Erik ekimi, uygun bakım ve yetiştirme

Herhangi bir bahçıvan erik yetiştirebilir, ancak herkes iyi bir hasat alamaz. Gerçek şu ki, bahçe eriği, uygun şekilde ekilmesi ve yetiştirilmesi gereken termofilik bir üründür. Bu nedenle, bahçede büyüyen erik ağaçlarının özelliklerini önceden anlamak gerekir.

Hangi mevsimde bitki yetiştirmek daha iyidir

Birçoğu ne zaman erik ekeceğiyle ilgileniyor. Hem ilkbahar hem de sonbahar mevsiminde ekim yapılabilir. İlkbaharda dikim çalışmaları Mart ayının ikinci yarısında yapılır, böylece ağacın yaz başlamadan önce kök salması için vakti olur. Yaz öncesi toprağa dikilen erik ağaçları daha güçlüdür. Nadiren hastalanırlar ve çabuk büyürler.

Erik, birçok bahçıvan tarafından yetiştirilen bir meyve ağacıdır.

Ek Bilgiler.Yaz ve ilkbaharda erik bakımı daha zordur. Güneş aktivitesinin yüksek olmasından dolayı fidanın gölgelenmesi ve bir bezle örtülmesi gerekmektedir.

Birçok bahçıvan, kuraklık ve sıcaklığın olmaması nedeniyle sonbaharda ekmeyi seçer. Bulutlu hava, yüksek yağış ve düşük sıcaklıklar, ağacın yeni bir yerde hızla kök salmasına izin verir. Don başlamadan önce bitkiler Eylül sonu veya Ekim başında dikilmelidir.

Site seçimi

Erik ekmeden önce bunun için uygun bir yer seçmeniz gerekir. Daha fazla iniş yeri aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

 • İyi güneş ışığı. Işık eksikliği, erik yetiştiriciliğini olumsuz etkileyebilir ve bu nedenle gölgeli alanlara dikilmemelidir.
 • Rüzgar eksikliği. Koltuk kuvvetli rüzgarlardan güvenli bir şekilde korunmalıdır.
 • Verimli toprak. Evde iyi bir erik hasadı elde etmek için, verimli topraklarda düşük asitli ağaç yetiştirmeniz gerekir.
 • Çok fazla boş alan. Erikin kök sistemi hızla büyür. Bu nedenle ağaç, çalı ve diğer bitkilerin bulunmadığı yerlere en az üç metre mesafeden dikilmelidir.

Fidan seçimi

Erik verimi doğrudan seçilen çeşide bağlıdır. Ağacın yetişeceği alan dikkate alınarak seçilir. Örneğin dona dayanıklı çeşitler Urallar ve Sibirya için uygundur. Merkez şerit, Leningrad bölgesi ve Moskova bölgesi için - her türlü erik.

Yaprakların sararması, fidenin uygun olmadığını gösterir.

Dikim için bir ağaç seçerken dikkatlice incelemelisiniz. Daha fazla ekim için, aşağıdaki özelliklere sahip fideleri kullanamazsınız:

 • kırık sürgünler;
 • bagajda sarı lekeler;
 • zayıf gelişmiş kök;
 • bagajdaki kusurlar;
 • aşılama yeri tamamen bir kabukla kaplı;
 • bagajda çürüme izleri.

Ek Bilgiler. Fide gövdesinin kalınlığı 1-2 cm olmalıdır.

Fide hazırlama

Bir erik ekmeden önce, fide hazırlama talimatlarını okumanız gerekir. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Kök budaması. Kökler ılık suyla durulanmalı, ardından uçları kesilmelidir.
 2. Zemin kısmını kesmek. Yerden bir fide kazarken, kök sistemi genellikle yaralanır. Bu, zemin kısmı ile kökler arasında bir dengesizliğe yol açar.Bu yüzden ağacın dallarını kesmeniz gerekiyor. Üçte bir oranında kısaltılırlar.
 3. Sırılsıklam kökler. Sağlıklı bir ağaç yetiştirmek için ekimden önce kökleri suya batırmanız gerekir. Bu işlem fidanın dikimden sonra hayatta kalma oranını artırır.

Ekimden önce kökleri ıslatmak şarttır.

Toprak hazırlığı

Birçok acemi bahçıvan, eriklerin ne tür bir topraktan hoşlandığıyla ilgileniyor. Erik ağaçları en iyi gevşek ve verimli topraklarda büyür, bu nedenle ekimden önce toprağı hazırlamanız gerekir. Bu, don başlamadan önce sonbaharda yapılmalıdır.

Önce toprak kazılır. Daha sonra süperfosfat, potasyum tuzu ve komposttan yapılan bir yem karışımı eklenir. Gerekirse, toprağın asitliğini azaltmak için alanı kireç yapabilirsiniz.

Önemli! 30-40 cm derinliğe kadar üst pansuman eklemek gerekir.

Agroteknolojik tavsiyeler

Bir eriğin nasıl düzgün bir şekilde ekileceğini anlamanıza yardımcı olacak birkaç agroteknik öneri var.

Kemikten büyümek

Erik çukurları dikmek için adım adım bir rehber aşağıdaki gibidir:

 1. Tencereyi doldurmak. Öncelikle kabı toprak karışımı ile doldurmanız gerekir. Eşit oranlarda karıştırılmış dere kumu ve çim alanından hazırlanır.
 2. İniş. Tohumlar 2-3 cm derinliğe kadar ekilir, birkaç tane varsa birbirinden 10 cm mesafeye ekilir.
 3. Sulama. Ekilen erik tohumları hemen sulanır.

Tohumlar erik fidanı üretmek için kullanılır.

Erik yeterince hızlı büyüdüğünden ilk sürgünler 3-4 hafta içinde ortaya çıkacaktır. Dikili ağaçların bulunduğu kaplar, en az 10 santigrat derece sıcaklıkta ışıkta yetiştirilmelidir. Bitki her 3-4 günde bir sulanır.

Bir deliğe erik dikmek

Ülkede erik bakımı yapılmadan önce açık toprağa ekilmelidir. Dikim talimatları:

 1. Çukur hazırlığı. Diğer ağaçlardan ve çalılardan en az bir metre uzakta kazılmalıdır. Derinliği ve genişliği 70-75 cm'yi geçmemelidir, drenaj tabakası çakıl ve kırma tuğladan yapılır. Sonra her şey organik ve mineral gübrelerle karıştırılmış toprakla kaplanır.
 2. İniş. Dikim sürecinde fidan dikim çukuruna dikkatlice yerleştirilir ve üzerine toprak serpilir. Sonra toprak sulanır ve sıkıştırılır.
 3. Jartiyer. Dikilen ağaç hemen metal bir desteğe bağlanmalıdır. Bu bir demir dübel veya normal bir tahta tahta olabilir.

Yüksek yeraltı suyu seviyelerinde dikim

Su basmasının başlayabileceği alçak yerlere erik dikilmemelidir. Bu gibi durumlarda, kök boğazı büyümeyi durduracak ve ağaç yavaş yavaş ölmeye başlayacaktır. Dikim için 3-4 m derinlikte yeraltı suyunun oluştuğu yerleri seçmeniz gerekir.

Dikim çukurunda nemi boşaltmak için bir drenaj tabakası olmalıdır.

Olası iniş hataları

Erik dikiminde ve bakımında zor bir şey olmamasına rağmen, bazı bahçıvanlar hala hata yapıyor. En yaygın olanları şunlardır:

 • erikleri geniş bir eğimde dikmek;
 • çok miktarda pansuman eklemek;
 • toprağın su basması;
 • kalınlaşmış dikimler.

Önemli! Tüm bu hatalar ağaçların büyümesini ve meyve oluşumunu olumsuz etkileyebilir.

Erik - bakım ve yetiştirme

Olgun bir erik ağacının iyi meyve vermeye devam etmesi için uygun şekilde bakılması gerekir.

Erik budama, bahçe makası ile yapılmalıdır.

Budama

Açık toprağa dikildikten sonraki ilk birkaç yıl içinde ağaç aktif olarak büyümeye başlar. Dallar düzensiz bir şekilde gelişebilir, bu nedenle büyümeleri periyodik olarak kesmeniz ve çürüyen dalları budamanız gerekir.

İlk budama dikimden bir yıl sonra yapılır. Ağaçta on iskelet dalı kaldı. Diğer tüm sürgünler tamamen kaldırılmalıdır. Geride kalan şubeler her yıl üçte bir oranında kısaltılmalıdır.

Gübre

Ağaç dikildikten üç yıl sonra gübreleme yapılmalıdır. İlk besleme, sonbaharda, sitenin kazılması sırasında gerçekleştirilir. Bu durumda toprağa mineral pansumanlar eklenir. Yaza kadar organik yem karışımları eklenmez. Haziran ayının ikinci yarısında ve Temmuz ayında mullein infüzyonu kullanın. Ayrıca ağaç, odun külü veya dolomit unu ile beslenebilir.

Meyvenin oluşumu sırasında erik mineral gübrelere ihtiyaç duyar ve bu nedenle daha sık beslenmesi gerekir. Toprağa daha çok magnezyum, potasyum ve azotlu gübrelerin katılması gerekir.

Ek Bilgiler. Ağaçtaki yapraklar kıvrılıp kahverengiye dönerse, bitki magnezyumdan yoksundur.

Malçlama ve sulama

Yeterli nem olmadan meyve veremeyecekleri için erik ağaçlarının sulanması zorunludur. Toprağın 35-45 cm derinliğe kadar ıslatılması için eriklerin bol sulanması gerekir, her ağacın altına en az beş kova su dökülmesi gerekecektir. Mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olacağından toprağı aşırı nemlendirmeye değmez.

Yazın ikinci yarısında toprak malçlama yapmanız gerekir. Toprağı gövdenin yanına saman, saman veya turba serpin. Nisan ayında ağacın tabanını açıp malç kaldırabilirsiniz.

Kışa hazırlık

Erik dona dayanıklı bir bitki olmasına rağmen yine de kışa hazırlanması gerekiyor. Kış donlarının başlamasından önce aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • toprağı kazın ve humusla malçlayın;
 • gövdeye yakın daireyi bir filmle örtün;
 • dalları ve gövdeyi badana yapın.

Toprak malçlama, don başlamadan önce yapılması gereken bir prosedürdür.

Ek Bilgiler. Ayrıca, kış donlarının başlamasından önce, kışın yeterli besin maddesine sahip olması için ağacı yoğun bir şekilde beslemek gerekir.

Meyveler başladığında

Pek çok insan erik meyve vermeye başladığında ilgilenir. Açık toprağa dikildikten sonraki dördüncü yılda ilk meyveler ağaçta oluşmaya başlar. Bazı erken erik çeşitlerinde meyve verme 2-3 yıl önce gerçekleşir. Daha sonraki çeşitlerde, aksine - birkaç yıl sonra.

Erik hemen hemen her bahçede bulunabilen bir ağaçtır. Erik ağaçları yetiştirmeye başlamadan önce, onları dikmenin ve onlara bakmanın özelliklerini tanımalısınız.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe