Budama ağaçları - ilkbaharda meyve fideleri nasıl düzgün bir şekilde budanır

İstikrarlı ve zengin bir hasat elde etmek için bahçe ağaçlarının zamanında ve doğru budamasını yapmak gerekir. Taç çok kalın bırakılırsa, yeterince havalandırılmayacak ve ışığın içeri girmesine izin verilmeyecektir. Bu tür koşullarda ağaçlar, hastalığa neden olan çeşitli mikroorganizmalara karşı en savunmasızdır. Zayıf ve hastalıklı bir bitki tam olarak gelişemez ve meyve veremez.

Meyve bahçesi ağaçlarının budanması - acemi bahçıvanlar için ipuçları

Meyve ağaçlarını budamak sorumlu bir iştir; kendi nüansları ve kuralları vardır. Yeni başlayan bahçıvanlar için, fazla ve hastalıklı dalları budama prosedürüne geçmeden önce, bu kuralları öğrenmelisiniz.

Taç oluşumu

Budama meyve ağaçları türleri

Gereksiz ve zayıf dalları kaldırmak, hangi budamanın birkaç türe ayrıldığına bağlı olarak birkaç görevi yerine getirir. Her birinin kendine özgü özellikleri ve sonuçları vardır. Biçimlendirici, sıhhi ve yaşlanma karşıtı budama arasında ayrım yapın.

Taç oluşumu

Öncelikle, tacın aşırı büyümesini önlemek için doğru oluşumu için ağaçların budanması gerekir. İşlem sonucunda güçlü bir iskelet oluşturulur, yan dallar aktif olarak büyümeye başlar ve bahçıvan daha fazla meyve alır.

Budama nadiren yapılır veya tamamen ihmal edilirse, taç muazzam boyutlara ulaşır ve meyveler ulaşılması zor yerlerde bulunur. Dikimden sonraki yıldan itibaren tacı inceltmeye başlanması tavsiye edilir. Bahçıvanlar çoğu zaman iki şema seçerler: kademesiz ve seyrek kademe.

Önemli! Taçlandırmak için en uygun zaman Şubat sonu - Mart başıdır. Geç kalmamak önemlidir, aksi takdirde ağaçlar gelişimde geride kalacak ve meyve vermeyecektir.

Meyve ağaçlarının sıhhi budaması - bilmeniz gerekenler

Hastalıklı veya kuru dalların yıllık sonbaharda budamasına sıhhi denir. Aşağıdaki gibi yapılır:

 1. Dış tomurcuğun üstünden sürgünler çıkarılır, iskelet dalı bir halka şeklinde kesilir.
 2. Sağlıklı bir parçanın yakalanmasıyla hastalıklı ve kurumuş bir dal kesilir.
 3. Dikey olarak yerleştirilmiş bir dal, eğik bir kesim ile kesilir.
 4. Prosedürün tamamlanmasından sonra, yaralar bahçe verniği veya başka yollarla yağlanmalıdır.

Düzenli sterilizasyon bitkiyi iyileştirir ve verimliliğini artırır. Ağaç uzun süre yaşarken, çeşitli meyve bitkileri hastalıkları riski önemli ölçüde azalır.

Yaşlanma karşıtı budamanın amacı

Gençleştirici budama, bahçede verimi önemli ölçüde azalmış çok fazla yaşlı ağaç olduğunda yapılır. Aşağıdaki prosedür önerilir:

 1. Tacı inceleyin, dalın ortasında ölen, kesişen, sürtünen veya büyüyen tüm ölenleri belirleyin.
 2. Bu dalların dibinde güçlü bir yağ vuruşu bulun.
 3. Sürgünün dibinden 2 cm geri çekilin ve dalı kesin.
 4. Kesilen bölgeye bahçe perdesi uygulayın.

Kesiğin yanında bir tane değil, ancak birkaç genç sürgün varsa, yara daha hızlı iyileşir.

Önemli! Gençleştirici ağaç budaması birkaç yıla yayılmalı ve eski dalları kademeli olarak kaldırılmalıdır. Onlardan hemen kurtulursanız, bitki zayıflayacak ve ölecektir.

Döşeme türleri

Meyve ağaçlarının budanması için güvenlik önlemleri

Bahçedeki ağaçları budamak, güvenlik kurallarına uyulmasını gerektirir:

 • 18 yaşın altındaki çocukların kesim yapmasına izin vermeyin ve 18 yaşın altındaki çocukların işleme yaklaşmasına izin vermeyin.
 • Kesilmeleri veya kıymıkları önlemek için koruyucu eldivenlerin yanı sıra kask ve gözlük takın.
 • Yeterince geniş basamaklı bir merdiven kullanın (merdiven değil!). Merdivenlerde kaymayı önlemek için oluklu tabanlı ayakkabılar giyin. Merdivenleri birlikte tırmanmayın.
 • Hasarlı kablo veya tellere sahip elektrikli cihazları kullanmayın.
 • Elektrik kablolarının yakınında bombeleme yapmayın.
 • Merdivenlerden ağaca gitmeyin ve yağmur sırasında veya hemen sonrasında çalışmayın. Bir ayağınızı merdivene diğeri bir ağacın üzerinde durmayın.
 • İnceltilirken ağacın altında kalmayın.
 • Çalışma aletlerinin servis kolaylığı izleyin, bunları birbirine atmayın, özel çantalarda veya kutularda saklayın.
 • Kesilen dalları çıkarmak için özel kancalar kullanın.

Önemli! 3 m veya daha fazla yüksekliğe sahip ağaçların budanması, sigorta için bir ortakla birlikte yapılmalıdır.

Alet ve ekipman seçimi

Budama aletlerini seçerken, deneyimli profesyonel bahçıvanların tavsiyelerine uymalısınız:

 • Alet, ellerinize rahatça sığmalıdır.
 • Demir testeresi, budayıcı veya aşılama bıçağı, çimenlerde kolayca bulunabilmeleri için parlak renkli parçalara sahip olmalıdır.
 • Envanterin özel halkalarla donatılması arzu edilir, böylece bileğe asılabilir ve çalışma sırasında düşürülmez.
 • Hiçbir durumda dalları paslı bir aletle kesmemelisiniz, aksi takdirde ağaç ölebilir.

Budama makası

Bahçe ağaçlarının doğru ve kaliteli bir şekilde budaması için aletlere ihtiyacınız olacak:

 • Suchkobarda bir kesim - merdivenleri tırmanmanın bir yolu yoksa kullanışlıdır.
 • Demir testeresi - büyük çaplı dalları kesmek için kullanılır. Elektrikli testere kullanamazsınız, ağaçta yaptığı yaralar pratikte iyileşmez.
 • Bahçe bıçağı - hazır kesimleri temizlemek için kullanışlıdır, tamamen keskin olmalıdır.
 • Budayıcı, küçük dalları budamak için kullanışlı ve güvenli bir araçtır.

Taze kesimlerin işlenmesi gerekiyor. Bunu yapmak için, bir bahçe verniğine, keten tohumu yağı üzerine boyaya, Ranet macununa veya benzeri araçlara ihtiyacınız olacak.

Ağaca zarar vermemenizi sağlayan kesme tekniği

Büyük dalların kesilmesi ağaca zarar verebilir. Bunun olmasını önlemek için testere kesimi şu şekilde yapılır:

 1. Dalın kabuğunu ağaçtan koparmaması ve kopmaması için alttan bir ilk kesim yapılır.
 2. Ardından, yapılan kesimin üstündeki dalı kesmeniz gerekir.
 3. Dal çıkarıldıktan sonra testere kesiği halka üzerine hizalanır, düzensizlikler bıçakla temizlenir ve yara boya veya zift ile bulaşır.

Profesyonellere dönmek neden daha iyidir

İlk bakışta, bahçe bitkilerinin taç ekimi, kendi başınıza halledebileceğiniz basit bir işlemdir. Bununla birlikte, deneyimsiz bir kişi için, bunu gerçekleştirirken bazı riskler vardır: yüksekten düşme, ağır bir dalın kopması, bir dalın bir elektrik kablosuna temas etme tehlikesi, keskin bir aletle çalışma. Bu nedenle, acemi bir bahçıvan ağaçları nasıl düzgün bir şekilde budayacağını bilmiyorsa, ağaç dikenlerden yardım istemek daha iyidir. Bunlar, doğru budama tekniğini ve bunun için gerekli tüm becerileri bilen, özel olarak eğitilmiş kişilerdir.

Önemli! Gerekli bilgi ve becerilere ek olarak, profesyoneller gerekli tüm donanıma sahiptir. Bu, ellerinde budama işlemini hızlı ve güvenli bir prosedür haline getirir.

Budama meyve ağaçlarının özellikleri

Meyve ağaçları kış hariç her mevsimde budanır: Soğuk mevsimde uyurlar.Budama süreleri bölgeye göre değişir. Rusya'nın kuzey ve orta bölgelerinde sonbaharda şube kısaltması yapılmamaktadır. Bu yerlerde soğuk erken gelir ve ağaçların yaralarını iyileştirecek vakti olmaz. İlkbaharda bu bölgelerde, donma sıcaklıkları bekledikten sonra budamaya başlanması tavsiye edilir. Ağaçlarda tomurcuklar açılmadan işlem tamamlanmalıdır.

Önemli! Profesyonel bahçıvanlar, yaz-sonbahar döneminde tamamen toparlanabilmeleri için ilkbaharda ağaçları budamayı tercih ederler.

Bahçedeki hangi ağaçların ne zaman budanabileceği

Gelecekteki hasada zarar vermemek için, ağacın ne zaman budanacağını bilmek önemlidir. Armut ve elma ağaçları, bahçede ilk kesilecek ağaçlardır, çünkü bu ağaçlar dona karşı dayanıklıdır. Bazı meyve mahsullerinin ancak yapraklar dallarda göründükten sonra kısaltılması tavsiye edilir, aksi takdirde kesikler mantar çiçekleriyle kaplanabilir. Bunlara kiraz eriği, erik, kayısı, tatlı kiraz ve kiraz dahildir.

Bazı çalılar (örneğin, tırmanma gülleri ve leylaklar) geçen yılki çekimde çiçeklere sahiptir, bu nedenle kesilmesi önerilmez.

Meyve ağaçları hangi yaşta budanmalı

Yaz aylarında meyvenin kalitesini artırmak için 3 yaşından büyük bitkilerden dallar budanır. Böyle bir işlemden sonra genç sürgünlerin hızlı gelişimi başlar. Yaz budamasının artıları arasında, yaraların hızla iyileşmesi sayesinde hayat veren meyve suyu bulunur.

Ülkenin güneyinde bahçıvanlar, genç fidelerin verimini azaltmak için bu tür ağaçların kışın budamasını yaparlar. 3 yıl meyve verdikten sonra dinlenmelerine izin verilir. Önce çekirdekli ırklar, ardından çekirdekli meyve ırkları kesilir.

10 yaşından büyük bir ağaç gençleştirici bir budama ile gösterilir. Yılın herhangi bir zamanında yapılır, ancak ilkbaharda daha iyidir. Biçimlendirici ilkbahar budaması ekimden sonraki ikinci yılda başlar.

Fidanları yıllara göre budama

Daha fazla hasat elde etmek için bir fide nasıl düzgün bir şekilde budanır

Genç bir fideyi budanırken, önce sapını oluşturun: yerden 40 cm mesafede bulunan tüm dalları çıkarın. Ardından, tacın iskeleti olacak ana 3-4 güçlü dalı belirleyin. Diğer tüm dallar "halkanın altından" kesilerek çıkarılır.

Sol dallar uçları aynı seviyede olacak şekilde kesilir. Eşit ve eşit şekilde gelişmeleri gerekir. Kesimin yapıldığı böbreğin yerini dikkate almak önemlidir. Kesilecek dalın dışında ise genç sürgün aynı yönde büyür. Tomurcuk içeride ise dal tacın ortasında büyür.

Önemli! Doğru kesim eğik olmalı, üzerinde güdük olmamalıdır. Kesiğin alt kısmı tomurcuğun tabanının hemen üzerinde olmalı ve üst kısmı tomurcuğun üst kısmı ile hizalanmalıdır.

Şeftali ve kayısı nasıl budanır

Şeftali ve kayısı ağaçları için her türlü budama yapılmakta, düzenli ve kış hariç her mevsimde yapılmaktadır. Soğuk bölgelerde, hastalıklı ve ölmekte olan tüm dallar iyi tanımlandığında ilk yapraklar ortaya çıktıktan sonra ilkbahar budaması başlar.

Şeftali ve kayısı taçlarının oluşumu ağacın hayatının ikinci yılından itibaren başlar. Bu döneme kadar, yeni yanal sürgünleri uyarmak için sadece küçük bir apikal kısmın sıkışmasına izin verilir.

Adım adım yaylı budama algoritması:

 1. 50 cm uzunluğunda bir gövde oluşturulur.
 2. İletkene bir açıyla yerleştirilmiş ve farklı yönlere bakan birkaç iskelet dalı ayırt edilir. Üzerlerinde iki böbrek kalmıştır, üstteki böbrek dışarıda olmalıdır.
 3. Kılavuz üst yan dala kısaltılmıştır.
 4. Tüm donmuş silt ve kırık dallar çıkarılır.
 5. Şeftaliyi gençleştirmek için 4 yaş ve üzeri tüm dalları çıkarın.

Yaz aylarında, ölü sürgünlerin yanı sıra dikey olarak yukarı veya taç içine doğru yönlendirilen tüm yeni dallar çıkarılır. İnce sürgünlere çok fazla meyve bağlanırsa dallar kısalır ve yumurtalıklar inceltilir.Sonbahar budaması, kalan tüm hastalıklı ve kırık dalların çıkarılmasının yanı sıra zayıf ve zayıf olgunlaşmış sürgünlerin kısaltılmasından oluşur.

Şeftali ve kayısı ışık seven mahsullerdir. Kronları çok yoğunsa, meyve veren sürgünlere yeterli ışık girmez. Bu, meyvenin miktarını ve kalitesini etkiler. Bu ağaçların dallarının düzenli olarak inceltilmesi ve budaması, istikrarlı ve zengin bir hasadın anahtarıdır.

Kayısı budama düzeni

Bir meyve ağacına zarar vermemek için nasıl düzgün bir şekilde budanacağı sorusu üzerine, birçok bahçıvan uygun ve elverişsiz günler tarafından yönlendirilir. Ay takvimine göre, yeni ayda ve azalan ayda budama yapılması tavsiye edilir. Bu durumda ayın işareti dikkate alınır. Çorak bir burçta bir büyüme aşaması, budama için uygundur. Bu burçlar arasında Koç, Kova, Aslan, Akrep, Başak, İkizler ve Yay bulunur.

Meyve ağaçlarının bakımı için tüm prosedürlerin zamanında uygulanması, bahçenin gerçekten çiçek açmasını ve verimli olmasını sağlar. Budama, verim yönetiminde en önemli rollerden birini oynar. Sadece ağaçlardan daha fazla meyve almanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onları sağlıklı ve uzun ömürlü kılar. Budama için zamanlama ve kurallarla ilgili listelenen öneriler, acemi bahçıvanların bahçe bitkilerine zarar vermemesine yardımcı olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe