Yaz aylarında taze kesimlerle erik üzerine erik nasıl ekilir

Erik, en popüler bahçe ağaçlarından biridir. Ondan yüksek kaliteli, cömert bir hasat toplamak her zaman mümkün değildir. Meyvelerin lezzetini iyileştirmek, ağacın sayısını ve dona dayanımını artırmak için aşılıdır. Erik üzerine erik aşılama, bahçe bitkilerini çoğaltmanın hızlı ve kaliteli bir yoludur.

Erik dikme nedenleri

Aşılı eriklerin tek avantajı artan verim değildir:

 • Prosedür, aynı ağaç üzerinde birkaç çeşit meyve yetiştirmenize izin vererek, sitede yer kazanmanıza yardımcı olur.
 • Sahadaki yaban hayatı, ekili bir çeşitle aşılanabilir ve erik çok aktif bir şekilde meyve verir.
 • Cüce meyveli bir erik sadece aşılama ile elde edilir.
 • Verim sadece miktar olarak artmaz, aynı zamanda daha hızlı olgunlaşır
 • Aşılama sadece sağlıklı ağaçlar için bir yöntem değil, aynı zamanda kabuğu iyileştirmenin de bir yoludur.
 • Yaşlı bir ağacın "yeniden canlandırılması". Aşılı eski bir bitki bienal gibi meyve verecektir.
 • Güney meyvelerinin kuzey bölgelerde ortaya çıkması da ancak aşılama ile mümkündür.

Aşılı bir dal böyle görünür

Önemli! Genç bir erik aşılanmamışsa, ilk meyveler ekimden sonraki üçüncü yılda ortaya çıkar. Aşılı ağaç bir sonraki sezon meyve verir.

Neye erik ekebilirsin?

Erik sadece erik üzerine dikilemez. Kayısı, kiraz, kiraz eriği filiz olarak uygundur. Elma ağaçlarının farklı bir aileye mensup oldukları için kullanılması tavsiye edilmez. Eriklere kiraz aşılamak çok zahmetli bir süreçtir. Ağaçların hayatta kalma oranı düşüktür, bu nedenle bahçıvan zorluklarla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Erik üzerine erik dikmek çok daha kolay ve hızlıdır.

Dallar boyunca taze meyve suyunun artan hareketi nedeniyle prosedürü ilkbaharda yapmak en iyisidir. Mekanik olarak oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Yaz aylarında, özellikle ilk aylarda erik aşılama da sıklıkla başarılıdır. Ağustos ayında işlem mümkündür, ancak garantili bir sonuç için birkaç greft kullanmak daha iyidir. Kışlık aşılama, yıllık fidanlar için uygundur. Bir stok seçerken, iyi gelişmiş bir kök sistemine sahip sağlıklı, güçlü bir ağaç seçmek en iyisidir. Aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 • Sağlamlık ve kuraklık toleransı.
 • Filiz uyumluluğu.
 • Güçlü bağışıklık.
 • En uygun yaş 1-3 yıldır, ancak kesinlikle 10 yıldan eski değildir.

Meyvenin tadından en çok greft sorumludur. Daima kuzey tarafında, güneşin olumsuz etkilerinden uzakta bulunur. Böyle bir fırsatın yokluğunda, ek yapay olarak gölgelendirilir.

Not! Filiz yere ne kadar yakınsa, büyüme o kadar başarılı olur, bu nedenle genç fideler kök boğazı üzerinde yer alır.

Gerekli ekipman

Aşılama için, her bahçıvanın cephaneliğinde sahip olduğu aletlere ihtiyacınız olacak:

 • budama makası;
 • bağlama malzemesi;
 • bahçe bıçağı;
 • bahçe macunu;
 • bazı durumlarda testere testeresi.

Bahçecilik mağazalarında çok yönlü çok işlevli aşılama aletleri mevcuttur. Her tür budama makası prosedür için uygun değildir:

 • Kalp ameliyati. Böyle bir budayıcı, kesme hattına kaydırılmış bir çalışma bıçağıyla ayırt edilir. Bu, en nazik ve temiz araç türlerinden biridir.
 • Örslü. Aşılama işlemi sırasında faydalı olabilecek eski kuru dalları budamak için kullanılır.
 • Cırcır budayıcı evrenseldir. Hem genç hem de yaşlı bitkiler için uygundur, fazla fiziksel güç gerektirmez.

Bahçıvanın elindeki budayıcıyı atlayın

Aşılama için kesimler hazırlamak için bir bahçe bıçağı kullanılır. Düz bıçağı yalnızca bir tarafı keskinleştirir. Bir bahçe bıçağıyla yapılan tüm hareketler, kendinize değil, kendinize doğru yapılmalıdır. Bu, kesileri daha doğru hale getirecek ve yaralanma olasılığını en aza indirecektir.

Önemli! Erik çok çabuk yaşlanır. 10 yaşından büyük bir ağacın aşılanması sadece anlamsız değil, aynı zamanda tehlikeli de olabilir.

Temel aşılama yöntemleri

Aşılama birkaç şekilde yapılabilir.

Köprü tarafından

Köprü aşılama, bir ağacın kabuğu yabani tavşan tarafından kemirildiğinde, yakıldığında veya donduğunda etkilidir. Daha küçük hasar için daha basit bir yöntemden vazgeçilebilir.

Genç bir ağaç için bir yetişkin için 2 kesime ihtiyacınız olacak - yaklaşık 8.

 1. Öncelikle, dezenfekte edilmiş bir bıçakla kabuğun kenarlarını kırparak greft bölgesini temizlemeniz gerekir.
 2. Filizin her iki ucunda 3 cm'lik kesimler yapılmalı, tomurcuksuz kesimler oda sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır.
 3. Greft bölgesinin her iki tarafında kabukta dikey olarak T şeklinde kesikler yapın. Sap, kesiklerin kenarının ötesine yerleştirilmelidir, kavisli olduğundan emin olun. Baş aşağı olmak sadece scion hastalığını ağırlaştırır.
 4. Bağlama olarak herhangi bir uygun malzeme kullanılır: sicim, elektrik bandı, tıbbi sıva.
 5. Yaz aylarında, grefti aşırı büyümeden temizlemeli ve meyve suyu ve nemden tasarruf etmek için ağacın tepesinin üçte birini kesmelisiniz.

Aşılamanın sonucu iki ila üç hafta içinde değerlendirilebilir - stok daha kalın ve daha sağlıklı hale gelecektir.

Bir köprü aşılamasının şematik çizimi

Yan kesim

Lateral yarık grefti, en kolay ve ağrısız yöntemlerden biridir. Bu klasik yoldur. Yaz aylarında veya çiftleşmede eriklerin tomurcuklanmasının yerini alabilirler. Yöntem, her kalınlıktaki anaçlarda kullanılır, ancak en iyi büyüme 3 cm çapa kadar bir dal ile sağlanır. En uygun zaman erken ilkbahardır:

 1. İki veya üç sağlıklı tomurcuk bulunan filizin alt kısmında, kesim çapının üç katı kadar eğik bir kesi yapılır. Arka tarafta da aynı kesi yapılır. Kesimin tepesi, üst tomurcuğun yerinden bir santimetre yukarıdan kesilir. Greft aşılamaya hazırdır.
 2. Erikin (anaç) üzerine aşılanacağı yere, sap üzerindeki kesiğe karşılık gelecek şekilde, bıçağı hem kabuğa hem de tahtaya çarpacak şekilde bıçağı 30 derecelik bir açıyla yerleştirerek bir kesi yapmanız gerekir. Dalın çapı büyükse, zıt taraflardan bir defada iki kez dikmek daha iyidir.
 3. Anacı filiz ile birleştirin. Tüm çıplak ahşap katmanlarının sıkı bir şekilde bağlanmasını sağlamak için sap kesime yerleştirilmelidir. Aşılama yeri uygun bir malzeme ile bağlanır. Kesimin üstü bahçe perdesi ile işlenir.

Sonuç iki hafta içinde değerlendirilebilir. Filizdeki tomurcuklar canlanırsa, her şey yolunda gitti.

Yanal kesi (yarık) greftleme

Tomurcuklanan

Tomurcuklanma, böbrek aşılamasıdır. Onun için en uygun dönem temmuz sonu veya ilkbahar başıdır. Stok olarak yıllık fideler veya köklü çelikler kullanılır. Yöntemin avantajı aşılama materyalinden tasarruf etmektir: sadece bir gözetleme deliği bütün bir stoğu oluşturur. Ayrıca, prosedür oldukça hızlı ve basittir, bu da bahçıvanlar arasında tomurcuklanmayı popüler hale getirir:

 1. Anaç üzerine ahşabı zedelemeyecek şekilde T şeklinde bir kesim yapılmalıdır. Görevi, kesim için kabukta yer açmaktır.
 2. Düzgün bir şekilde kesilmiş bir kabuk parçası olan bir delik kesi cebine yerleştirilir. Anaç kabuğundan dışarı çıkan tüm fazlalıklar uzaklaştırılmalıdır.
 3. Aşılama bandı ile sabitlemek en iyisidir, daha sonra bahçe macunu ile işlemden geçirilmesi gerekir.

Kabuğun altında erik üzerinde erik

Yöntem nadiren uygulanır, ancak çekirdekli ağaçlarda her zaman kök salması iyi olur. Erik, kabuğun altına aşılanabilir, ancak uygun bakım ve dikkat gerektirir:

 1. Kesimi hazırlamak için 2-3 canlı göz bırakarak 3 cm'lik eğik bir kesi yapmak gerekir.
 2. Prosedürün planlandığı dalın tepesinde, ağaç kabuğu bir bıçakla ikiye kesilerek sert odun haline getirilir. İki parça birbirinden ayrılır. Onlara dikkatlice genç bir çekim yapılır.
 3. Operasyon bölgesi sıkılaştırılır ve açık yaralar var. Aşının içine sokmamaya çalışmalısınız. Bu, süreci yavaşlatabilir veya durdurabilir.

Kabuğun altına aşılanmış birkaç gövde

Çiftleşme

Bahçıvanlar çoğu zaman ince anaçlarla uğraşırlar. Çiftleştirme, genç bitkiler için ideal aşılama yöntemidir. Oyun bu yöntemle kolayca derecelendirilebilir.

Önemli! Kopülasyon, sadece filiz ve anaç aynı çapta olduğunda kullanılır. Aksi takdirde, yöntem işe yaramayacak ve fideler ölecektir.

Yöntemin en büyük artısı basitliktir, yeni başlayanlar bile tekniğe hakim olacaktır. Kopyalama, Haziran ayı sonuna kadar yapılır:

 1. Stoku hazırlamak biraz zaman alacak. Pürüzsüz, soyulmuş bir dal 30 derecelik bir açıyla kesilmelidir.
 2. Uçtan aynı şekilde 2-4 tomurcuklu bir greft kesilir. Bundan sonra, üst böbreğe birkaç milimetre geri adım atılarak eşit bir kesi yapılır.
 3. Dal ile sap, eşleşen bir kambiyum ile düz bir dal elde edilecek şekilde hizalanmalıdır, bu nedenle enstrümanların keskinliğini izlemeniz gerekir.
 4. Sarma, üst üste binme ile 10 cm genişliğinde plastik streç filmden yapılmıştır. Şubelerin yerini takip etmeniz gerekiyor. Bir yer değiştirme meydana gelirse, aşılamanın yeniden yapılması gerekecektir, aksi takdirde türler birlikte büyümeyecektir.
 5. Üst kesim bahçe ziftiyle yağlanır.

Çiftleşme, genç bitkiler için ideal aşılama yöntemidir

Ablaktasyon

Ablating, kalıp bahçeciliğinde popülerdir. Nadiren meyve aroması vermek veya bir ağacı işlemek için kullanılır, ancak yine de erikleri aşılamak için iyi bir yöntemdir. Ablating mayıs ayından eylül ayına kadar yapılabilir. Diğer tüm yöntemler arasında basitlik açısından farklılık gösterir:

 1. Kabuk, filiz ve anaçtan çıkarılmalıdır. Eski ahşabın da kesilmesi gerekiyor.
 2. Eşit uzunlukta kesimler yapmak ve dalları birbirine katlamak gerekir. İyi bilenmiş bahçe aletleri kullanırsanız, kambiyal katmanlar eşleşecektir.
 3. Aşılama bölgesi sicim ile sıkılmalı ve açık yaraların içine sokmamaya dikkat edilerek bahçe perdesi uygulanmalıdır.
 4. Gelecekte daha kolay ayrılması için greftin yanındaki ana ağacın dalı tel ile bağlanabilir.

Yeni şube 2-3 ay sonra kök salacaktır.

Aşı bakımı

Erik oldukça iddiasız bir bitkidir. İşlemden sonra biraz dikkat gerektirir. Aşılama başarılı olduysa (böbrekler sağlıklı görünür, süreç şişer, bağlantı noktasında bir büyüme ortaya çıktı), o zaman Temmuz ayından itibaren bandaj zayıflamaya başlar. Kabuğu sıkmayacak şekilde gerilir. Sapta ilk yapraklar göründüğünde, plastik streç film veya torba çıkarılır.

Nasırda güçlü bir artışla - dalların birleştiği yerde bir tür dikiş ile bandaj sonraki ay çıkarılabilir, ancak bu genellikle gelecek yılın ilkbaharında olur.

Filizin birkaç tomurcuğu varsa ve hepsi kök saldıysa, fazlalıklar çıkarılmalıdır, aksi takdirde gelecekte ana ağacı zayıflatırlar. Tacı hemen oluşturmaya başlayabilir, yaz aylarında üstleri sıkıştırabilirsiniz. Başarısızlık durumunda aşı bölgesi ölmez, gelecek yıl kullanılabilir.

Erik-kayısı hibrit ağacı

Sık yapılan hatalar

Aşılama sadece teori bilgisini değil, aynı zamanda uygulamayı da gerektirir. Başarısızlıkla hemen yüzleşmemek için acemi bahçıvanların ortak eksikliklerini bilmeniz gerekir:

 • Yavaş iş. Tüm prosedür yarım dakikadan fazla sürmemelidir. Ağacın özü hızla kurur ve oksitlenir, yapışkan hale gelir ve bağlantı için uygun olmaz.
 • Standart altı veya kör aletler. Bitkilerin büyümesindeki önemli bir nokta, mükemmel uyumlu kambiyumdur. Bu ancak keskin bir bahçe bıçağıyla sağlanabilir. Tüm kıymıklar ve düzensizlikler başarı şansını azaltır.
 • Dilimler çok küçük.Ahşabın temas alanı ne kadar küçükse, doku birleşmesi o kadar yavaş gerçekleşir. Kesim en az 3 cm olmalıdır.
 • Kurutulmuş veya küflenmiş filizler. Çelikler önceden hazırlanmalıdır - sonbaharda veya ilkbaharda, tomurcuklar çiçek açmadan önce.
 • Zayıf pansuman. Aşılama bölgesi sıkıca bağlanmalıdır, ilk müsamaha sadece yeni süreç aşılandıktan sonra yapılabilir.
 • Sap çok derin ve sıkı. Çürüme ve ölümle doludur. Eğimli kesimin üst kısmı birkaç milimetre serbest olmalıdır.

Aşılama, her bahçıvanın sahip olması gereken bir beceridir. Bakım için zaman ve paranın yanı sıra bahçede yer tasarrufu sağladığı için çok kullanışlıdır. Aşılama sayesinde birçok ilginç zevk ve tür ortaya çıktı ve bunun nasıl yapılacağını öğrenmek o kadar da zor değil.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe