları oluşturmak için Pissardi erik (Latince Pissardii) kullanır. Özellikleri nedeniyle diğer ağaç ve çalılardan daha erken çiçek açmaya başlar. İlk yumuşak pembe tomurcuklar, ilkbaharın ilk ayında göze hoş geliyor. Arkalarında, meyvenin büyüdüğü beyaz çiçek salkımları çiçek açar.

Ağacın tanımı

Ağaç 5-7 metre yüksekliğe ulaşır, ancak 12 metreye ulaşan gerçek devler vardır. Yayılan taçları dalları yayıyor ve dikkati kendilerine çekiyor. Bu nedenle, bu türe yayılan Pissardi eriği de denir. 40-90 yıl yaşıyor ve meyve veriyor. Yetiştirme alanlarının hava koşullarına bağlıdır.

Bir notta! Pissardi eriklerinin yaprak plakası yumurta şeklindedir ve 7 santimetre uzunluğa ulaşır. Rengi koyu kırmızı, mora daha yakındır. Gövde ile birlikte tüm iskelet dalları gümüş veya siyahtır, bu nedenle "nigra" olarak da adlandırılır. Genç sürgünler kırmızıdır.

Bir çeşit erik yaprağı

Rusya'daki birçok fidanlık, bir sandıkta geniş Nigra yayılan erik ekimi ve satışı ile uğraşmaktadır. Ağaç hızla büyür, sürgünleri her yıl 25 santimetre büyür.

Pissardi erik açıklaması

Erik ağacı zengin bir hasat verir, ancak meyvelerin kendisi küçüktür, çapları sadece 3 santimetredir, şekil olarak kiraz eriğine benzerler. Erikler ekşi, ekşi tadı, koyu kiraz rengindedir ve içinde oldukça büyük bir taş vardır.

Dal üzerinde yayvan bir ağacın meyveleri

Çiçeklenme ve tozlaşma

Çeşidin çiçeklenmeye başlaması, ilk bahar ayında ağaç görünümüne rastlar ve ağaç yapraklarla kaplanıncaya kadar 30 gün sürer. Rengi güzelliği ve harika kokusuyla büyülüyor.

Ağacın tozlaşmaya ihtiyacı var. Bunun için, çeşitleri sahaya ekilir - benzersiz kışa dayanıklılığı veya Hollywood masa çeşidi ile ayırt edilen Çin eriği.

Kuraklığa ve dona dayanıklılık

Drenaj için en iyi bölgeler, ılıman iklime sahip bölgelerdir.Ağaçlar kuraklığı iyi tolere eder, ısıdan korkmazlar, ancak yeraltı sularının yakınlığını, su kütlelerine olan yerlerin yakınlığını sevmezler.

Yenilebilir meyve

Bu erik daha çok süs ağaçları ile ilgili olmasına rağmen meyveleri yenilebilir, ancak tadı ekşi ekşidir, bu yüzden herkes onu sevmez. Ancak hamur, mikro ve makro elementler bakımından zengindir. Kompostolar ondan hazırlanır, reçel yapılır.

Bir notta! Meyveler Ağustos ayında başlayarak yavaş yavaş olgunlaşır ve Ekim ayına kadar dökülmez. Bir ağaç 15 kg'a kadar meyve verir.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Çeşitliliğin avantajı, meyvelerde birkaç ay ziyafet çekebilmenizdir. Ağaç herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duymaz, iddiasızdır, olumsuz koşullara kolayca uyum sağlar, sık sulamaya iddiasızdır, kuraklığı kolayca tolere eder.

Çeşitlilik, mantar ve diğer hastalıklara karşı iyi bir bağışıklık ile donatılmıştır, ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar herhangi bir bahçenin dekorasyonu olabilir.

Çeşitliliğin dezavantajları dona dayanımının düşük olmasıdır, meyvenin tadı herkese göre değildir. Ağaç, cereyan ve sert rüzgarları sevmez. Bitki aynı zamanda geniş bir alan talep ediyor, diğer ağaçların olduğu mahalleleri sevmiyor, tek başına büyümeyi tercih ediyor.

Not! Plum Pissardi, şehirlerin kirli havasında kendini harika hissediyor.

Çeşit çeşitleri

Bilim adamları 3 çeşit kırmızı yapraklı erik bilir:

  • Erken pissardi - parlak kırmızı renkli olan rafine sürgünlerde farklılık gösterir. Boyu 7 metreye ulaşıyor.
  • Cistena, ünlü Pissardi'nin Kum Kirazlı bir melezidir. 2 metreden fazla olmayan kısa boylu bir ağaç, dona karşı dayanıklıdır, genellikle Moskova bölgesinde ve daha kuzeyde peyzaj tasarımında kullanılır.
  • Pissardi koyu mor - bilinen tüm alt türler arasında, sıfır altı sıcaklıklara diğerlerine göre daha savunmasızdır. Bu nedenle, sadece güney bölgeleri ekmeye uygundur. Ağaç 6 metre yüksekliğe ulaşır.

Kırmızı yapraklı erik

Doğal koşullar altında erik Asya'nın dağlık bölgelerinde, Kafkasya'nın kuzey bölgelerinde, Abhazya, Gürcistan, Acara ve Kuzey Amerika'da yetişir.

Erik ağacı dikimi ve bakımı

Kırmızı yapraklı erik ilkbaharda bol renk verir ve meyve verir. Hızla büyümeye devam ediyor, ancak hayatının 15. yılında önemli ölçüde zayıflıyor. Erik hem meyve mahsulü olarak hem de bahçecilik için kullanılır.

Bir notta! Dekoratif Pissardi eriği çit olarak kullanılabilir.

Önerilen zamanlama

Genç fidan dikmenin en iyi zamanı sonbahardır. Eylül dikimi, genç ev ağaçlarının yeni yaşam koşullarına uyum sağlamasına, kök sistemde kök salmasına yardımcı olur. İlkbaharda, tomurcuklar şişmeye başlamadan önce fideler erken ekilir.

Doğru yeri seçmek

Pissardi çeşidini dikmek için arsa güneş tarafından iyi aydınlatılmalıdır, diğer ağaçların gölgesinin üzerine düşmemesi için onu bahçe arsasının güney tarafına yerleştirmek daha iyidir. Dikim için toprak gevşek, verimli, genç bir bitkiyi yok edebilecek soğuk sert rüzgarlardan korunur.

Erik sokağı

Dikim malzemesinin seçimi ve hazırlanması

TSKhA (Timiryazev Tarım Akademisi) temelinde, doğal habitatlardan alınan tohumlardan ortalama kışa dayanıklı örnekler elde edildi. Bir kültürün tohumlarla çoğaltılması% 100 çimlenmeye ulaşır, fidelerin herhangi bir işlem görmeden canlılığı% 50'yi aşar.

Ek Bilgiler. Tohum üremesine ek olarak, kök sürgünleri ana bitkiden ayrılarak, kökten kesilerek ekilebilir. Erken ilkbaharda, çalılardan elde edilen genç bir ağaç kazılır ve yeni bir yere nakledilir.

Kesimlerle çoğaltılması için, bir buçuk santimetre çapında kesilmiş kökler, yetişkin bir erikten bir buçuk metre çıkarılabilir.15 cm'lik kesimler halinde kesilen kökler, bir turba karışımı ile kaplı bodrumda depolanmak üzere gönderilir. Mayıs ayında bir seraya ekilirler. Fideler güçlendikten sonra zemine taşınır.

Başka bir ağaca Pissardi erik aşılama

Erik ekimi

Ağaçlar birbirine yakın dikilmemeli, aralarında en az 2 metre boşluk bırakılmalıdır. Fidan dikimi için derinleşme önceden hazırlanır. 0,5 metre derinliğinde ve 0,7 metre genişliğinde olmalıdır. Çukurun tabanı toprak ve humus karışımı ile kaplıdır.

Önemli! Kök boğazı yer seviyesinin altında olmamalı, ancak 6 santimetre üzerinde yükselmelidir.

Erik ekimi

Bir deliğe ekilen bir fide, verimli bir toprak tabakası ile serpilir ve daha önce genç bir ağacın bağlandığı deliğe bir çubuk kazmış olarak sıkıştırılır. Fide dikildikten sonra altındaki toprak bolca nemlendirilir ve malçlanır.

Sulama sıklığı ve gübreleme özellikleri

Kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen ağacın ayda 2 kez sulanması gerekir. Bir yetişkin erik birkaç kova su tüketir, hepsi toprak nemine ve hava koşullarına bağlıdır. Yaşamın ilk yılında fide ek gübreye ihtiyaç duymaz.

Yaşamın ikinci yılında, sonbaharda çürümüş gübre ağacın altına getirilir, onunla birlikte toprak kazılır. Oranlar: 2 metrekarelik arazi için bir kova humus. İlkbaharda mahsulün verimini artırmak ve hastalıklara karşı direncini artırmak için potasyumlu mineral gübreler uygulanır. Daha iyi meyve olgunlaşması için ağaç yazın üre ile beslenir.

Haşere ve hastalık kontrolü

Erik iyi bir bağışıklığa sahiptir ve hastalığa duyarlı değildir. Ancak mantar kolonileri, halka güvesi veya yeşil yaprak kurdu saldırılarından muaf değildir. Ağacı zararlılardan korumak için tacı böcek ilaçları ile muamele edilir.

Budama dalları ve aşırı büyüme

Bütün yaz, sıhhi budama yapılır, işlemi ölü odun, hasarlı dallar, genç sürgünler, büyüyen, tacı kalınlaştıran, güneş ışığının alt katmanlara girmesini engellemeyi amaçlamaktadır.

Önemli! Köklere oksijen sağlamak için, ağacın altındaki toprak yabani otlardan temizlenir ve kazılır ve gövde çemberi kurumadan malçla kaplanır.

Kışa hazırlık

Kırmızı yapraklı eriklerin sıcaklığa olan sevgisi göz önüne alındığında, kış için bolca nemlendirilir, ağacın altındaki toprak malçlanır, turba yastığı veya çim biçilir.

Kırmızı yapraklı eriğin tadı arzulanan çok şey bıraksa da peyzaj tasarımındaki rolü vazgeçilmezdir. Ağacın parlak mor tacı her şeyden önce başkalarının dikkatini çeker.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe