Ormangülü: açık alanda dikim ve bakım

Ormangülü, bahçıvanlar arasında oldukça popüler olan çok yıllık bir çalıdır. Bu türün adı iki kısımdan oluşur: "rodon", "gül" ve "dendron" bir ağaç anlamına gelir. Çiçeklenmesi hem bahçeyi hem de odayı süsleyebilir ve iddiasız bakımı, bitkiyi yeni başlayanlar için iyi bir seçim haline getirir. Ancak bahçede ormangülü nasıl dikileceği ve yetiştirileceği hakkında birkaç nüans bilmek önemlidir.

Genel iniş kuralları

Ormangülü, Heather ailesine ait yaprak dökmeyen bir çalı bitkisidir. Aileye ait olmak, bu çalının çiçeklerinin gül çiçeklerine benzerliğini açıklar. Yaklaşık 1000 çeşit ormangülü vardır, aralarında sadece çalılar değil, ağaçlar ve iç mekan çeşitleri de vardır.

Çiçek açan ormangülü Nova Zembla

Çiçek severlerin açıklamasına göre cüce çalı çeşitleri, özellikle balkonlarda ve sundurmalarda başarıyla yetiştirilmektedir. Çoğu zaman ormangülü, bahçe arazilerinde veya yazlık evlerde bir ağaç olarak bulunur.

Ormangülü bonsai evde güzel görünecek

Yaz aylarında açık havada ormangülü dikimi

Yaz aylarında gül ağacı dikilmesi tavsiye edilmez. Kuru hava ve yoğun güneş ışığı, fidelerin hayatta kalma oranı üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Yaz aylarında bir bitki dikmeniz gerekiyorsa, birkaç kuralı dikkate almanız önemlidir:

 • Orman gülünün çiçeklenme döneminden sadece 2 hafta sonra dikim mümkündür. Ilıman iklimlerde, bitki mayıs ayından haziran ayına kadar çiçek açar, bu da ekim için uygun dönemin Temmuz ayında başladığı anlamına gelir.
 • Yağmurlu bir dönemde çalı dikmek daha iyidir. Yağışlı hava, fidenin kuruma riskini ortadan kaldıracak ve daha hızlı kök salmasına yardımcı olacaktır.
 • Genç bitkilerin doğrudan güneş ışığından korunması önemlidir. Bu, yetkili bir iniş yeri seçimi veya bir kanopi düzenleme yardımı ile yapılabilir.

Ormangülü dikmeden önce, üzerindeki çiçekleri fideden çıkarmak daha iyidir. Bu durumda bitki enerjisini çiçeklenmeye değil, köklenmeye harcayacaktır.

İlkbaharda açık toprağa ormangülü dikimi

Uzmanlar, toprağa bir gül ağacı dikmek için yılın en uygun zamanının ilkbahar, daha doğrusu Nisan'dan Mayıs ortasına kadar olan dönem olduğuna inanıyor. Çiçekler çalılara bağlanmaya başlayana kadar gecikmemek burada önemlidir.

Not! Toprağın halihazırda ısınması önemlidir. Hiçbir durumda bu tür funda donmuş toprağa ekilmemelidir!

Bazen sonbaharda sıradan bir ormangülü ekilir, ancak orta şerit için ilkbahar seçmek daha iyidir. Bitkinin soğuk havalardan önce kök salması, kışlama için güç kazanması için zamana sahip olması gerekir.

2-3 yaşında fidan dikmek daha iyidir

Açık havada orman gülleri ne zaman ve nasıl ekilir

Bu çalı bitkisi için dış mekanda uygun koşullar yaratmak bir apartman dairesine göre çok daha zordur. Hem ormangülü yetiştirmek için bir yer seçerken hem de onu dikme zamanı seçerken kurallara uymak gerekir.

Optimum ekim zamanı

Yukarıda belirtildiği gibi, gül çalıları ilkbahar veya sonbaharda toprağa ekilir.Ancak sadece mevsimi değil, aynı zamanda doğru havayı da seçmek önemlidir.

Gemiden indikten sonra birkaç gün sürecek olan yağmur veya rüzgarsız sessiz ve bulutlu hava idealdir. Bu, gerekli gölgelendirmeyi sağlayacak ve kuraklığa duyarlı bitkinin toprağı kurutmasını önleyecek, bu da bahçıvanın su almasını kolaylaştıracağı anlamına gelir.

Referans için! Deneyimli yetiştiriciler, çiçeklenme zamanı hariç, büyüme mevsimi boyunca orman gülleri ekebilir ve nakledebilir.

Site seçimi

Çiçek bahçesi dikilmesi planlanan sahada rüzgar ve direk güneş ışığı olmamalıdır. Bir bina duvarının yanında, bir verandada veya uzun bir ağacın gölgesinde oturmak iyi bir seçenektir.

Bu alanda gül ağacı bulunan çiçek tarhları bir ağacın gölgesi ile kaplıdır.

Nasıl düzgün sulanır

Sulama en iyi şekilde yumuşak suyla yapılır. Kuyu suyu veya yağmur suyu mükemmeldir. Aynı zamanda, bitkinin köklerini dondurmamak için buzlu olmamalıdır (bunu erken ilkbaharda izlemek özellikle önemlidir).

Sitede sürekli dolu bir varil olması iyidir. Bu durumda, suyun oturması ve optimum sıcaklığa gelmesi için zamanı olacaktır, bu da diğer bitkilerin bakımında da yararlıdır.

Ormangülü nemi seven bir çiçektir. Etrafındaki toprak kuru olmamalıdır, aksi takdirde yapraklar parlaklığını ve elastikiyetini kaybetmeye başlayacaktır. Yapraklar donuklaştığı anda bitkiyi sulamanız gerekir, böylece nem yaklaşık 30 cm derinliğe kadar geçer.

Islak veya kuru yer

Yukarıdakilere dayanarak, ormangülü yetiştirmek için toprağın orta derecede nemli olması gerektiği sonucuna varabiliriz.

Kurak bölgeler için düzenli sulama yeterli olmayacaktır. Sitenin yemyeşil peyzajını oluşturmak önemlidir, bu sadece onu gölgelemeye değil, aynı zamanda havanın nemini de düzenlemeye yardımcı olacaktır. Otomatik sprinkler kurmak iyi bir çözüm olacaktır.

Ancak sık sulama ve uzun süreli yağmurlar bitkiye zarar verebilir. Bölgede sık ve yoğun yağış varsa, bitki için bir gölgelik oluşturmayı düşünmeye değer.

İniş çukuru ve toprak

Ormangülü için hem açık alanda dikim ve bakım kuralları hem de toprağın bileşimi önemlidir. Yeterince hafif, hava ve su geçirgen olmalıdır.

Bir toprak karışımının hazırlanmasına uygun bileşenler arasında kum, turba, yapraklı toprak, iğne yapraklı iğneler ve ağaç kabuğu, turba ayırt edilebilir. Bölgede iğne yapraklı ormanlar varsa, oradan gelen toprak az miktarda turba ile karıştırılırsa mükemmeldir.

Dikkat! Önemli bir faktör toprak asitliğidir. Ormangülü için pH değeri 4,5-5,5 birim civarında olmalıdır.

Asitlik göstergelerini kontrol etmek için, suya biraz toprak karıştırmanız, içine turnusol kağıdı batırmanız gerekir. Gerekli gösterge, açık turuncu rengidir.

Sitrik asit, oksalik tentür veya yemek sirkesi gibi bitki dostu maddelerle asitliği artırabilirsiniz.

PH cetveli

Önemli Not! Deriler için gübre gübresi, kül ve kireç taşı kullanılamaz. Bu bileşikler, fidelerin ölümüne yol açacak olan pH seviyesini önemli ölçüde artırır.

Dikim çukuru, en az 0,5 m derinlikte, fide kök sistemi ile toprak koma genişliğinin iki katı olmalıdır.Çukurun dibine drenaj dökülmelidir, bunun için aşağıdakiler uygundur:

 • kaba kum;
 • ince çakıl;
 • kırmızı tuğla parçaları;
 • çakıl Taşları;
 • Çam kabuğu.

Drenaj tabakası, kaynak sularının maksimum kotundan daha yüksek olmalıdır. Bu, kar eridikten sonra su basmasını önlemek için yapılır.

Soğuk iklimlerde yetişmenin özellikleri

Soğuk bölgeler için (Sibirya, Urallar, Uzak Doğu), soğuğa dayanıklı orman gülleri seçmek daha iyidir. Bu durumda yazlık bir kulübede bir bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı daha kolay olacaktır.

Uygun çeşitler:

 • Altın Işıklar;
 • İngilizce Roseum;
 • Roseum Elegance;
 • Nova Zembla;
 • PZhM Elite.

Soğuk bir iklim durumunda en iyi seçenek, bahçe alanında bir sera-çardak düzenlemek olacaktır. Bir cam veya plastik yapının içine sadece bir gül ağacı dikmekle kalmaz, aynı zamanda diğer çiçek türlerini de ekebilir ve ayrıca yaz rahatlaması için bir tezgah ve bir masa kurabilirsiniz.

Bu tür bölgelerde, fidan dikiminin sadece bitki henüz çiçek açmadığı ilkbaharda yapılması gerektiğini dikkate almak önemlidir. Ormangülü, soğuk havalar başlamadan önce kök salmak için zamana sahip olmalıdır.

Kış mevsiminde, uzun süreli donlarda ölmesini önlemek için çalıların klasik bahçe yöntemleriyle kapatılması gerekecektir. Ormangülü mart ayında kıştan sonra kar eridikten hemen sonra açılması tavsiye edilir.

Ormangülü ekimden sonra hangi yıl çiçek açar?

Orman gülünün bitkisel çeşitleri, ekimden sonraki yıl tamamen çiçek açabilir. İlk çiçeklenme (fide dikim yılında) bitkinin aktif büyüme ve gelişme için güç kazanması için kesilmelidir.

Not! Bu çalıların bir yıl boyunca bereketli bir şekilde ve uzun bir süre çiçek açtığı zamanlar, ikinci yıl için seyrek olarak ve çok değiştiği zamanlar vardır. Bu durumdan kaçınmak için solmuş çiçek salkımını hemen kesmeniz gerekir. Bu, odunsu gülün meyve sularını ölmekte olanlara değil çiçek açan tomurcuklara yönlendirmesine yardımcı olacaktır.

Ormangülü ile bir çiçek bahçesinde ne birleştirebilirsiniz?

Ormangülü bahçesini sahadaki diğer bitkilerle doğru şekilde birleştirmek önemlidir. Bu bitkinin kökleri toprakta sığ bulunur, yüzey tipi bir sisteme sahiptirler. "Komşuları" bir musluk kök sistemine sahip olmalıdır. Bu, topraktaki besin maddelerinin tüm bitkiler için yeterli olması ve birbirleriyle çatışmaması için gereklidir.

Bir orman gülünün çalı şeklindeki mükemmel komşuları meşe, çam veya karaçam olacaktır. Bir yandan dalları gerekli gölgelendirmeyi sağlarken, diğer yandan derin kök sistemleri kesişmeyecek ve çalıdan besinleri almayacaktır. Huş ağacı, akçaağaç, ıhlamur, kestane yanına ormangülü dikmemelisiniz.

Yakındaki ormangülü ve ortanca

Ortanca, bir çalı ormangülü için klasik bir komşu olan yaprak döken bir çalıdır. Tek bir çiçek bahçesi için gölgede iyi çiçek açan odunsu ortanca çeşitleri (Precox, Yellow Floribunda) uygundur.

Orman gülleri ile birlikte ortancalar yazın ikinci yarısında çiçeklenme boşluğunu doldurur. Ek olarak, bitkilere bakma koşulları benzerdir. Tek koşul, sürgünlerin sonbaharda budaması için ortancalara serbest erişim sağlamaktır.

Üreme yöntemleri

Ormangülü bitkisi üç şekilde çoğalır: tohumlar, tabakalar ve kesimler. Tohum yöntemi, gelişmiş özelliklere sahip bitkiler elde etmenizi sağlar, ancak çok fazla zaman ve çaba gerektirir. İlk çiçeklenme, çimlenmeden sadece 5-6 yıl sonra elde edilebilir.

Çoğu zaman, bu çiçek katmanlarla yayılır:

 1. İlkbaharda küçük bir genç sürgün seçilir.
 2. Orta kısma sürgünün yerleştirildiği 15 cm derinliğinde bir oluk hazırlanır.
 3. Hendek, turba ile toprakla doldurulur.
 4. Çekimin üst kısmı dikey bir çiviye bağlanır.
 5. Sonbaharda, kesimler ana bitkiden kesilir ve yeni bir yere nakledilir.

Katmanlar hem kavisli hem de yatay olarak gömülebilir - bu, bu alanda hangi yöntemin daha uygun olduğuna bağlıdır.

Köklendirme katmanları

Ormangülü kesimleri aşağıdaki gibidir:

 1. Seçilmiş yarı odunlaşmış sürgünler, 5-8 cm uzunluğa kadar kesilmiştir.
 2. Sürgünlerin dibinde yapraklar çıkarılır, kesim bir kök büyüme aktivatörüne yerleştirilir.
 3. 16-20 saat sonra, sürgünler bir sera ile kaplı turba ve kum toprağına yerleştirilir.
 4. Yaprak döken çeşitler, 1.5-2 ay sonra, yaprak dökmeyen çeşitler - 3-4 ay sonra köklenir.

Köklendirme kabına dökülen toprakla birlikte köklü kesimler dikmek gerekir.

Budama

Ormangülü bakımı, bitkinin ilkbaharda budanmasını içerir. Çalıların çiçeklenme mevsimi için gençleşmesini sağlamak için kurutulmuş dallardan kurtulmanız gerekir.

Düzgün bir görünüme sahip olduğu için bu çalıların tepesini oluşturmak gerekli değildir. Budama yardımı ile sadece burcun yüksekliğini veya tepenin yayılmasını ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, yaz aylarında zamanla solmuş çiçek salkımını kesmek önemlidir.

Ormangülü yeni bir yere nasıl nakledilir

Orta enlemlerde bir orman gülüne iyi bakmak oldukça zor olduğundan, bitki gelecek yıl o kadar parlak görünmeyebilir. Talihsiz bir yer veya dondurucu kışlar, bir gül ağacının gürlüğünü ve düzenliliğini de büyük ölçüde etkileyebilir.

Genç bir bitkinin dikilmesi durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu, ilkbaharın başlarında veya sonbaharın başlarında yapılır. Havanın yeterince soğuk ve hava neminin yüksek olduğu bir dönem seçmek önemlidir.

Tavsiye! Dikim sırasında bitkinin dallarını ana noktalara işaretleyebilirsiniz. Bu, burcun "hareketinin" çok stresli olmaması için burcun yeni konuma düzgün şekilde yerleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kışın çiçek bakımı

Yemyeşil bir çiçeklenmeden sonra bir ormangülü bakımı, kuru havalarda bol sulanmasından ibarettir. Sonbaharda başlayarak, yağmur mevsimi başlamışsa odunsu güllerin sulanmasına gerek yoktur. Kasım ayında, çalıları köklerde yoğun bir turba tabakası ile yalıtmaya başlayabilirsiniz.

Bitkinin kışlaması için köklerinin örtülmesi gerekir:

 • bir ladin veya çam dalı tabakası;
 • bir veya iki kat çuval bezi.

Genç çalıları rüzgardan korumak önemlidir. Bazı bahçıvanlar kış için kalas, arduvaz ve diğer malzemelerden derme çatma kulübeler inşa ediyor. İlkbahar başında kar eridikten hemen sonra yalıtım kaldırılır.

Bu şekilde çalıyı kış için izole edebilirsiniz.

Çiçeğin sorunları, hastalıkları ve zararlıları

Funda çalılarında genellikle çeşitli zararlılar ve hastalıklar bulunur. Tedavi yöntemleri uzun zamandır bilinmektedir ve deneyimsiz yetiştiriciler bile orman gülünü ölümden kurtarabilir.

Gülağacı haşere tedavi yöntemleri:

 1. Çalılıktaki gastropodların elle toplanması gerekecek, görünümlerini önlemek için Thiram'ın çözümü kullanılır.
 2. Yatak böcekleri, örümcek akarları veya kurtlar Diazinon tarafından yok edilir. Alet sadece burcu değil, aynı zamanda altındaki dünyanın yüzeyini de işler.
 3. Karbofos'un yardımıyla geri kalan böcekler yok edilir.

Herhangi bir yöntemi kullanırken, ekli talimatlara kesinlikle uymak önemlidir. Kimyasal konsantrasyonu çiçek bahçesindeki diğer bitkilere zarar verebilir.

Mantar hastalıkları aşağıdaki yollarla ortadan kaldırılır:

 1. Bordo karışımı ile pas ve lekeler çıkarılır.
 2. Yapraklarda kloroz nedeniyle sarılık oluştuğunda sulama suyuna demir şelat eklenir.
 3. Bir kanser hastalığı ortaya çıktığında, etkilenen dallar tamamen veya dokunun sağlıklı bir kısmına kesilir.

İlkbahar başı ve sonbaharın sonlarında hastalıkları önlemek için ağaçlara Bordeaux karışımı püskürtülür.

Tavsiye! Çoğu zaman, hastalıklar, kök sisteminin yetersiz havalandırıldığı bitkileri geride bırakır.

Gelişmiş durumlarda, bir çalıyı iyi hazırlanmış yeni bir yere nakletmek yardımcı olacaktır.

Ormangülü, bahçenin veya yazlık kulübenin gerçek bir dekorasyonu olacak. Bu çalı için dikim ve bakım yapmak çaba gerektirir, ancak harcanan zaman ve para birkaç ay içinde gür ve aromatik çiçeklenmeye dönüşecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe