Ivy garden herdem yeşil dona dayanıklı - bahçede nasıl bitki yapılır

Yaprak dökmeyen sarmaşık genellikle özel evlerde ve dairelerde yetiştirilir. Bunun nedeni, bitkinin açık alanda kışı iyi tolere etmemesi ve kötü havalarda ölmesidir. Ancak güney bölgelerin çiçek yetiştiricileri, bahçelerinde kolayca harika bir asma yetiştirebilirler. Bu makale bitkinin çeşitleri, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi veriyor.

Bahçe sarmaşık veya Hedera nedir

Birçok bahçıvan, çok çeşitli bitkilerden ortak bahçe sarmaşıklarını seçer. Dikey bahçecilikte kullanılır, sarmaşıklardan oluşan bir çit güzel görünür.

Bilginize! Bahçe sarmaşık yaprak dökmeyen ve dona dayanıklıdır.

Deneyimli çiçek yetiştiricileri, özellikle peyzaj tasarımı için yaprak dökmeyen sarmaşıkları seçerler.

Yaprak dökmeyen kültür

Bahçe yaprak dökmeyen sarmaşıkların tanımı ve özellikleri

Bahçe sarmaşık, Araliev ailesinden çok yıllık bir bitkidir. İri havai köklere sahip kıvrık gövdeleri 35 m'ye kadar uzayabilir.Dekoratif özellikleri bakımından birbirinden farklı birçok türü vardır.

Çeşitli şekillerde (kalp şeklinde, üç parmaklı, oval) yapraklar esas olarak yeşil tonlarda boyanmıştır. Bazen kırmızı benekli vardır.

Popüler çeşitler:

 • Hedera Helix. Yapraklar beyaz bir desenle parlak, bataklık yeşili. Küçük vantuzlar gibi kökler ağaç gövdelerine veya çeşitli dikey desteklere tutunur. 35 m'ye kadar büyür, dikey bahçecilikle güzel görünür, ancak aynı zamanda toprak örtüsü mahsulü olarak da ekilir. Bu çeşitlilik melez, bitkinin çiçeklerinden nane tadı olan beyaz bala atfedilir. Rüzgardan gizlenmiş, dona dayanıklı gölgeli yerleri sever.
 • Colchis (Hedera colchica). 40 m yüksekliğe kadar büyüyen iri bir bitkidir, 25 cm uzunluğunda iri yapraklı, bataklık renkli, ancak benekli olanlar da vardır. Dona tahammül etmez. Bereketli toprakları ve karanlık alanları sever.
 • Kırım - bakımda çok iddiasız. Nemli toprağı ve kısmi gölgeyi sever, ancak ısıyı kolayca tolere eder. Bu, gövdeleri 35 m yüksekliğe kadar büyüyen büyük bir lianadır. Bataklık yeşili parlak yapraklara sahiptir.

Genç sarmaşık bakımı

Gölge toleransı ile ünlüdür, bir toprak örtüsü bitkisi olarak hızla hayata alışır. Güney bölgelerinde bulunur, kışı kolayca tolere eder. Ancak bölge ne kadar kuzeyde olursa, ölüm yüzdesi sadece don nedeniyle değil, aynı zamanda yüksek nem, yetersiz gölge nedeniyle de o kadar yüksek olur.

Not! Sarmaşık korumak ve bakımı kolaylaştırmak için rüzgardan korunan yüksek alanlarda dikim yapılır.

Alacalı sarmaşık

İlk birkaç yıl çok aktif bir şekilde büyümez, çünkü genç bitkiler ilkbaharın başlarında ekilir, böylece sıcak havalarda iyi köklenirler. Üreme için bitkiler 4 yıldan daha yaşlı olmayan sağlıklı sürgünler alırlar. Bu durumda bahçedeki sarmaşık hızla kök salacaktır.

Zararlılar ve hastalıklar

Bitkinin ana zararlısı örümcek akarıdır. Göründüğünde, gövdeler üzerinde küçük açık, sarı veya kırmızı gölgelerin sürdüğü bir örümcek ağı oluşur. Güneşte büyüyen sarmaşıktan paraziti yakalama olasılığı daha yüksektir.Haftada 2 kez yaprakların üzerine püskürtülen ve talimatlara göre su ile seyreltilen aktellik ile keneyi çıkarabilirsiniz. Prosedür, haşere tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar tekrarlanmalıdır.

Not! Yüksek toprak nemi, sarmaşığın mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Sonuç olarak yapraklarda koyu lekeler oluşur, kurumaya ve dökülmeye başlarlar. Bu durumda, enfekte olmuş yaprakları ve gövdeleri kesmeniz, mantar ilaçlarıyla tozlaşmanız gerekir.

Saksının bulunduğu binada çok yüksek bir sıcaklık kın görünümüne neden olabilir. Görünüşüyle, yapraklarda beyaz bir çiçek oluşur ve daha sonra yaprağın tamamen ölümüne yol açan küçük, aşırı büyüyen sarımsı lekeler oluşur. Bu durumda, enfekte olmuş yapraklar budanmalı ve bitkinin kendisi daha karanlık bir yerde yeniden düzenlenmelidir.

Kesimlerle sarmaşık yayılımı

Çelikler, bitki çoğaltmanın ana yöntemi olarak kabul edilir. Dallar çok kolay köklenir, periyodik olarak değiştirilen sıradan bir bardak suya yerleştirilirler. Başka çoğaltma yöntemleri de vardır (tohumlar, dallar ile), ancak bu konuda yeni başlayanlar için bile en kolay yol verilen kesimlerdir.

Aşılama için yıllık sürgünler almak en iyisidir. Hem apikal hem de gövde çalışacaktır. Apikal kesimler orta büyüklükte olmalı, 15 ila 25 cm uzunluğundaki üst dallar bir açıyla kesilmelidir. Kesimlerde, alt gövde çiftleri çıkarılır.

Budama işlemi

Bitkinin kesimlerinin köklenmesi tavsiye edilir:

 • Suda;
 • turba ve kum karışımında;
 • yüksek kum içeriğine sahip hafif bir karışımda.

Not! Yetişkin bir çalının sulanmasıyla birlikte bitki besinleri eklenir. Gübre olarak seyreltilmiş bir sığırkuyruğu uygundur. Kullanım talimatlarına göre karmaşık gübreleme de uygulayabilirsiniz.

Kışa hazırlık

Orta Rusya bölgelerinde, düşük sıcaklıkların etkisi altında bitki ölümü olasılığı vardır. İyi bir malç tabakası, toprak örtüsü bitkilerini dondan ve ilk kardan sonra - yaklaşık 35 cm yüksekliğinde bir kar örtüsü koruyabilir.

Önemli! İlkbaharın gelişiyle birlikte, yüksek nem ile birleşen sıcak havanın sürgünleri bozmaması için üst malç tabakası kaldırılır.

Açık havada yaprak dökmeyen bahçe sarmaşık yetiştirme sorunları

Sarmaşık iddiasız olsa da, onunla küçük zorluklar ortaya çıkabilir.

Bitki üzerindeki saplar sararmaya başlarsa, nemden yoksundur ve yapraklar düşmeye başlarsa hava çok kurudur. Bu sorunu çözmek için periyodik olarak püskürtülmesi gerekir.

Alacalı bahçe sarmaşığının güneşe ihtiyacı varsa, parlak yaprakları soluklaşır. Bunu yapmak için daha hafif bir yere nakletmeniz gerekir.

Hastalıklar ve zararlılar nasıl tespit edilir

Bu bitkinin bakımı kolay olmasına rağmen çok çabuk hastalanabilir. Asmanın tedaviye ihtiyacı olduğunu hemen görmek ve tüm yöntemleri kullanmak önemlidir.

Önemli! Çiçeğe zararlılar veya hastalıklar saldırırsa, yakındaki tüm büyüyen bitkileri incelemeniz gerekir.

Yapraklar sararmaya ve kurumaya başlarsa, aşırı kurumuş toprakta sorun aranmalıdır. İyi sulanırsa bir hafta içinde taze yapraklar çıkmaya başlar. Yeşillerin hepsi aynı anda opal ise, bu, hava sıcaklığının sarmaşık için uygun olmadığı anlamına gelir. Bu, sıcak yaz aylarında olabilir. Bu nedenle, çiçeğe her gün bu saatte su püskürtülmesi tavsiye edilir.

Hastalıkla yenilgi

Bazen yapraklar rengini kaybeder. Ana sebep, çalıların yeterince ışık almamasıdır. Bunu çözmek için daha parlak bir yere taşımanız gerekir.

Açık alanda yetişen bir bitki böceklerin saldırısından korunamaz. Yaprak bitleri, Cyclomenus keneleri ağırlıklı olarak rüzgarla taşınır. Yapraklarda, gövdelerde haşereler görülmeye, işlemeye hemen başlanmalıdır. Bunları yok etmek için çalı ve yakın büyüyen tüm çiçekler suda seyreltilmiş actellik veya karbofos ile yıkanmalıdır.

Siteye sokak sarmaşıkları nasıl ekilir

Sarmaşık, rüzgarın olmadığı bir tepede kök salmaktadır.Bahçede veya evde çiçeğin güneşte olacağı güzel bir yer bulmanız gerekiyor.

Kış donlarından korkuyor. Ancak sarmaşığa zarar vermekle kalmaz, artan rutubet de mevsim ve aydan bağımsız olarak tehlikelidir. Bu nedenle kuru olduğu yerde yetiştirme yeri seçilir.

Bilginize! Açık topraklarda yavaş büyür. Genç sarmaşığın dondan önce güçlenmesi için ilkbaharda dikilmesi tavsiye edilir.

Bitki dikmek için toprak çok nemli ve gevşekse, sarmaşığa fayda sağlayacaktır. Toprağın çok miktarda organik mineral içermesi çok iyidir. Toprak farklı bir bileşimde ise, o zaman toprağı kendiniz karıştırmanız ve en az 25 cm derinlikte dikim için bir çukurda doldurmanız gerekir, sarmaşık ekmeden önce 2: 2: 2'lik bir karışım yapmanız gerekir. :

 • çim toprağı;
 • turba;
 • nehir kumu.

Sarmaşık yetiştirme koşulları

Bahçe sarmaşıkları için üç çoğaltma yöntemi kullanılır.

 • kırıntı;
 • kesimlerin köklenmesi;
 • eski bitkilerin ayrılması.

Üreme yönteminden bağımsız olarak, bazı kurallara uymanız gerekir:

 • kesimleri köklendirirken, çok yıllık sokak sarmaşığından kesilmeleri gerekir;
 • dalları seçerken dikkatlice düşünmeniz gerekir: göze çarpan hava köklerine sahip ağaç sürgünleri çok genç dallardan daha hızlı filizlenir;
 • bitki yayılımı en iyi ilkbaharda yapılır.

Önemli! Çelikler, sarmaşık için ana üreme yöntemidir.

Kesme, ekim malzemesi satın almak için yeterince kolay bir seçenektir. Bazı bitki çeşitleri çok hızlı büyür, bu sarmaşık birkaç sürgünün budamasını bile fark etmez.

Sarmaşıkta köklenme katmanları

Diğer türler gibi, onları da kolayca düzenleyebilirsiniz. Yerdeki asmalar kendi başlarına kök salabilir. Ancak bu süreçte yardımcı olabilir ve güçlü bağımsız süreçler elde edebilirsiniz. Köklendirme kesimleri yöntemi, bir bitkiyi zemin örtüsü olarak yetiştirirken en yaygın olanıdır. Ancak, en büyük miktarda yeni sarmaşık almayanlar için de uygundur.

Sayfaları silin

Köklendirme işlemi şuna benzer:

 1. Çevresindeki ve altındaki bitkinin güçlü, esnek sürgünleri küçük bir çöküntüye düşürülür. Temel olarak, kesimleri köklendirmek için uzun büyük sürgünler alınır. Dalların altındaki küçük kesikler süreci hızlandırır;
 2. dallar yere bir braketle tutturulur ve üstüne besleyici bir alt tabaka dökülür;
 3. Sabit nemi korumak için zemini bol miktarda sulamaya başlayın.

Köklendikten sonra katmanları dikmek için acele etmemelisiniz. İlkbaharda genç çiçekler bağımsız çalılar olarak ayrılır ve kalıcı bir yere ekilir.

Açık toprağa dikim için hazırlık

Sarmaşık yetiştirmeden önce aşağıdaki hazırlık adımlarını tamamlamanız gerekir:

 1. uygun bir bitki çeşidi seçin. Hemen hemen tüm türler hem gölgede hem de güneşte kök salmaktadır;
 2. uygun bir iniş yeri bulun;
 3. ekimden önce toprağı iyice sulayın;
 4. 20 cm derinliğinde bir çukur kazın;
 5. bir deliğe dikin, böylece kökler serbestçe oturur.

Ülkede sarmaşık

Bir sarmaşık çit, bahçe bitkileri veya oyun alanı için güzel bir zemin olabilir. Bu nedenle, iniş için bölge seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Ama önce fide almalısın.

Kesimler ve katmanlama ile yayılır. Kesim yapmak ve ayrıca katman yapmak mümkün değilse, kreşte sarmaşık satın almanız gerekir.

Not! Büyük yapraklar ve kökler sağlıklı bir kesim için iyi bir işarettir. Bitki türüne güvensizlik varsa, hastalıklı bir çalı kök salmayacağından, onu satın almamak daha iyidir.

Bir çit oluşturmak için doğru zaman ilkbaharın başlangıcından sonuna kadardır. İnmeden önce bazı işaretler yapmanız ve destek koymanız gerekir. Kafes boyunca küçük siperler yapılır. Kökler bunlara kolayca sığmalıdır. Her bir hendek içindeki toprak iyice gevşetilmeli ve kompostlanmalıdır. Dikimden sonra iyi sulamaya ihtiyacınız var.

Büyüdükçe desteklere bağlanması gerekiyor. İlk yaz, çitin tamamı örülecek ve güzel, yoğun bir çit elde edeceksiniz.

Peyzaj tasarımında kullanın

Çiçekçiler, bitkiyi sürekli olarak kulübelerinde peyzaj kompozisyonlarında kullanırlar. Farklı binaları iç içe geçiren ve ülkedeki gri alanları gizleyen güzel sarmaşıklar muhteşem bir manzara.

Çit

Bitkiler boş bir duvarı veya çardağı dönüştürebilir. Kozalaklı veya çalılarla eşleştirildiğinde iyi büyür. Yetiştirme kurallarına ve iyi bakıma tabi olarak, genç tırmanma asmaları evi yıllarca süsleyecektir. Duvar boyunca kıvrılan sarmaşığın göze hoş gelebilmesi için periyodik olarak budanması ve hastalıklardan korunması gerekir.

Diğer bitkilerle kombinasyon

Çok iyi büyür ve çeşitli ağaçlar, çalılar ile görünür. Dekorasyon için fuşyanın yanına ekilebilir. Ancak çoğunlukla soliter bir bitki olarak ekilir.

Bahçe sarmaşık sarmaşıklarının aşırı büyümesinden nasıl kurtulurum

Birçok yetiştirici, çok geniş bir alanda sarmaşık büyümesi gibi bir sorunla karşı karşıyadır. Hızlı büyüyen bir bitki, diğer çiçeklerin ve çalıların tam olarak var olmasına izin vermez veya iğne yapraklıları örter. Çalıyı çıkarmak için, bir budama makası ile tabandaki sapı kesmeniz ve kökü sökmeniz gerekir. Çalı hızla kök saldığından ve büyümeye başladığından, kesilen parçaların yerde bırakılması istenmez.

Bahçe sarmaşık iddiasız bir bitkidir, ancak bunun için göze ve göze ihtiyacı vardır. Bazı çeşitler kışa dayanıklıdır, diğerleri ise güneş ışığını sever. Her bahçıvan kendisi için doğru seçeneği seçebilecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe