Moskova bölgesi için en iyi erik çeşitleri, kendi kendine verimli ve cılız

Tüm çekirdekli meyve mahsulleri arasında erik, ekim için en yaygın ve popüler olarak kabul edilir. Bu tür ağaçların bakımı iddiasızdır ve bu nedenle yaz sakinleri ve sıradan amatörler arasında talep görmektedir. Bununla birlikte, birçok erik çeşidinin yetiştirilmesine izin vermeyen Moskova bölgesinin iklimi ile bağlantılı olarak, fide satın alırken seçimin nasıl hızlı bir şekilde belirleneceği sorusu ortaya çıkabilir.

Bölgenin iklim özellikleri

Bu, Moskova bölgesinin ikliminin çok sert olduğu anlamına gelmez, ancak uygun bir çeşit seçerken, öncelikle şiddetli soğuğa veya ilkbahar donlarına uyumuna dikkat etmelisiniz.

Farklı erik çeşitlerinin çoğunun benzer dezavantajlara sahip olmasına rağmen, neredeyse ideal ırklar da vardır.

Ortalama olarak, bir aylık yaz, şiddetli kuraklıkların meydana geldiği dönemler hariç, yaklaşık 75 mm yağışa tekabül etmektedir. Burada ekim sonundan nisan ortasına kadar kar örtüsü görülmektedir (karın Mart ayında çoktan kaybolduğu durumlar vardı). Kışın kardan yaklaşık 20-25 cm yüksekliğinde bir örtü oluşur, burada güneş tam olarak yılın yarısında parlar.

Genel olarak, kendi kendine döllenen veya kendi kendine tozlaşan bir eriğin Moskova bölgesi için daha uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu tür pek çok çeşit var ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var.

Banliyölerde erik çiçek açtığı zaman

Bitki en geç nisan ayının sonundan itibaren çiçek açmaya başlar. Bazı meyve ağaçları çeşitleri daha erken çiçek açarlar, bazıları daha sonra.

Zamanlama yalnızca çeşitliliğe bağlı değildir, belirli bir yıldaki hava durumu da eşit derecede önemli bir rol oynar.

Çiçeklenmesi Mayıs ayı ortalarında başlayan bu tür erikleri seçmek en uygunudur. Bu, yetiştiriciye büyük verim ve şiddetli donlardan korumayı garanti eder.

Mayıs ayında çiçek açan çeşitleri seçmek daha iyidir

Moskova bölgesinde yetişmeye en uygun çeşitler

Bölge, ılıman iklime rağmen, dönüş donlarıyla "ünlüdür". Bu nedenle, bahçıvan tarafından seçilen çeşit, kışa dayanıklı veya sadece küçük sıcaklık değişikliklerine dayanıklı olmalıdır.

Ağaçların sakin ve sağlıklı gelişmesi için alçak veya orta büyüklükteki ağaçlarda durmanız gerekir. Örneğin, Zarechnaya erken çeşidinin Moskova bölgesi için büyük meyveli bir erik, küçük bahçelere dikim için idealdir. Bir uzmanın belirli bir bitkiden ne beklediğini önceden belirlemesi önemlidir: yüksek verim veya mütevazı ancak düzenli meyve verme.

Oryol rüyası

Maksimum 2,5 metre yüksekliğe ulaşabilen oldukça düşük su tahliyesi. Erken meyve verir ve Nisan ayında çiçek açar. Meyveler sulu kırmızı-kahverengi sert çekirdeklerle olgunlaşır. Suni tozlaşmaya gerek yoktur.

Zarechnaya erken

Sulu, kehribar, ekşi tatlı meyveleri olan orta büyüklükte ağaç. Çeşitlerin çok erkenciye ait olması nedeniyle hasat Temmuz ayı sonunda yapılabilmektedir. Kışa dayanıklı (ortalamanın üzerinde). Ek tozlaşma gereklidir.

Mavi hediye

3 metre yüksekliğe kadar koyu erik.Ağustos ortasında küçük mavimsi sert çekirdekler üretebilir. Kendi kendine tozlaşır.

Kolkhoz renklode

Düşük büyüyen bitki, orta-geç olgunlaşma. Meyvecilik, hem dal buketleri hem de yıllık büyümelere odaklanır. Küçük tatlı sarı meyveler olgunlaşır.

Mavikuş

Uzmanlar bu çeşitliliğe organoleptik özellikler ve tat açısından 4.6 puan veriyorlar. Mavi oval sert çekirdekler, Kafkas Macarları tarafından tozlanır.

Macarca Korneevskaya

Mor-kahverengi meyveler. Ekim ayının başlarında çiçek açmaya başlar ve ekim yılına bağlı olarak Eylül ayı başlarında olgunlaşır. Bol üretkenlik.

Dikkat! Epifitotik yıllarda hastalıklardan daha aktif olarak etkilenir, bu nedenle zorunlu önleyici tedbirlere ihtiyaç duyar.

kırmızı top

Maksimum 2,5 metre yüksekliğe sahip bir cüce ağacı. Meyveleri iri olup, hafif mavimsi kırmızı bir kabuğa sahiptir.

Renclaude Leah

Oldukça sulu etli küçük sarımsı yeşil meyveler. Oval yuvarlak taçlı orta boy ağaç. Sadece kendi başına meyve verir.

Vitebsk geç

Paniklenmiş taç, cılız bitki. Mavi-mor tonlu koyu kırmızı meyveler. Erik olgunlaşmışsa, taş etinden kolayca ayrılır.

Önemli!Zaten 2 yıldır bir hasat beklemeyin. Sadece 5. yılda bir sonuç almak mümkün olacak. Kök boğanın yerin üzerindeki konumunu kontrol etmek gerekir.

Yumurta mavisi

Tozlayıcıların olgunlaşma sürecine katılmadan meyve verebilir. Uzun boyludur ve yaklaşık 6 metre boyunda uzar. Meyveler ağustos ayı ortasında hasat edilir.

Ağaç, koyu mavi oval sert çekirdeklere sahip olacaktır.

Erken olgunlaşma kırmızı

Bu çeşitliliğin tanımı, bitkinin yalnızca Eylül ayına kadar olgunlaştığı belirtilerek başlamalıdır. Sonuç olarak, bahçıvan ahududu-mor meyveler alır. Kendi kendine doğurganlık yoktur.

Anna Shpet

En popüler erik türü. Yeşil Renklode tarafından tozlaşan bu bitki, yetiştirme koşullarında tamamen iddiasızdır. Tatlı bir tada sahip mor meyveler.

Erken kuyruklu yıldız

Büyük meyveli kiraz eriği. Pembe sulu etli bordo. Kışa dayanıklı ve bereketli.

Yakhontova

Moskova iklimine ideal olarak uygun, hızlı büyüyen ve kuvvetli bir ağaç. Yuvarlak meyveler Ağustos ayı başında olgunlaşır (daha erken hasat edilebilir).

Başkan

Büyük mor meyveler üretir. Uzmanlar bu meyvenin tadını 4,6 puan olarak değerlendiriyor.

Altın Top

Rosaceae ailesine aittir. Turuncu etli ve etinden kolayca çıkabilen kemikli altın sarısı bir meyvedir. Lezzeti yüksektir. Olgunlaşma dönemi - Temmuz sonu - Ağustos başı.

Smolinka

Orta olgunlaşan ev yapımı erik. İki çiçekli çiçek salkımları, tatlı bir tada sahip ve fazladan vuruş yapmayan koyu mor meyveler üretir.

Sarı bal

Hafif meyveler ve unutulmaz tatlandırıcı özellikler. Çeşitlilik temmuz sonunda, bazen haziran sonunda olgunlaşır. Meyveler pişirmede kullanılır, dondurucularda iyi tolere edilir.

Volga güzelliği

Koyu kırmızı-mavi renkte damlacıklar. Skorospelköy tarafından tozlaştırılmıştır.

Başlangıç

Erken orta boy bitkidir. Olgunlaştığında meyveler dökülmez. Çeşitli hastalık türlerine iyi direnir.

Kantemirovka

Yaban mersini. Çiçeklenme dönemi Mayıs ayının 2. on yılıdır ve Ağustos başına daha yakın olgunlaşır. Olası hastalıklar: pas, lekelenme ve külleme.

Krooman

Meyve tatma puanı - 5 üzerinden 4,3 puan. Koyu kırmızı meyveler. Yuvarlak taçlı orta boy ağaç.

Sukhanovskaya

Orta yapraklı kompakt kuron. Açık yeşil renkli olgun meyvedir. Nisan sonundan 15 Mayıs'a kadar çiçek açar ve 20 Ağustos'a kadar meyve verir.

Bolkhovchanka

Ortalama canlılık. Yumurta şeklindeki bordo yeşili meyveler. Don direnci yüksek, kendi kendine verimli bir çeşittir.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, Moskova bölgesi için en iyi erik çeşitleri çok farklı ve bahçıvanların geniş bir seçeneği var.

Yukarıdaki erik çeşitlerine ek olarak, bahçıvanlara normal olanlardan biraz daha pahalıya mal olan ve daha az meyve veren, ancak dona ve hastalığa karşı daha dayanıklı olan melezler de vardır.

Erik melezleri, elverişsiz yetiştirme koşullarına daha dayanıklıdır

Moskova bölgesinde bir erik kaç yıldır meyve veriyor

Bir uzmanın ağaç yetiştirmek için tüm koşulları gözlemlemesi durumunda, erik 3-4 yaşında meyve vermeye başlar. Bu bitkinin yetiştirildiği alana bağlı olarak 20 yıldan fazla meyve verebilir.

Banliyölerde erik ekme ve yetiştirme

Banliyölerde bir erik dikmek ve bakımını yapmak, bir dizi kurala uymayı gerektirir. Başlıca olanlar:

  • Erik ağacı dikmenin en iyi zamanı şüphesiz ilkbahardır.
  • Çıkarma, Nisan ayının ilk günlerinde yapılır.
  • İyi bir taraf seçerken, bitki güneye ve kumlu tınlı topraklara daha yakın ekilir. Fide güçlü, derin köklere sahip olmalıdır.
  • Dikim deliği sonbaharda yapılmalıdır ki yerin hazırlanacak zamanı olsun.

Daha fazla bakım çok zor değil: düzenli olarak su, gevşet, püskürtün. Sonbaharda, düşen meyveleri ve bitki örtüsünü bölgeden çıkarmak ve gövdeyi zararlı böceklerden korumak zorunludur.

Erik ağaçları, soğuk kışlar ve beklenmedik ilkbahar donları dahil olmak üzere aşırı soğuk havaya dayanıklı olmalıdır.

Moskova bölgesinde erik bakımı için öneriler

Normal yağışta ağaç en az ayda bir sulanmalıdır. İlkbaharın gelmesiyle birlikte toprak azotlu gübrelerle beslenmelidir. Erikin sakin bir şekilde gelişmesi için periyodik olarak budanır. Tomurcuklanmadan önce budama yapılmalıdır.

Not!Fidelerin sıhhi budaması, gelecekteki meyveleri çeşitli hastalıklardan korumak için yapılır.

Gerekli özelliklere sahip onlarca hatta yüzlerce çeşidi vardır. Moskova bölgesinin bahçıvanları, lezzetli ve sağlıklı bir hasat elde etmek için özelliklerini daha ayrıntılı olarak inceleyebilir ve sahaya birkaç çeşit ekebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe