Yaz aylarında armut budama ve nasıl doğru yapılır

Ağacın düzenli ve yüksek kalitede meyve vermeye devam edebilmesi için, sadece sulama ve gübrelemeden değil, aynı zamanda taç oluşumundan da oluşan uygun bakıma ihtiyacı vardır. Acemi bahçıvanlar bir armutun nasıl doğru şekilde budanacağını bilmiyorlar, bu yüzden adım adım talimatları okumanız gerekiyor.

Neden bir armut kesmen gerekiyor

Ağaç güneş ışığından çok hoşlanır. Armut budamanın ana rolü, tacı inceltmek ve ona belli bir şekil vermektir. Prosedürün düzenli olarak uygulanması, bitkinin genç büyümek için ekstra enerji harcamasına izin vermeyecektir. Budama sadece daha fazla meyve yetiştirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kalitelerini de artırır. Bunun nedeni armut ağacının gücünü ve besinlerini meyvelere harcamasıdır. Prosedürün faydaları:

 • artan verimlilik;
 • tacın durumunu iyileştirmek;
 • zayıf dalların çıkarılması.

Armut ağacı

Armutun şekillendirilmesi sürgünlerin yüksekte büyümesini engelleyecektir. Zamanında ve doğru budama sayesinde dallar, sahada yetişen diğer mahsullere müdahale etmeyecektir. Hasat etmenin ne kadar uygun olacağı da bu prosedüre bağlıdır.

Budama armut sağlığını ve meyve vermesini nasıl etkiler?

Bu mahsulü yetiştiren her bahçıvan bir armutu nasıl şekillendireceğini bilmelidir. Gereksiz dalların kaldırılması verimi ve meyve verme süresini artıracaktır. Birkaç tür ahşap kesme vardır:

 • biçimlendirici;
 • destekleyici;
 • yaşlanma karşıtı.

Yaz aylarında budama armutları ekimden sonraki ilk yıldan itibaren yapılmalıdır. İşlem sırasında tacın tabanı döşenir. Ayrıca olay, daha sonra meyve verecek olan yeni sürgünlerin ve dalların büyümesini teşvik eder. Tacın oluşumu, ağacın meyvelerin büyümesi için tüm kuvvetleri kullanabilmesi için yan dalların çıkarılması ihtiyacını ifade eder.

Not! İlkbaharda doğru budama yapıldıysa, yaz aylarında sadece bir tutam gerekir.

Armut budama düzeni

Rusya'daki çoğu bahçıvan, tohum stoğu üzerinde yuvarlak taçlı ağaç benzeri armut yetiştiriyor. Bu tür bitkiler daha uzun yaşar ve üretken süreleri 50 yıldır. Dezavantaj, yükseklik nedeniyle işlemenin karmaşıklığıdır. Ürünü tam olarak hasat etmek mümkün değildir.

Genç bir ağaçta doğru taç oluşumunun genel ilkeleri

Sezon boyunca yaz budaması yapılır. Haziran ayında başlanması tavsiye edilir. Her iki haftada bir yeni sürgünler sabitlenmelidir. Haziran ve Temmuz aylarında doğru çimdikleme, tüm besin maddelerini meyvenin olgunlaşmasına göndermenizi sağlar. Sonbaharda kesilen yaprak tomurcukları meyve tomurcuklarına dönüşür.

Genç sürgünlerin sıkıştırılması parmaklarınızla yapılır. Yöntemin özü, fidenin üstünü sıkıştırmanın, meyvenin olgunlaştığı saplarda tüm besin maddelerinin birikmesi nedeniyle alttaki büyümeyi yavaşlatmasıdır.

Yaz aylarında, kış ve sonbaharda iş miktarını azaltmak için genç sürgünleri 2-3 göz kırpabilirsiniz. Budama, verim oranını etkiler. Olayın bir sonucu olarak, üzerinde güçlü meyve tomurcuklarının oluştuğu ağacın yanında güçlü gövdeler büyümeye başlar.

Ek Bilgiler! Meyvenin aynı anda olgunlaşması meyvenin lezzetini artırır. Bu, mahsulün besin arzındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Bahçe araç ve gereçleri

Bir armut tacının nasıl oluşturulacağı sorusunu sorarak, gerekli araçların varlığı için envanterinizi incelemeniz gerekir. Liste oldukça büyük. Etkinliğin amacına bağlı olarak her konunun seçilmesi gerekir. Hangi araçlara ihtiyacınız olabilir:

 1. Bahçe makaslarını atlayın. Alet bir makas çünkü aynı şekilde kesiyor. Dışbükey bıçak, örs bıçağının iç tarafında kayar. Bir alet seçerken, bıçaklar arasındaki boşluğun genişliğine dikkat etmeniz gerekir. Büyükse, budayıcı dalları çiğnemeye başlayacağından budama zor olacaktır. Performansı normal bir kağıt tabakasında kontrol edilir. Hat düz ise enstrüman satın alınabilir.
 2. Örs budayıcı. Bu alet balta gibi çalışır. Budama makası, örse değene kadar dalı keser. Bir baypas gibi sıkışmayacak. Ancak bu aracın ulaşılması zor yerlerde kullanılması zordur. Örs budama makası dalın tabanını kesmeyecektir. Kuru sürgünleri çıkarmak için kullanmak daha iyidir. Satın alırken bıçakların kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalın gövdeleri kesmek için Teflon kaplı veya yüksek karbonlu çelik bir alet seçin.
 3. Lopper. Alet, geleneksel bir budayıcı için ulaşılması zor yerlerde kullanılır. Operasyonunun prensibi aynıdır, ancak uzun saplar, uzaktan kullanmanın uygun olacağı için uzun saplarla donatılmıştır. Alet, çalışırken iki elle tutulmalıdır. Çapı 5 cm'den fazla olmayan sapları kesebilir.
 4. Bahçe testeresi. Alet, kalın dalları kesmek için kullanılır. Birkaç tür testere vardır: orak, yay, daraltılmış. Bahçıvanlık mağazalarında değiştirilebilen bıçaklı bir alet satın alabilirsiniz. Testere seçerken bıçağın kalınlığına dikkat etmeniz gerekir. Sertleştirilmiş çelikten yapılmış bir model tercih edilmelidir.

Bahçe testeresi

Not! Dezenfekte edilmiş keskin bir aletle kırpmak gerekir. Bu, özellikle yakın zamanda budanmış çeşitli hastalıklara sahip ağaçların bulunduğu bahçede önemlidir.

Yeni başlayanlar için armut nasıl budanır

Birçok acemi bahçıvan, yaz aylarında bir armut budamanın mümkün olup olmadığından şüphe eder. Ağaçlar için bu prosedür gereklidir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken birçok farklı nüans vardır. En önemlilerinden biri dikimlerin yaşıdır. Budama kuralları buna göre değişir.

Kök sistemi zarar gördüğünden genç fidelerde besin eksikliği olabilir. Bu durumda armut köklerinin daha hızlı iyileşmesi için ekimden hemen sonra budama yapılması gerekir. Prosedürün şeması birkaç aşama içerir:

 1. Taçtan gereksiz sürgünler kesilir. Böylece elma ağacı ve armut, güneş ışınlarının meyve veren tomurcuklara nüfuz etmesini sağlar.
 2. Sütunlu armut, mevsim boyunca büyümeye devam edeceği için yazın başlarında çeyrek olacak şekilde budanır.
 3. Armutun hastalanmaması için kesilen bölgeler dezenfektanlarla tedavi edilmelidir.

Ağacın tepesinin doğru şekillenmesi için ana gövdesinin yıllık olarak kısaltılması gerekmektedir. Deneyimler, bu koşul karşılandığında, daha sonra budamanın daha az zaman aldığını göstermiştir. Temel kurallara uyulmalıdır:

 • Gövdenin üst kısmı dörtte bir oranında kesilmelidir. İşlem sadece genç ağaçlarda yapılır.
 • Tüm hasarlı ve kuru dallar budanmalıdır. Meyve vermeyen eski sürgünleri de çıkarmaya değer.
 • Sürgünler yere yatay veya aşağı doğru büyürse, verimsiz oldukları için de kaldırılmalıdır.

Budamanın amacı, meyve verecek son derece güçlü dallar bırakmaktır.

Armut ağacının tacının oluşumu için kurallar

Yaz aylarında armut ağaçlarının ihtiyaca göre şekillendirilmesi gerekir. Dallardan biri diğerlerini gölgeliyorsa, budanması gerekir. Kesiklerin bahçe verniği ile işlenmesi gerektiğini unutmayın. Yeni sürgünleri sıkıştırmak da gereklidir. Yaprak türünden kalan tomurcuklar meyve türüne girecektir.

Genç armutlar nasıl doğru şekilde budanır

Bir yaşındaki fidanlar 70-80 cm yükseklikte kesilmeli, gövde bölgesinde uyanmış tomurcukların kaldırılması gerekmektedir. Sadece yeni sürgünlerin büyümesi için gerekli olanları bırakmanız önerilir. Önümüzdeki yıl üç numara kalacaklar. İskelet dalları, daha sonra bir kase oluşturan onlardan gelişecektir. Birkaç yıl sonra, gövdeye 2-3 kat dal döşenmeye başlayacak.

Biçimlendirici budama şeması

Not! Armut çeşidini dikkate almak gerekir. Ağacın zayıf veya güçlü dallanmasına bağlı olarak farklı sayıda iskelet dalı bırakmak gerekir.

2. ve 3. yılda oluşumu

Ağacın ömrünün ikinci ve üçüncü yılında budama aynı şemaya göre yapılır. Zaten bir yaşında olan yan dallardan ikinci dereceden dallar büyümeye başlar. Katmanlar arasındaki boşlukta büyüyen sürgünler kesilerek tahtaya aktarılır. İskelet dallarını döşedikten sonra, yan dala da aktarılacak olan merkezi iletkeni kesmek gerekir.

Olgun bir armut nasıl şekillendirilir

Olgun bir meyve veren armut, aşağıdaki prensibe göre gerçekleştirilen belirli bir yüksek kaliteli budama gerektirir:

 • tacı inceltmek;
 • yan dalların kırpılması;
 • kuru ve hastalıklı dalların çıkarılması.

Genç sürgünlerin 30 cm yüksekliğe kadar büyümesi durumunda yaşlanma karşıtı budama yapılması önemlidir, ileri yaşlarda bu işlem düzenli olarak yapılmalıdır. Zaman zaman verimli oluşumlar inceltilmeli ve kısaltılmalıdır. 5 yaşın üzerindeki armutlar, dalların yarısının budanmasını gerektirir. Düzgün şekillendirilmiş bir taç, 4 m yükseklikte muhafaza edilir.

Armutları budamak için ipuçları ve püf noktaları

İnternette bulunabilecek tüm bahçıvanlık dersleri, ağaçtaki kesiklerin işlenmesi gerektiğini söylemiyor. Ancak armutta hastalıkların görülmemesi için yaralar her zaman tedavi edilmelidir. Bunun için daha hızlı iyileşmeyi destekleyen bir bahçe perdesi kullanılır. Aynı zamanda, ağaç özünün bol salgılanması zararlı böcekleri çekmeyecektir.

Not! Bu aşamada ağacı besleyemezsiniz. Armut, köklerinden besin alır. Gübreleme yaparken, ağaç gövdesi ve dalları değil, sadece ağacın yeşil kısmı faydalı maddeler alacaktır.

Kesim noktalarının işlenmesi

İlkbaharda olgun bir ağacın budanması çok erken yapılmamalıdır. Dışarıda hava sıcaklığı dengelenmelidir. Kışın, sıcaklığın -15 derecenin altına düşmediği Şubat ayında budama yapılır. Etkinlik, meyve tomurcukları daha erken uyandığı için öncelikle olgun ağaçlarda yapılır.

Budamadan sonra armut bakımı

Donların geciktiği bölgelerde kışa dayanıklı mahsul çeşitlerinin bile kış için korunması gerekir. Gövde, çuval bezi veya daha önce dizel yakıt, huş katranı veya toz ile işlem görmüş diğer malzemelerle sarılmalıdır. Isıtıcı olarak nane, mürver, solucan otu veya pelin ile karıştırılmış saman kullanabilirsiniz. Bu otlar kemirgenleri korkutur. İzolasyonun alt kenarını hafifçe kazmanız tavsiye edilir. Kışın, düşen kar dikkatlice çiğnenmelidir.

Yaşamın ilk yılında armut sulama haftada bir 1-2 kova temiz su için yapılır. O zaman oranı artırmak, ancak prosedür sayısını azaltmak gerekir. Ağacın etrafına, daha sonra suyun döküleceği oluklar kazmak gerekir. Yetişkin armutlar yağmur suyu ile sulanmalıdır.İşlemden sonra kök sisteminin oksijene ihtiyacı olduğu için toprağı gevşetmek ve malçlamak gerekir. Armutun altındaki toprak daima temiz ve yabani otlardan arındırılmış olmalıdır.

Önemli! Bir ağacın yanına bir elma ağacı dikebilirsiniz, ancak aynı tür zararlılara sahip oldukları için bir fıstığa veya üvez ağacına yakın olmaktan kaçınmalısınız.

Kış için bir ağaca sığın

Armut bakımı, yalnızca zamanında sulama, yüksek kaliteli gübre uygulamadan değil, aynı zamanda iyi bir budama işleminden de ibarettir. Doğru taç oluşumu, mahsulün verimini ve kalitesini artıracaktır. Ağacın çeşitli hastalıklar için haşere kontrol ajanları ve mantar ilaçları ile tedavi edilmesinin unutulmaması önerilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe