İlkbaharda ağaç aşılama, yeni başlayanlar için meyve ağaçlarını aşılama yolları

Yaz sakinlerinin ve bahçıvanların arsalarına meyve ağaçları diktikleri, bol miktarda meyve ile keyif alacak bir bahçe hayal ettikleri bir sır değil. Ancak, satın alınan fideler her zaman beklentileri karşılamıyor. Bahçıvanlar umutsuzluğa kapılmaz, durum her zaman düzeltilebilir. Güçlendirilmiş gövdelerde, istenen çeşitte kesimleri aşılayabilir ve zamanla iyi bir hasat elde edebilirsiniz.

Bir gövdede birkaç çeşit meyve ile gerçek büyülü bahçeler yaratan amatör bahçıvanlar, tomurcuklanan bahçıvanlarla ağaçların nasıl dikileceğini ve bu prosedürün püf noktalarını her zaman paylaşmaya hazırdır. Aşılama, ilginç ve heyecan verici bir faaliyettir.

Aşılama prosedürü

Önemli olan aşırıya kaçmamaktır: stokla uyumlu olmayan çeşitli meyve ağaçlarına aşılama yapmayın. Bu durumda ağaç ağrımaya başlar, yapraklar küçülür ve zamanla ölür.

Neden meyve ağaçlarının aşılanması

Ağaçları aşılama, bitkileri çoğaltmanın vejetatif bir yoludur. Bir bahçıvan, yaşlı veya hastalıklı meyve ağaçlarını gençleştirmek istiyorsa, aşılama zorunludur. Bu durumda fide, ana bitkinin en iyi özelliklerini tekrarlar. Alternatif olarak, bahçede yer kazanmak için bir gövdeye birkaç çeşit ekilir.

Anaç ve filiz nedir

Yeni bitkiler yetiştirmek için bahçıvanlar bir filiz ve anaç kullanılarak aşılanır. Sade bir dille, bu, bir bitkinin dokusunun diğerinin dokusuna aşılanmasıdır.

Kesimlerin veya tomurcukların aşılanacağı ana ağaca stok denir. Buna göre, başka bir ağaçtan tomurcuk ve kesimlere aşı adı verilir.

Bahçıvanlar, aşılamadan önce bitkilerin özelliklerini ve özelliklerini dikkatlice incelemenizi önerir. İki bitkiyi istediğiniz zaman birleştiremezsiniz. Aralarında bir aile bağı olmalı, bu yüzden bir ağaca aşılamadan önce bu işlem için hangi anaçların uygun olduğunu bulmalısınız.

Vahşi doğada ekili bir bitkinin aşılanması

Fidanlık çalışanları, gerekli uyumluluk konusunda kesin bilgiye sahip değildir, ancak aynı bitki türlerine farklı çeşitler aşılanırsa aşılama başarılı kabul edilir. Yani, bir elma stoğuna bir elma çeşidi ve bir armut stoğuna bir armut çeşidi dikmeniz gerekir. Bazı istisnalar var. Örneğin, bir erik kesiği grefti, kiraz eriği üzerinde kök alır, acı portakal üzerine kesilmiş bir limon.

Dikkat! Süs bitkisi türleri oluşturulurken, uzak akrabalık mahsulleri aşılanabilir.

Hisse senedi nasıl seçilir

Anaç sapı aşılanacak çeşide uygun olacak şekilde seçilir. Bu, üzerinde kültivar sapının gelişeceği gelecekteki ağacın temelidir. Meyvenin gelişmesi ve meyve vermesi ile tat özellikleri, uygun şekilde seçilmiş bir stoğa bağlıdır.

Anaç, canlılığını koruyan kırık bir ağaç, iyi köklere sahip bir güdük veya ilgili bir ağacın yabani bir türü olabilir. Sap, iki ila üç yaşından büyük bir ağaçta kök salmaktadır.Aşılanan yaprak sapına besin sağlayan gelişmiş bir kök sistemine sahiptir.

Bir filiz nasıl seçilir

Greft, verim, donma direnci ve hastalık direnci gibi çeşitli niteliklere karşılık gelecek şekilde seçilmelidir.

En iyi kesimler

Deneyimli bahçıvanlara, büyüyen bölgelere karşılık gelen çeşitleri filiz olarak almaları tavsiye edilir. Filizin hazırlanmasını kendiniz yapabilirsiniz.

Kesimlerin hazırlanması

Aşılama için kesimler hazırlama zamanı sonbaharın sonu ve kışın sonudur. Temel olarak, bahçıvanlar, ilk donun başlamasıyla birlikte, yapraklar düştükten sonra sonbaharda kesimler yapmayı tercih ederler. Şu anda, mikroplardan ve mantarlardan dezenfeksiyon meydana gelir, bitki tam bir uyku hali aşamasına girer.

Sonbaharda hasatta, genç bir meyve ağacının kesimleri seçilir. Genellikle yaşı 3 ila 7 yıldır. Sapın uzunluğu 40 cm'yi geçmez, çapı yaklaşık 5-7 cm'dir, büyüme ve 4 adet gelişmiş tomurcuk olması gerekir. Düğümler arasındaki mesafeler kısadır. Doğa, küçük bir sapta, kendisine aktarılan anne özellikleriyle tam teşekküllü bir ağacı doğurma yeteneğine yatırım yaptı.

Dikkat! Kesimlerle aşılama için, orta katın sürgünlerinden güneye bakan ağacın tepesinin yanından kesimler kesilmelidir.

Kesimleri sonbaharda hazırlamak mümkün değilse, erken ilkbaharda kesilir. Bunun için uygun zaman aşılı bitkilerin yetiştiği bölgeye göre Mart-Nisan aylarıdır. Meyve ağaçlarının yeşil çeliklerle yaz aşılanması iyi sonuçlar verir. Yaz aylarında aşılamadan önce kesimler kesilir. Yeni başlayanlar için, deneyimli bahçıvanlar düzenli olarak budanan ağaçlardan kesimler almanızı önerir.

Aşılama araçları ve malzemeleri

Aşılama prosedürünü hazırlamak ve uygulamak için belirli bahçe aletlerine ihtiyaç vardır. Bunlar, istediğiniz kesimi yapmanıza izin veren uygun şekilli bir bıçak içerir. Farklı aşılama türleri için, özel ekipman ve her türlü bıçak vardır, ancak yeterince keskin bir bıçak olmadan bir ağacın kabuğuna zarar verebilecek bir mutfak bıçağı yoktur. Aşılamanın kalitesi bıçağa bağlıdır.

Kesimleri hazırlamak için bahçe makası kullanılır - bu sayede pürüzsüz, temiz bir kesim yapılır. Kabuğun arkasına aşılama yapmak için, kabuğu ayırmak için ek bir bıçağı olan özel bir tomurcuklanma bıçağı kullanılır.

Aşılama ekipmanları

Aşılanan bölgeyi bağlamak için özel bir bağlama malzemesi kullanılır: elastik aşılama şeritleri, tomurcuklanan yamalar. Kesilen yerler aşılama şeritleri kullanılarak ışık geçirgen ahşap gresi ile yağlanır.

Aşılama için en uygun zamanlama

Ağaç dikmek için en uygun zaman ne zamandır? Bahçıvanların deneyimlerine dayanarak, yaranın kesiden kesilmesi ve sıkılmasının iyi bir şekilde aşılanma olasılığının en yüksek olduğu sıcak mevsimde aşılama yapmak daha iyidir. Bahçıvanlar, ağaçların aşılanmasının en iyi ilkbaharda yapıldığını söylüyor.

Aşı için en uygun tarih ve saatler Mayıs ayıdır. Bu sırada ağaçta sap akışı gerçekleşir. Sap köklenmezse, prosedürü yaz aylarında tekrarlamak mümkündür: Temmuz-Ağustos.

Tavsiye. Profesyoneller ayrıca yeni başlayanların dikkatini, bu prosedür için en uygun sayıları gösteren ay takviminin kullanımına çekiyor.

Meyve ağaçları için aşılama yöntemleri

Evde meyve ağaçlarını aşılama prosedürüne başlamadan önce, uygulama kurallarına aşina olmanız gerekir.

 Önemli! Filiz sahalarındaki kesiklerin dış etkenlere maruz kalmaması için bitkilerin renklendirilmesinin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Genç ağaçlar iyi bir yıllık büyüme ile aşılandığında iyi bir sonuç beklenebilir. Renklendirme konusunda geniş deneyime sahip bahçıvanlar, ağaçta aynı olgunlaşma dönemine sahip aşılama çeşitleri önermektedir.Çeşitler farklı zamanlarda olgunlaşırsa, olgunlaşma dönemi daha erken olan bu meyvelerin hasadını alma şansı vardır. Geç olgunlaşan hasatlar hiç elde edilemeyebilir Bahçıvanlar, güçlü büyüyen çeşitlerin gövdenin alt kısmına aşılanmasını ve üst kısmına zayıf bir şekilde büyümesini önerir.

Bir ağaca aşılanmış kuvvetli ve az büyüyen çeşitler

Bir meyve ağacını aşılamaya başlamadan önce, bir ağaç veya çalı için hangi yöntemin en iyisi olduğunu, avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu araştırmanız ve anlamanız gerekir.

Havlama için

En basit aşılama ağaç kabuğu içindir. Hepsinden iyisi, Nisan-Mayıs aylarında meyve suyunun hareketi sırasında kök salmasıdır. Daha sonra kabuk tahtadan kolayca ayrılır. Ana şey, sapta doğru eğik kesim yapmaktır. Keskin bir bıçakla yapılır, anaç kambiyumunu ve filizi birleştirmek için ideal bir yüzey oluşturur. Ardından film ile sarma yapılır.

Yan kesim

Bu renklendirme bir dal veya fide kenarında yapılır. Bu tür bahçıvanların avantajı erken meyve vermeyi düşünür. Örneğin, genç bir ağaç ilk hasadını 5-7 yılda, bu şekilde aşılanmış - 2-3 yıl içinde getirir.

Yan kesiğe greft

Bu aşılama, bahçıvanlar tarafından tek taraflı kron türlerini hizalamak için kullanılır.

Yarık içine

Yarıkta aşılama yapan bahçıvanlar, bahçelerini yenilemek için bu yöntemi kullanırlar. Üst ağaçtan kesilir, taban kesilir. Yuvaya bir filiz sapı yerleştirilir. Aşılama zamanı bahardır.

Ek Bilgiler! Bu tip aşılama için aşı ve anacın çapı önemsizdir ve aşılama sonucunu etkilemez. Yarıkta birlikte aşılamak daha iyidir. İkinci el çifti, sapı hazırlanan yarığa yerleştirmeye yardımcı olacaktır.

Çiftleşme

Bu tip aşılama, anaç ve filiz oldukça ince ve aynı kalınlıkta olduğunda kullanılır. Her iki dal da aynı açıda eğik kesilir, kesim aynı uzunluktadır.

Çiftleşme

Kesikleri birleştirerek, her iki dalı da sabitleyen bir sarım gerçekleştirilir. Çiftleşme genellikle Nisan ayında yapılır.

Ablaktasyon

Ablasyon, basit bir aşılama yöntemi olmasına rağmen günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Onun için, ağaç kabuğu stoktan ve filizden çıkarılır ve dallar birbirine uygulanır. Bağlantı özel bir malzeme ile sarılır ve zift veya hamuru ile kaplanır.

Tomurcuklanan

En yaygın olanı, sağlıklı bir böbreği, filiz kesimli bir kabuk kalkanı ile tomurcuklanma yöntemidir. Tomurcuklanma için en uygun zaman yaz aylarıdır: Temmuz ortasından Ağustos ortasına kadar. Genellikle tomurcuk sonbaharda köklenir, gelecek yılın ilkbaharında filizlenir.

Tomurcuklanma sürecinin şeması

Bu tür aşılama, minimum aşı materyali gerektirir.

Bir matkapla bir kesimin aşılanması

Böyle bir aşılamanın özü, 8 mm çapında, 4-5 cm derinliğe kadar bir matkapla büyük bir ağaçta bir delik açmaya kadar kaynar, dört tomurcukla aynı çapta uygun bir dal alınır.

Kesimlerin% 100 hayatta kalma oranı

İçinde, kabuk, delinmiş deliğe yerleştirilecek kenardan temizlenir. Kesimin dikilmesi, soyulmamış kabuğun deliğe biraz girecek şekilde olmalıdır.

Aşı ne kadar sürer

Aşılı bir kesimin yeni bir bitkide kök salması için, bitki ile ana bitki arasında bir meyve suyu alışverişi gerçekleşmelidir. Filizler, meyve suyunun hareketi sırasında en başarılı şekilde kök salmaktadır. Bu dönem ilkbahar ve yazın başlarına denk gelir.

İlkbahar-yaz aylarında renklenme meydana gelirse, birkaç hafta sonra filizdeki tomurcukların şişmesini gözlemleyebilirsiniz, bu da bitkinin yaşamsal aktivitesinin yoğunlaştığını gösterir. Örneğin, gözleri renklendirirken, 12-15 gün sonra gözetleme deliğinin kök saldığından, yaprak sapı kaybolduğundan ve kayışı gevşetmeniz gerektiğinden emin olabilirsiniz.

Bitkileri boyamak zor değil. Önemli olan tavsiyelere uymak ve bahçıvanların deneyimlerini hesaba katmaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe