Erik neden olgunlaşmadan önce yeşil meyveler bırakır?

Mayıs ayında bol miktarda erik çiçeklenmesi, aynı hasatın Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşeceğini garanti etmez. Ağacın olgunlaşmamış meyveleri zaten yaz başında bıraktığı yıllar vardır. Makale, eriklerin neden yeşil meyveler döktüğünü ve mahsulün ölümünü nasıl önleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Erik meyvelerden neden düşer?

Erikin ufalanmasının birçok nedeni var.

Her bahçıvan zengin bir hasat hayal eder

Bu çiçeklenme sırasında donma, tozlaşma sorunları, nem ve beslenme eksikliği, hastalıklar, zararlı böcekler, çok bol hasat, özellikle çiçeklenme döneminde elverişsiz hava koşulları, ağaçtan kurumadır. İlkbahar çiçeklenmesi başarılı olduysa, meyvenin düşme nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Az yer nemi. Erik meyveleri Haziran ayı başlarında ortaya çıkar ve bu süre zarfında sık sık kuraklık olur. Bu nedenle erik köklerinin büyüyen meyveleri besleyecek hiçbir şeyi yoktur, yeterli kaynakları yoktur, sonuç düşmüş bir yumurtalıktır.
 • Fazla su. Ayrıca kök sistemi üzerinde de zararlı bir etkiye sahiptir. Kök çürümesi başlar, ardından mahsul dökülür.
 • Zararlılar. Erik testeresi fabrikada sık sık “misafir” oluyor. Zararlı larvalar, olgunlaşmamış küspe ve olgunlaşmamış bir embriyonun kemikleri gibi. Erikin olgunlaşmadan dökülmesinin nedeni budur.

Erik güvesi

Erik güvesi, meyve ağaçlarına zarar veren ana zararlıdır. Yaşam alanı geniştir, ancak çoğunlukla Rusya'nın güney bölgelerinde bulunur. Kelebek, hafif kahverengi bir tonla grimsi. Larva, kızıl bir tırtıldır. Zararlı meyvenin yüzeyindeki sakız damlalarıyla haşerenin faaliyeti kolayca tespit edilir.

Erik güvesi, Rusya'nın güney bölgelerinde daha yaygındır.

Önemli! Eriklere ek olarak, güve larvaları kayısı, armut, elma, kiraz eriği, şeftali, kiraz ve diğer meyveleri ve meyveleri yerler.

Mücadele yöntemleri çeşitlidir. Cephanelik hem biyolojik hem de kimyasal yöntemleri içerir. Biyolojik ürünler Iskra-Bio ve Fitoverm kendilerini iyi kanıtladılar. Fonların eylemi, haşerenin insanlara zararlı olmayan mikroorganizmaların faaliyetinden ölmesine dayanmaktadır. Ağaçlar rüzgarsız ve kuru bir günde işlenmelidir. Biyo-muamelenin dezavantajı, reaktifin yağmurla yıkanıp atılmasıdır.

Kimyasal koruma araçları arasında "Fufanon", "Karbofos", "Kinmiks" ve benzeri preparatlar bulunur. Verilen talimatlara göre kullanılmaları gerekir.

Zayıf tozlaşma

Erik mahsulünün bozulması genellikle yetersiz tozlaşmadan kaynaklanır. Mahsul çeşitleri 4 türe ayrılır:

 • kendi kendine tozlaşan;
 • kısmen kendi kendine tozlaşan;
 • steril;
 • steril.

Erik çiçekleri çapraz tozlanır, arılar bunun için en uygun olanıdır. Erken ilkbaharda çiçeklenme döneminde soğuk çıtırtılar meydana gelir ve arıların etkinliği azalır.

Kendi kendine tozlanan çeşitlerin, büyük meyvelerin iyi bir şekilde hasat edilmesini garanti ettiği garanti edilir, kötü hava koşullarından etkilenmezler. Kendi kendine tozlanan çeşitlerin bile çapraz tozlaşması, ilkbaharda maksimum yumurtalık sayısını ve yazın garantili bir hasadı elde etmenizi sağlar. Diğer erik çeşitleri tozlaştıklarında hiç yumurtalık oluşturmazlar.

Not! Lavabolar arası mesafe 10 metreden fazla olmamalıdır.

Erik testere sineği

Bu böcek, erik ağaçları için en tehlikelidir.Bitkilere yerleştikten sonra onları yok eder. Kültür meyve vermeyi bırakır veya olgunlaşmak için zamanı olmayan şımarık meyveler oluşur. Her yıl aslanın payı yeşile düşen daha fazla kurtlu meyve ortaya çıkarsa, bu siyah veya sarı bir erik testere sineğinin işidir.

Testere sineği, erik ağaçları için en tehlikeli böcek

Testere sineği ile baş etmenin iki yolu vardır:

 • Mekanik. Özü, opal meyvelerin daha sonra bertaraf edilmesiyle çıkarılmasında yatmaktadır. Erikler yakılır veya kaynatılır, ardından yarım metreden fazla derinliğe kadar toprağa gömülür. Yaz başında tüm kurtlu ve düşmüş erikler alınmalıdır. Zararlı ağaçların yakınında sonbaharda yapılan kazılar ile haşerenin larvaları ile mücadele edilir. Dondurulduğunda larvalar ölür.
 • Kimyasal. Kimyasallar, akarisitler ve böcek öldürücüler şeklinde kullanılır. En yaygın olanı Karbofos'tur. İlaç,% 0,3'e kadar bir konsantrasyonda kullanılır. Ağaçlar çiçeklenmeden yaklaşık bir hafta önce ilkbaharın sonlarında püskürtülür. Çiçeklenme sonunda yeniden işleme yapılmalıdır.

Not! Testere sineğini böcek ilacı olmadan yenmek gerçekçi değildir.

Yanlış sulama

Erik, yetersiz veya yanlış sulama nedeniyle yeşil meyveleri de dökebilir. Erik ağacının kökleri toprağın derinliklerine kadar büyümez, yüzeye yakın yayılır. Yüzey tabakası iyi neme sahip değilse, meyvede beslenme yetersizdir. Erik neden parçalanıyor sorusunun cevabı budur. Meyveler, ağaç onları beslemek için yeterli güce sahip olana kadar düşecektir.

Eriklerin daha sık ve bol sulanması tavsiye edilir. Aksi takdirde gelişen yumurtalık olgunlaşmadan düşecektir. Sıcak havalarda, sulamayı ihmal ederseniz, çiçek açtıktan iki hafta sonra, yeşil erik yarı olgunlaşmaya başlayacaktır. Erikleri sularken dikkate almaya değer:

 • Bölgesel iklim.
 • Akiferin derinliği.
 • Yağış miktarı.

Erikle birlikte büyüyen diğer ağaçların sayısı da hesaba katılmalıdır - onlar da nemliymiş gibi davranırlar. Toprak nemi hesaplanarak yarım metre derinliğe kadar sulamak gerekir. Aşırı nem aynı zamanda cömert bir hasat sağlamaz. Erik, bol sulamayı sevmez ve henüz yeşilken meyve embriyolarını dökebilir.

Önemli! Son sulama, meyve hasadından yarım ay önce yapılır. O zaman erikler sulu olacak ve ağaç hasadını kaybetmeyecek.

İlkbahar donları

İlkbaharda duman kullanarak ağaçları dondan korumak her zaman etkili değildir. En etkili yöntem çiçeklenmeyi geciktirmektir. İlkbaharda çiçeklerin erik üzerinde görünmesini geciktirmek için, sonbaharda toprağın gövdeye yakın bölgeleri 15 cm derinliğe kadar turba ile malçlanmalıdır Maalesef Ocak ayına kadar bu tabaka tamamen donar. Bunun gövdeye yakın bölgede olmasını önlemek için, 40 cm kalınlığa kadar bir kar tabakası biriktirmek gerekir.Yukarıdan, tüm bunları 15 cm'ye kadar bir talaş tabakası, ardından başka bir kar tabakası ile örtün.

Ağaçların çiçeklenmesi sırasında ilkbahar donları çok tehlikelidir

İlkbaharın gelişiyle birlikte talaşın üzerine serilen kar hızla erir ve altlarındaki daha uzun uzanır. Bu karın altında, donmuş halde, bir malç tabakası ve kök sistemli bir toprak vardır. Sıcaklık yükseldikçe, toprağın tüm katmanları yavaş yavaş çözülür ve bitkinin gelişimini bir süre geciktirir ve ardından sabit bir sıcaklık başlar.

Isınmaya rağmen çiçeklenme, kış "pastasının" gövdeye yakın tabakasının çözülmesinden sonra Mayıs ayının ikinci yarısına kadar ertelenir. Bu nedenle, çoğu meyve ağacının yumurtalıkları için ölümcül soğuktan kaçınmak mümkündür, erik bir istisna değildir.

Mantar hastalıkları

Mantar hastalığı hızla ağaçları fethederek komşu bitkilere aktarılır. Yüksek nem ve sıcaklık, yoğun taç, mantarlar için mükemmel şartlardır. Yağmurlu ve ılık yazlar buna en uygun olanıdır. Ana silah mantar ilaçlarıdır.

Mantar hastalıkları tüm mahsulü mahvedebilir

Çoğu zaman, erikler bu tür mantarlardan etkilenir:

 • Kokomikoz, esas olarak kültürün yaprakları için tehlikelidir, ancak bazen yumurtalıklar ve sürgünler zarar görür.Belirtiler kırmızımsı kahverengi veya mor lekelerdir. Mücadele için% 1 bakır oksiklorür veya Bordo sıvısı çözeltisi kullanılır.
 • Pas bitkinin yeşil kısmını etkiler, meyvelerin olgunlaşmasına izin vermez. Belirtiler kırmızı (paslı) lekelerdir. İşlem -% 1 bakır sülfat veya Bordo sıvısı çözeltisi.
 • Gnomoniosis (kahverengi nokta) - yapraklarda kırmızımsı kahverengi lekeler. İşlem -% 1 bakır sülfat çözeltisi.
 • Clasterosporium - çerçeveli kırmızı kenarlıklı kahverengi lekeler. Belirtiler - yapraklarda delikler belirir ve bir süre sonra bitkinin tüm hava kısmı etkilenir. Tedavi -% 3 Bordo sıvı solüsyonu. Yeşillik düştükten sonra sonbaharda işlenmelidir.

Gübre eksikliği ve fazlalığı

Gübre eksikliği, kültürün büyümesini ve gelişimini etkiler, fazlalık meyvelerde birikir ve sonuç olarak insan vücuduna girer. Denge önemlidir. Beslenme eksikliğini belirlemek için ağacın taç kısmı incelenir.

Eksik:

 • azot - zayıf yeşil kütle, halsiz büyüme, soluk yeşil yapraklar veya küçük sarı yapraklar, orta boy meyveler;
 • potasyum - yapraklarda kuru parçalar, düzensiz oluşum, deformasyon, yapraklarda klorotik renk;
 • fosfor - yaprakların erken dökülmesi, geç çiçeklenme, olgunlaşma ve meyve verme, eriklerin donuk rengi, yaprakların sarı tonları.
 • magnezyum - yaprakların ladin rengi, yaprakların damarları kahverengidir.

Not! İlk çiçek açan yapraklarda element eksikliği daha belirgindir.

Fazla azot, önemli büyümeye, çiçek ve tomurcuk eksikliğine yol açar. Ağaç şişmanlamış gibi görünüyor. Sürgünler kışın olgunlaşmaz ve hafifçe donmaz, diş eti akışı görülür, tahliye üzerinde herhangi bir yerde don kırılmaları oluşabilir.

Erik yaprak biti

Yaprak bitleriyle savaşmak için hasarın derecesi, hava durumu, erik yüksekliği ve kişisel tercihler dikkate alınmalıdır. Hem halk ilaçları hem de kimyasal olanlar kullanılabilir. Yaprak bitleri meyve sularını emer, çiçek salkımını yok eder ve ağacın birçok hastalığa karşı bağışıklığını azaltır. Erikte birçok yaprak biti türü yaşar. Erik meyvelerinin neden deforme olmuş yapraklardan çürük, lekeler ve küf ile düştüğünü öğrenebilirsiniz. Dikkat edilmezse ağacın sağlığı ve verimi şüpheli olacaktır.

Erik yaprak biti meyve sularını emer ve çiçek salkımını yok eder

Not!Yaprak bitleri, yapraklar açılmadan çok önce, ilkbahar ısınmasıyla aktif olarak çoğalmaya başlar. Haşere, büyüme mevsimi boyunca etkindir. Temmuz ayında tomurcukların yanına kabuk altına yumurta bırakır ve bu şekilde kış uykusuna yatar.

Yaprak bitleri basınçlı su jeti ile mekanik olarak yok edilebilir. Her durumda, enfekte olmuş yapraklar düşecektir, ancak onları hemen koparmak daha iyidir. Sonbaharda yaprak döküldükten sonra ağaçlar yaprak biti yumurtalarının varlığı açısından dikkatlice incelenir. Gövdelerin etrafındaki toprak kazılır, üzerine kül serpilir ve sıcak su dökülür. Halk ilaçlarından yaprak bitleriyle mücadeleye, sirke, katran sabunu, sarımsak ve amonyak da kullanılır.

Viral hastalıklar

Ne yazık ki, erik viral hastalıkları% 100 tedavi edilemez. Kuşlar ve böcekler virüs taşırlar. Plumpox (sharka), şeritler, lekeler ve dökülen meyveler şeklinde kendini gösterir. Virüs, erik büyüdüğü her yerde yayılır. Meyvenin içeriği ile beslenir. Eriklerin hala yeşil olmasının nedeni budur. Lezyon bölgesinde çukurlar belirir, erik kırışır, tatsız hale gelir ve tüketilemez. Etkilenen mahsul, planlanandan önce ağaçlardan düşer. Virüsün yok edilmesi mümkün olmayacak. Hastalıklı ağaç yok edilmeli.

Not! Virüs bahçeye fidelerle birlikte girebilir.

Ağaç cücelikine, kuşlarda ve memelilerde yaşayan bir virüs neden olur. Enfeksiyon, kültür sapına onlarla temas yoluyla girer. İlk başta sürgünlerin büyümesi yavaşlar, ardından yapraklar deforme olur ve küçülür. Virüs bulaşmış yapraklar dalların tepelerinde birikir ve yenilerinin gelişmesi durdurulur. Hastalığı iyileştirmek imkansızdır, viral lezyonun sonucu ağacın ölümü olacaktır. Kök sistemle birlikte yakılması gerekir.

Kontrol önlemleri

Bir dizi önlem alırsanız ürün kaybını önleyebilirsiniz. Önemli olan zamanında sulamaktır. Bu, özellikle ağaçların kıştan sonra uyandığı ilkbaharda geçerlidir. Eriklerin kökleri sığ olduğundan topraktan nem alamazlar. İlkbaharda yüzey tabakası çabuk kurur, bu nedenle zamanında sulama çok gereklidir. Aksi takdirde açılan yumurtalık ölür.

Üst pansuman da bir dizi öncelik önlemine dahil edilmelidir. Meyve ağacı hem mineral bileşiklerle hem de organik olanlarla döllenebilir. Suda seyreltilmelidirler. Organik maddeden mullein iyidir ve minerallerden iki tür nitrat vardır - kalsiyum ve potasyum. Sığır kova su başına 1 kg, kuş pisliği 1:15 oranında hazırlanır, güherçile 1 yemek kaşığı oranında yetiştirilir. l. 10 litre suya. Genç bir fideyi beslemek için 30 litre çözelti yeterlidir, yetişkin bir ağacın altına 40 litreye kadar dökülmelidir.

Eriklerin olgunlaşmadan düşmesine neden olan ve dikkat etmeniz gereken bir sonraki faktör zararlılardır. Onlarla nasıl başa çıkılacağı yukarıda açıklanmıştır. Yumurtalık ve yeşil meyveler hala düşerse, o zaman ilkbahar donları, zayıf tozlaşma ve topraktaki magnezyum, fosfor, azot eksikliği suçlu olabilir.

Doğru erik bakımı

Meyve ağacının içeriğinin kendine has özellikleri vardır. Erik suyu sever. Bu, kuru dönemlerde haftada bir izlenmeli ve sulanmalıdır. Ne kadar dökülecek - yukarıda belirtilmiştir. Yetersiz doldurulduğunda meyvenin kabuğu çatlar ve aşırı sulamadan yapraklar sararır.

Kışın, ağacın etrafındaki karı küreklemek ve sıkıştırmak, dallardan sallamak tavsiye edilir. Tüm yıl boyunca erik yakınındaki bölgeye dikkat etmelisiniz. Yarıçapı en az 2 metre olmalıdır. Toprak, yabani otlardan arındırılır, gevşetilir.

Not! Bol hasatla dallar üzerindeki yük büyüktür ve desteklerle desteklenmeleri gerekir. Dikmelerin dallara dokunduğu yerler bir bezle döşenmelidir.

Zararlıların ve hastalıkların önlenmesi

Erik hastalıklarını önlemek için bir takım basit kurallara uyulmalıdır:

 • Bahçeyi ihmal etmekten kaçının.
 • Ağaçları düzenli olarak sterilize edin ve budayın.
 • Yabani otlarla savaşın
 • Ağaçları zamanında gübreleyin ve besleyin.
 • Karıncaların görünmesinden kaçının.
 • Ağaçları antifungal ilaçlarla tedavi edin.

Zararlılarla mücadele etmek için şunlara ihtiyacınız var:

 • İlkbaharda, uyanma aşamasına kadar ağaçlara böcek ilacı serpin.
 • Çiçek oluşumu döneminde, böcek ilaçları ile yeniden tedavi edin.
 • Daha sonra aynı işlemi yumurtalık aşamasında tekrarlayın.
 • Daha sonraki tedaviler gerektiğinde ilaçlarla yapılır.

Tüm yıl boyunca hastalık ve haşere kontrolü yapılmaktadır.

Erik, kendine karşı saygılı bir tavrı seven bir bitkidir. Uzun yıllar üst üste iyi bir hasat alabilmek için ağacın sahibinin dikkatine ve özenine ihtiyacı vardır. Bir ekim yöntemi ve zamanı seçerek başlamalısınız. Gübreler ve tarım teknolojisi önemlidir, bunun kendi incelikleri vardır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe